Hangi İşi Yapmalıyım?

Hangi işi yapacağınızı belirlemek oldukça zor bir süreçtir özellikle de kafanızda bir sürü fikir varsa ve henüz karar vermediyseniz. Ancak ne tür bir işe başlayacağınızla ilgili bir fikriniz yoksa karar verme sürecinde hesaba katmanız gereken bir sürü faktör olacaktır. Aşağıdaki adımları okuyarak hangi işi yapacağınızı bulabilirsiniz.

İş seçiminde kriterler

1- Yapmaktan keyif aldığınız şeylere bağlı olarak bir seçin. Hoşlandığınız bir iş yapmanız daha başarılı olmanızı sağlar çünkü düzenli olarak keyif aldığınız bir şeyleri yapıyor olursunuz.

2- Düzenli hayatınıza veya sürdürmek istediğiniz hayata uyan bir iş seçin. Örneğin kendinize ait bir gayrimenkul şirketi açmak istiyor olabilirsiniz. Ancak bu tür bir iş yapısı aile yaşantınıza uygun olmayabilir. Gayrimenkul şirketi çalışanları genellikle bütün gün ve gece çalışırlar. Aileniz varsa bu kadar uzun süre onlardan uzak kalmak istemeyebilirsiniz. Farklı senaryolar için birçok seçenek vardır. Bu nedenle bütün bu olasılıkları değerlendirin ve yaşamak istediğiniz veya yaşadığınız hayatla uyumlu olabilecek bir iş seçin.

3- Daha önceden deneyiminizin olduğu ve iyi olduğunuz bir alanda iş kurun. Bütün hayatınız boyunca satış yaptıysanız ve bu işte iyiyseniz o zaman buna uygun bir işletme açın. Belli bir sektördeki insanlarla iyi ilişkileriniz varsa bu bağlantılarınızın size avantaj sağlayacağı bir işe başlamayı düşünebilirsiniz.

4- İş fırsatlarını karşılaştırırken mali durumunuzu da hesaba katın. Yeterli sermayeniz yoksa veya kaynak sağlayabileceğiniz bir yer yoksa başlangıç maliyetleri yüksek olmayan iş seçeneklerini düşünmeniz gerekir. Bir diğer seçenekse yeterli sermayeyi bulana kadar beklemektir.

5- Talep gören ürünleri ve hizmetleri araştırın. Özgün ürünleri veya hizmetleri seçmeniz pazardaki yerinizi sağlamlaştırmanıza yardımcı olur ve rekabetçi hareketlere girmenize gerek kalmaz. Sunacağınız ürün veya hizmete karşı yeterli talebin olduğundan emin olun ki kazanç elde edebilesiniz.

6- Bayilik almak bir diğer seçenektir. Bu tür işler için yatırım yapmanız gerekir. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki bu tür işletmelerin hazır müşterisi olur. Buna ek olarak ana firmalar bayilerinin müşteri tabanlarını genişletmeleri için pazarlama faaliyetleri ve fikirleri konusunda yardımcı olurlar. Unutmayın bayi olarak çalışacaksanız ana firmanın sizden sözleşme ve süreç konularında belli beklentileri olacaktır. 

İpucu

Kafanızdaki iş fikirlerinden oluşan bir liste hazırlayın. Yeni iş kurmadan önce her fikirle alakalı avantajları ve dezavantajları analiz edin. 

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir