Harika bir fikriniz var ancak sermayeniz mi yok?

Yeni girişiminiz için gelecek vaat eden bir fikriniz varsa sermaye eksikliğinin sizi engellemesine izin vermeyin.

İşte ilerlemenize yardımcı olacak sekiz ipucu:

1 – Uzman olun

Becerilerinizle ve uzmanlık alanınızla ilgili bir işe girecekseniz dış kaynaklı danışmanlık hizmeti almak için para harcamanıza gerek yoktur.

2 – Arkadaşlarınıza söyleyin

Başarılı bir çıkış yapmak istiyorsanız yaptığınız şeyi bütün dünyaya duyurmalısınız. Arkadaşlarınızla, ailenizle, komşularınızla, ağ kurma etkinliklerinde tanıştığınız kişilerle, önceki iş arkadaşlarınızla kısacası herkesle konuşun. Sosyal medyayı kullanın ve birkaç telefon görüşmesi yapın. Size kimlerin yardım etmek isteyeceğini veya kimlerin haberleri yayacağını asla bilemezsiniz.

3 – Bütçeye bağlı kalın

Kendi işinizi kurarken telefon, elektrik faturası ve işyeri kirası gibi bazı zorunlu masraflarınız olacaktır. Yola çıkarken paranızı nasıl harcayacağınız konusunda dikkatli olun.

4 – Borca girmeyin

Ofis mobilyaları ve malzemeler gibi masrafları ödemek için girişiminizin gelirini kullanın. İhtiyacınız olan her şeyi tek seferde kredi kartınıza yüklenerek satın almak kolaymış gibi görünse de bir sonraki ayın faturasını gördüğünüz zaman şoka girebilirsiniz.

5 – Sağlam bir ödeme politikanız olsun

Müşterilerinizin hoşuna gidecek bir ödeme politikanız olmasın. Şirketinizin büyümesine katkı sağlayacak bir ödeme politikanız olsun.

6 – Vakit nakittir

Alın teri ile kazanılan sermaye (  işletmenizi ve markanızı oluşturmak için sarf ettiğiniz efor ) finansal net değer anlamında işletmenizin ilerlemesi ve nakdi değeri kadar önemlidir.

7 – Haberleri yayın

Yeni şirketinizle ilgili haberlerin yayılması için sosyal medyayı kullanın ve kendinizi alanında güvenilir bir kaynak olarak konumlandırın.

8 – Aynı anda birçok iş yapın

İster pazarlama olsun, ister müşteri ilişkileri olsun, ister muhasebe isterse de insan kaynakları olsun başarılı bir çıkış yapmak istiyorsanız çok çalışmanız ve birçok işi aynı anda yapmanız gerekir

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir