Butik Açmak

İş kurmak istiyor ve ne yapacağınız konusunda kararsız mısınız? Öyleyse bir butik açmak aradığınız iş olabilir.

Bir butik açmadan önce rakiplerinizi gözden geçirin. Eğer satmak istediğiniz parçalar talep ediliyorsa ve yakındaki diğer satış mağazalarında mevcut değilse bu yönde karar verin. Bir butik sahibi olarak, işletmenizin her ay kar etmesini istiyorsanız müşterilerinizle etkileşimde olmalı, çalışanlarınızı yönetmeli, işletme yönetimi hakkında biraz bilgiye sahip olmalı ve büyümeyi sağlamalısınız.

 

1.Adım: İş Planı Hazırlayın

Butik mağaza açarken işletmenin gelişimi için gerekli olan her aşamanın ana hatlarıyla belirlendiği bir iş planı oluşturulmalıdır. Birinci bölümde satmayı planladığınız parçaların türünü, mağazaya vermek istediğiniz şekli ve çekmek istediğiniz müşteri türünü tanımlayın. İkinci bölümde başlangıç fiyatlarını, işletme veya personel borçlarını, aylık giderleri karşılamak için her ay gerekli olan satış miktarlarını, çalışma ve sigorta masraflarını listeleyin. Üçüncü bölümde müşterileri çekmek için bir pazarlama planı hazırlayın. Pazarlama planı yerel gazete ve dergi reklamlarını, internet sitesi açmayı, butiğinizi online oluşturmayı ve işletme rehberi basmayı içerebilir. Dördüncü bölümde yönetim ve çalışanlarla ilgili bütün rolleri ve görevleri ana hatlarıyla belirleyin.

Mutlaka okuyun: İş Planı Nasıl Hazırlanır?

 

2.Adım: Butiğinizi Açacağınız Yeri Belirleyin

Butiğinizi açacağınız yeri kiralayın. Potansiyel müşterileri çekmek için alışveriş merkezi veya şehir merkezi gibi kalabalık satış bölgelerinden yer seçin. Bu yerde sergilenecek parçalar için yeterince geniş bir alan olmalıdır. Vitrinler, giyinme kabinleri ve depo alanları da olmalıdır. Uygun yerleri görmek için emlakçılarla temasa geçin.

Mutlaka okuyun: İşiniz İçin Yer Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

3.Adım: Gerekli İzinleri ve Belgeleri Alın

Vergi dairesine, işyeri açılış ruhsatı için belediyeye, Bağkura, Ticaret Odasına, TSE’ye ve Esnaf ve Sanatkârlar Odasına başvurun.

 

4.Adım: Sigorta Yaptırın

Lisanlı sigortacılardan işyeri sigortası satın alın. İşyeri sigortası genel yükümlülük, mülkiyet, ürün, otomobil ve çalışanların tazminatlarını içerebilir. Genel yükümlülük, mülkiyet ve ürün sigortası hukuk davaları veya anlaşma olaylarında iş aktiflerini korumaya yardımcı olur.

 

5.Adım: Gerekli Malzemeleri Temin Edin

Butiğiniz için araç-gereç ve mal alın. Raflar, vitrin mankenleri, kıyafetlerin asıldığı stantlar, askılar, masalar ve yazar kasalar araç-gereçlerin kapsamındadır. Satışları, gelirleri, iadeleri ve faturaları izlemek için bir satış yazılımı satın alın. Butiğinizde sattığınız parçaların türüne göre üretim yapan satıcılara sipariş verin.

 

6.Adım: Banka Hesabı Açın

Bankalarla ticari hesap açmaları için temasa geçin. Bu sayede kredi alabilirsiniz.

 

7.Adım: Reklamınızı Yapın

İsminizi, yerinizi, çalışma saatlerinizi ve iletişim bilgilerinizi içeren el broşürleri dağıtarak butiğinizin reklamını yapın.

Mutlaka okuyun: Yerel İşletmeler İçin Etkili Pazarlama Stratejileri

 

8.Adım

Butiğinizin hizmete hazır olduğunu duyurmak için büyük bir açılış düzenleyin. Müşterilerinizi cezbetmek için vitrinlerinizi en iyi veya en benzersiz parçalarınızı kullanarak dekore edin.

Mutlaka okuyun: Mağaza Açılışı Nasıl Yapılır?

 

9.Adım

Butiğin resimlerini, parçaların genel bir listesini, çalışma saatlerini ve iletişim bilgilerini içeren bir internet sayfası hazırlayın.

Mutlaka okuyun: Sizin Hala Web Siteniz Yok mu?

 

İhtiyaç Duyulanlar

  1. İş planı
  2. Satış yeri
  3. Satış gereçleri
  4. İşyeri sigortası

 

Butik Açma Maliyeti

Ortalama maliyet 15.000-40.000 TL arasında değişmektedir. Kesin maliyetin hesaplanabilmesi için detaylı bir iş planının hazırlanması gerekmektedir. Açmak istediğiniz butikle ilgili detaylı bilgileri bize iletirseniz sizin için maliyet hesaplaması yapabiliriz.

İpucu: İşyeri veya kişisel kredi başvurusu yaptığınızda krediyi verenlere iş planınızı sunun. Kredi verenler güvence isterler bu nedenle borç ödeme aczi riskini düşürmek karlı bir işe başladığınızı gösteren bir planınız olmalı.

 

Uyarı

Faaliyete geçme masraflarınız satmak istediğiniz ürünlerin türüne, emlak piyasasına ve bulunduğunuz bölgedeki işletme masraflarına bağlıdır.

 

Butik Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Bir mağaza sahibi olarak elde ettiğim deneyimler bana oldukça önemli dersler öğretti. Umarım bu liste genç girişimcilerin benim yaptığım hataları yapmamalarına ve başarılı bir işletme sahibi olmalarına yardımcı olur.

 

1. Yardım İsteyin

Butiğim, yapmayı en çok sevdiğim şeyi yapmama olanak tanıyor: satın alım ve pazarlama. Ancak yaptığım şeyler bunlarla sınırlı değil. Yapılacaklar listemde muhasebe, pazarlama, etkinlik planlaması, satış ve hatta mağazayı temizlemek bulunuyor. İşletmemi yönetmek için tüm bu becerilere sahip değilim ancak bunlar için hazır olabilmek adına tek yapmam gereken şey yardım istemek. Sayılarla aram her zaman iyiydi ve üniversitede aldığım muhasebe derslerim kesinlikle işime yaradı ancak ilk birkaç ayınızda yardım almak ve vergi işlerini öğrenmek için her zaman sertifikalı bir uzmana danışmanız önemlidir. Diğer mağaza sahipleriyle pazarlama / reklamcılık alanlarında görüştüm ve ardından işimi büyütmek için onların benimsediklerine benzer şeyler benimsedim. İmzalamam gereken sözleşmeleri daha iyi anlayabilmek için hukuk okuyan bazı arkadaşlarımdan yardım aldım. Sorularınız ne olursa, olsun, ya telefonu elinize alın ya da bir e-posta yazın. Her 10 denemenizin dokuzunda iletişime geçtiğiniz insan ya size yardım edecek ya da size yardım edebilecek birine sizi yönlendirecektir.

Mutlaka okuyun: Başkalarından Nasıl Yardım İstenir?

 

2. Sosyal Medya Şarttır

Çevrimiçi varlığınız önemlidir ancak oluşturacağınız web siteniz veya pazarlama stratejiniz muhtemelen fark edilmeyecektir. Bir Facebook sayfam, Instagram hesabım ve Google sayfam bulunuyor. Yakın zamanda Twitter ve Pinterest hesaplarını da açmayı düşünüyorum. Instagram sayfamdan doğrudan satış yapıyorum. Sosyal medya pazarınızı 10 katına çıkartır. Çevrimiçi varlığınızı oluşturmak zaman alacaktır ancak buna değer.

Mutlaka okuyun: Instagram’dan Satış Yapmak İsteyenlere

 

3. Müşterilere Açıklayıcı Olun

Mağazamda bir güzellik reyonu oluşturmayı düşündüm. Bir ay boyunca kimse fark etmeden raflarda ürünler bekledi. Otomatik olarak bunun kötü bir satın alım olduğunu düşündüm. Taa ki bir gün o raflara bakan biri bana bir soru sorana kadar, “Bu el kreminin içinde ne var?” Kendisine doğal yağdan yapıldığını söylediğimde, üç farklı el kremi birden aldı. Satış elemanlarını, ürünlerinizin detaylarını bilmeleri için eğitin, bu sayede ürünlerinizi pazarlayabilirler.

Mutlaka okuyun: Satış Stratejileri ile Satışlarınızı Katlayın!

 

4. HAYIR Demeye Hazır Olun

Başlarda biraz zorlandım ve herhangi bir sebepten ötürü her şeyi bağışlayabiliyordum ve her yerel etkinlikte yer aldığımı fark etmeye başladım. İlk birkaç ay sonrasında yaptığım yatırımların hiçbir getirisini görmedim ve bu yüzden paramı nerelere harcadığım konusunda daha seçici davranmaya başladım. Her zaman “Hayır” demek zordur ancak işletmeniz için en iyisini istiyorsanız, bunu düşünmeniz gerekiyor.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Nasıl Hayır Denir? Kimseyi Gücendirmeden Hayır Deme Yolları

 

5. Her Şeyde Pazarlık Yapın

Toptancılardan, müşterilere kadar her şeyde pazarlık yapın. Size sunulan ilk fiyatı asla kabul etmeyin. Bu sayede az bile olsa hizmetleriniz ve ürünleriniz için biraz indirim de yapabilirsiniz. Örneğin bazı hizmetlere aylık yerine yıllık ödeme yaparak, özel indirimler kazanabilirsiniz. Ürünlerinizin fiyatlarında da pazarlık yapmayı unutmayın.

Mutlaka okuyun: Tedarikçilerle Pazarlık Yaparken Kullanabileceğiniz 13 Yöntem

 

İlginizi çekebilir

Giyim Mağazası Nasıl Açılır?
Sürdürülebilir Giyim İçin 10 Yaratıcı Fikir

 

Daha Fazlası İçin

Ön Sipariş Formu

2 Comments

Leave a Reply
  1. ben 2020’de butik açmayı düşünüyorum sadece bayan üzerine olacak butik nekadar masrafım olacağı ile ilgili hiç bir tahminim yok nekadar masraf yaparım nelere masraf yaparım nelere dikkat etmeliyim vs bunları öğrenmek istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.