İkinci El Giyim Mağazası Açmak

Yeniden satış aracılığıyla kıyafetler satmak modaya, mağazacılığa ve satışlara ilgi duyan bir insan için oldukça iyi bir seçenektir. İkinci el kıyafetlerin ve diğer eşyaların piyasası güçlüdür ve kötü giden ekonomide bile iyi gelir elde etmenizi sağlar. Bu işi kurmanın farklı birçok yolu vardır. 2. el kıyafet mağazası işine nasıl başlanır öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin.

 

İkinci el giyim mağazası nasıl açılır?

1- işletmeniz için yer bulun. Kıyafetleri satmanın farklı pek çok yolu vardır. Perakende satış dükkanı açabilir veya stant kiralayarak kıyafetleri bitpazarında satabilirsiniz. Dükkan türüne karar verdikten sonra ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir mekân aramaya başlayın.

2- İkinci el kıyafetleri nereden bulacağınızı tespit edin. İkinci el kıyafetleri konsinye dükkanlardan alabilir veya başka yerlerden temin edebilirsiniz. Konsinye dükkanlarla çalıştığınızda insanlar kullanılmış kıyafetlerini size getireceklerdir. Satın almayı kabul edeceğiniz kıyafet türleri ve kıyafetlerin durumları ile ilgili politikalarınız olmalıdır. Kıyafetleri kendiniz almayı tercih ederseniz kermeslerden, açık arttırma satışlarından veya e-ticaret sitelerinden de bulabilirsiniz. Sizden kıyafet alan insanların sizin reklamınızı yapmalarınıda sağlamalısınız.

3- Hedef kitlenizi belirleyin. Her tür kıyafeti satabileceğiniz gibi belli türlere odaklanabilirsiniz. Çocuklar için kıyafetler, kadınlar için tasarım kıyafetler veya gençler için kıyafetlere odaklanabilirsiniz. Sattığınız ürünlerle alakalı ev eşyaları ve aksesuarları da satabilirsiniz.

4- Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir.

5- İkinci el kıyafet mağazanızı nasıl kuracağınızı araştırın. İşletme yapınıza karar verin, ne tür bir sigorta yaptırmanız gerektiğinizi öğrenin.

6- Ekipmanlarınızı ve malzemelerinizi alın. Kıyafetler için raflara ve asmak için askılara, ürün teşhir stantlarına, mankenlere ve soyunma kabinlerine ihtiyacınız olacak. Ayrıca kıyafetlerin üzerinde koymak için etiketlere ihtiyacınız olacak. Ödemeleri almak için yazar kasaya ve eğer kredi kartıyla yapılan ödemeleri kabul edecekseniz POS cihazlarına ihtiyacınız olacak.

7- Ürünlerinizi sergileyin. Dükkanınız görsel olarak samimi olsun ve ayrıca teşhir alanları göz hizasında olsun. Dışarıda yürüyen insanları dükkana çekebilmek için etkileyici bir vitrin tasarımı hazırlayın. Mankenler de kullanabilirisiniz. Popüler mağazaları gezerek vitrin tasarımı ile ilgili fikirler alabilirsiniz.

8- İkinci el kıyafet dükkanınızın reklamını yapın. Hedef kitlenize uygun olan reklam araçlarını kullanın. El ilanları, radyo ve gazete reklamları bütçenize bağlı olarak faydalanabileceğiniz örneklerdendir. Defileler, yardım etkinlikleri ve açılış partisi de düzenleyebilirsiniz. Çevrenizdeki diğer işletmelerle ağ kurmayı unutmayın.

9- İade politikanıza karar verin. Taksitli alışveriş imkânı sunarsanız daha çok müşteri çekersiniz. Ancak koşullarınızın açık bir şekilde tanımladığından emin olmalısınız ve müşterilerinize konuyla ilgili bilgi vermelisiniz.

Düşük bir sermayeyle kurabileceğiniz bu işten büyük gelirler elde etmeniz mümkün. Az sermayeli karlı bir iş kurmak istiyorsanız bu iş fikrini es geçmemenizi öneririz. Şimdiden bol kazançlar!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir