Gün Işığını Taklit Eden Akıllı Yastık Sayesinde Daha Sağlıklı Uyuyun

Los Angeles merkezli  tasarım şirketi Mode’un ürettiği Sunrise Pillow (Gündoğumu Yastığı) adlı yastık, sabah saatlerindeki gün ışığına benzer bir ışık saçarak sağlıklı bir biçimde uyanmayı sağlıyor.

Yapılan araştırmalar gün ışığının beden ve ruh sağlığı açısından çok önemli olduğunu ortaya koyuyor. Bu bilgiden hareket eden Los Angeles merkezli tasarım şirketi Mode, akıllı bir yastık üreterek uyku ve uyanma kalitesini artırmayı amaçlıyor. Kullanıcıların uykuya dalmasını kolaylaştırmak için farklı seçenekler sunan  yastık; trafik ve horlama seslerini absorbe edebiliyor. Yani bu yastığı kullandığınız zaman, eşinizin horlama sesinden daha az etkileniyorsunuz.

Ayrıca içinde bulunan mini teyp sayesinde doğa sesleri eşliğinde uykuya dalabiliyorsunuz. Siz uyuyakaldığınızda bu sesler de otomatik olarak kesiliyor. Uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız da yine bu mini teyp sizin düşünsel meditasyon yapmanızı sağlayarak uyumanıza yardımcı oluyor.

Yastığınızı alarm gibi de kullanabiliyorsunuz. Yani belirlediğiniz saatte yastığınız müzik çalabiliyor ve en önemlisi gün ışığına çok yakın bir ışık saçıyor. Android ve iOS uygulamaları bulunan yastığı uzaktan kumandayla da kontrol edebiliyorsunuz. Yastık gün ışığından başka ışıklar da saçabiliyor. Örneğin öğle uykusundan dinç bir şekilde kalkmanızı sağlamak için mavi ışık saçabiliyor. Yatakta bir şeyler okurken de gözlerinizin yorulmaması için sıcak veya soğuk renkte ışık saçabiliyor. Halihazırda Kickstarter üzerinden fon toplayan projenin yıl içinde tamamlanması ve ürünün piyasaya 2017 sonbaharında çıkması bekleniyor.

Akıllı yastık hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Doğal ışığın oldukça faydalı olduğu biliniyor. Daha önce, Jetlag’den (uçuş sersemliği) kurtulmak için gün ışığının ve hastanede uzun süre yatan kişilerin durumunu iyileştirmek için 24 saat boyunca gün ışığını taklit eden aydınlatma sistemlerinin kullanıldığını görmüştük.

Peki sizce doğal ışığı hayatımızın daha çok entegre edecek başka ne gibi ürünler ve inovatif iş fikirleri geliştirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Güneş Almayan Evlere Yönelik Çözümler
Uyku Kalitesini Artıran İnovatif İş Fikirleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir