Hayallerinizi Gerçekleştirmenin Yolları

Hayallerimi Nasıl Gerçekleştirebilirim?

Hayallerinizin peşinden gitme kararı ürkütücü olabilir. Hayatınızla ve yaşam tarzınız ile ilgili önemli değişiklikler yapmak kolay olmasa da hayallerinize giden yolda makul hedefleriniz olursa daha kolay ilerleyebilmeniz mümkün. Hayallerinize ulaşmak için ihtiyacınız olan tek şey iyi bir plan.

 

Adım 1: Plan yapmak

Hayallerinizi maddelere ayırın: Hayallerinizin gerçekten ne olduğunu belirlemek zor olabilir fakat hayallerinize ulaşmada size yardımcı olacak bir plan yapabilmek için onları sıraya koymuş olmanız gerek. Bir kalem kâğıt alıp oturun ve hayatınızda gerçekleşmesini istediğiniz şeylerin listesini yapın. Sonra da bu listeyi tek bir hedef oluşturmak için kullan.

 • Hayallerini, hayatında yapmak istediğin değişiklikleri içeren kayda değer tek bir madde haline getirmeye çalışın.
 • Örneğin “Karikatürist olacağım.” , “İspanya’da yaşayacağım.” “Gazete okumaya başlayacağım.”

Şu anki durumunuzun bir değerlendirmesini yapın: Artık en önemli hedefinizin ne olduğunu belirlediğinize göre hedefinizi elde etme sürecinde size yardımcı olacak becerilerinizin neler olduğunun farkında olup hangi fedakârlıkları rahatlıkla yapabileceğinize ve ne kadar risk alabileceğinize karar vermeniz gerek.

 • Hayalinizi elde etmek için sahip olmanız gereken becerilerin neler olduğuna karar verin: Şu anda o becerilere sahip misiniz ya da pratiğe veya eğitime ihtiyacınız var mı?
 • Hayalinizin size ne kadara mal olacağıyla ilgili tahmini bir fiyat belirlemeye çalışın.
 • Hayalinizin büyüklüğüne bağlı olarak hayalinize ulaşmaya çok uzak olabilirsiniz fakat cesaretiniz kırılmasın: Yol milyonlarca adımlık olsa da yolculuk küçük bir adımla başlar.

Hayallerinize ulaşmanıza engel olan şeylerin neler olduğunu belirleyin: Belki hayatınızda direkt olarak hayallerinizi takip etmenizi zorlaştıracak şeyler ile karşılaşıyorsunuzdur. Bu zorlukları değerlendirin ve onların üstesinden gelebilmek için ne tür fedakârlıklarda bulunabileceğinizi enine boyuna düşün.

 • Konu hayallerinizin peşinden koşmaya gelince para en sık rastlanan engeldir. Para biriktirmek için bir süre beklemeniz gerekebilir ya da belki hayallerinizden vazgeçmemek için elden çıkarmaya gönüllü olduğunuz şeyler vardır.
 • Hayallerinize ulaşma sürecindeki diğer engeller şunlar olabilir: İş güvenliği, yeterli zaman, pratik ya da beceri eksikliği.
 • Yüzleşmek zorunda olduğunuz her problem için olası çözümlerin bir listesini yapın.

Hayallerinize ulaşmaya ilişkin hedeflerinizin bir listesini yapın: Bu adım gelişmekte olan planınızın temelini oluşturacaktır. Başlangıç olarak birkaç ana hedef belirleyin ve ardından her bir ana hedefin içerisine birkaç alt hedef ekleyin. Örneğin:

 • Eğer hayaliniz bir restoran açmak ise ilk hedefiniz yemek pişirmeyi öğrenmek olmalıdır. Bu hedef dâhilinde bir alt hedefiniz ise aşçılık okuluna katılmak olabilir.
 • Eğer hayaliniz bir müzisyen olmak ise ilk hedefiniz canlı bir gösteri yapmak olmalıdır. Bir alt hedefiniz ise hoparlör ve gerekli diğer ekipmanları almak olabilir.

Harekete geçin: Artık hedeflerinizi ve karşılaştığınız zorlukları belirlediğinize göre sizi hayallerinize ulaştıracak planı hayata geçirmenin zamanı geldi. Hayallerinize ulaşabilmek için yapmanız gereken şeylerin aşamalı bir listesini oluşturun.

 • Halletmeniz gereken en önemli şey ile işe başlayın. Bu bir sonraki adım için yeteri kadar para biriktirmek, gerekli eğitim veya pratikle ilgili bir şeyler bulmak olabilir.
 • Yapılacaklar listenizi tamamlarken ana hedeflerinizi ve alt hedeflerinizi takip ederek ilerleyin, böylelikle zaman içerisinde bütün hedeflerinizi tamamlamış ve son hedefinize ulaşmış olacaksınız.

 

Adım 2: Şansını denemek

Yapılacaklar listenizdekileri tamamlamakla başlayın: Tamamladığınız her görevle birlikte hayallerinizi yaşamaya bir adım daha yakın olacaksınız. Bazı görevler diğerlerinden daha fazla zaman alabilir. Bazen de öyle anlar gelir ki tek seferde birden çok görevi tamamlayabilirsiniz. Görevlerinizin tıkırında ilerlemesi için yapılacaklar listenizi kullanın.

 • Belirlediğiniz zaman aralıkları içerisinde listenizdeki görevleri tamamlama konusunda kararlı olun.
 • Eğer tamamlamaya çalıştığınız göreve odaklanmakta zorluk yaşıyorsanız, görevi tamamlayabilmek adına kendinizi motive etmenin farklı yollarını araştırın.

Girişken olun: Uzun süre boyunca planlama safhasında kalabilirsiniz fakat eninde sonunda harekete geçmenin ve planınızı hayata geçirmenin zamanı gelecektir. Hayalleriniz ile ilgili yalnızca konuşmakla kalmayın, harekete geçin ve hayallerinizi takip edin.

 • Yapacağım dediğiniz şeyi yapmayı alışkanlık haline getirin. Kendinize verdiğiniz sözü tutmak hem iyi bir alışkanlıktır hem de bu alışkanlık zamanla karakteriniz haline gelir.
 • Hayallerinize ulaştığınızda hayatınızın nasıl olacağını hayal edin ve ne için uğraştığınıza odaklanmayı sürdürün.

Bazı şeyleri arkanızda bırakmaktan korkmayın: Hayallerinin peşinden koşmayı seçen bir insanı en çok zorlayan şey bilinmezlik korkusudur. Peşinde olduğunuz şeylere ulaşıp ulaşamayacağınızı da eğer hayallerinize ulaşma yolunda bazı şeyleri feda etmeye başlarsanız sonucunda yaşamınızın kötü etkilenip etkilenmeyeceğini de bilemezsiniz. Fakat bulunduğunuz yeri arkanızda bırakmadan gideceğiniz yere ulaşamazsınız.

 • Er geç işinizden ayrılabilirsiniz ya da yeni bir yere taşınabilirsiniz. Bu değişiklikler belki göz korkutucudur fakat hayallerinizi takip etmek için yapmanız gerekebilir.
 • Hedefleriniz doğrultusunda çalışabilmek için hobilerinizden vazgeçmeniz, ailenizle ya da arkadaşlarınızda daha az vakit geçirmeniz gerekebilir. Her bir görevi tamamlamak için büyük bir çaba göstereceğinizden, bu durumu baştan kabullenmiş olmanız gerekir.

Size yardımcı olabilecek kişiler bulun: Peşinden koştuğunuz alanda çalışan insanlar tanıyor olabilirsiniz ya da belki çoktan sizin ulaşma hayalini kurduğunuz yerde olan arkadaşlarınız vardır. Bu insanlar hayallerinize ulaşma yolunda ilerleyebilmeniz adına size yardımcı olabilirler.

 • Sizinle benzer istekleri olan insanlarla iletişim kurun. Bu kişiler yapılacaklar listenizi takip etme yolunda size destek ya da önder olabilirler.
 • Ulaşma hayalini kurduğunuz alanda çoktan başarılı olmuş insanları araştırın ve onların çabalarından kendiniz için örnekler çıkarın.

 

Adım 3: Peşini bırakmamak

Hayallerinizden uzaklaşmayın: Hayallerinize ulaşma amacıyla çalışırken harcadığınız yoğun gayret sebebiyle kendinizi motivasyonunuzu kaybetmiş bir şekilde bulabilirsiniz. Ne için çabaladığınızı ve harcadığınız çabanın size sağlayacağı katkıyı hatırlamak çok önemlidir.

 • Yapılacaklar listenizi, size ne için çalıştığınızı her gün hatırlatacak bir araç olarak kullanın.
 • Hedeflerinizi tamamladığınızda ve başarılı bir şekilde hayallerinize ulaştığınızda bulunacağız yere odaklanın.

Sizi destekleyenlere minnettar olun: Hedeflerinizin üstesinden gelebilmek için birilerinden yardım aldığınızda, yardımlarından ve çabalarından dolayı onlara ne kadar minnettar olduğunuzu bildiklerinden emin olun. Eğer onlara minnettarlığınızı gösterirseniz insanlar size yeniden yardım etmekten çekinmezler ve bu aynı zamanda sizin de kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

 • Birisi size yardımcı olma zahmetine girdiğinde, ona bir teşekkür kartı yollayın ya da mümkünse yüz yüze teşekkür edin.
 • Sizi destekleyenlere karşı takdirinizi, onların yanınızda olmasından ne kadar memnun olduğunuzu dile getirerek gösterin.

Eğer gerekliyse planınızda değişiklikler yapın: Uygulamanız sırasında planınızda değişmesi gereken bazı yönler olduğunu fark edebilirsiniz. Belki yeni bir bilgi edinmişsinizdir ya da hayallerinize ulaşmak için yapmanız gerekenleri daha iyi anlamışsınızdır. Bu nedenle bazı şeyleri düzene koymanız gerekebilir. Hayallerinizin peşinden koştuğunuz sürece hedeflerinizi ulaşılabilir, gerçekçi ve bütün hedefleriniz için faydalı olacak şekilde düzenlemekten korkmayın.

 • Eğer yapılacaklar listeniz içerisinde gereksiz olan veya ilerleyişinizi yavaşlatan hedefleriniz varsa listenizden çıkarın ya da size faydalı olacak şekilde düzenleyin.
 • Size faydalı olduğu sürece, planınızda gerekli olan herhangi bir değişikliği yapmaktan korkmayın.

Sürecin keyfini çıkarmaya çalışın: Hayallerinizin peşinden koşarken hayatınızın tadını çıkarmayı unutmayın. Bütün enerjinizi ve zamanınızı tek bir şey üzerinde yoğunlaştırırsanız, kendinizi çok fazla yıpratırsınız ve yaşam enerjinizi kaybedersiniz. Bunun yerine zaman zaman ailenizle ve arkadaşlarınızla birlikte eğlenin ve en önemlisi kendinizi yapmaktan zevk aldığınız bir işe adayın.

 • Unutmayın ki yolculuğunuz en az varacağınız yer kadar önemlidir; zaman zaman hayatın tadını çıkarın.
 • Kendinize daha ulaşılabilir hedefler belirleyin, böylelikle kalkıştığınız her şeyi başaramasanız da, hayattan zevk almaya devam edebilirsiniz.
Tuğçe

Yazar : Tuğçe

Henüz daha lisedeyken Avrupa Birliği Öğrenci Değişim Programı olan AFS'ye kabul edildi ve 1 yıl Hollanda'ya okumaya gitti. Dereceyle girdiği Yeditepe Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada içerik üreticisi ve yerelleştirme hizmeti verdi. Şu anda ise Sony şirketinin Avrupa pazarına yönelik geliştirdiği projelerde "Proje Müdürü" olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir