Gün boyunca dinç olmanızı sağlayacak duş hilesi!

Yetişkin yaşantınızın 4,000 saatini duşta geçirirsiniz. Ve muhtemelen bu süre kitap okumaya, spor yapmaya veya televizyon izlemeye ayırdığınız zamandan daha fazladır. Ancak ne yazık ki yanlış şekilde duş alıyorsunuz.

Sabahları duş alırsanız gün boyunca daha enerjik olursunuz. Ancak doktorların birçoğu uyku problemi yaşayan insanlara sıcak duş veya banyo yapmalarını tavsiye eder. Sebebi: sıcak duştan çıkıp soğuk havaya girmeniz vücut ısısını aniden düşürür ve sakinleşmenizi sağlar. Siz de ihtiyacınız olduğu halde uyuyamayanlardansanız bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Ancak gün boyunca işinizde dinç olmak istiyorum diyorsanız şimdi anlatacağımız bu 90 saniyelik yöntemi bir an önce uygulamaya başlayın. İşin sırrı zıtlıkta.

 

İşte nasıl yapıldığı:

Normal temizlenme ritüelinizi bitirdikten sonra suyu sonuna kadar soğuğa getirin ve suyun altında otuz saniye durun. Yardımcı olacaksa nefesinizi tutabilir veya çığlık atabilirsiniz.

Otuz saniye sonra suyu sonuna kadar sıcağa getirin ve otuz saniye bekleyin. Bu kan dolaşımını arttıran kılcal damarların açılmasına neden olacaktır.

Son olarak yine sonuna kadar soğuğa getirin. Her zaman soğukla bitirin.

Sabah sabah neden kendime eziyet edeyim?” diye sorabilirsiniz. Çünkü işe yarıyor.

Sıcak ve soğuk su tedavisi binlerce yıldır kullanılıyor. Finlandiya’da sauna bir lüks değil gerekliliktir. Beş milyon nüfusu olan ülkede iki milyon sauna vardır ve Finlandiyalıların %99’u rahatlamak için haftada en az bir kere saunaya girer. Yapılan çalışmalara göre:

Stresi azaltıyor: serbest radikallerle ilgili yapılan bir çalışmada on sağlıklı denek düzenli olarak buz gibi suda yüzdü ve oksidatif strese ve sertleşmeye uyum gösterdi. İş kurarken zihninizin açık olması için stresle savaşmanız gerekir.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor: başka bir çalışma gösteriyor ki her gün soğuk duş almak hastalıklarla savaşan beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırıyor. Vücut ısınmak için metabolik hızını arttırıyor ve bağışıklık sistemini etkinleştiriyor.

Kan dolaşımını geliştiriyor: soğuk suya maruz kaldığımızda arterlerimiz ve venlerimiz daralır. Bu geçici sıkışma kanın daha yüksek basınçla akmasını sağlar ki bu da kalp sağlığı için oldukça iyidir.

Yağ yakmayı kolaylaştırıyor: araştırmalar gösteriyor ki soğukla uyarılan glukoz ısı oluşturan, enerji yakan ve zayıf kalmanızı sağlayan kahverengi yağ hücrelerinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Depresyonla mücadeleye yardım ediyor: 2008 yapılan bir çalışmada soğuk duşun sempatik sinir sistemini canlandırdığı ve kandaki endorfin seviyesini arttırdığı gözlenmiştir. Beyinde sonlanan periferik sinirlere yüksek seviyede elektriksel impulslar göndererek antidepresan etkisi yapıyor.

Bu yeni rutini denerken başlarda rahatsız olacaksınız ancak güne ve işinize hiç olmadığınız kadar enerjik başlayacaksınız.

Not: Kalp rahatsızlığı bulunanlar için bu yöntem sakıncalı olabilir. Doktora danışmadan uygulamamaları tavsiye olunur.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir