Güçlü Bir Etki Yaratmak İsteyen Girişimcilere 6 Tavsiye

Günümüzde birçok küresel problem yenilikçi çözümler bekliyor ve kuşkusuz bu çözümlerin çok büyük bir kısmı girişimciler tarafından ortaya çıkarılacak. Öbür taraftan sağlık, eğitim ve alternatif enerji gibi oturmuş sektörler tehlike altında. Böylesi bir durum aynı zamanda harekete geçmek ve bir sonraki Larry Page, Elon Musk ya da Bill Gates olmak isteyenler için içerisinde büyük fırsatlar barındırıyor.

İşte bu fırsatları başarıya dönüştürmenin bazı yolları:

 

1. Amacınızı ve yola çıkış nedeninizi keşfedin.

hayatin-amacini-soyleyen-3-isaret

“Geleceği öngörmenin en iyi yolu onu yaratmaktır.”

İnsanlar sık sık bana “30 yaşındayım ve hayatta ne yapacağımla ilgili hiçbir fikrim yok” diyor. Ne yazık ki böylesi bir belirsizlik kişinin en güzel yıllarını harcamasına neden olabilir. Oysa dünyayı değiştiren insanların her zaman güçlü nedenleri vardır ve amaçlarını önceden açık bir şekilde belirlemişlerdir. Örneğin, Elon Musk bir keresinde şirketleri SolarCİty, Tesla Motors ve SpaceX’in hedeflerinin dünyayı ve insanlığı değiştirme vizyonunun üzerine kurulduğunu bile söylemişti.

Amacınızın ne olduğunu bilmiyorsanız bu yazıyı kendi üzerinizde çalışmaya başlamak için bir fırsat olarak görebilirsiniz. İşe kendinize aşağıdaki soruları sorarak başlayabilirsiniz:

• Sizin için en önemli şey nedir ve neden? (İçinde bulunduğunuz toplumun refah düzeyine katkı koymak? Eğitim eşitliğini desteklemek? Fakirlik oranını düşürmek?…)
• Yaşamınızla değer yaratabileceğinizi düşündükleriniz neler? Sizce ne yapmalısınız?
• Her sabah içinizi heyecanla dolduran şeyler neler? (Bir tavsiye: Başkalarının değerleri üzeriden yarattığınız iç motivasyon ile yola uzun süre devam etmeniz mümkün değil. Bu yüzden iç motivasyonunuzun kendi öz değerlerinizden geldiğinden emin olun.)
• Yapmaktan doyasıya keyif aldığınız ve bu yüzden de ben bu işi bedavaya bile yaparım dediğiniz şeyler neler?
• Her gün karşı karşıya kaldığınız ve sizi hayal kırıklığına uğratan basit sorunlar neler? Bunları çözmek için ne yapabilirdiniz?
• Büyük ikramiye size çıksaydı, hayatınızda neleri farklı yapıyor olurdunuz?
• Hayatınızın bu noktasında ne yapıyorsunuz? Geride dünya için nasıl bir miras bırakmak isterdiniz?

Mutlaka okuyun: Hayat Amacınızı Nasıl Bulursunuz?

 

2. Amacınızı sık sık yeniden gözden geçirin.

3-amacinizi-belirleyin

Uygulamaya konmadığı sürece hiçbir plan değer taşımaz. Zaman zaman hizadan çıktığınızı hissettiğiniz zamanlar olabilir fakat bu hemen hemen herkesin sıkça deneyimlediği bir şey. Çünkü planlar ve gerçeklik çoğu zaman birbiriyle çatışır. Bu nedenle hizada kalabilmek için amacınızı sık sık yeniden gözden geçirmeniz faydalı olacaktır.

Amacınızı yeniden gözden geçirme şekliniz ise büyük oranda kişiliğiniz tarafından belirlenecektir. Örneğin ben dışa dönük biri olarak enerjimi benimle aynı yolculuğu sürdüren insanlarla kurduğum ilişkilerden alıyorum. Belki siz de yerel bir girişimci ağına dahil olabilir, seminerlere katılabilir ya da kendinize bir mentör bulabilirsiniz.

İçe dönük biriyseniz de öz farkındalığınız ve iç görüşünüzü güçlendirmek için kendinize biraz zaman ayırabilirsiniz. Sabah ve akşamları aklınızdan geçen şeyleri kağıda dökebilirsiniz. Hayattaki amacınıza ilişkin kendinize yönelttiğiniz soruların cevapları üzerinden bir kez daha geçebilirsiniz. Teknolojiden bütünüyle uzak bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Stoa felsefesi ile ilgili çeşitli okumalar yapabilirsiniz.

 

3. Öne çıkan güçlü yanlarınızı geliştirmeye çalışın.

super-kahraman-girisimcilik

Öne çıkan güçlü yanlarınızı ve yeteneklerinizi tanımlayın ki her yeni gün bunlar sayesinde başkaları için katma değer yaratabilesiniz. Belki de önceki geri bildirimlere ya da geçmişte aldığınız kararların sonuçlarına dayanarak güçlü yanlarınızın farkına çoktan vardınız. En büyük başarınızı ya da kişisel tatminizi deneyimlerken hangi yeteneklerinizden faydalandığınızı hatırlamaya çalışın. Hala emin değilseniz  “16Personalities” gibi çeşitli kişilik testlerinden de faydalanmanız mümkün.

Mutlaka okuyun: Kendinizi Geliştirmenin Yolları


4. Çalışırken kendinizi çevrenizden yalıtmayın.

baglanti-kurun

Afrika’ya özgü bir söz vardır: “Hızlı gitmek istiyorsanız, yalnız yol almalısınız. Niyetiniz daha uzağa erişmek ise yola mutlaka başkalarıyla birklite çıkmanız gerek.” Dünyaya olasılıklarla donatılmış umut dolu bir yer olarak bakabilmenizi sağlayacak bir düşünce yapısı geliştirmeniz gerek. Çalışırken kendinizi çevrenizden soyutlamamaya özen gösterin. Aksine, diğer dönüşümcü liderlerle işbirliği yaptığınızdan ve özel bir ekip oluşturduğunuzdan emin olmak sizin için son derece faydalı olacaktır. Bu kişiler size daha iyi bir lider olmanın yollarını gösterecektir. Aynı zamanda, kendi başınıza yapabileceklerinizden daha fazlasına erişme ve arkanızda kalıcı bir miras bırakma yolunda en büyük destekçiniz olacaklardır.


5. Kendinizi ekibinizin üzerinde konumlandırmak yerine onun bir parçası olun.

is-yardimi

Büyük liderler için ekipleri kendilerinden bile önce gelir. Ekip üyelerinizin her zaman yanlarında olduğunuzu bilmelerini sağlamalısınız. Böylece kendilerini kolektif bir sürecin, potansiyel bir mirasın parçası olarak hissetmekten asla vazgeçmeyeceklerdir.

Ekibin karşı karşıya kaldığı güçlüklerle ilgili ilk elden bilgi sahibi olun. Sormaktan çekinmeyin. Bu bir lider olarak çevrenize gerekli güveni vermenizi sağlayacaktır.

Mutlaka okuyun: Bill Gates’ten Girişimcilere Liderlik Dersleri

 

6. Hizmetle dolu bir yaşam sürün

1-kendi-hayalleriniz-icin-calisin-baskalarininki-icin-degil

Temel küresel problemleri çözmek için içinizde duyduğunuz görev aşkının da ötesine geçmeniz gerekiyor. Örneğin, iş dünyasında yakaladığı sıra dışı başarıdan sonra bile Bill Gates kendini bulaşıcı hastalıkların nihai bertarafı için sorumlu hissediyordu. Mentörüm David Roberts ise bir keresinde bana şöyle demişti: “Cesaretli olmak korku duymadığın anlamına gelmez, sadece korkudan daha önemli şeylerin de var olduğuna ilişkin bir çeşit yargıdır. Cesur insanların sonsuza kadar yaşayamama olasılığı daima vardır oysa tedbirli insanlar hiç yaşamamış sayılır. “

Unutmayın: İnsanlık tarihinin en sıra dışı zamanlarını yaşıyoruz. Peki, bunu bir fırsata dönüştürüp harekete geçecek ve insanlığa ihtiyaç duyduğu tazeliği taşıyacak bir mirasın öncüsü olacak mısınız?

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir