En Ucuzu Değil, En İyisi Olun!

Girişimciler ürünlerini veya hizmetlerini fiyatlandırırken endişe duyarlar. Rakiplerinin fiyatlarına bakarlar ve ürünlerini veya hizmetlerini fiyat aralığının tabanına göre fiyatlandırırlar. Bunu yapmalarının sebebi rekabetçi olmak istemeleridir. Ancak önemli olan en ucuzu değil, en iyisi olmaktır.

 

Birileri her zaman daha ucuzdur

rekabet

Yeni şirketlerin bir ürünün veya hizmetin fiyatını belirlerken her zaman daha ucuz bir seçenek olduğunu bilmeleri gerekiyor. Fiyatları ne kadar ucuz olursa olsun, daha köklü şirketlerin ürünlerinin veya hizmetlerinin fiyatı yeni şirketlerden her zaman daha ucuzdur. Köklü şirketler oturmuş markalardır, nakit paraları daha fazladır ve kısa vadede para kaybetmekten korkmazlar.

Rakiplerinizle fiyat rekabetine girmeyin. Onlardan daha iyi bir şey sunmaya odaklanın.

Mutlaka okuyun: Düşük Fiyat Sunan Rakiplerle Nasıl Rekabet Edilir?

 

İnsanlar kaliteli ürün veya hizmet için para ödemekten çekinmezler

kaliteli-servis

Antalya merkezli bir rafting turu şirketinin kurucusu olan Ali Bey şunları söylemiştir: “Pazardaki en ucuz seçenek olmadığımızı biliyoruz ancak müşterilerimize en iyi programları ve rehberlik hizmetlerini sunarak fiyat farkını telafi ediyoruz.”

Ali Bey, piyasadaki en uygun fiyatlı marka olmadıklarını biliyor ancak müşterilerinin muhteşem bir deneyim yaşamak için para ödemeye hazır olduklarının da farkında.

 

Yüzlerce ürün satmak yerine bir ürün satarak daha çok para kazanın

karli-tarim

Daha düşük hacme ve daha yüksek kara odaklanmak için ucuz mal satın alan tüketicilerden uzak durmanız gerekiyor.

“Hizmet veya ürünleriniz herkes için uygun olmayabilir ve bu durum işletmeler için bir sorun teşkil etmez. Çekirdek kitlenize odaklanmanız, pazarlama stratejinizi kolaylaştırır ve müşteri hizmetleri gereksinimlerini minimumda tutmamıza yardımcı olur.”

Lüks pazara odaklanan girişimciler fiyatlandırma savaşlarından kaçınıyor ve pazarın küçük bir bölümüne odaklanmayı tercih ediyor. Bu sayede pazarlama, altyapı, büyüme ve genel giderler gibi konularda avantaj sağlıyorlar.

Bir dahaki sefere ürününüzü veya hizmetinizi nasıl fiyatlandıracağınızı düşünürken kuruş hesabı yapmak yerine, müşterilerinize daha kaliteli bir deneyim sunarak fiyatları nasıl daha yukarı çekebileceğinizi düşünün. Unutmayın ki fiyatı yükseltmek, fiyatı düşürmekten her zaman daha az streslidir.

 

İlginizi çekebilir

Rakiplerinizi alt etmenin yolları

Satışları artırma teknikleri

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir