İlk 100.000 Liranızı Nasıl Biriktirirsiniz?

Belkide geçirdiğimiz şu son birkaç ay, son yıllarımızda belirsiz olarak adlandırılabilecek ender dönemlerden birisidir. Her şey yolunda sanarken bir terör örgütünün darbe girişimi toplumda ani bir huzursuzluk yarattı. Finansal kurumlar, şirketler ve hatta ticaret yaptığımız bazı ülkeler bile kısmen tökezlediler ve her şey yavaş yavaş yeniden toplarlanıyor. Beklenmedik giderleri ödemek, çocuklarınızın eğitim masraflarını karşılamak veya kendi emekliliğiniz haricinde finansal istikrarı sağlamak, hayatınız için kendinize olan güveninizin artmasına ve her zaman olduğundan daha güçlü hissetmenize neden olacaktır.

Hem gelirinizi artırıp hem de para biriktirerek siz de ilk 100.000 liranızı biriktirebilirsiniz. Ve bunu bir kez başardığınızda, ikinci 100.000’i çok daha hızlı biriktiriyor olacaksınız.

 

Doğru Düşünme Şekli

dogru-dusunme-sekli

İlk 100.000 liranızı biriktirmek ne kısa ne de kolay bir hedeftir. Bunu yapabilmek için öncelikle bu konu hakkında nasıl sağlıklı düşünebileceğinizi öğrenmeniz gerekiyor. Bu hedefe nasıl ulaşabileceğinizi anlamalı ve bunun için bir plan yapıp plana sadık kalmalısınız. Giderlerini veya gelirlerini bir kenara not etmeyen insanlardansanız artık bu alışkanlığı edinme vaktiniz geldi. Yapacağınız tüm eylemler, bu hedefi gerçekleştirmeye yönelik olmalıdır. Para biriktirmeye, dışarıda yiyip içmekten veya gereksiz yere taksi kullanmaktan vazgeçerek başlayabilirsiniz. Bu minik fedakarlıkların, finansal istikrarınıza olan büyük katkısını anlayabilirseniz işler sizin için çok daha kolay olacaktır.

 

Kısa Vadeli Birikim Hedefleri Belirleyin

kisa-vadeli-birikim-hedefleri-belirleyin

Kendimizi emekli olduktan sonra istediğimiz bir ülkede yaşıyorken hayal etmek çok güzel bir şeydir ancak şimdilik bunu hayal etmenin size hiçbir faydası yok. Birikim hedeflerinizi küçük ve kısa vadeli hedeflere bölün. Bu süre haftalık birikim planları bile olabilir. Örneğin bir kuru temizleme firması sahibi bir arkadaşım her gün kasasındaki bozuklukları bir kenara koyup, kızının üniversite giderleri için biriktirmeye karar vermişti. Burada önemli olan şey ise kızı daha beş yaşındaydı. Kenara koyduğu bu paralar ne işletmesine ne de günlük hayatına etkisi olan miktarlar ancak kızı üniversiteye gideceği zaman kenarda işine yarayacak epey bir birikimi olacak. Kenara koyduğunuz miktar ne olursa olsun, ne kadar erken birikim yapmaya başlarsanız uzun sürecek bir birikim yolculuğu için ilk adımı atmış olduğunuzu bilirsiniz. Günlük birikim hedeflerinizde olabilir. Bu, daha uzun süreli hedefleriniz için şevkinizin sürekli zirvede olmasını sağlayacaktır. Birikim hesapları, bankaların çeşitli tasarruf ürünleri, para piyasası mevduat hesapları ve devlet tahvilleri, kısa vadede para biriktirmek için harika yöntemlerden bazılarıdır. Bir birikim hesabı paraya ihtiyacınız olduğu acil durumlarda size koruma sağlar.

 

Vergileriniz Üzerinden Birikim Yapın

vergileriniz-uzerinden-birikim-yapin

Eğer bir iş yeri sahibiyseniz şirketiniz için bir muhasebeci ile görüşerek hangi yöntemlerle ödediğiniz vergiden tasarruf yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Genellikle birden fazla ürün veya hizmet satışı yapan firmalarda her ürün ve hizmetin gelir vergisi aynı olmayabiliyor. Bu gibi haklarınızı öğrenerek, ürün ve hizmetlerinizde yapabileceğiniz herhangi bir yapılandırma, uzun vadede kenara para koymanıza yardımcı olabilir. Kariyerinizin başlarındayken de daha agresif bir tutumla hisse senedi yatırımları yapabilirsiniz. Ancak vergilerden tasarruf yapabilmeniz için deneyimli bir muhasebeci ile çalışarak, yasalara aykırı bir işlem yapmadığınızdan da emin olmalısınız.

 

Borç Yükünüzü Azaltın

borc-yukunuzu-azaltin

Her şeyi istiyoruz. Ev, araba, ses sistemleri, büyük ekran yüksek çözünürlüklü televizyonlar… Artık internet üzerinden sadece birkaç tıklama ile hepsine sahip de olabiliyoruz. Bir anlık açgözlülüğümüzün bedeli olarak yıllarca ödeme yapmak zorunda kalıyoruz. Borçlarınızı önceliklendirmek ve onları azaltmak, birikim yapabilmeniz için ilk kritik adımdır. Kullandığınız kredilere bir bakın ve uzun vadede size ne kadar ağır bir yük olduklarını görün. Eğer kenarda bir birikiminiz varsa bunların bir kısmını borç yükünüzü azaltmak için kullanabilirsiniz. Eğer maaşınıza ek olarak bir prim veya ikramiye alırsanız, faiz yükünüzü azaltmak için bunlara hiç dokunmadan gelen parayı borçlarınıza yatırabilirsiniz. Kredi kartı borcunuz varsa, bankanız ile görüşün ve ödediğiniz faizi azaltmanın bir yolunu bulun. Bazı bankalar genellikle yeni müşteriler kazanmak ve kredi kartı borçlarınızı ödeyebilmeniz için, kredi kartınıza işletilen faizden daha düşük faizle krediler verebiliyor. Eğer kredi almak zorundaysanız da tüm bankaları iyi araştırıp en düşük faizi teklif eden bankalardan kredi kullanın. Birçok insanın bunlardan hiçbirini yapmadığını duyunca çok şaşırabilirsiniz. Aynı zamanda kısa vadede ödemek üzere faizsiz bir şekilde ailenizden veya arkadaşlarınızdan da borç almayı düşünebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Borçlardan Nasıl Kurtulunur?

 

Çalışanlara Sağlanan Faydalardan Yararlanın

Businessman relax

Bir çalışan olarak kimi zaman çalıştığınız firmaların yaptığı kurumsal anlaşmalardan yararlanarak, bazı hizmet veya ürünleri diğer insanlara kıyasla çok daha uygun miktarlara alabilirsiniz. İş yeriniz eğer böyle anlaşmalar yapıyorsa bunlardan yararlanmaktan çekinmeyin. Bu gibi anlaşmalar genellikle çeşitli dükkanlarda veya hastanelerde indirimler olarak çalışanlara sunulur.

 

Ek Gelir Yaratın

ek-gelir-yaratin

Kendinize başka gelir kapıları yaratmak 100.000 liralık birikim hedefinize daha hızlı ulaşmanızı sağlayabilecek en büyük etkenlerden birisidir. Dikiş mi yapıyorsunuz veya yatkınlığınız olan bir el beceriniz mi var? Bunun gibi size para kazandırabilecek çeşitli hobiler bulabilirsiniz. Birkaç saatliğine çocuk bakıcılığı yapabilirsiniz veya el becerinizle yarattığınız ürünleri internet üzerinden de satabilirsiniz. Hisse senetleri yatırımı konusunda uzmanlaşmak için vakit ayırabilirsiniz veya bazı freelance projelerde çalışabilirsiniz. Hiçbir yeteneğinizin veya becerinizin boşa gitmesine izin vermeyin. Bu, biraz daha fazla para kazanmanız ve daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Mutlaka okuyun: Ek İş Yaparak Para Kazanmak

 

Maliyetleri Düşük Tutun

maliyetleri-dusuk-tutun

Evde daha çok yemek yaparak, kısa mesafelerde araç kullanmaktansa yürüyerek, dergilere abone olmaktansa onları internet üzerinden okuyarak, çocuklarınızı alışveriş merkezine götüreceğinize parka götürerek, alışverişlerinizi toptan yaparak, sigara içmeyi bırakarak, işe öğlen yemeğinizi götürerek, yeterli geliriniz varsa mümkünse kirada oturmaktansa ev satın alarak, bir spor salonuna üyeyseniz ve çok sık gitmiyorsanız üyeliğinizi yenilemeyerek, geri dönüşüm yaparak, tasarruflu ampüller kullanarak ve kullanmadığınız şeyleri satarak maliyetlerinizi düşürmek için yapabileceğiniz birçok şey bulunuyor. Bu liste sonsuza kadar uzar gider. Günlük hayatınızda para biriktirmek için kullanabileceğiniz birçok fırsat vardır. Arttırdığınız her lira ve kuruş, 100.000 liralık birikim hedefinizde size yardımcı olacaktır. Bunlar sonucunda yaşam kaliteniz etkilenmeyecek, aksine daha da iyi olacaktır.

 

Sonuç Olarak

Birçok finansal ve finansal olmayan yöntemlerle birlikte 100.000 liralık hedefinize ulaşmak epey bir tatmin edici olacaktır. Bu hedefinize ulaşmak için yaşam tarzınızda bazı değişiklikler de yapmak isteyebilirsiniz. İlk 100.000 liranızı biriktirmek için edineceğiniz alışkanlıkları benimseyin ve tüm hayatınız boyunca bu alışkanlıklarınızı korumaya çalışın.

 

İlginizi çekebilir

Tasarruf Etme ve Para Biriktirme Yöntemleri
Kolay Para Biriktirmek İçin 45 Yöntem!

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir