Fast food sektörü pazarlama stratejileri

Fast food piyasası oldukça rekabetçidir ve büyük şirketlerin egemenliği altındadır. Daha küçük işletmelerin tüketici trafiğini arttırmak için pazarlama stratejileri geliştirmelidir. Küçük ölçekli işletmelerin düzenli olarak müşterilerle temas halinde olması ve bunun içinde pazar araştırması yapmaları gerekir. Küçük ölçekli fast food şirketlerinin pazarlama ve reklam stratejileri geliştirmeden önce kilit müşterilerinin isteklerini ve ihtiyaçlarını tespit etmesi hayati önem taşımaktadır.

İşte sizlere fast food sektöründeki en başarılı pazarlama stratejileri:

 

Koleksiyonlar

Fast food şirketleri özellikle çocukların hoşuna gidecek koleksiyonlar sayesinde müşteri çekerler. Bir sinema filmi veya popüler bir animasyon filmi seçin. Filmle alakalı karakterler, bardaklar veya diğer oyuncaklardan satan firmaları bulun. Müşterilere 4-6 saatleri arası karakter veya bardak sunun. Satın alınan bir çocuk menüsüne karşılık bedava bir ürün verin. Bu pazarlama stratejisi müşterilerin yeniden gelmesini sağlayacaktır çünkü koleksiyonu tamamlamak isteyeceklerdir. Diğer fast food şirketlerinin pazarlamadığı popüler temalardan seçin.

 

Pazar bölümlendirmesi

Küçük ölçekli fast food şirketleri pazarlama aracı olarak sıklıkla pazar bölümlendirmesini kullanır. Pazar bölümlendirmesi restorana gelecek kilit müşteri grubunun tanımlanması sürecidir. Bu bilgi geniş ölçekli yürütülen pazar araştırması anketleri ve yaş, gelir ve hane halkı büyüklüğü gibi demografik bilgilerin araştırılmasıyla öğrenilir. Örneğin müşterilerinizin çoğunluğu 18-24 yaş arası ve yıllık geliri 40,000 TL’nin altında olan insanlardan oluşabilir. Bu kişilerin adreslerine ulaşın ve indirim kuponları gönderin. Pazarı çeşitli aktiviteler, tutumlar ve geleneklere göre de bölümlendirebilirsiniz.

 

Sadakat programları

Kart programları fast food restoranları için en popüler sadakat programı faaliyetidir. Müşteri kartlarını tanıtmak için stant hazırlayın ve kayıt formlarınızı standa koyun. Başvuru formlarını doldurmaları için müşterileri davet edin. Restorana geliş sıklığına bağlı olarak müşterileri ödüllendirin. Örneğin ilk dört ziyaret sonrası bedava içecek ve sonraki dört ziyaretten sonra da bedava patates kızartması verebilirsiniz. Yapılan 12 ziyaretten sonrada bedava menü verebilirsiniz. Bu döngüyü altı, sekiz veya on hafta boyunca tekrarlayın.

 

Toplumsal pazarlama

Toplumsal pazarlama hayır kurumları için gönüllük yapmayı, para veya başka öğeler toplamayı kapsar. Toplumsal veya sosyal pazarlama satıştan çok etik kavramına ve toplum çıkarlarına önem verir. Bu pazarlama sayesinde değerlerinizle veya fikirlerinizle ilişki kuran müşteriler fast food restoranınızın müşterisi olacaktır.

Fast fast sektöründe iş kurmak isteyen ya da hali hazırda işi olan girişimcilere özel yazılar kaleme almaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir