Girişimcisine Milyonlar Kazandırmış 25 İş Fikri

Konu büyük oynayıp çok zengin olmaya gelince hepimize öğütlenen şey iyi bir iş fikrine sahip olmaktır.

Aşağıda biraz garip olmalarına karşın sahiplerine milyonlarca dolar kazandırmış iş fikirlerini bulacaksınız. Bunların çoğunu hatırlamakla kalmayacak, aralarından bazılarını bir zamanlar satın aldığınızı bile fark edeceksiniz. İşte sizlere milyon dolarlık fikirler:

 

1. Sahte Av Balığı Tablosu – Gemmy Şirketi

1. Sahte Av Balığı Tablosu - Gemmy Şirketi

Hepimiz en azından filmlerde, barların hemen arkasında bu balığı görmüşüzdür. Bu, zengin olabilmek için gereksiz bir nesneden başka bir şey değil ancak belli ki, bazı insanların çok hoşuna gitmiş ve şirket milyonlarca dolar kazanabilmiş.

 

2. Kayadan Evcil Hayvan – Gary Dahl

2. Kayadan Evcil Hayvan - Gary Dahl

Bu sevimli (ve anlamsız) kayadan evcil hayvan piyasaya sürüldükten sonraki altı ay içerisinde sahibine 15 milyon dolar kar sağladı. Her bir kaya yaklaşık olarak 12 liraya satılıyor ve ürünün fikir babası her bir kayadan net 9 lira kazanıyordu. Paketin içinde saman bir yatak, kayayı taşıyacak bir çanta ve bu sorunsuz evcil hayvana nasıl bakılması gerektiği ile ilgili bir rehber bulunuyor.

Bu ilginç iş fikri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

3. Ters Elbise – Allstar Firmasından Scott Boilen

3. Ters Elbise - Allstar Firmasından Scott Boilen

Bu ters elbiselerin milyonlar kazanmasının tek sebebi benimsedikleri reklam kampanyası sayesinde oldu. Kısa belgesel şeklinde çekilen reklamlarda aileler mangal yaparken veya tribünde maç izlerken bu elbiselerden giyiyorlardı. Boilen’e göre ürün zaten yeterince saçmaydı ve niçin onun reklamını mizahi bir şekilde yapmasınlardı ki? Yaklaşım işe yaradı ve ürün günümüze kadar 200 milyon dolardan daha fazla kar elde etti.

 

4. Sanal Bebek – Japon Oyuncak Üreticisi Bandai

4. Sanal Bebek - Japon Oyuncak Üreticisi Bandai

Evcil hayvan simülasyonu olan cihaz, doksanlarda büyük bir çılgınlağa neden oldu ve gerçek bir evcil hayvan için yeterince sorumluluk sahibi olamayan çocuklar (ve kimi zaman yetişkinler) için harika bir üründü. Bugüne kadar 70 milyondan daha fazla sanal bebek satıldı ve zamanında her bir saniyede bir tane sanal bebek satılıyordu.

 

5. Naylon Bileklikler – Stuart Andrews

5. Naylon Bileklikler - Stuart Andrews

Bu naylon bileklikleri icat etmeden önce bir kırtasiye sahibi olan Andrews bu fikri ile adeta turnayı adeta gözünden vurdu. Sadece 1990 yılında 6 ila 8 milyon dolar arasında net kar yaptığı tahmin edilmektedir.

 

6. Sarı Gülen Yüzler – Bernard ve Murray Spain

6. Sarı Gülen Yüzler - Bernard ve Murray Spain

Bernard ve Murray Spain bir hediyelik eşya dükkanı açmak istedikten sonra bu gülen yüzün telif haklarını satın aldı. Aynı zamanda bu gülen yüzle birlikte kullanmak için “İyi Günler” metni ile bir tasarım da yaptılar. Ellerindeki her şeyi bu gülen yüze ve metne yatırım yapan çift ilk bir buçuk yıl sonunda 50 milyon dolarlık net satış yapmayı başardılar.

 

7. iFart Uygulaması – Joel Comm

7. iFart Uygulaması - Joel Comm

Joel Comm ortaokul çocuklarının hayalini iFart uygulaması ile hayata geçirdi ve uygulama basit bir mantıkla telefonunuzu bir gaz çıkarma makinesine çeviriyor. Uygulama iTunes üzerinde 0.99 dolara satılıyor ve markete konduktan sonraki ilk iki hafta içerisinde 113,885 defa indirildi. Günümüze kadar Comm ve şirketi yaklaşık olarak 400 bin dolar net kar elde etti.

 

8. Wacky Wall Walker – Ken Hakuta

8. Wacky Wall Walker - Ken Hakuta

Ken Hakuta’nın annesi kendisine Çin’den Wacky Wall Walker adlı ürünün farklı bir sürümünü göndermişti. Ardından oyuncaktan etkilenen Hakuta, oyuncağın tüm haklarını 100 bin dolar karşılığında satın aldı. Daha sonra Amerika’da oyuncağı pazarlamaya başlayan Hakuta bugüne kadar oyuncak ile net 80 milyon dolar kazandı. Oyuncak günümüzde sokaklarda gördüğümüz örümcek adam şekilli duvara yapışıp kalan oyuncaklarla aynı mantıktadır.

 

9. Stres Yayı – Richard James

9. Stres Yayı - Richard James

James işinde pek de başarılı sayılmayan bir gemi mühendisiydi. Bir gün elindeki germe yayını yere düşürdü ve kapıya kadar yuvarlanışını izledi. Ardından bu fikri bir oyuncağa dönüştüren James, oyuncağı 1945 yılında satmaya başladı ve ilk 90 dakika içerisinde 400 tane stres yayı sattı. Günümüze kadar bu stres yayı James’e 250 milyon dolardan daha fazla kazandırdı.

 

10. Hula Hoop – Arthur K Melin ve Richard Knerr

10. Hula Hoop - Arthur K Melin ve Richard Knerr

En popüler olduğu 50’li yıllarda hula hooplardan günde 50 bin adetten fazlası üretiliyordu. Bu iş fikrinin nasıl ortaya çıktığı ile ilgili sizin bir fikriniz var mı?

 

11. Milyon Dolarlık Anasayfa – Alex Tew

11. Milyon Dolarlık Anasayfa - Alex Tew

Alex Tew, 1 milyon piksellik bir anasayfa yaratıp pikselini bir dolardan satmayı başarmış 21 yaşındaki bir İngiliz. Yarattığı bu anasayfa için bir de hikaye yaratmış, bunları satın alanlar onun üniversite harcına katkıda bulunuyormuş. Bu basit iş fikri Alex’in bir yıl içerisinde bir milyon dolar kazanmasına yardımcı oldu.

 

12. Beanie(Peluş) Bebekleri – H. Ty Warner

12. Beanie Bebekleri - H. Ty Warner

Beanie Bebekleri zamanında oyuncak krallığının tek hükümdarıydı. Sevimli ve pofuduk olan bu oyuncakların yüklü bir fiyatı da bulunuyordu. Warner oyuncaklarını Atlanta oyuncak fuarında tanıttığı gün 30.000 tane satmayı başarmıştı. Oyuncağın bazı türlerini sadece belirli mağazalarda satarak da oyuncaklarını daha çekici bir hale getirebildi. Günümüze kadar bu oyuncaklar Warner’a toplamda 3 ila 6 milyar dolar arasında bir para kazandırdı.

 

13. Köpek Gözlükleri – Doggles Firması

13. Köpek Gözlükleri - Doggles Firması

Köpeklerini garip şeylerle giydirmeyi seven birçok insan var. Tek bir gözlüğü yaklaşık 250 liraya satan firma, bu ürün üzerinden milyonlarca dolar kazanmayı başardı.

İş fikri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

14. Sihirli Siyah Bilardo Topu – Albert Carter ve Abe Brookman

14. Sihirli Siyah Bilardo Topu - Albert Carter ve Abe Brookman

Toplar, Carter’ın falcı annesinden esinlenerek üretilmiş. Aslında tasarım, içerisinde sıvı bulunan tüp benzeri bir üründü ancak daha sonra bugün top olarak bildiğimiz halini alması için yeniden tasarlanmıştır. Acaba bu sihirli toplarının milyonlar kazanabilecek kadar başarılı olabileceğine ihtimal verirler miydi?

 

15. Noel Posta Kutusu – Byron Reese

15. Noel Posta Kutusu - Byron Reese

Byron Reese 2001 yılında bu işi kurduğundan bu güne kadar tanesi 30 liradan 200 binden fazla mektup göndermek için ödeme aldı. Hesaplamasını yaparsak kendisinin bir milyoner olduğunu bulabiliriz.

 

16. Koosh Topları – Scott Stillinger

16. Koosh Topları - Scott Stillinger

Stillinger, Koosh adlı ürünü her çocuğun oynayabileceği ve rahatlıkla tutup fırlatabileceği bir oyuncak olarak tasarladı. Bunun için Mattel firmasında pazarlama müdürü olarak çalışan eşinin kardeşi ile görüşmeye başladı. İki yıl sonra ürün piyasadaki en popüler oyuncaklardan birisi oldu. Toplamda 50 milyondan fazla ürün satıldı ve kazanılan dolarlar ise bu rakamın kat be katı oldu.

 

17. Flowbee – Rick Hunts

17. Flowbee - Rick Hunts

Bu ürün, kadınların buklelerini minimum kayıpla düzeltebilmesini sağlamak için elektrik süpürgesine yerleştirilmiş bir saç kırpma cihazıdır. Hunts buluşunu gece yayınında televizyonlara reklam vererek tanıtmaya başladı ve doksanların başından 2000’li yıllara kadar iki milyondan fazla ürün sattı.

 

18. Silly Putty – Harvey Chin, Earl Warrick veya James Wright

18. Silly Putty - Harvey Chin, Earl Warrick veya James Wright

Silly Putty, her türlü şekle kolaylıkla girebilen silikon bazlı bir oyuncaktır. Ürünü kimin icat ettiği bilinmiyor ancak Peter Hodgson bu ürünü pazarlayan dehaydı. 1950 yılında tanesi bir dolardan sadece üç gün içerisinde 250.000 ürün sattı. 1976 yılında Hodgson vefat ettiğinde bir yıl içerisinde 5 milyon dolar daha kazanmasına yardımcı oldu.

 

19. Furby – Dave Hampton ve Caleb Chung

19. Furby - Dave Hampton ve Caleb Chung

1998 yılının yılbaşında Furbylere olan talep o kadar fazlaydı ki, Furbyler orijinal fiyatlarının üç – dört katına satılıyordu. Bu koca gözlü uzaylılar ilk üç yılda 40 milyondan fazla sattılar ve oyuncağın satışları günümüzde bile hala yüksek miktarlarda gerçekleşiyor.

 

20. Zombi / Vampir Dişleri – Jonah White

20. Zombi : Vampir Dişleri - Jonah White

1993 yılında Jonah White bir diş fakültesi öğrencisi olan Rich Bailey’in sahte çirkin dişler giyerek kız tavlamaya çalıştığını gördü. Ardından Bailey ile tanışan White, bu dişlerin nasıl yapılabileceğini kendisine öğretmesi konusunda onu ikna etti. Beraber çalışan ikili, artık farklı türlerde sahte dişler üretmeye başladı. Günümüzde 20 milyondan fazla ürün satıp toplamda 40 milyon dolardan daha fazla bir para kazandılar.

Bu iş fikri hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

21. Köpek Perukları

21. Köpek Perukları - Bilinmiyor

Saçma peruklar takmış köpekler her zaman çok sevimli görünebiliyor. Satışların büyük bir çoğunluğu parti malzemeleri ve kostüm satan dükkanlarda gerçekleşiyor ve görünüşe göre satışlar da hiçbir zaman azalmıyor.

 

22. Plastik Dilek Kemikleri – Ken Ahroni

22. Plastik Dilek Kemikleri - Ken Ahroni

Lades kemiğinin bir kopyası olan bu ürün tamamen plastikten yapılmış. İnanılmaz bir şekilde Ahroni her birini 3.99 dolardan satmayı başardı ve kendisi toplamda milyonlarca dolar gelir elde etti.

 

23. Hayvan Yastıklar – Jennifer Telfer

23. Hayvan Yastıklar - Jennifer Telfer

Telfer bir defasında çocuğunun oyuncağının çok deforme olduğunu ve çocuğunun bu oyuncağı yastık olarak kullanmaya başladığına şahit olmuştu. Bu olay da hayvan şeklindeki yastıkların fikir babası oldu. Yastıklar bildiğimiz peluş oyuncakların yastık formunda olanlarıdır. Ürünler o kadar başarılı oldu ki, Telfer’in artık CJ Ürünleri adında kendisine ait bir şirketi var.

 

24. AllerMates – Iris Shamus

24. AllerMates - Iris Shamus

Her 13 çocuktan birinin gıda alerjisi var ve Shamus’un oğlu da bunlardan biri. Oğlunun fıstığa karşı alerjisi bulunuyor. Öğretmenlerinin ve okul çalışanlarının bu ciddi alerjiyi unutmaması için bir şeyler yapmak isteyen Shamus, sevimli birer bileklik olan AllerMates adındaki ürününü tasarlayıp piyasaya sürdü. Günümüzde ürün sadece Amerika’da 7.000’den fazla dükkanda satılıyor.

 

25. HeadOn – Sirivision

25. HeadOn - Sirivision

Söylenenlere göre bu ürün alna doğrudan uygulandığında baş ağrısını geçiriyor. Günümüzde, internet yüzünden birçok ürünün popüler olabilmesi gibi HeadOn adlı üründe inanılmaz derecede can sıkıcı reklamlar sayesinde başarılı olmayı başardı. Ürün tamamen balmumundan yapılıyor ve her ne kadar başarısını onaylayan bir tane bile bilimsel araştırma olmasa da, tanesi 25 liradan altı milyon adet satmayı başardı.

 

İlginizi çekebilir

Yatırımcısına Köşeyi Döndüren İş Fikirleri
En İlginç İş Fikirleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir