+55 Adet Dünyanın En İlginç Meslekleri

Eskiden doğanlara büyüyünce ne olacakları sorulduğunda “doktor, avukat veya öğretmen” gibi klasik cevapların alınması oldukça doğaldı. Ancak yeni doğanların %50’sinin gelecekte çalışacağı meslek henüz günümüzde mevcut değil.

İçinde bulunduğumuz bilgi çağında teknolojinin hızına yetişmek neredeyse imkansız. Teknolojik ilerlemenin doğal bir sonucu olarak daha önce adını dahi duymadığımız bir dizi meslek adeta ışık hızıyla hayatımıza girmiş durumda. Bu durum aynı zamanda genç nesile yönelik yepyeni kariyer yollarının/mesleklerin varlığına işaret ediyor .

Çiçeği burnunda bu mesleklerin pek çoğuna aşina olabilirsiniz, ancak var olduğunu hayal dahi edemeyeceğiniz öyle ilginç meslekler mevcut ki! Bunlardan bazıları basit görevler olup yarı zamanlı olarak gerçekleştirilebilirken, bir kısmı ise rahatlıkla tam zamanlı bir kariyer fırsatına dönüştürülebilir. O halde gelin dünyanın en yeni ve en ilginç mesleklerinden bir kısmını hep birlikte inceleyelim.

Kendi kariyer yolculuğunuza başlarken veya daha iyi olanaklarla ilgili hayaller kurarken aşağıdaki ilginç meslekleri de dikkate alabilirsiniz.


Dünyada Az Bilinen Değişik Meslekler ve Görevleri

1. Amsterdam`da insanlar tam zamanlı iş olarak balık değil bisiklet avlıyor

Hollanda`nın başkenti Amsterdam, güzel kanallarıyla ve orada yaşayanların pedalını çevirdiği yaklaşık 2 milyon bisikletiyle dünyaca ünlüdür. Bu iki özellik bir araya geldiğinde şehirde çok özel bir meslek ihtiyacı doğuyor: Bisiklet avcılığı.

Public Radio International`da yer alan habere göre, işçiler her yıl yaklaşık 15.000 tane bisikleti kanallardan çıkarmak için hidrolik kıskaçlar kullanıyor. Bu işi 1960`lardan beri yapıyorlar ve uzun bir süre yapmaya devam edecekler gibi görünüyor.

Peki Hollandalılar neden topluca bisikletlerini kanala atıyorlar? Bu konuda çeşitli açıklamalar var ancak kimilerine göre bu olay geçmişe dayanıyor: Amsterdam`daki kanallar eskiden şehrin kanalizasyon sistemini oluşturuyordu.

Ayrıca, Hollanda`nın başkentinde bisikletler pahalı bir yatırım olmaktan ziyade ucuz ulaşım aracı olarak görülüyor. Kanalların dibini boylayan bu bisikletlerin çoğu muhtemelen eski model.


2. Almanya`da çöp dedektifliği mesleğinden para kazanılıyor

Diyelim ki çöpe pil veya diğer atmamanız gereken şeyler attınız. O halde Almanya`daki çöp polislerine karşı gözünüzü dört açın!

Bu kişilerin işi insanların çöplerini araştırıp özel bir şekilde atılması gereken nesneleri bulmaya çalışmak. Almanya bu konuda dünyanın en sert yasalara sahip ülkelerinden bir tanesi.

Alman TV kanalı ProSieben`e göre çöp dedektifleri işlerini oldukça ciddiye alıyor: Öyle ki işleri kapsamında suçlu olduğunuzu kanıtlayabilmek için komşularınızı sorguluyor, alışveriş fişlerinizi inceliyor ve çöp kutularınızı kontrol ediyorlar.


3. Britanya`da otel yataklarında yatarak para kazanabilirsiniz

Sadece yatarak para kazanmaya ne dersiniz?

Reuters`ta yer alan habere göre 2010`da bir otel zinciri insan yatak ısıtıcısı hizmetini sunarak eşsiz bir hizmet başlattı. Habere göre, isteyen personel, odayı tutan kişi gelmeden önce yatağını ısıtmak için “yünden bir uyku tulumu” giyerek yatağa yatıyor. Reuters`e konuşan şirket sözcüsünün dediğine göre bu hizmet “yatağınızda koca bir sıcak su şişesine sahip olmak” gibi bir şey.

Mutlaka okuyun: Yatak ısıtma hizmeti veren girişimci saatte 100 Dolar kazanıyor!


4. Çin`de sahte iş adamı veya yönetici olarak bir kariyer yapabilirsiniz.

Diyelim ki hiç profesyonel iş tecrübeniz yok ama takım elbisede müthiş görünüyorsunuz. O halde Çin`de sahte yönetici olarak çalışabilirsiniz.

Mitch Moxley de bu sahte  iş adamlarından sadece biri. Bir ABD şirketini temsil etmesi için işe alınmış. Moxley, iş tanımından şu şekilde bahsediyor: “Tecrübe asla gerekmiyor, bu da benim işime geldi, çünkü hiç tecrübem yoktu.” 

Moxley sadece Çin`de bulunup birkaç kişinin elini sıkarak ve film izleyerek haftada 1.000 dolar kazanıyor. Peki nasıl oluyor bu? “Sahte iş adamlarına iş vermek, Çinli şirketlerin arzuladığı imajı özellikle de bağlılığı ve güvenirliliği sağlamak için kullanılan yöntemlerden birisi.”


5. Hiç karınca satıcısı olmayı düşündünüz mü?

Bu tuhaf meslek hakkında söylenecek çok fazla bir şey yok: Karınca satarak para kazanıyorsunuz. Dünyada ortalama 12.000 farklı karınca türü var, o yüzden karınca satmak düşündüğünüzden daha karmaşık bir şey olabilir.


6. Endonezya`da kiralık yolcu olabilirsiniz

1990`larda Endonezya`nın başkenti Jakarta`nın sokakları gittikçe daha çok kalabalıklaşınca belediye yönetimi bir kural yürürlüğe koydu: İş çıkış saatlerinde her arabada en az üç kişi bulunmak zorunda.

Bu kurala karşı sürücülerin imdadına kiralık yolcular yetişti. Bu kişiler, araba başına minimum üç kişi kuralına takılmak istemeyen sürücüler için kalabalık caddelerde bekliyor ve istenildiğinde arabalara yolcu olarak biniyorlar

Jakarta Post gazetesine göre kiralık yolcular bu işten çok para kazanmıyor. Yolculuk başına 1 dolardan biraz daha fazla alıyorlar.7.  Havaalanında korkuluk olabilirsiniz

Resmi olarak mesleğinizin adı “biyolojik uçuş güvenliği uzmanlığı” olacak. Ama uygulamada aslında bir korkuluksunuz. Günlük rutininiz Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde şöyle açıklanıyor: Bir uçağın iniş yapacağı pistte düzinelerce kuşun bulunduğunu söyleyen bir çağrı alacaksınız, hemen arabanıza atlayacaksınız ve kuş sürüsünü dağıtmak için birkaç uyarı atışı yapacaksınız. Ancak çoğu zaman kuşların havaalanlarının devasa büyüklükteki arazilerine girmesine engel olmaya çalışacaksınız.


8. Profesyonel İtici

Japonya gerçekten de çok çalışkan bir ülke. Vatandaşlarının işine vaktinde gitmesini sağlamak için onları trene itecek insanları işe alıyor.


9. Profesyonel Sıra Bekleyici

Dünyada kuyruklar olduğu sürece, Narabiyas (Japonca`da sizin yerinize sıra bekleyen kişiler)`in modası asla geçmeyecektir. Serbest çalışan bu insanlar siz onlara para verdiğiniz sürece uzun kuyruklarda seve seve bekleyeceklerdir.


10. Düğün Misafiri

Japonya`da yarı zamanlı olarak düğün misafiri işi yapabilirsiniz. Bana inanmıyor musunuz? Yukarıdaki resim bununla ilgili bir iş ilanından alınma. Üstelik alacağınız ücretin yanında ücretsiz ulaşım + yemek de bulunuyor.


11.  Elektrik Şoku Verici

Meksika`da Toques denilen bu elemanlar elektrik şoku veren küçük ahşap bir kutu taşıyor. Kafası güzel insanlar ayılmak için bu eziyete maruz kalırken diğerleri bunun yeni bir trend olduğunu söylüyor. Çılgınca bir şey!


12. Tavuk Cinsiyeti Uzmanı

İşin içinde elbette piliç var ama bu işin herhangi bir seksi tarafı yok. Tavuk cinsiyeti uzmanının işi tamamen civcivin cinsiyetini öğrenmekten ibaret.

Mutlaka okuyun: Ayda 5.000 dolar maaşla çalışacak eleman aranıyor!


13. Profesyonel Sarılmacı

Diyelim ki Japonya`dasınız ve sevgilinizi özlediniz. O zaman biraz para sökülün ve Japon bir kadınla sarılmama ve beraber uyuma fırsatı yakalayın. Ama unutmayın, sadece sarılma.

Mutlaka okuyun: Sarılıp uyuma hizmeti veren girişimci, saatte 60 dolar kazanıyor!


14. Araba Plakası Blokörü

Yollardaki yoğunluğu azaltmak için sunulan yasa teklifinde İran hükümeti plaka numaralarının sonu tek ve çift sayılarla biten arabaların değişimli günlerde yollarda bulunabilmesini zorunlu tutan tuhaf bir politika uygulamaya koydu. İranlı vatandaşlar ise bunun üzerine, plaka numaralarının kameralardan tespit edilmesini önlemek için arabalarının arkasından yürüyecek insanlar tutmaya başladı.


15. Profesyonel Yas Tutucu

Hâlâ hayattayken sizi kimse önemsemiyorsa bu yas tutuculara ihtiyaç duyabilirsiniz. Ama tabutta olacağınızdan sizin için yas tutacak insanları göremeyecek olmak üzücü.


16.  Yavru Devekuşu Bakıcısı

Bu iş insan bakıcılığından çok daha kolay. Niye mi? Çünkü tek yapmanız gereken yavru devekuşlarının birbirlerini hunharca gagalamadıklarına dikkat etmek.


17. Cuidacarro

Kosta Rika`da arabanızı park ettiğinizde cuidacarro denen kişilerle tanışabilirsiniz. Yaptıkları iş aslında adı gibi karmaşık değil. Tek yaptıkları arabanızı park edip gittiğinizde kimsenin çalmaması için arabanıza göz kulak olmak (tabii kendilerinin beğenip çalma ihtimali de var).


18. Koku uzmanı

Koku uzmanları koltuk altındaki kötü kokuları engelleyen deodorantların ve ter önleyicilerin etkisini test eder. Burunlarını bu işe soktukları için hepsine teşekkür ederiz.

Mutlaka okuyun: Astronotları kötü kokulardan koruyan koku uzmanıyla tanışın


19. IMAX ekran temizleyici

İhtişamlı ve gerçek üstü büyüklükte olan IMAX ekranlar kirle ve tozla kaplanırsa hiçte etkili olmaz. Allahtan ki görüntü kalitesini düşünen firmalar var. IMAX ekran temizleme firması 1570 Cinema Services’in sahibi Michael Quaranto’ya göre en büyük zorluk ekranları sürekli olarak tozdan arındırmaktır. Ekranlar sürekli toz olduğundan temizlikçilerin iki veya üç ekran da bir vakumlu elektrik süpürgelerini boşaltmaları gerekiyor.


20. Profesyonel ıslıkçı

İster inanın ister inanmayın ama ıslık çalarak para kazanabilirsiniz. 58 yaşındaki ıslık sanatçısı Henry Brady’e göre ıslık çalanlar da tıpkı müzisyenler veya aktörler gibi birer sanatçı. Henry bu ilginç mesleği sayesinde insanların kalbine dokunabildiğini söylüyor. Profesyonel ıslıkçı olmak için sadece yeteneğinizin olması gerekmiyor aynı zamanda kendi reklamınızı da yapmanız gerekiyor.


21. Buruşukluk gidericiler

Yepyeni ayakkabılarınızı ayağınıza giydiğinizde yumuşaklıkları ve buruşuk olmamaları hoşunuza gider değil mi? Birileri ayakkabıların kırışıksız olması için ciddi mesai harcar. Ayakkabı firmalarında çalışan buruşukluk gidericilerin görevi özel bir ütü kullanarak ayakkabıların cam gibi olmasını sağlamaktır.


22. Mobilya deneyicisi

Size daha önce hiç miskin diyen oldu mu? Cevabınız evetse belki de farkında olmadan size muhteşem bir kariyer fırsatı sunmuştur. Tembel insanlar firmaların mobilyalarını test etmelerine karşılık para kazanırlar. Mobilyaların üzerinde kıvranırlar, sallanırlar, arkaya yaslanırlar, öne yaslanırlar ve bütün rahatlık seviyelerini değerlendirirler. Mobilya deneyicilerinin bir günde 200 farklı parça üzerinde bazı pozisyonları denemesi gerekir. Rahatınıza düşkünseniz bu ilginç meslek tam size göre.


23. Evcil hayvan yiyeceklerini tadanlar

Hayvanlar konuşabilseydi insanlar da kedi ve köpek yiyeceklerini test etmek zorunda kalmazdı. Lezzetin yerinde olduğundan emin olmak için bir grup macerayı seven insan dokusundan sertliğine kadar bütün özellikler hakkında yorum yapmak hayvan mamalarını yerler. Marks & Spencer’ın gıda teknoloji uzmanı Simon Allison hayvan mamasını denedikten sonra hemen tükürdüğünü ve ağzını çalkalamak için koca bir bardak su içtiğini belirtmiştir.


24. Golf topu dalgıcı

Golf topları golf sahalarındaki tehlikeli sulara kazayla düştüğünde birçoğumuz toplardan umudumuzu keseriz. Ancak golf toplarını batıklardan çıkararak para kazanan insanlar vardır. Batıklara düşen golf toplarını çıkarmaya çalışan bir sürü insan vardır ve bu ilginç iş neredeyse bir pazar haline gelmiştir. Çıkarılan toplar daha sonra kullanılmış olarak golf kurslarına satılır.

Mutlaka okuyun: Golf topu toplayarak 15 milyon dolar kazanan girişimci


25. Kusmuk temizlikçisi

Tartışmasız en ilginç mesleklerden biri de kusmuk temizlikçisi. Lunaparklardaki roller coastera yani hızlı trene binen insanların çoğu öğle yemeklerini bir anda çıkarırlar.  Bu olay sıklıkla yaşandığı için lunaparklarda kusmuk temizleyen temizlikçiler vardır.  Bu işin berbat olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak Thorpe Park’ta çalışan kusmuk temizlikçisi Rhys Owen roller coasterları sevdiğini ve bu makineleri bedava kullanmak için her şeyi yapabileceğini söylüyor.


26. Sahte eleştiri yazarı

Hiç kuşkusuz bu ilginç  iş hiç de etik değil. Ancak ne yazık ki bazı insanlar para kazanmak için firmalar adına sahte eleştiriler yazarlar ve bunları belli internet sitelerinde yayınlarlar.  Oteller, restoranlar ve ürünlerle ilgili sahte yazılar yapay olarak beğeni seviyesini arttırır ve rekabete neden olur.


27. İğrenç ve tehlikeli numaraları test edenler

Survivor ve Fear Factor gibi programlar katılımcılara kurtlar yedirirler veya hamam böcekleri yuttururlar. Peki bu programlar kendilerine dava açılmaması için ne yaparlar? Tabii ki bu iğrenç ve tehlikeli numaraları denemeleri için birileriyle anlaşırlar. Bu cesur yürekli insanlar hazırlık yaparlar ve bu numaraların güvenli olup olmadığını denerler. Sizce de ilginç bir meslek değil mi?


28. Profesyonel uykucu

Uyuyarak para kazandığınızı düşünebiliyor musunuz? Evet siz de pijamalarını giyerek ve biraz kestirerek para kazanabilirsiniz. Şüphesiz dünyanın en ilginç mesleklerinden birini icra eden profesyonel uykucular para kazanmak için uyurlar özellikle de uykuyla ilgili araştırma projelerinde. Bu sayede doktorların ve bilim adamlarının uyku bozuklukları ile ilgili problemleri anlamalarına yardımcı olurlar.


29. Tuvalet kağıdı koklayıcısı

Tuvalet kağıdı üreticileri ürünlerinin kullanım öncesi, kullanım esnasında ve kullanımdan sonra kokusuz olmasını ister. Tuvalet kağıtlarının kokusuz olup olmadığını anlamanın en iyi yolu nedir? Tabii ki tuvalet kağıdı koklayıcılarıyla çalışmak. Bu kişiler sayesinde üreticiler ürünlerinin olağandışı veya fark edilir derecede kokup kokmadığını öğrenebiliyorlar.


30. Hindistan cevizi güvenlik mühendisleri

Gezinen insanların kafasına hindistan cevizlerinin kazara düşmesini engellemek isteyen tatil köyleri hindistan cevizlerini palmiye ağaçlarından düşmeden önce toplayacak personeller alırlar. Bu ilginç meslek sahipleri ağaçlara tırmanırlar ve düşme tehlikesi olanları yerlerinden çıkarırlar.


31. Tatil köyü su kaydırağı deneyicileri

Tabii ki bütün gün su kaydıraklarından kaymak ofiste oturmaktan iyidir. İngiliz tatil firması First Choice tarafından yükseklik, hız, hız kalitesi, iniş ve aynı zamanda güvenliğin test edilmesi açısından görevlendirilen Tommy Lynch’ e göre havuzlar ve su kaydırakları ailecek çıkılan tatillerin en önemli parçalarından biridir ve bu nedenle her şeyin doğru çalıştığından emin olunması gerekir.


32. İyi Niyetli Bilgisayar Korsanı

Bilgisayar korsanı dendiğinde aklımıza gelen ilk şey başkalarına ait teknolojik donanıma veya ağa zarar vermek gibi kötü amaçlı faaliyetleri için bilgisayar kullanma becerilerini kullanan kişilerdir. Ancak,  iyi niyetli bilgisayar korsanları, bir kurumun IT ağındaki güvenlik açıklarını tespit etmek ve bu açığı kapatmanın yollarını göstermek suretiyle bilgisayar korsanlığı becerilerini iyilik için kullanırlar.

İyi niyetli bilgisayar korsanlarının çalışmaları genellikle sızma testleri üzerinedir; bu, her bir korsanın kuruma ait IT sistemine veya bilişim ağına sızmak ya da söz konusu sistemin zayıf noktalarını bulmak adına ellerinden geleni yapacakları anlamına gelir. İyi niyetli bilgisayar korsanları daha sonra testler sonucu elde ettikleri bulguları ilgili kuruma bildirir, böylece şirketin IT ekibine güvenlik duvarında iyileştirme yapma fırsatı sunulmuş olur. İyi niyetli bilgisayar korsanları, kurumlarca işe alınır ve yılda 100.000 dolar gibi dudak uçuklatan bir ücret karşılığında çalışırlar.


33. Repo Adam/Kadın

Kimi zaman maddi bir varlığın (araba, ev vb.) sahibi herhangi bir kişi mülkünü başka birine satar/kiralar, ancak ilgili kişi yani borçlu ödemelerini kararlaştırıldığı şekilde yapamaz. Bu gibi durumlarda mal sahibi söz konusu varlığı geri almak isteyebilir. Bu, mal sahibini mülkün kurtarılmasında uzmanlaşmış birinden, bir başka deyişle bir repo adam veya kadından hizmet almaya iter. Bu kişilerin bir tür haciz memuru oldukları söylenebilir.

Bu iş son derece tehlikelidir, zira repo adamın/ kadının söz konusu eşyayı kurtarması ve sahibine iade etmesi, hatta duruma göre yeniden satması dahi gerekebilir. Bir mal ya da varlığı yeniden sahiplendirme ya da malın/varlığın el değiştirmesi olarak ifade edebileceğimiz bu görev kimilerince bir hırsızlık olarak da algılanabileceğinden sandığınızdan çok daha riskli olabilir. Elbette bu, söz konusu varlığın ne olduğuna bağlıdır. Bazı varlıklar çok daha küçüktür, bazıları ise arabaların, teknelerin hatta uçakların el değiştirmesi anlamına gelir ki böyle değerli varlıklar söz konusu olduğunda işin rengi bir miktar değişebilir.


34. Flört Koçu

Bugünlerde hemen her şey için bir uygulama mevcut. Üstelik buna flörtleşme de dahil. Artık çoğu insan ruh eşini bulmak adına Tinder vb. arkadaşlık uygulamalarına başvuruyor, flört koçları da hizmetlerini bu modern buluşmalara uyarlamak durumunda kaldılar. Öyle ki tavsiyelerin çoğu artık flört uygulamalarına ve web sitelerine yönelik olarak hazırlanıyor.

Günümüzde insanlar birbirleriyle çevrimiçi ortamda tanışıp çevrimiçi flört edebildiklerinden, flört koçları müşterilerinin aşk hayatına daha da fazla dahil olabiliyorlar. Nasıl mı? Kimi koçlar müşterilerinin flört profillerini oluşturuyor, profil fotoğraflarını seçiyor, hatta ve hatta eşleştikleri kişilere onlar adına mesaj dahi gönderebiliyorlar. Yani bir nevi hayalet yazarlık yapıyorlar. Dolayısıyla, bir dahaki sefere bu uygulamalar üzerinden iletişim kurduğunuz birileri olursa size gönderdikleri her mesajın onların ağzından çıkmamış olabileceği ihtimalini aklınızda bulundurun.


35. Hipoterapist

Hipoterapi, bir tedavi yöntemidir. “Hippo” Türkçe karşılığı “at” olan Latince bir kelimedir, hipoterapi ise engelli insanlara yönelik bir terapi yöntemi olarak ata binmeyi ifade eder. Hastalar ata binerek çok daha iyi denge, koordinasyon ve kas kontrolü geliştirebilir, aynı zamanda öz güvenleri artar ve çok daha bağımsız bireyler haline gelebilirler.

Peki, bir hipoterapist tam olarak ne yapar?

Hipoterapistlerin görevi hastayı bir atın üstüne yerleştirmek ve hastanın duruşunu, koordinasyonunu, dengesini ve hareket kabiliyetini geliştirmeye gerçekten yardımcı olacak şekilde ata binmesine yardımcı olmaktır.  Hipoterapistler genellikle mesleki terapi veya fizik tedavi konusunda sağlam bir altyapıya sahip olur, uzmanlık bilgilerini her hasta için en iyi biniş stilini, hızı ve duruşu seçmek için kullanırlar. Böylece mümkün olan en etkili tedaviyi sunabilirler.


36. Vücut Boyacısı/Ressamı

Tıpkı ressamlar gibi vücut boyacıları da birer sanatçıdır. Tek fark ise vücut boyacılarının tuval yerine insanların bedenlerini kullanmalarıdır. Vücut boyama aslında bir dizi medeniyet tarafından kullanılan geleneksel bir uygulamadır, günümüzde ise daha çok eğlence sektöründe kullanılmaktadır. Vücut boyama sadece yüzle sınırlı olabileceği gibi vücudun diğer kısımlarını da içerebilir. Yüz boyama özellikle çocuklara ait doğum günü partilerinde uygulanırken, diğer vücut boyama türleri ise genellikle müzik festivallerinde (Burning Man gibi), spor etkinliklerinde veya kurumsal partilerde kullanılmaktadır. Vücut boyamada uzman kişiler eğlence sektörünün yanı sıra siyasi protestolar, canlı sanat sergileri, reklam kampanyaları veya dergilerde kullanılacak fotoğraf çekimlerinde de yer alabilirler.


37. Profesyonel Nedime

Düğünler, kutlanması gereken mutlu etkinlikler olsa da gelin olmak ve bir düğün organize etmek çiftler üzerinde büyük bir stres yaratabilir. Bu nedenle bazı gelinler, bu ağır yükün bir kısmını üstlenecek profesyonel bir nedime tutmayı tercih ederler.

Bu kişiler, büyük günün kusursuz geçmesine yardımcı olacak pek çok ayrıntının planlamasına ve tamamlanmasına yardımcı olurlar- buna gelin hamamı organize etmek, gelinlik alışverişi yapmak, fotoğrafçılar ve DJ’ler ile iletişim kurmak ve konuk listesini düzenlemek de dahildir. Profesyonel nedimelerin işe alınma nedeni, gelinin bu rolü üstlenecek başka birini bulamaması değildir. Daha çok düğün planlamanın stresli kısımlarını halledecek birilerinin olması, böylece gelin ve damadın özel günlerinin tadını çıkarmaya odaklanabilmesi amaçlanır.


38. Oyun Test Edici

Video oyunları oynamayı seven biri misiniz? Peki, bir yandan hobinizin tadını çıkarırken bir yandan da para kazanabileceğinizi söylesek ne dersiniz?

Video oyunlarının popülerliği her geçen gün artmaya devam ettiğinden oyun şirketlerinin yeni oyunlara veya mevcut oyunlara ilişkin yeni fikirlere olan ihtiyacı da her geçen gün artıyor. Video şirketleri oyunlarını piyasaya sürmeden önce, geliştirici kaynaklı herhangi bir hata veya aksaklık olmadığından emin olmak istiyor. Oyunların sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için de oyun test etmede uzman olan kişilere başvuruyorlar. Böylece oyunun ticari sürüm için hazır olup olmadığını kontrol ediyorlar. Bu iş kulağa eğlenceli gibi gelse de ayrıntıları yakalama konusunda uzman olmanız ve her bir hareketin, sekansın ve seviyenin en ufak bir aksaklık dahi içermediğini kontrol etme konusunda bir hayli istekli olmanız gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Oyun Oynayarak Para Kazanmak


39. Bisikletli Kurye

Nüfusun bir hayli kalabalık olduğu pek çok şehirde teslimatların zamanında yapılması gerçek bir mücadeleye dönüşebilir. Yolculuğu yavaşlatan şeyler yalnızca trafik sıkışıklığı veya araç sayısının yoğunluğu ile sınırlı değildir, gideceğiniz yere vardığınızda park yeri bulmak da ciddi bir sorun teşkil edebilir. Neyse ki bisiklete binenler için bu sorunlar neredeyse yok denecek kadar azalır.

Son zamanlarda bisikletli kurye hizmetinde artış görülmüştür. Bu kuryelerden bazıları yemek servisi sektörü için teslimat yaparken, diğerleri ise moda vb. farklı sektörler için çalışmaktadır. Bisiklet kuryesi olmakla ilgileniyorsanız, iş bulma konusunda sıkıntı yaşar mısınız bilinmez ama önümüzdeki on yılda bu pozisyon için tam % 3’lük bir büyüme öngörülüyor.


40. Okülarist

Okülaristlik herkesçe bilinen bir kariyer seçimi olmayabilir, ancak yine de önemli bir amaca hizmet eder. Her yeni gün pek çok insan yaralanma, hastalık veya başka türden bir travma nedeniyle gözünü kaybetmektedir. Bu durum yalnızca görme becerilerini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda insanların görünüşlerinden rahatsız olup kendilerini güvensiz hissetmelerine de neden olabilir. Göz doktorlarının çalışmaları sayesinde, bu insanlar travmatik bir olay karşısında gözlerini kaybettikten sonra dahi dış görünüşleri için endişelenmek zorunda kalmazlar. Nasıl mı?

Okülaristler yapay göz yapar. Ardından onları hastanın göz yuvalarına yerleştirir, hastaların doğal gözlerinin rengine ve şekline uyup uymadıklarını kontrol eder ve hastalar tarafından rahat bir şekilde kullanıldıklarından emin olurlar. Bu koşulların yerine getirilmesinden sonra devreye göz doktorları girer ve söz konusu göze akrilik uygulayıp onu cilalarlar. Bu yapay gözler tıpkı normal bir göz gibi hareket edebilir ve kişide göz kaybı nedeniyle oluşan görünüş kaygısını bertaraf eder.


41. Robotik Mühendisi

Dışarıda insanların yapmayı aklından dahi geçirmeyeceği çok sayıda kötü ve bir o kadar da gereksiz iş mevcuttur. İnsanların bu tür görevleri yapmak zorunda kalmaması adına imalat süreci otomatikleştirilmiştir,  otomatikleştirilmeye de devam edilmektedir. Bu ilerlemenin çoğu robotik mühendisleri sayesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışanlar bu meslek grubu sayesinde kendileri için çok daha önemli olan görevlere odaklanabilmektedir.

Robotik mühendisleri, farklı görevleri gerçekleştirmek için robotlar üretip programlamasını yaparlar.  Ayrıca, robotları kontrol etmek, düzenli teknik destek sağlamak ve onları diğer ekipmanlarla entegre etmek adına kullanılan yazılımı da tasarlarlar. Bu kişiler robotlarını imalat sektörü dışında oyuncak sektöründe, eğlence amaçlı kullanılacak özel efektlerde ya da okyanus ve uzay keşifleri için de kullanabilirler.


42. Cilt Kontrolcüsü

Cilt bakım ürünü piyasaya süren markalar ürünlerini perakendecilere göndermeden önce, bu ürünlerin gerçekten üretildikleri amacı yerine getirdiklerinden emin olmak ister. Bu, gönüllü birkaç kişi bulup ürünlerin denemesini sağlamak ve beklentileri karşılayıp karşılamadıklarını doğrulatmak anlamına gelir. Tam da bu noktada cilt kontrolcüleri devreye girer.

Adlarından da anlaşılacağı üzere bu kişiler cilt bakım ürünlerini test ederler. Denek söz konusu cilt bakım ürününü uyguladığında kontrolcüye düşen ürünün herhangi bir etkisi olup olmadığını belirlemek adına deneğin yüzüne dokunmaktır. Kulağa basit geliyor, öyle değil mi? Görünüşe aldanmayın. Zira cilt kontrolcüleri yüksek düzeyde bir dokunsal duyu geliştirmiş, iyi eğitimli profesyonellerdir. Bu işi yapmaya niyetlenmiş adaylar, derideki küçük farklılıkları tespit etme yeteneklerinin test edileceği yoğun bir tarama sürecinden geçmek zorundadırlar.


43. Doğum/Gebelik Koçu (Doula)

Hamilelik, anne adayları için heyecan verici bir süreç olsa da kendine has zorlukları da beraberinde getirir. Bu nedenle, çoğu kadın doğum sürecinin zorluklarını atlatmalarına yardımcı olabilecek başka bir kişinin desteğine ihtiyaç duyar. Bu desteği verecek kişi ise doğum koçudur.

Doğum koçları, anneye hamilelik, doğum ve doğum sonrası olmak üzere üç ayrı aşama için destek sağlayabilir. Hamilelik sırasında uygun sağlık hizmeti sağlayıcılarını bulma, doğum planı oluşturma ve doğum için en uygun yerleri keşfetme konusunda danışanına yardımcı olabilir. Doğum sırasında ise anneye hem duygusal hem de fiziksel desteğini sunar. Çocuk doğduğunda ise ailenin geri kalanının bu yeni üyeye hızla alışmasını sağlamaya çalışır. Bu iş temizlik, yemek hazırlama ya da annenin şiddetle ihtiyaç duyduğu küçük mola süreçlerinde bebekle ilgilenme vb. işleri de gerektirebilir.


44. İçki Damıtıcısı

Küçük ve özel bir niş olan içki damıtıcılığında usta kişilerin görevi ticari bira fabrikalarının alkollü içecek ve likör üretim sürecini yönetmektir. Bu kişiler hammaddeleri perakendeciler tarafından satılacak içeceklere dönüştürmekle ilgili tüm süreçlere hakim olmalıdır. Damıtıcılardan meyve ve tahıl gibi hammaddelerin tedarikini yapmaları, olgunlaşma sürecini denetlemeleri, kalite kontrolünü yönetmeleri, üretim personelini idare etmeleri ve tamamlanmış ürünün markanın beklentilerini karşılamasını sağlamaları beklenir.


45. Sanat Terapisti

Psikoloji iyi bilinen bir kariyer seçeneği olsa da psikolojik tedavinin muhtemelen bihaber olduğunuz pek çok farklı yöntemi mevcuttur. Sanat terapisi, az bilinen psikolojik tedavi yöntemlerinden yalnızca bir tanesidir.

Sanat terapistleri, hastaların maruz kaldıkları travma ve kaygıların olumsuz etkilerinden kurtulabilmeleri adına sanattan yararlanırlar. İyileşme sürecinin ana bileşeni olan sanat, hastaların streslerini azaltmalarına ve özgüvenlerini geliştirmelerine yardımcı olur. Sanat terapisti olmak için psikolojinin yanı sıra sanat terapisi konusunda uzman kuruluşlardan da eğitim almanız gerekir. Sanat terapistleri mesleklerini bakım evleri, zihinsel rehabilitasyon merkezleri, sosyal yardım merkezleri ve özel muayenehaneler de dahil olmak üzere farklı pek çok ortamda icra edebilirler.


46. Ada Bekçisi

Yıllar önce yayımlanmış olan “Dünyanın En İyi İşi”  başlıklı bir iş ilanında altı ay boyunca tropik ve egzotik bir adanın bekçiliğini yapacak bir kişi arandığı duyurulmuştu.  Bu şanslı kişi altı ay boyunca lüks bir villada yaşayacak, yüzüp kano yapabilecek, dahası farklı macera sporlarını tecrübe etmek gibi avantajlara da sahip olacaktı. Bu pozisyon için 35.000’den fazla başvuru alınmasına şaşmamalı! Zaten kim böylesine eğlenceli bir işi yapmak istemez ki?

Bu işi kapan şanslı ise aday Birleşik Krallık’ta yaşayan 34 yaşındaki Ben Southall olmuştu. Southall’den tüm açık hava etkinliklerinin keyfini çıkarmasının yanı sıra egzotik yerlere ilişkin blog yazıları yazması, videolar yayınlaması ve çevrim içi fotoğraf günlükleri oluşturması bekleniyordu. Ölümcül bir denizanası tarafından ısırıldığı(neyse ki iyileşmişti) nahoş deneyimi dahi nefes kesiciydi! Ancak, Southall daha sonra ada bekçiliğinden elini eteğini çekip kariyerini Avustralya Queensland’in turizm elçisi olarak devam ettirmeyi tercih etti.


47. Çikolata Tadımcısı

“Çikolata vazgeçilmezimdir.” diyenlerden misiniz? Hazır olun, ağızınıza layık bir kariyer geliyor: Çikolata tadımcısı olmaya ne dersiniz? Çikolata tadımcısı pozisyonundaki işlerin bol olduğunu söyleyemeyiz, ancak kalite standartlarını ölçeceğiniz şey çikolatalar ise iş arama zahmetine katlanmaya değmez mi? Yine de bu tür bir pozisyon için elzem görülen niteliklerin düşündüğünüzden çok daha yüksek bir standartta olabileceğini unutmamalısınız.

Ünlü çikolata markası Godiva’daki bir çikolata tadımcısı fen bilimleri mezunu olup işletme bölümünden yüksek lisans derecesi aldığını beyan etmiştir. Kimi çikolata şirketleri ise iş başvurusunda bulunan adayların gözü kapalı bir tat testinden geçmelerini şart koşar, adaylardan beklenen özel üretim bir çikolatanın içeriğindeki malzemeleri tek tek tanımlamalarıdır. Bu pozisyon nihayetinde kilo almanıza ve çikolata yemekten yorulmanıza neden olsa da size makul bir maaş sağlayacak, sürdürülebilir bir iştir.


48. Panda Bakıcısı

Bu, Çin vb. Uzakdoğu ülkeleriyle sınırlı bir iştir.  Çin’in Sichuan eyaletinde bulunan bir araştırma merkezi tüm yılını pandalara bakmak ve onlara arkadaşlık etmekle geçirecek panda bakıcıları aradıkları bir iş ilanı yayımlamıştır. Hatta bu ilan çok geçmeden viral olmuştur.

Panda bakıcılığı ücretsiz yemek, ücretsiz konaklama, hatta ve hatta spor araç kullanımı gibi bir dizi avantajı beraberinde getirir. Pozisyon için ödenen ücret çok yüksek olmasa da panda bakımı halen daha iş arayışında olan hayvan severler için tatmin edici bir pozisyon olma özelliğini korumaktadır. Zira bu hem eğlenceli hem de anlamlı bir iştir.


49. Kuzgun Bakıcısı

Eski bir efsaneye göre, kuzgunlar Londra Kulesi’nden ayrılırsa kule toz haline gelir ve bu durum ülkeyi bulacak sayısız talihsizliğin önünü açarmış. Efsanenin doğruluğuna ne derece inanırsınız bilemeyiz, ancak bir kuzgun bakıcısının işte tam da bu yüzden yüce bir göreve sahip olduğuna inanılmaktadır. Zira kuzgun ustaları Londra Kulesi’ni mesken tutmuş kuzgunlara bakmak gibi kutsal bir sorumluluğu üstlenmiştir.

Bu iş kuzgunları beslemeyi, kafeslerini temizlemeyi ve gerektiğinde etrafta dolaşmaları için kafeslerinden çıkmalarını sağlamayı gerektirir. Pek de karmaşık bir iş değil sanki ha? Basit bir iş gibi görünse de kuzgun bakıcısı olmanın katı kuralları vardır. Bu işi yapabilmek için ordu bünyesinde en az 22 yıl hizmet etmiş, üstelik hizmetinizi kıdemli bir subay olarak veya çok daha yüksek bir rütbe ile tamamlamış olmalısınız.


50. Yılan Zehri Sağıcısı

Bu iş kesinlikle korkaklara göre değil! Yılan sağıcıları yılan zehri çıkarmaya çalışan dolayısıyla gün boyu yılanlarla haşır neşir olmak zorunda olan kişilerdir. Sizce de bu iş için yürek gerekmez mi? Sağıcıların elde ettiği bu zehir anti-zehir üretmede veya tıbbi araştırmalarda kullanılır.

Yılan sağıcıları, araştırma amaçlı bir araya getirilmiş yılan vb. sürüngenleri barındıran laboratuvarlarda çalışır. Bu, biyoloji, bilim ve matematik konusunda keskin bir zekaya ve güçlü yeteneklere sahip olmayı ve uzmanlığı gerektiren bir meslektir. Yılan sağma işi ile ilgilenen birinden beklenen ise herpetoloji/sürüngen bilim alanında yüksek lisans derecesine sahip olmasıdır. Yılan sağımı katı şartlar gerektiren bir iş olsa da bu alanda büyük iş fırsatları yakalamak mümkündür.


51. Profesyonel Netflix İzleyicisi/İçerik Etiketleyici

Netflix’teki film ya da dizilerin kategorilerine göre nasıl ayrıldığını merak ettiğiniz oldu mu? Bu ayrım, görevi Netflix’in bünyesinde barındırdığı her içeriği izlemek olan Netflix izleyicileri tarafından yapılır.

Profesyonel izleyiciler filmleri ve dizileri izlemenin yanı sıra her programı 1000 kelimelik bir havuzdan seçtikleri kategori isimleri ile eşleştirirler. Yapılan her seçim nihayetinde eklenen yeni içeriği kendisi ile en uyumlu kategoriye dahil etmeye yardımcı olacak etiketler haline gelir. Netflix algoritması izleyicilere izleme tercihleri ile uyumlu içerikleri tam da bu sayede önerebilmektedir. Netflix bugüne kadar bu pozisyonda- çocuklara yönelik içerikleri etiketlemekle görevli profesyonel izleyiciler de dahil olmak üzere- pek çok kişi çalıştırmıştır ve halen daha çalıştırmaya devam etmektedir.


52. Kiralık Erkek Arkadaş

Flörtleşme konusuna yeterince mesai harcamış her birey, ruh eşini bulma yolunda sayısız engele göğüs germek zorunda kalacağını bilir. Garip geçen ilk buluşmalar, iletişimsizlikler ve beklenmedik aksilikler, bekar insanların uğraşması gereken streslerden yalnızca birkaçını oluşturur. Neyse ki, Japonya’daki kadınlar için erkek arkadaş bulmak o kadar da güç değil.

“Erkek Arkadaş Kiralama” hizmeti kadınlara ihtiyaç duydukları süre boyunca erkek arkadaşa sahip olma fırsatı sunar. Bu, yeni bir olgudur. Bu hizmet kapsamında cinsel faaliyetlerin tamamı yasaktır (buna öpüşmek de dahildir), ancak el ele tutuşmalar ile sarılmalara izin verilmektedir. Nihayetinde, bu hizmetin var olmasının tek nedeni kadınları kendileriyle arkadaşlık edecek, onlarla mini golf oynayıp karaoke yapacak ya da alışverişe gidecek kişiler ile buluşturmaktır.


53. Cenaze Hizmetleri Yetkilisi

Ölüm her ne kadar hayatın kaçınılmaz bir gerçeği olsa da baş edilmesi kolay bir olgu değildir. Sevdiğiniz birini kaybetmek yalnızca kalbinize kör bıçaklar saplamakla kalmaz, aynı zamanda stres kaynağı olabilecek ve halledilmesi elzem pek çok işi de beraberinde getirir. Bu işlerden bir tanesi de cenaze töreni düzenlemektir. İşte cenaze hizmet yetkilisi tam da bu noktada devreye girer.

Cenaze hizmeti yetkilisi, ailelerin merhuma uygun bir cenaze töreni düzenlemelerine yardımcı olacaktır. Bu görev cenaze törenine ilişkin resmi işlemlerin denetlenmesi, hizmetin formaliteler ve gelenekler açısından gereksinimleri eksiksiz karşılamasının sağlanması vb. işleri kapsar.


54. Meteoroloji Uzmanı

Televizyondaki haber kanallarını düzenli olarak takip ediyorsanız, hava durumu bölümlerine aşina olmalısınız. Hava tahminlerine gözü kapalı inanıyor gibi görünsek de haber istasyonlarının bu bilgiye gerçekte nasıl ulaştığını çok azımız bilir. Şanslısınız, şimdi siz de onlardan biri olacaksınız.

Haber istasyonları doğru hava tahminlerini elde etmek adına meteoroloji uzmanlarından yardım alır. Bu kişiler atmosferi etkileyen çeşitli olaylar hakkında derin ve bilimsel bilgiye sahip olurlar. Daha sonra, bu tür olayların hava şartlarını nasıl etkileyeceğini tahmin etmek adına bilgi birikimlerinden yararlanırlar. Meteoroloji uzmanı olabilmek için meteoroloji veya atmosfer bilimi alanında lisans derecesi almanız gerekir.


55. Su Altı Pizza Teslimatçısı

Pizza teslimatı ve dalış iyi bilinen meslekler olsa da, bu iki işi bir araya getirme fikri şimdiye kadar hiç duyulmamış bir şey! 1986 yılında kurulan ve Amerika’nın Florida eyaletinde yer alan “ Jules ’Undersea Lodge” adlı su altı otelinde konaklayanlar odalarına veya otelin diğer alanlarına girebilmek için dalış yapmak zorundadır. Peki, ya biri oda servisinden herhangi bir sipariş vermek istediğinde ne olacak?

Söz konusu otel bu iş için su altı pizza teslimatçılarını istihdam ediyor! Bu kişiler, pizzayı su geçirmez bir çantaya yerleştiriyor, ardından siparişi misafire ulaştırmak ve ödemeyi almak adına su altında tam 30 feet derinliğe kadar yüzüyorlar.


56. Asansör Bekçisi

Asansörler biz insanlara tam 1853’ten beri bir kattan diğerine seyahat etmenin zahmetsiz yolunu sunmaktadır. Çoğu zaman hayatımızı kolaylaştırsalar da bozuk bir asansör- özellikle de hareketli bir ofis binası için- büyük sorunlara neden olabilir. Asansör bekçiliği tam bu yüzden önem arz eder.

Asansör bekçileri, asansör arızalarını tespit etmenin ve onarım yapmanın yanı sıra asansör sistemlerinin bina ve güvenlik kodlarıyla uyumlu olduklarından emin olmakla da yükümlü olurlar. Dahası asansör bekçiliği yapan bir kişi aynı zamanda yürüyen merdivenlerin, yürüme bantlarının, telesiyejlerin, hatta eğlence parkındaki araçların bakım sürecine de dahil olabilirler. Bazı asansör bekçilerinin diplomaları olsa da bu mesleği sürdürmenin en iyi yolu bu alanda çalışmak ve deneyim kazanmaktır.


57. Şans Oyunları Yöneticisi

Şans oyunlarını kim sevmez ki? Keyifli ödüllerin söz konusu olduğu bu heyecan verici sektör dünya çapında geniş çaplı bir popülerlik kazanmıştır. Şans oyunu geceleri düzenlemekte, üstelik bu tür gecelere katılan çoğu insan bu gösterileri dışarıda geçirilen keyif dolu bir geceden fazlası olarak algıladığından, böylesi bir geceyi düzenlemek bile başlı başına bir iş olarak algılanmaktadır.

Bu nedenle, bu iş için profesyonel şans oyunu yöneticileri istihdam edilmektedir. Bu kişilerin görevi, söz konusu oyunu gerçekleştirmek ve ikramiyeler ile ödemeleri onaylamaktır. Ayrıca,  oyunların resmi yönetmeliğe uygun şekilde yürütüldüğünden emin olmak da şans oyunları yöneticisinin sorumluluğundadır.


58. Bozuk Para Dalgıcı

Daha önce hiç dilek dilemek için bir suya bozuk para attığınız oldu mu? Sizin dileğiniz gerçekleşmemiş olabilir ancak bu paraların birilerine fayda sağladığu kesin. Bu paralar sayesinde geçimini sağlayan kişiler olduğunu söylesek?

Mutlaka okuyun: Bozuk Para Dalgıçlığı Yaparak Para Kazanmak

Meraklı okuyucalarımız için dünya üzerindeki en ilginç meslekleri ve daha önce duymadığınız en ilginç işleri ve para kazanma yollarını araştırmaya devam edeceğiz.


İlginizi çekebilir

İlginç İş Fikirleri

En İlginç Para Kazanma Yolları

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir