Evcil hayvan olarak sattığı kayalardan milyonlar kazanan adam

Bu yılın başlarında, 78 yaşında ölen Gary Ross Dahl 1970’li yıllarda icat ettiği ‘Pet Rock’ isimli tuhaf oyuncak çılgınlığı ile her zaman hatırlanacak. Aslında bu zeki girişimci hayatını idame ettirmek için kayalar sattı ve “başarılı pazarlama planı” ile milyonlar kazanmayı başardı.

Dahl, kariyerine reklam yazarı olarak başlasa da evcil hayvan olarak kaya satmaya başladığı zaman her şey çok hızlı bir şekilde gelişti. Her şey 1970’li yıllarında ortasında California’da yerel bir barda içki içerken başladı. Etrafındaki insanlar evcil hayvanlardan bahsediyordu. Evcil hayvanları beslemenin, yürüyüşe çıkarmanın ve temizlemenin ne kadar zor olduğunu konuşuyorlardı.

Girişimci, birden gelen ilhamla kendisinin evcil hayvanıyla bu tür sorunlar yaşamadığını söyledi. Merakları üzerine çeken girişimci: ” Benim evcil kayam var. ” diyerek sözlerine ekledi. Verdiği bu cevapla olumlu tepkiler alan Kahl, sonuçta bu iş fikri çerçevesinde bir iş kurdu.

evcil-kaya-1

Dahl iş fikrini hayata geçirmek için iki yatırımcı buldu, inşaat malzemeleri satan bir tedarikçiyi ziyaret etti ve bir kutu yumuşak Meksika plaj kayası satın aldı. Yapması gereken tek şeyin her kayayı güzel bir şekilde ambalajlamak ve değerinin üstünde satmak olduğunu biliyordu. Deneme yanılmalardan sonra, akılı bir mukavva taşıma kutusu tasarladı. Evcil hayvanın nefes alması için hava delikleri de ekledi. Kayayı yumuşak ve kibar bir biçimde kutunun içindeki yumuşak kereste talaş yatağına yerleştirdi.

Bunun parlak bir fikir olduğunu perçinlemek için kutuya bir de el kılavuzu ekledi. Bu küçük kitapta evcil kayaların bakımı, beslenmesi ve ev eğitimine dair bilgiler yer alıyordu. “Kayayı kutudan çıkardığınızda kaya heyecanlı gözükürse, onu eski gazetelerin üstüne yerleştirin. Kaya bu kağıdın ne olduğunu anlar ve başka herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Siz onu alana kadar kağıdın üstünde kalmaya devam eder.”

Bu yüzsüz el kılavuzu milyonların ilgisini çekti ve evcil kayayı ülke çapında fenomene dönüştürdü. Girişimcinin zamanlaması kusursuzdu, kaya pazara en doğru zamanda girdi. Vietnam Savaşı henüz yeni bitmişti. Dahl şunları söylemiştir: ” Bir sürü kötü haber vardı. İnsanlar kötü durumdaydı. Ulusal ruh için gerçekten iyi bir zaman değildi. Bence evcil kaya eğlenceliydi. Herkesin gülmeye ihtiyacı vardı ve medya bunu yedi.

evcil-kaya-2

Evcil kaya 1975 yılının aralık ayında piyasaya çıkmasından sonra,  Dahl medya fırtınası yarattı ve hatta efsanevi Tonight Show’da bile yer aldı. Birkaç ay içinde, 3.95 dolara 1.5 milyon kaya satıldı ve talep hiç olmadığı kadar yükseldi. Dahl 2011 yılında yaptığı bir röportajda şunları söylemiştir: ” Her iki kulağımda da telefon vardı. Halkla ilişkiler uzmanıma aramalarımı cevaplaması için benim taklidimi yapmayı öğrettim. ” Satışlar bir süreliğine olağanüstüydü. Dahl yüzme havuzu olan büyük bir eve taşındı ve Honda marka arabasını son model bir Mercedes ile değiştirdi.

Ancak iş fikrinin basitliği ve başarısı taklit edilmesini de kolaylaştırdı. Ürünün isminin tescili almasına rağmen, kutuda kaya satan diğer kişileri durduramadı. Birçok insan benzerini yaparak fikrini başka seviyelere taşıdı. Örneğin Amerikan bayrağıyla boyanmış 200 yıllık kaya bile satılmaya başlandı. Dahl’ın işleri sıkıntıya girmeye başlamıştı ve 1970’li yılların sonunda yatırımcıları tarafından dava edildi ve onlara altı haneli paralar ödemek zorunda kaldı.

Dahl 1988 yılında AP’ye şunları söylemiştir: “Onlara hayatımı borçlu olduğu hissettiğim fanatik destekçilerim vardı. Bazen geriye dönüp bakıyorum ve bunu yapmasaydım hayatımın daha basit olup olamayacağını merak ediyorum.” Eşi de ona katılıyor: “Zamanla, insanlar ona tuhaf fikirlerle geldiler ve kendisi için yaptığı şeyi onlar için de yapmasını istediler. Ve çoğu zaman bu fikirler gerçekten çok aptalcaydı.”

Aşağıdaki videoyu izleyerek ilginç girişimcilik hikayesi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Siz değerli takipçilerimiz için ilginç olduğu kadar ilhan veren iş fikirlerini ve  girişimcilik hikayelerini araştırmaya devam edeceğiz.

Daha fazla girişimcilik hikayesi için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir