İç Giyim Mağazası Açmanın Maliyeti

İç giyim mağazası küçük bir bütçeyle de on binlerce lirayla da açılabilir. Başlangıç maliyetleriniz iç çamaşırlarını sizin üretmeniz, toptancılık yapmanız veya perakendeci olarak satmanız gibi farklı unsurlara bağlı olarak değişecektir. Ayrıca iç çamaşırlarını satacağınız yer, envanter ve ekipman fiyatlarının ne kadar tutacağı ve pazarlama giderleri de hesabı etkileyecektir.

 

Lokasyon

İç çamaşırı işinizi evden yürütmeyi düşünüyorsanız örnekleri saklayacak birkaç tane kutuya ve ofis için evinizin bir köşesine ihtiyacınız olacaktır. Mağaza yeri masrafınız olmayacağından giderleriniz minimum seviyede olacaktır. Perakende iç çamaşırı mağazası açmayı düşünüyorsanız ilk iki ay için kira ödemesi yapmanız, depozito ödemeniz ve 12 aylık kira sözleşmesine imza atmanız gerekir. Kira bedelleri binlerce liradan yüzlerce liraya kadar değişiklik gösterecektir. Ayrıca işletmeniz başarılı olmazsa kiranın geri kalanını ödemek zorunda kalırsınız. Alışveriş merkezlerinin ortalarında bulunan kiosklar bir diğer alternatiftir ve tam ölçekli perakende dükkânlarına göre daha ekonomiktir. Fiyatlar alışveriş merkezine ve şehre göre değişir. Bunların haricinde iç çamaşırlarını internet aracılığıyla satmayı düşünebilirsiniz. Barındırma ( hosting )hizmetleri, internet sitesi tasarımı, alan adı ( domain )  tescili ve grafik tasarım için harcama yapmanız gerekir. Fiyatlar farklılık gösterir.

 

Envanter

Gecelik maliyetleri kullanılan kumaşa – ipek olanlar pahalıyken polyester olanlar daha ucuzdur- , tasarıma ve süslemelerine göre değişir. İç çamaşırlarını kendiniz dikecekseniz envanteriniz kalabalık olmayacaktır çünkü her çamaşır kişiye özel yapılacaktır. İç çamaşırlarını defileler düzenleyerek satacaksınız örnek ürünlere ve kataloglara ihtiyacınız olacaktır. İç çamaşırlarınızı internet üzerinden satmayı düşünüyorsanız bu size zaman kazandırır. ( toptancılara ürün siparişlerini verme ve ürünlerin gönderilmesi ) En pahalı seçenek perakende bir dükkân açarak iç çamaşırlarını satmaktır. Bütün renk ve ölçülerden almanız gerekir ve aynı zamanda farklı çeşitlerde külotlar ve sutyenler, pijamalar, gecelikler ve sabahlıklar da almanız gerekir.

 

Ekipman

Geleneksel iç çamaşırlarından yapacaksanız ticari nitelikli dikiş makinesi, kumaşlar, payetler, nakış iplikleri ve aplikeler almanız gerekir. Perakende satış dükkânı açacaksanız askılara, raflara ve satıcıları, ödemeleri, satışları ve envanteri takip etmek için yazılıma ihtiyacınız olacak.  İç çamaşırlarını online olarak satmak istiyorsanız bilgisayar ve internet bağlantısı gerekecektir. Faaliyetlerinizi evden yürütseniz bile iş telefonu her zaman iyi bir fikirdir.

 

Pazarlama

Bütün işletmelerin pazarlama stratejilerine ihtiyacı vardır ve bu stratejiler için ödeme yapmanız gerekir. İç çamaşırı işletmenizin türüne bağlı olarak müşterilere vermek üzere broşürlere ve kartvizitlere ihtiyacınız olabilir veya satış dükkanınız için reklam verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir