Girişimcilerin mutlaka izlemesi gereken 5 film

Kitaplar, makaleler, konuşmalar, televizyon şovları ve filmler yaratıcı fikirleri teşvik ederler ve ilham verirler. Bunu sinema şaheserlerini izlemek için bahane olarak da kullanabilirsiniz!

İlham almak ve aydınlanmak istiyorsanız patlamış mısırınızı alın, kanepenize uzanın ve bu filmleri izleyin:

 

1 – Deli Man

girisimcilerin-izlemesi-gereken-5-film-1

Eğlenceli bir belgesel olan Deli Man Amerika’daki meze dükkanlarının 1930’lu yıllardaki yükselişini anlatıyor. Film yapımcılarının, Houston’da yer alan ve son derece başarılı olan New York tarzı mezeci Kenny & Ziggy’nin sahibi ve üçüncü jenerasyon mezeci Ziggy Gruber ile yaptığı röportajda filmde yer alıyor.

Gruber karizmatik ve etkileyici bir insan ve film Gruber’ın işini ve müşterilerini ne kadar önemsediğini gösteriyor. Enerjik ve kalite takıntısı olan Gruber yaptığı işi ve meze sektörünü çok seviyor. Her müşterisine birinci sınıf hizmet sunuyor.

Aynı zamanda müşterilerini çok seviyor ve onlara çok sıcak davranıyor ve en önemlisi de çalışanlarıyla yakından ilgileniyor ve onları önemsiyor.  Sonuç olarak film yapılan işe duyulan sevginin ve tutkunun önemini gözler önüne seriyor ve tutkusunu bulan insanların başarılı olacağını gösteriyor.

 

2 – Woman in Gold ( Altınlı Kadın )

girisimcilerin-izlemesi-gereken-5-film-2

Woman in Gold, yaşlı Yahudi bir kadının Naziler tarafından ailesinden alınan sanat eserlerini 50 yıl sonra geri almak için verdiği mücadeleyi anlatıyor.  Kadın ailesine ait olan sanat eserlerini geri alabilmek için Avusturya hükümetine karşı uzun ve zorlu bir hukuk savaşı başlatıyor.

Film ne zaman pes etmek ve ne zaman direnmek gerektiğini gözler önüne seriyor. Bu denge girişimcilerin öğrenmesi ve uzmanlaşması gereken en zor unsurlardan biridir.

Başarısız olmaktan korkmayın – başarısız olursanız, durumu değerlendirin ve ilerlemeye devam edin. Unutmayın ki gerçek başarı sayısız sıkıntılardan ve güçlüklerden sonra yakalanır. Ana karakterin adalet için savaştığı gibi bazı savaşlar çok uzun sürer.

 

3 – The Wolf of Wall Street ( Para Avcısı )

girisimcilerin-izlemesi-gereken-5-film-3

Wolf of Wall Street, borsa simsarı Jordan Belfort’un batışını ve günahkar yaşantısını anlatıyor. Film, çılgın ofis partilerinden uyuşturucu kullanımına kadar işin gösterişli ve kötü yönünü gözler önüne seriyor.

Açgözlülük, hedonizm ve sahtekarlık bir yere kadar çekici gelse de eninde sonunda başarısızlığa neden olur. Hayatta ve iş dünyasında başarılı olmanın kısa yolları yoktur. Sağlam değerlere ve ahlak kurallarına sahip olan bir işi büyütmek zaman alır.

 

4 – Boyhood ( Çocukluk )

girisimcilerin-izlemesi-gereken-5-film-4

12 yaşındaki bir çocuğun hayatını konu alan film gösterime girdikten sonra büyük ilgi gördü. Filmin en önemli özelliği aynı aktörün 12 yıllık büyüme sürecinde filmde oynamış olmasıdır.

Seth Godin’in “Mor İnek” isimli kitabında şöyle yazıyor: ” Bir inek gördüğünüzde, bütün ineklerin nasıl olacağını bilirsiniz. Peki, ineklerden birisi mor renkse? Mor inek olun. Gerçekten ne istediklerini anlamak için insanların iznini alın”.

Mor inekler dikkat çekme ve iletişim kurma gücüne sahiptirler. Göze çarpın, farklı olun ve sektördekilerin ve benzer şekilde müşterilerin dikkatini çekin.

 

5 – The Queen ( Kraliçe )

girisimcilerin-izlemesi-gereken-5-film-5

Queen, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin Prenses Diana’nın ölümüne verdiği tepkiyi ve halka verdiği yanıtı anlatan bir film. Prenses Diana’nın ölümünden sonra Kraliçe 2. Elizabeth’den resmi bir açıklama yapması ve üzüntüsünü ifade etmesi beklendi ancak Kraliçe 2. Elizabeth ölümü özel bir aile meselesi olarak gördü ve sessiz kalmayı tercih etti.

Kraliçe 2. Elizabeth’in stratejisi halkla ilişkiler felaketiydi ve medya ve İngiliz halkı Kraliçe’nin soğukkanlılığı karşısında şaşkınlığa uğradı. Üzüntüsünü göstermek amacıyla Buckingham ve Kensington Saraylarına giden insanların sayısı her geçen gün arttı. Başbakanında tavsiyesi ile Kraliçe bir basın açıklaması yaptı ve halkın bıraktığı çiçekleri ve hediyeleri kabul etmek için Buckingham ve Kensington Saraylarını ziyaret etti.

Film ne kadar güçlü olursanız olun, kriz zamanlarında diğerlerini dinlemek ve tavsiyeler almak gerektiğini anlatıyor. Marka imajı bir işi ya batırır ya da çıkarır ve kriz zamanlarında bu imaj test edilir. Halkın ne dediğini dinleyin, güvendiğiniz insanların tavsiyelerini göz önünde bulundurun ve günün şartlarına uymayan gelenekleri geride bırakın.

 

İlginizi çekebilir

Girişimcilerin izlemesi gereken 20 film
Girişimcilerin Mutlaka İzlemesi Gereken 18 Belgesel

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir