Gıda markaları için pazarlama stratejileri

En son çıktığınız market alışverişini hatırlayın:  ürün ambalajları renkli ve çekicidir. Ancak marka pazarlaması sadece ambalajdan ibaret değildir. Pazarlama reklama da dayandığından pazarlama profesyonelleri, ürünle ilgili haberlerin yayılmasını sağlamak ve ürünü mümkün olduğunca en etkili şekilde ön plana çıkarmak için internet ve mobil seçenekler de dahil birçok seçeneği kullanmanın yollarını bulmalıdırlar. Sonuç olarak gıda sektöründe pazarlama stratejilerini hayata geçirmek için dört önemli unsuru yakından incelemek gerekir.

 

Adımlar

1 – Ürünü net bir şekilde tanımlayın

Ürünü tanımlamak ürünün mısır gevreğinden fazlası olduğunu bilmektir. Ürünü tanımlama ileriyi görmeye çalışmak ve ürünün özel niteliklerini görerek bunları diğerlerinin de görmesini sağlamaktır. Pazarlama profesyoneli ürünü sadece mısır gevreği olarak görmek yerine, ürünü içinde ek vitaminler ve mineraller olan yüksek lifli kahvaltılık olarak görmelidir ve klinik olarak sabah performansını %25 arttığını göstermelidir.

2- Ürün için uygun fiyat aralığı belirleyin

Şirketin ürünü ne kadar sevdiğinin ve şirketin ürüne ne kadar inandığının bir önemli yoktur. Önemli olan tüketicinin ürün için ne kadar ödemek isteyeceğidir. Sonuç olarak pazarlama profesyoneli pazar araştırmasında tüketicinin fiyat için verdiği tepkiyi ve benzer ürünler için rakiplerin fiyatlandırmalarını hesaba katarak araştırma yapmalıdır. Buna ek olarak pazarlama profesyoneli dağıtım maliyetlerini de hesaba katmak zorundadır.

3 – Ürün için promosyon stratejisi geliştirin

Pazarlama profesyonelleri çeşitli seçenekler aracılığıyla ürünü tüketiciye ulaştırmak zorundadır. Yazılı kampanyalar, televizyon reklamları ve internet reklamları dahil promosyon seçenekleri; Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ kurma siteleri ve mobil telefonlar için metin tabanlı reklamlar dahil promosyon fırsatları kullanılmalıdır. Promosyon stratejisi reklam tarafından hedeflenen kitleyi, reklam için harcanacak parayı ve reklamdan beklenen dönüş miktarını kapsamalıdır.

4 – Pazarlama stratejisinde lokasyonun rolünü belirleyin

Lokasyon ürünün nerede üretildiğini, ürünün nerede depolandığını ve ürünün nereden dağıtıldığını yanıtlamalıdır. Bu unsurlar ilk başta sıkıcı gibi görünse de pazarlama stratejisindeki rolü oldukça önemlidir çünkü pazarlama profesyonelleri ürünün bir noktadan diğer noktaya nasıl taşınacağını ve bunun maliyetinin ne kadar olacağını hesaba katmak zorundadır.

 

İhtiyacınız olanlar

  • Gıda markası ürünü
  • Rakip ürünler için pazar araştırması
  • Reklam bütçesi ve satış yerleri
  • Dağıtım yerleri
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir