Ne İş Yapmalıyım Diyenlere

Doğru iş türünü nasıl seçmelisiniz?

Bir işe başlamak için karar vermek vermeniz gerekir. Şimdi kendinize şu soruyu sorun: Ne tür bir işe başlamalıyım?

Sizin de bildiğiniz gibi iş kurmak isteyen insanlar için bir sürü fırsat vardır. Peki sizin için doğru olanın hangisi olduğuna nasıl karar vereceksiniz? Bu makaledeki özetlenen yaklaşım size yardımcı olacaktır.

 

1 – Perakende mi toptan mı?

Tedarik zincirinizi nasıl konumlandırmak istiyorsunuz? Perakendeciler malları doğrudan tüketiciye satar ve genellikle küçük miktarlıdır. Toptancılar üreticilerden veya ithalatçılardan büyük miktarlarda mal alırlar ve daha sonra bunları perakendecilere ve diğer distribütörlere satarlar.

 

2 – Bayilik mi bağımsız işletme mi?

Oturmuş firmaların çoğu bayilik fırsatı sunar. Bayilik alırsanız ana firmanın mallarını ve/veya hizmetlerini belli bir bölge de satma hakkını almış olursunuz. İmtiyaz bedelinin yanında lisans ve ek ücretlerde ödemeniz gerekebilir. Tam olarak ne yapmanız gerektiğini anlatan bayilik anlaşmasının koşullarına uymanız gerekir.

Kendi istekleriniz doğrultusunda bağımsız bir işletme de açabilirsiniz. Bağımsız bir işletme açtığınızda özgür olursunuz ve her şeyin kontrolü sizde olur ki bayilik operasyonlarda bunun tersi bir durum söz konusudur.

 

3 – Ürün mü hizmet ( veya ikisi birden ) mi?

Diş hekimi, muhasebeci veya emlakçı gibi eğitimli bir profesyonelseniz müşterilerinize bu doğrultuda profesyonel hizmetler sunabilirsiniz. Ancak ürünlerle alakalı fırsatlardan yararlanan bir sürü profesyonel de vardır. Örneğin fotoğrafçıysanız fotoğraf makineleri, kameralar, çerçeveler ve fotoğraf kağıtları satabilirsiniz.

Eğitimli bir profesyonel değilseniz ürün mü yoksa hizmet mi tercihini yaparken becerilerinize ve yapmaktan hoşlandığınız şeylere odaklanmanız gerekir. İnsanlara bir şeyin nasıl yapıldığını anlatırken mi yoksa ihtiyaçları olan bir ürünü sunarken mi mutlu olursunuz?

 

4 – Fiziki bir yer mi fiziki olmayan bir yer mi?

Ne istediğinizi tam olarak bilirseniz doğru işi de iş fırsatını da kolaylıkla bulabilirsiniz.

Ürün satacağınız bir işe başlayacaksanız perakende dükkanları gibi fiziki bir yere veya e-ticaret siteleri gibi sanal bir yere ihtiyacınız olacaktır. Müşteri tabanını genişletmek isteyen başarılı işletmelerin birçoğunun hem sanal hem fiziki dükkanı vardır. Diğerleri de satış yeri kiralayarak ürünleri pazarlar ve fuarlarda satarlar.

Hizmet satmaya karar verdiyseniz herhangi bir yere ihtiyaç duymayabilirsiniz. Temizlikten peyzaj düzenlemeye kadar farklı hizmetlerin birçoğu müşterilerin evlerinde verilir. Yine de bir işyerine ihtiyacınız varsa fiziki olmak zorunda değildir.

İşletme koçluğu veya sanal asistanlık gibi bazı hizmetler telefon veya internet aracılığıyla verilebilir. Bu tür işlerde müşterileri etkilemek için internet sitesi gibi sanal vitrinler yeterli olur.

Bir diğer seçenek de evininizi kullanmaktır. Seyahat acenteliğinden cateringe kadar birçok işi evinizden idare edebilirsiniz. Ancak evinizden çalışmayı düşünüyorsanız ilgili resmi kurumlarla görüşmeli ve yerine getirmeniz gerekenleri öğrenmelisiniz.

5 – Hangi sektörü seçmeliyim?

İşleri kolaylaştırmak için sadece ilginizi çeken değil aynı zamanda uzman veya deneyimli olduğunuz bir sektör veya konu seçin. Aksi taktirde kendinizi eğitmek için bir sürü para ve zaman harcamanız gerekir.

 

Ve kazanan iş türü…

Artık ihtiyaçlarınıza uygun iş türünü belirleyebilirsiniz. Diyelim ki perakende, bağımsız, ürün merkezli, fiziki yeri olan bahçıvanlıkla ilgili bir iş yapmaya karar verdiniz. O zaman fidanlık, bahçe malzemeleri satan dükkanlar veya bahçıvanlıkla alakalı ürünlerde uzmanlaşmış diğer işletmeler gibi bir iş kurabilirsiniz.

Farkındaysanız hala bir sürü seçeneğiniz var. Ancak sahip olmak veya yönetmek istediğiniz seçenekleri daraltmanızı tavsiye ederiz.

Seçeneklerinizi daralttıktan sonra bulunduğunuz yerdeki iş fırsatlarını araştırın. Bulunduğunuz bölgede kafanızdakilere uyan bir iş fırsatı yoksa pazar araştırması yapın. Pazar araştırması ilgilendiğiniz sektörle ilgili iş fırsatlarının hangi bölgede olduğunu size gösterecektir.

 

Bir sonraki adım?

Tabii ki iş planı yazmak. Finansman için başvuru yapacaksanız bankalar iş planınızı görmek isteyecektir. İş planının bir diğer avantajı da zaman ve para harcamadan önce iş fikrinizi test etmenize yardımcı olmasıdır.

 

İlginizi çekebilir

Yüzlerce iş kurma fikrini incelemek için tıklayınız.
En cazip ve en kazançlı bayilik veren firmaları incelemek için tıklayınız.
Sermayesiz yapılacak işleri incelemek için tıklayınız.
İlham veren yaratıcı iş fikirlerini incelemek için tıklayınız.

Ne iş yapmalıyım veya ne iş yapabilirim diyenlere özel fikirleri ve birbirinden değerli ipuçlarını paylaşmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir