Ekmek Fırını Açmak İçin Gerekli Malzemeler

Yeni açılan ekmek fırınları ve büyük köklü tesislerin hepsi unlu mamul hazırlamak için araç-gereçlere ihtiyacı duyar.İşletme sahibi bir ekmek fırını açarken, işe daha küçük kapasiteli araç-gereçlerle başlar ve işi büyüttükçe araç-gereçlerini iyileştirir. Yeni ekmek fırını açmak için fırınlara, mikserlere, palet arabalarına ve depolama araç-gereçlerine ihtiyaç duyulan malzemelerdir.

Fırınlar

Fırınlar, büyük veya küçük ekmek fırınları için ana araç-gereçlerdir. Fırın türleri pişirme miktarı ve türüne bağlı olarak değişir. Örneğin, yeni açılan bir ekmek fırınının kısıtlı alanı ve sermayesi olduğundan daha küçük bir konveksiyon fırın seçilir. İkili konveksiyon fırınlar pişirme esnasında iki ayrı ısı derecesi ayarlamaya uygundur. Büyük ekmek fırınlları unlu mamullerin tümünü bir kerede pişirmek için döner arabalı fırın kullanırlar. Bunlara ilaveten dönen tepsili katlı fırınlar da vardır.

 

Mikserler

Ekmek fırınlarında çoklu gruplar halinde hamur hazırlamak için mutlaka miksere ihtiyaç vardır. Yeni başlayanlar 40 litrelik kazan kapasiteli bir mikserle işlerini sürdürebilirler. 140 litreden fazla alanlar yüksek kapasiteli üretimler için uygundur. Yatay mikserler 225 kiloluk malzemeleri karıştırmak için kullanılır.

 

Hamur Dinlendirme Dolapları

Hamuru bir kenara koyarak dinlenmesini sağlayan dolaplardır. Portatif hamur dinlendirme dolaplarında hamurlar tabaka halinde tutulur. Bazı köklü ekmek fırınlarında, hamurun tablalarda dinlendirildiği gömme dinlendirme dolapları vardır.

 

Palet Arabaları

Ekmek fırınlarının üretim esnasında unlu mamullerini koymaları için paletleri olmalıdır. Palet arabaları ekmek veya çörek tavaları gibi belli tür tavaları taşımak üzere geliştirilmiştir.  Fırın paletleri, fırınlardaki yüksek sıcaklığa dayanıklıdır ve fırına yükleme yapmak üzere geliştirilmiştir. Fırınlarda saklama, soğutma, dondurma ve pişirme için paletler olmalıdır.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir