Bir İşte Çalışırken Kendi İşinizi Kurmanız İçin 7 Tüyo

Birçok kişi sabah dokuzdan akşam beşe kadar çalışırken kendi işlerini kurmanın hayaliyle yaşar. Birçok başarılı girişimci kendi işleri yeterli gelir sağlayana kadar, gündüz çalıştıkları işleri yapmaya devam etmiştir. Bu geçiş zamanı, özellikle yaptığınız işi sevmiyorsanız, stresli ve zor olabilmektedir; fakat bu böyle olmak zorunda değil.

Hırslı olmak önemliyken, sizi bir adım ileri taşımak için her zaman yeterli değildir. Motivasyonunuzu ve iradenizi korumak, bir çalışandan girişimciye evrildiğiniz süreç için oldukça önemlidir. Bu geçiş dönemi boyunca yoldan çıkmak ve cesaretinizi yitirmek oldukça kolaydır. İşte gündüz size yeterli gelir sağlayan bir işte çalışırken sizi daha da ileriye taşıyacak adımları atmanız için uygulamanız gereken bazı yöntemler şunlardır:

 

1. Kendi işinizi kurmak için gerekli sebebin ne olduğunu net bir şekilde ortaya koyun.

Kendinize soracağınız “neden” sorusuyla bir bağ kurmanız atacağınız en önemli ilk adımdır. Belki kendi kendinizin patronu olmak için motive olmuşsunuzdur, belki de maddi olarak bağımsız olmak, yaratıcılığınızı konuşturmak, evde ailenizle beraber olabilmek veya diğerlerine yardım edebilmek için motive olmuşsunuzdur. Sebebiniz ne olursa olsun, işler zorlaştığında sizi neyin motive ettiğini hatırlamanız, hayallerinizi gerçekleştirmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

 

2. Kendinizi hayalinizi gerçekleştirmeye adayın

Bir şey için çalışma isteği duymak ile kendinizi bir şeyi gerçekleştirmek için adamak oldukça farklı kavramlardır. Kendinizi hayalinizi gerçekleştirmeye adadığınız zaman, bunu başarmak için kendinizi zorunlu hissetmiş olursunuz. Bu sizin “her şeyinizi” ortaya koymanız, bir sorunla karşılaştığınızda kaçmak yerine ne pahasına olursa olsun bu sorunu çözmeye çalışmanız anlamına gelmektedir. Kendinize bunun sözünü verin ve sonra çevrenizdeki insanlara bundan bahsedin.

 

3. Kendi işiniz için kişisel bir vizyon oluşturun.

Kendi işiniz için önümüzdeki bir yıllık süreç boyunca ne istediğiniz hakkında bir düşünün ve bunu yazıya dökün. Çok kesin ve detaylı olun. İdeal bir gününüzü geniş zaman olarak çok detaylı şekilde tanımlayın, hangi aktiviteleri gerçekleştirdiğinizi, müşterilerinizin kim olduğunu, kaç müşteriniz olduğunu ve aylık gelirinizi detaylıca belirtin.

Oluşturduğunuz vizyonu yüksek sesle sabah ve akşam okuyun, en nihai sonuca odaklanın – yani büyüyen ve gelişen kendi işinize. Sonuca odaklanarak, günlük seçimlerinizi yaparken yükselen olumsuz düşünceleri bastırmış olursunuz.

 

4. Bir fikir grubuna katılın.

Bir fikir grubu, düzenli olarak buluşup birbirlerine destek olan, beyin fırtınası yapan, tavsiyelerini paylaşan ve zorluklarla beraber mücadele eden bir gruptur. Fikir grubuna katılmak sizin sorumluluk ve motivasyon sahibi bir birey olarak kalmanıza büyük bir yardımda bulunacaktır.

Birbirleriyle şahsen, online olarak veya telefon üzerinden görüşen fikir grupları bulunmaktadır. Eğer katılabileceğiniz bir grup bulamıyorsanız, kendi işini kurmak isteyen diğer kişilerle beraber kendi grubunuzu kurun.

 

5. Kendinizi öğrenmeye adayın.

İşletmeniz için önemli bir değere sahip olabilecek her şeyi araştırın ve üzerinde çalışın. İnternette, başarılı bir iş kurabilmek için nelere ihtiyacınız olduğunu gösteren sınırsız sayıda değerli bilgi bulunmaktadır. Gerekirse bir kursa başlayın, kendinize bir yaşam koçu tutun veya bir mentör bulun. Sabahları işe giderken sesli kitapları dinleyin veya belli konular üzerine yapılan konuşmaları dinleyin. Kendi alanınızda daha çok bilgi edindikçe ve bu konuda daha da fazla uzmanlaştıkça, daha motivasyonlu, daha kendinden emin ve daha başarılı bir birey olacaksınız.

 

6. Gündüz çalıştığınız işte pozitif olun.

Her gün, yaptığınız işte minnettarlık duyduğunuz bir şey hakkında düşünün. Belki iş arkadaşlarınızı seviyorsunuzdur veya tatillerinizin hakkaniyetli şekilde verilmesinden memnunsunuzdur. Belki bu sadece sabah bedava çay içmek veya oturduğunuz sandalyenin rahat olması bile olabilir.

Burada önemli olan nokta, işiniz hakkındaki iyi tarafları görebilmektir. Şu anki durumunuzda nelerin olumlu olduğuna daha çok odaklandığınızda, kendi işiniz de dahil her durum için daha fazla başarı elde etmiş olursunuz. Olumsuz düşünceler kendi kişisel enerjinizi kaybetmenize ve dolayısıyla hayalinizi gerçekleştirmek için almanız gereken yolun daha da zorlaşmasına neden olur.

 

7. Günlük hedefler belirleyin.

Kendi işinizle ilgili hareket ederken küçük ve ölçülü adımlar atın, bazen öyle anlar olacaktır ki, sanki hiç mesafe kat edemiyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz ve bunun normal bir durum olduğunu göz önüne almayı unutmayın. İşin büyük kısmı, özellikle başlangıç zamanlarında, yorucu görevlerden oluşacaktır. Bunların hepsinin işinizi kurmanın bir parçası olduğunu unutmayın. Her gün, sıkıcı olanlar da dahil olmak üzere gerekli adımları atarak yakın zaman içinde sonuçları almaya başlayacaksınız. Daha fazla aşama kaydettikçe daha ileriye gitmek için daha fazla güvene ve azme sahip olacaksınız.

Gündüz bir işte çalışırken burada bahsedilen aksiyonları uyguladığınızda, hayalinizi gerçekleştirmek için daha fazla odaklanmış, motive olmuş ve kendinizi adamış olacaksınız. Aynı zamanda işinizde geçirdiğiniz zamanın daha hızlı geçtiğini hissedeceksiniz.

 

İlginizi çekebilir

Hem Maaşlı İşte Çalışın Hem De Kendi İşinizi Kurun!
Tutkunuzu Kara Dönüştürmenin 5 Yolu
Avatar

Yazar : Baran

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir