Geri Dönüşüm İşi Kurmak

Geri dönüşüm işi kurmak bir anlamda çevreyi koruyarak para kazanmanız anlamına gelir. İnsanların çoğu geri dönüşüm işini sadece tenekeleri, şişeleri ve eski kâğıtları toplamak zanneder. Ancak işin doğrusu şu ki bilgisayarlar ve cep telefonlarının içindeki altınları ve ev gereçlerini dönüştürerek de güzel paralar kazanabilirsiniz. Geri dönüşüm işine başlamadan önce atıkları nereden toplayacağınızı ve nerede satacağınızı bilmeniz gerekir. Aynı zamanda güçlü girişim becerilerine sahip olmalı ve sabırlı olmalısınız. Aşağıdaki adımları okuyarak geri dönüşüm işi nasıl kurulur öğrenebilirsiniz.

 

Geri dönüşüm işi nasıl kurulur?

1- Menfaatleriniz için en uygun olan ve en fazla gelir sağlayacağınız karlı geri dönüşüm türünü araştırın.

Kâğıt, metal, plastik ve şişelerin dönüştürülmesi yoğun iş gücü gerektirir ve çevrenizdeki geri dönüştürülebilir materyalleri sürekli toplamanız gerekir. Topladığınız materyallarin cinsine göre kazancınız değişecektir. Örnek vermek gerekirse 1 kg kağıt fiyatları 25-30 kuruş, 1 kg metal fiyatları 50-80 kuruş aralığındaki değişmektedir.

Bilgisayarların, cep telefonlarının ve diğer altın içerenlerin dönüştürülmesi de yoğun iş gücü gerektirir ve size iyi fiyat verecek bir alıcı bulursanız diğer geri dönüşümlere oranlara çok daha iyi bir gelir elde edersiniz.

Ev gereçlerinin yeniden kullanım için geri dönüştürülmesi ise en karlı iştir diyebiliriz.

2- Çevrenizde geri dönüşüm işine ihtiyaç olup olmadığını belirleyin. Örneğin başka bir firma ev gereçlerinin dönüştürülmesine odaklanmışsa sizde altın veya alüminyumların dönüştürülmesine odaklanabilirsiniz.

3- Yatırım, faaliyet stratejisi, hedef hazar, reklam kampanyası ve öngörülen kazancı ana hatlarıyla belirleyen bir iş planı hazırlayın.

4- Gerekli olan ruhsat ve izinleri alın. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi açmadan önce bu belgeleri tamamladığınızdan emin olun. Dönüştürülen ev gereçleri, altın ve diğer materyallerin yeniden satılması için satış izni almanız gerekiyor mu öğrenin.

5- Geri dönüşüm işi kurmak için mali durumunuzu güçlendirin. Genellikle geri dönüşüm işinde başlangıç maliyetleri, işinizin büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir.

6- Geri dönüşüm işiniz için bir yer bulun.

Bu işe başlarken malzemeleri saklamak ve ayıklamak için küçük bir depoyu kullanabilirsiniz.

Ev gereçlerini dönüştürüp kendi dükkanınızda tekrardan satmayı düşünüyorsanız trafiğin yoğun olduğu müşterilerin rahatlıkla ulaşabileceği bir yer seçin.

7- El ilanları dağıtarak ve insanların evlerinden geri dönüştürülecek eşyaları toplayarak materyalleri bulabilirsiniz.

8- Geri dönüşüm işiniz için alıcılar bulun.

Metalleri yeniden satacaksanız internetten araştırma yaparak eritilen metallere iyi fiyat verecek alıcılar araştırın.

Ev gereçlerini yeniden satacaksanız çevre dostu ürünler kullanan tüketiciler müşterileriniz olabilir. Aynı zamanda iyi durumda olan kullanılmış ürünleri tasarruf etmek için satın alan insanlarda müşterileriniz olabilir.

 

İpuçları

Geri dönüşüm işinizden iyi para kazanmaya başlayınca daha büyük bir yere çıkabilir, işinizi büyütebilirsiniz.

 

İhtiyacınız olanlar

İşletme ruhsatı

İş planı

Yatırım

İş yeri

El ilanları

 

Geri dönüşüm işi kurmanın maliyeti

Geri dönüşüm işi kurmanın maliyetini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu işe kaç araç ve kaç elemanla başlayacağınız, ne kadar bir depoya ihtiyaç duyacağınız maliyeti en çok etkileyen faktörlerdir. Bu sebeple kesin bir rakam vermek doğru olmaz. Maliyet hesaplaması için kurmak istediğiniz işle ilgili bize detaylı bilgi verirseniz sizin için bir hesaplama yapabiliriz.

“Geri dönüşüm üzerine iş kurmak istiyorum” diyenlerle birbirinden karlı iş fikirlerini paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir