Girişimci Olduğunuzda Yapmanız Gereken 5 Önemli Şey

Hayalinizdeki işi kurabilir ve özgür bir hayat yaşayabilirsiniz.

Şunu bir düşünün. Maaşlı işinizdeki son hafta ve masanıza gidiyorsunuz. Hayaliniz olmayan bu işe yıllarınızı vermişsiniz ve sonunda kurtulduğunuz için yüzünüzde bir gülümseme var. İki hafta öncesinden tüm hazırlığınızı yapmışsınız. Artık her zaman istediğiniz girişimcilik hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm hafta işe başladığınız günden itibaren yaşadıklarınızı ve şimdiden sonra neler olacağını düşünmekle geçer. Cuma günü gelip çattığında, masanızdaki eşyaları toparlarsınız. Mesai bitiminde iş yerinizi terk ederken kendinizi zafer kazanmış gibi hissedersiniz. Bundan sonra hayatınızın nasıl gideceğine siz karar vereceksinizdir.

Hafta sonunu sevdiklerinizle birlikte geçirirsiniz. Artık sabah erkenden kalkmak zorunda olmadığınız için rahat bir nefes alırsınız. Pazartesi sabahı saati kurmadan yataktan kalkar ve yüz kaslarınız ağrıyana kadar, gün boyu yüzünüzden gülümseme eksik olmaz. Özgürlük size kendinizi iyi hissettirir.

Artık girişimcilik hayalinizi gerçekleştirmenin vaktidir. Hayat sizin için bundan sonra başlamaktadır. Hareketlerinizde önceden olmadığı kadar özgür ve rahatsınızdır fakat ödenecek faturaları da düşünmeden edemezsiniz. Kazanacağınız para işinize harcayacağınız emekle doğru orantılıdır. Artık kendi işinizin patronu olacağınıza göre, aşağıda başarılı bir iş kurmak için gerekli olan beş önemli adımı bulacaksınız.

 

1. Hedefinizden emin olun.

Bir yere gidebilmek için önce nereye gittiğinizi bilmeniz gerekir. İş hayatında da bu böyledir. Başarılı bir patron olabilmek için hedefinizden emin olmalısınız. Kendi işinizi kurmak istemenizin nedeni sadece sabahları erken kalkmaktan kurtulmak olamaz. Hedefiniz konusunda net olmalısınız. Hayatta elde etmek istediğiniz şeyler hakkında kendinize karşı dürüst olun ve yaptığınız işin bunlara ulaşmanıza yardımcı olup olmayacağını iyi tartın.

İşinizi kurma aşamasında her adımda, başarınızı ölçeceğiniz kriterler belirleyin. Asıl hedefinize ulaşmada yardımcı olması için bir dizi küçük hedef belirleyin. Bu hedefler aşılması kolay olduğu için esas hedefinize ulaşmada size rehberlik edecektir. Her gününüzü bir gün esas hedefinize ulaşacağınızı düşünerek geçirmeli ve ben bunu nasıl başaracağım diye endişelenmek yerine küçük hedefleri aşmaya odaklanmalısınız.

Mutlaka okuyun: Girişimcilikte İlk Yıl Nasıl Hayatta Kalınır?

 

2. Ölçeklenebilir sistemler kurun.

Patron olmak bazı kâğıtların üstünde adınızın yazması değildir. Bunun anlamı işinizi büyütmekten sorumlu olan kişisiniz demektir. Büyümek için izlemeniz gereken bazı stratejiler ve ölçeklendirme yapmanız için oluşturulması gereken bazı sistemler vardır. Amacınızı işinizi başlangıç seviyesinin kat kat üstüne çıkarmak olmalıdır. Bunun için bir pazarlama sistemi geliştirmeli, hatta bir takım kurmalısınız. Her çeyrek için planlarınız olmalıdır. Kendinize satış hedefleri belirlemelisiniz. Ayrıca zamanınızı ve diğer şeyleri organize edecek bir sisteme sahip olmalısınız. Çeşitli araç gereçlerle teknoloji, sistem oluşturmada size yardımcı olabilir. Kurmak istediğiniz iş kolunda hangi sistemlerin en iyi şekilde çalışacağının araştırmasını yapın.

 

3. Vizyonunuz, içinizdeki en iyiyi çıkarmak olmalı.

Kendinizi geliştirdikçe daha iyi bir girişimci olursunuz. Kişisel gelişiminiz işinizi büyütmeniz için olmazsa olmazlardan biridir. İçinizdeki en iyiyi ortaya çıkarma aşamasında sergilediğiniz enerji ve motivasyon işinizi büyütmeye yarar.

Tüm bunları yapmak için;

  • Sağlıklı beslenin.
  • Egzersize zaman ayırın.
  • Kitap okuyun ve okuduğunuz kitapların eğitici ve ilham verici olmasına özen gösterin.
  • Yeni şeyler deneyin.
  • Her gün bir öncekinden daha iyi olmak için kendinizi teşvik edin.
  • Hayatınızın her alanında kendinizin en iyi versiyonu olmaya gayret edin.

Bu sayede harika bir işi olan güçlü bir girişimci olabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Kişisel Gelişime Odaklanın!

 

4. Günümüzün araç ve fırsatlarından faydalanın.

Ne şanslıyız ki internet çağında yaşıyoruz. Her gün internete 3,5 milyardan fazla insan girmekte. 2,46 milyar insansa her gün sosyal medyayı takip etmekte. Bugün herhangi bir konu hakkında herhangi bir bilgiye ihtiyacınız olduğunda yalnızca akıllı telefonunuza uzanmanız yeterli. İşinizi birkaç ay içerisinde bir sonraki seviyeye taşıyacak yazılım ve teknolojiye sahipsiniz. Bu fırsatlardan yararlandığınızda işinizi hızla büyüteceksiniz. Pazarlama ve işinizi milyonlarca insana tanıtma amaçlı olarak internetin gücünden faydalanın. İşiniz hakkında podcast yayınlarında röportaj verebilirsiniz ya da iş ve kişisel gelişim bloglarında yazar olabilirsiniz. Tek başına bu iki strateji bile kendinizi tanıtmaya ve müşteri sayınızı artırmaya yeter. WordPress, Clickfunnels, Hootsuite, Asana, Mailchimp, DocuSign gibi sitelerden faydalanın. Bu gibi sitelerin ne için olduğunu ve nasıl kullanacağınızı bilmeseniz de önemli değil. Burada amaç büyüme stratejinize katkısı olacak her türlü araçtan faydalanmaktır.

Mutlaka okuyun: Günümüz Girişimcilerinin Karşılaştığı En Büyük Sorunlar ve Çözümleri

 

5. İtici bir kuvvet olması açısından girişimcilere yakın olun.

Çevrenizin başarınız üzerinde büyük bir etkisi vardır. Kendi işinizin patronu olmada başarının sırrı, size ilham veripüzerinizde itici bir kuvvet oluşturan girişimcilerin etrafınızda bulunmasıdır. Ne de olsa onlar da sizin gibi girişimcilik konusunda takıntılıdır. Boş vermiş tiplerse hemen sizi kendi seviyelerine çekmeye çalışırlar. Bir usta zihin grubuna katılın. Bölgenizde büyük işler başaran girişimcilerle iletişime geçin. Sizin kafanızda olan, oyun değiştiricilerin kurduğu Facebook gruplarına katılın. Burada amaç başarı için çevrenizi genişletmektir.

Bu beş maddeden yararlanarak, hayalinizdeki işi kurun ve özgürlüğün tadını çıkarın.

Mutlaka okuyun: Kötü Bir Çevreniz Olduğunun 9 Belirtisi

Avatar

Yazar : İpek Külah

Çevirmen

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir