Hayır Kuruluşu Sanal Gerçeklikle Farkındalık Yaratıyor

Mücevher şirketi Lokai ve charity:water adlı hayır kuruluşunun ortak projesi olan “Walk With Yeshi” sayesinde Facebook Messenger kullanıcıları, Etiyopyalı kadınların temiz su bulma çabalarına tanık olabiliyor.

Sanal gerçeklik hayatın hemen her alanına girmeye başladı. Gün geçmiyor ki, sanal gerçeklikle ilgili yeni bir iş fikri veya yaratıcı bir girişimcilik projesiyle karşılaşmayalım. Olay yeri canlandırmalarından uzaktaki arkadaşlarla video oyun oynama tecrübesine kadar her alanda sanal gerçeklik etkisini gösteriyor. Özellikle de hayır kuruluşları için insanları biraraya getirmek büyük önem arz ediyor, hele de yardım edilen noktalar uzak topraklardaysa. Mücevher şirketi Lokai ve charity:water’ın birlikte geliştirdiği projede Facebook Messenger kullanıcıları, Etiyopyalı kadınların her gün temiz su bulma yolculuklarına tanıklık edebiliyor.

walk-with-yeshi

Walk With Yeshi (Yeshi’yle birlikte yürü) tecrübesi insanlara günlük temiz su ihtiyacını karşılamak için çekilen zorlukları gösteriyor. Yeshi adlı kadın temiz su almak için günde 2.5 saat yürüyor ve dönüşte su dolu kabı taşımak zorunda kalıyor.  Sanal bir karakter olan Yeshi ile karşılıklı sohbet de edebiliyorsunuz. Her ne kadar Yeshi kurgusal bir karakter olsa da o milyonlarca kadının sözcüsü konumunda.

Yeshi okuyup meslek sahibi olmak istiyor, ancak günlük temiz su bulma arayışı nedeniyle bu olası gözükmüyor.

Başarılı sosyal girişimcilik projesi hakkında daha somut bilgi edinmek için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Sizce sanal gerçeklik daha başka hangi durumları ve düşünceleri insanileştirerek anlatmak için kullanılabilir?

 

İlginizi çekebilir

Sanal Gerçeklikle İlgili İş Fikirleri
Sosyal Girişimcilik Projeleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir