Hızlı Para Biriktirme Yolları

Herkes para biriktirmek ister. Ancak bunu hızlı bir şekilde yapmak istiyorsanız bütçenizi yönetmenize yardımcı olacak ipuçlarını uygulamanız gerekir.

Hızlı para biriktirmek için öncelikle; ulaşım, market, eğlence ve gündelik yaşantınızdaki diğer küçük kalemler için ne kadar para harcadığınıza dikkat etmelisiniz.

Hızlı para biriktirmenin yollarını arıyorsanız aşağıdaki kolay adımları takip edin.

 

 

Ev harcamalarından tasarruf ederek para biriktirmek

1 – Dışarı çıkarken elektrikli aletlerin fişini çekin

Bunu yaptığınız takdirde, özellikle de uzun bir tatile çıkıyorsanız, tasarruf edersiniz ve bir sürü para biriktirirsiniz.

2 – Kombiyi ve klimaya kapatın

Kombi ve klima bir sürü para harcar. Üşüyorsanız kalın bir şeyler giyinmeyi alışkanlık haline getirin. Terliyorsanız klimayı kullanıp bir sürü para harcamak yerine camları açın ve soğuk havanın içeri girmesini sağlayın.

3 – Mobilyalardan tasarruf edin

Yeni mobilyalar için bir sürü para harcamak yerine ikinci el mağazalardan iyi durumda olan eski mobilyalar alabilirsiniz.

Aşınmaya başlayan sandalyeleriniz varsa yeni sandalyeler almak yerine eski sandalyelerinizin kumaşını değiştirin.

İyi durumda olan eski mobilyalarınızdan kurtulmak istiyorsanız bu mobilyaları kaldırıma bırakmayın. İkinci el mağazalar aracılığıyla satışa çıkarın ve para kazanın.

4 – Sifonu çekmek yerine tuvalete banyo suyunu dökün

Banyo suyunu atmayın ve kovalara doldurun. Sifonu çekmeniz gerektiğinde kovalardaki suyu tuvalete boşaltın.  Bu tuhaf bir hareket ancak tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

5 – Evde daha fazla zaman geçirin

İyi vakit geçirmek için cafelere veya restoranlara gitmenize gerek yok. Evde vakit geçirmeyi alışkanlık haline getirirseniz daha kolay para biriktirebilirsiniz.

Arkadaşlarınız cafeye gitmek istediğinde onları bir şeyler içmek için evinize davet edin.

Dışarıda yemek yerine evde yemek yiyin. Haftada en fazla bir veya iki defa dışarıdan yemek söyleyin. Arkadaşlarınız dışarıda yemek yemeyi teklif ederse arkadaşlarınızı eve davet edin ve onlar için yemek hazırlayın veya birlikte hazırlayın.

Vizyona giren her yeni filmi o anda izlemek zorunda mısınız? Sabırlı bir insansanız DVD’sinin çıkmasını bekleyin. Çok daha ucuza filmi kiralayıp eviniz konforunda keyifle izleyebilirsiniz.

Sabah latte’si keyfinizden vazgeçin ve evde kahve yapmayı alışkanlık haline getirin. Sadece bunu yaparak bile bir sürü para biriktirebilirsiniz.

 

Ulaşım harcamalarından tasarruf ederek para biriktirmek

1 – Araba kullanırken tasarruf edin. Her yere araba ile gitmeyin. Arabanızı daha az kullanır ve arabanızla ilgili birkaç detaya dikkat ederseniz bu sayede büyük bir tasarruf edebilirsiniz.

Ortak kullanım: İşe veya bir davete giderken arabayı ortak kullanmak, herkesin kendi payını vermesi para biriktirmenin en iyi yollarından biridir.

Benzinden tasarruf etmek: Bulunduğunuz bölgedeki benzin istasyonlarını kontrol edin ve fiyat karşılaştırması yapın.

Hava güzelse arabanızın klimasını çalıştırarak paranızı boşa harcamayın. Klimayı çalıştırmak yerine pencereleri açın.

Arabanızı kendiniz yıkayın. İç dış yıkama için bir sürü para harcayana kadar sünger, sabun ve su kullanarak arabanızı kendiniz yıkayın. Bu sayede hem eğlenirsiniz hem de paranız cebinizde kalır.

2 – Toplu taşımayı kullanın. Bir yerlere giderken otobüs, metro veya dolmuş kullanın. Bunu yaptığınız takdirde para biriktirirsiniz ve işe veya gitmeniz gereken yere daha kısa sürede varırsınız. İşte yapabilecekleriniz:

Otobüs seferlerini bilin. Araba gibi otobüsle de gideceğiniz yere hızlı gidersiniz ve park yeri için para ödemeyeceğinizden tasarruf edersiniz.

Tek kullanımlık bilet yerine çoklu bilet alın.

Mümkün olduğunca taksi kullanmamaya çalışın.

3 – Uçarken tasarruf edin. Yılda bir kaç kere uçuyor olsanız bile uçak bileti alırken akıllıca davranırsanız paranızın büyük bölümü cebinizde kalır. İşte yapabilecekleriniz:

Uçak bileti almak için son dakikaya kadar beklemeyin. Biletiniz çok daha pahalı olacaktır.

Uçak biletini çok erkenden almayın. İç hatlar için dört ay öncesinden bilet alırsanız pahalı olabilir çünkü havayolu şirketleri kampanyalarını henüz başlatmamış olur.

Hafta sonu yolculuğuna çıkacaksanız yanınıza sadece el bagajı alın ki bagaj için ekstra para ödemek zorunda kalmayın.

4 – Yürüyün veya bisiklete binin. Her yerin birbirine yakın olduğu bir yerde yaşıyorsanız yürümeniz veya bisiklete binmeniz paranızın cebinizde kalmasını sağlar. Bu sayede hem para biriktirmiş hem de egzersiz yapmış olursunuz.

 

Gıda harcamalarından tasarruf ederek para biriktirmek

1 – Alışverişe çıkmadan önce plan yapın. Market alışverişine çıkmadan önce plan yapmanız tasarruf etmenize yardımcı olur. Bu sayede sadece ihtiyacınız olan şeyleri alırsınız ve düşünmeden satın alma kurbanı olmazsınız.

Bir haftalık ihtiyaçlarınızı yazın. Alışverişe ne kadar az giderseniz ihtiyacınız olmayan şeyleri de o kadar az alırsınız.

Alışverişiniz en fazla bir saat sürsün. Alışveriş yaparken zamana karşı yarışın ki çekici görünen şeyleri almak için zaman kaybetmeyin.

Yemek yedikten sonra alışverişe çıkın. Mideniz doluyken alışveriş yaparsanız her şey daha az çekici görünecektir. Açken alışverişe çıkarsanız her şeyi almak istersiniz.

2 – Akıllı alışverişçi olun. Plan yaptıktan sonra bu planı akıllıca uygulamanız gerekir.

Kaliteli ürünleri fiyatları ekonomik olan mağazalardan alın.

Kuponlar kullanın. Online, posta veya mağazalar aracılıyla verilen kuponları kullanın. Kuponları sadece ihtiyacınız olan ürünler için kullanın.

Hazır gıdalar almak yerine yiyeceklerinizi evinizde hazırlayın.

Alacağınız bir ürün indirimdeyse daha fazla alın.

Toptan satın alın. Kağıt ürünleri veya diğer malzemeleri toptan alırsanız tasarruf etmiş olursunuz.

3 – Mutfakta akıllı olun. Market alışverişinden sonrada tasarruf edebileceğiniz şeyler vardır. Yemekleri nasıl hazırlayacağınıza ve saklayacağınıza dikkat ederek para biriktirebilirsiniz. İşte yapabilecekleriniz:

Elinizdeki her şeyi kullanın. Aldığınız her şeyi kullanın ve buzdolabınızda taze ürünler varsa daha fazla market alışverişi yapmayın.

Ürünleri düzgün saklayın. Önceden hazırladığınız yemekleri buzdolabında saklayın. Örneğin çilekleri kağıt havluya sarıp kaplarda saklayabilirsiniz ve maydanoz ve diğer otları kağıt torbalara koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz.

Ekmeğinizi dondurun ve tost yapacağınız zaman ısıtın. Bu her hafta bir sürü ekmek atmanızı engeller.

 

Diğer para biriktirme yolları

1 – Kıyafet alışverişi yaparken mantıklı davranın. En pahalı mağazalardan alışveriş yapmayı bırakın ve banka hesabınızdaki paranın artmasını izleyin.

Harika kıyafetler bulabileceğiniz ekonomik mağazalar bulun. En pahalı mağazalardan alışveriş yaptığınızda iyi görüneceksiniz diye bir şey yoktur.

Ürünlerin indirime girmesini bekleyin. Gördüğünüz o muhteşem elbiseyi ilk seferde almak zorunda değilsiniz. Birkaç hafta sonra mağazaya yeniden gidin ve %50’lik indirimden faydalanın.

İkinci el ürünler satan mağazalara gidin. Bu tür mağazalarda ilginç ve şık kıyafetler bulabilirsiniz.

2 – Spor yaparken tasarruf edin. Yoga kursu veya spor salonu üyeliği için bir sürü para harcamanıza gerek yok. İşte yapabilecekleriniz:

Hava güzelse dışarıda koşabilirsiniz ve bu tamamen ücretsizdir.

Online videolar izleyerek veya DVD’ler alarak evinizde rahat bir şekilde spor yapabilirsiniz.

Evde spor yapın. Şınav çekmek ve karın kası hareketleri yapmak için spor salonuna gitmenize gerek yok. Ağırlıklar alın ve egzersizlerinizi evde yapın.

3 – Bir şeyler içmek veya yemek için dışarı çıktığınızda paranızı dikkatli bir şekilde harcayın. Para biriktirmek için bütün zamanınızı evde geçireceksiniz diye bir şey yoktur. Dışarı çıkıp arkadaşlarınızla eğleneceğiniz zamanlar da olacaktır. Önemli olan akıllı olmak ve planlı para harcamaktır.

Dışarıda yemek yiyecekseniz gitmeden önce evde bir şeyler atıştırın. Bu sayede çok aç olmazsınız ve bütün menüyü sipariş etmezsiniz.

Büyük bir grupla yemek yiyecekseniz ayrı hesap isteyin.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir