Golf topu toplayarak 15 milyon dolar kazanan girişimci

ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan ve işsiz olan Glenn Berger’ın aklına 14 yıl önce çılgın bir fikir geldi. Kaybolan golf toplarını bulmak için Florida’da bulunan golf sahalarının etrafındaki göllere dalmaya karar verdi. Glenn Berger, her yıl yaklaşık olarak 1.3 ila 1.7 milyon arasında top topluyor ve şu zamana kadarki kazancı tamı tamına 15 milyon dolar!

Glenn Berger şunları söylemiştir: “Kısmen işsizdim ve yaşadığım yerde bulunan golf sahalarındaki kaybolan golf toplarını toplamaya ve tanesini minimum 1 dolardan satmaya başladım. ”

Golf toplarının bu kadar para etmesinin nedenlerinden biri golf sahalarındaki göletlerin riskli olmasıdır. Berger her gün bir sürü su altı tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor ve bunlarla mücadele ediyor. Masalar, golf arabaları, çim biçme makineleri, yılanlar ve en kötüsü de timsahlarla karşı karşıya geliyor. Suya dalmadan önce dikkatli bir biçimde baksa bile zaman zaman timsahlarla karşılaşıyor. Glenn Berger sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Bir keresinde kolumun timsahın ağzında olduğunu hissettim. Hiçbir şey göremiyordum ancak suyun dışına çıkabildim. Hiç kan yoktu. Bu nedenle timsahın ısırmadan dokunduğunu düşündüm.”

golf-topu-toplama

“Timsahlardan bahsetmekten pek hoşlanmıyorum ancak bu tür olaylar oluyor ve onlarla nasıl uğraşmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle balığım, yılanlarım, kaplumbağalarım var ve bütün bu eğlenceli şeylerle sürekli karşılaşıyorum.”

Florida’da golf topu dalgıçlığı yapan tek insan Berger değil. Eyalet genelinde yaklaşık 100 insan daha bu işi yapıyor. Berger, topların birçoğunu halka açık golf sahalarından topluyor. Ancak Florida’nın en elit golf tatil köyleri de oldukça verimli. PGA ( Profesyonel Golfçüler Birliği ) Turnuvasının merkezi Jacksonville’deki TPC Sawgrass’da 17. deliğe “Ada Deliği” deniliyor ve delikte yılda yaklaşık 100,000 top birikiyor.

USA Today’a göre Berger’ın golf topu dalgıçlığı yaparak milyoner olması hiç de mantıksız değil. Ortalama bir golf sahası her yıl 30,000 kişiye ev sahipliği yapıyor. İhtiyatlı bir tayhmin yapacak olursak ortalama bir golfçü her 18 delikte 1.5 top kabedecektir. Berger’ın yaşadığı yerin civarında 34 farklı golf kulübü bulunuyor. Yani Berger’ın yılda 1.3 ila 1.7 milyon top toplaması olası bir durum. Biraz zor ancak kesinlikle başarılabilir.

Aşağıdaki videoyu izleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz:

İlginç girişimcilik hikayelerini ve iş fikirlerini siz değerli okuyucularımız için araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Dünyanın en ilginç meslekleri
Sokaklarda altın ve elmas avcılığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir