Şirketinizde Bulunması Gereken 5 Personel

İşveren olarak kariyerimin başlarında kendimi “süper eleman” arayışında bulmuştum. Her şeyi kusursuza yakın yapabilen ve çok az hata yapan mükemmel insan. O zamanlar insanların kusurlu canlılar olduğunu düşünememiştim. Tıpkı o zamanlardaki ben gibi, birçok girişimci de gerçekçi olmayan beklentilere sahip. Kendilerinden ve çevrelerinden çok şey bekliyorlar.

Ancak yüksek beklentiler yeni şirket kurmuş girişimcilerin lehine olabilir. Yeni kurulan bir şirketin ilk 5 çalışanı, şirketin geleceğini hemen hemen belirler. Bu nedenle ilk 5 çalışanı doğru seçmek önemlidir. Bence başlangıçta işe alınan verimsiz bir personel işinizi oldukça olumsuz etkiler.

Tecrübelerime dayanarak diyebilirim ki başarılı bir iş kurmak yahni yapmak gibidir. Birçok bileşene gerek vardır. Farklı tecrübeleri ve becerileri olan insanlar birbirini iyi bir şekilde tamamlar. Özellikle teknoloji alanında başarılı bir iş kurmak için işe almanız gereken 5 kişiyi sizler için sıralıyorum:

 

1. Yaratıcı bir kişi

Öncelikle yaratıcılık hamuru olan birine ihtiyacınız var. İşler durgunlaştığında ekibi kışkırtacak, ekibe yeni bir soluk getirecek birinden bahsediyorum. Bu kişilerin bir sorunu çözmek için her daim bir B planı vardır. Yani özetle, bu kişi üretilebilecek bir ürünü önceden sezebilen kişidir.

 

2. Detaycı bir kişi

Yaratıcı kişinin, detaylara önem vererek sağlam bir plan hazırlayabilecek birine ihtiyacı vardır. Bu kişi üretilecek ürün veya hizmeti en ince detayına kadar hazırlayabilir. Detaycı çalışan, yaratıcı çalışanın kullanması için gereken araştırma ve bilgilendirmeleri yapmakla mükelleftir.

 

3. Sürece yönelik bir kişi

Bu ikiliye katmanız gereken üçüncü kişi sürece yönelik çalışan biri olmalı. Bu kişiyi sistemin yolunda gittiğini kontrol eden, ürünün arkasındaki konseptin yerli yerinde olduğunu denetleyen kişidir. Ekipteki herkesin kendine düşen görevi yapmasını sağlayan kişidir özetle.

 

4. Kurucu ve üretici bir kişi

Ekibe dahil olması gereken dördüncü kişi teknik becerileri yüksek olan ve esas ürünü yaratan kişidir. Özellikle teknoloji dünyasında, bu kişi yazılım geliştiricisi ya da mühendistir. Bu kişiyi, yaratıcı fikirler üreten kişiyi, gerekli araştırmayı yapan kişiyi ve süreci kontrol edecek kişiyi işe aldınız. Yahni hazır mı? Henüz değil.

 

5. Teslim (deadline) odaklı ve sabırsız bir kişi

Ancak hala yahninin sarımsağı eksik. Seri, deadline-odaklı ve biraz da sabırsız birine ihtiyaç var. Bu kişi ekibi tabiri caizse ekibi ateşe atacak ve ekip üyelerinden hesap sorabilecek biri olmalı. Bu kişi ekibin en popüler üyesi olmayabilir, ancak hedefe ulaşmak için ekibin olmazsa olmazlarından biridir.

 

Bu kişilerin nasıl beraber çalışacağını düşünün.

Şimdi işler karışabilir. Bazen çok çabuk karışır hatta. Teknik personel üzerinde baskı uygulayacak bir kişiye gerek olmayabilir. Süreç odaklı personeli tampon olarak kullanabilirsiniz. Diğer yandan teknik becerileri olan kişiyi gazlayacak birine gerek olabilir.

Personeli yönetmek bir sanattır. İnsanları takımda nasıl konumlandıracağını bilmek bir girişimci için sağlam bir yargı yeteneği gerektirir. İnsanların karakterini ve yeteneklerini dengeli bir şekilde kullanmak özellikle yeni kurulan şirketlerde son derece önemlidir.

İşe alma sürecinde yüksek beklentiler önemlidir, ancak mükemmeliyetçilik, adeta köpeğin kendi kuyruğunu kovalaması gibi, işlerinizi durgunlaştırabilir.

 

İlginizi çekebilir

İyi Elemanlar Nasıl Bulunur?
Eleman Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir