İlginç bir meslek: Sokaklarda altın ve elmas avcılığı

İster inanın ister inanmayın New York sokakları altınla kaplıdır ancak yerlere yatmanız ve ellerinizi kirletmeniz gerekir. Altın ve elmas arayıcısı Raffi Stephanian’a göre bu faturaları ödemek için harika bir yol.

Sadece plastik bardak, tereyağ bıçağı ve cımbız kullanan 43 yaşındaki Raffi altın, elmas ve diğer değerli mücevherlerden bulmak için New York’daki Diamond District’in sokaklarını eşeliyor. Çünkü kaldırımlarda değerli bir şeyler olduğunu düşünen tek insan Raffi. Bunu özellikle zenginlerin uğrak yerlerinden biri olan 47. caddede yapıyor. Raffi, seneler önce taş döşeyici olarak çalışırken yerde altın parçaları buldu ve o günden beri kaldırımları kazıyor.

Altın ve değerli taş endüstrisi oldukça hareketlidir ve bir mağazadan diğerine, elmas tedarikçisinden elmas satıcısına koşan insanlar görürsünüz. Bu insanlar koşturma esnasında değerli taşlarını farkında olmadan düşürürler. Raffi Stephanian tarafından bulunan küçük parçaların birçoğu elmas tüccarlarının giysilerinden veya ayakkabı tabanlarından kazara düşmüştür. Raffi aynı zamanda platin paralar, bozuk kolye uçları, saatler ve bilezikler de buluyor.

Raffi Stephanian güvenilir aletlerini kullanarak kaldırım çatlaklarındaki çamurları kazıyor, bulduklarını plastik bardağına koyuyor ve eski maden arayıcıların yaptığı gibi çamurdan kurtulmak için tas ve elek kullandığı cila stüdyosuna götürüyor. Raffi’nin söylediğine göre New York sokaklarından çıkan altın miktarı bir madendeki altın miktarından fazla. Ve bulduğu bütün değerli taşlar işlenmiş ve satılmaya hazır halde çıkıyor. Sonra da bulduğu ganimetleri bulunduğu bölgedeki mücevher satıcılarına satıyor.

Peki, bu modern maden aramacılığı New York şehrinde yaşamak için yeterli mi? Raffi,  son altı günde bulduğu altınları Diamond District’teki satıcılara satarak tam olarak 819 dolar kazandı. Raffi, doğru uygulanırsa kullandığı yöntem sayesinde günde 200 dolar kazanabildiğini söylüyor. İddiasına göre her gün bir iki saat içinde 40-60 dolar arası para kazanıyor.

Diğer insanlar yaşamlarıyla ilgili böyle bir sırrı saklarken Raffi bu benzersiz  ve kazançlı işi nasıl yaptığını anlatmıştır ve diğer insanların da bu yöntemi kullanarak para kazanabileceklerini söylemiştir. Muhtemelen yakın zamanda kendine yeni bir iş bulması gerekebilir. Ne dersiniz bu ilginç iş Türkiye’de de filizlenebilir mi?

Siz değerli okuyucularımız için dünyanın dört bir tarafından en ilginç meslekleri ve iş fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir