Harika Bir İş Kurmak İçin 10x Kuralı

Bundan kimse bahsetmez ama bir girişimci olarak zamanınızı en çok harcayan ve zamanınızın boşa gitmesine sebep olan en önemli hususlardan biri kendinizi harika bir iş kurmaya adamanızla gerçekleşir.

 

Bir saniye, anlamadım. İyi bir iş kurma fikri vakit kaybı mıdır?

İyi bir iş kurma fikri, size sadece yeterli bir umut vadeder ve belki de yıllar boyunca üzerinde çalışmaya devam etmenizi sağlar. Fakat bu zaman içerisinde, sizinle beraber yola çıkan girişimcilerin çoktan sizi geçtiğini görürsünüz, çünkü onlar harika bir iş fikri üzerinde çalışmaktadırlar.

Bundan dolayı, Facebook kurucusu ve CEOsu Mark Zuckerberg, girişimci olarak yapabileceğiniz en önemli şeylerin faklı fikirleri araştırmak, esnek olmak ve harika bir fikre sahip olmadan bir iş kurmaya hayatınızı adamamak olduğunu belirtmektedir. Geçtiğimiz yıl bir girişimcilik konfreansında Zuckerberg dinleyicilere: “Bir şeyi gerçekleştirmeden önce tam olarak ne istediğinizi keşfedin.” tavsiyesinde bulunmuştur.

 

Harika İş Fikri İçin 10x Kuralı

Harika bir iş fikri bulmanın en iyi yolu, kendi sorunlarınız üzerine düşünmek ve bunları çözmeye çalışmaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta,  her birimizin sayısız problemi olduğudur. O yüzden fikirleriniz arasında sadece en yüksek oranda umut vadeden fikre odaklanmanız gerekir. Yeni iş kurmak isteyenlerin alması gereken en zor kararlardan biri de budur .

İşte tam burada harika bir iş kurmak için 10x kuralı devreye girmektedir. Efsanevi kurala göre, başarılı bir iş kurmak için “İkinci en iyiden en az 10 kat daha iyi olmak zorundasınızdır.”  

Eğer ürününüz 10 kat daha iyi değilse, kalabalık bir piyasada bu ürünü satmak çok daha zor bir hal alacaktır. Ürününüzü zaten var olan çözümlerden ayırt edecek şekilde öne çıkarmanız mümkün olmayacaktır ve buna ilave olarak müşteriler çok büyük bir fayda görmedikleri sürece ürüne ekstra bir ödeme yapmayı kabul etmeyeceklerdir.

 

Harika iş fikirleri hakkında düşünmek için süper güç sistemi

Kısaca tanımlamak gerekirse verdiğiniz hizmet veya sattığınız ürün müşterilerinize süper güçler kazandırmalıdır.

harika-is-fikirleri

Bunun çok önemli olmasının sebebini şu sözler çok iyi açıklıyor: “İnsanlar ürün satın almazlar; kendilerinin daha iyi bir versiyonunu satın alırlar.”

Örneğin, Google tüm insanlığın bilgilerini herhangi bir Web kullanıcısının parmaklarının ucuna kadar getirir. Facebook sıradan bir kişiyi alır ve onun sevdikleriyle ve arkadaşlarıyla büyük bir bağ kurmasını sağlar.

Müşterileriniz iyi biri olmaktan çok inanılmaz biri olmak isterler. Sizin işiniz de bunun gerçekleşmesini sağlar.

 

İlginizi çekebilir

En Ucuzu Değil, En İyisi Olun!
Maaşlı Bir İşte Çalışırken Kendi İşinizi Kurun!
Avatar

Yazar : Baran

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir