İlk Milyonunuzu Kazanmanızı Sağlayacak 5 Adım

Milyonlar kazanmayı düşündüğünüzde bu çok zor bir hedef gibi mi görünüyor? Bu başarmak istediğiniz ama başardığınızı hayal edemediğiniz bir şey mi? Aynı durum yakın bir arkadaşım için de ilk milyonunu kazandığı 26. yaşına kadar geçerliydi. Bugün kendisi 28 yaşında ve işi sayesinde her ay 500 bin TL kazanıyor.

Bu kadar genç birinin milyoner olmayı düşünmekten, sadece kısa birkaç yıl içerisinde bir multi-milyoner yapan şeyler nelerdi merak ediyordum. İşte size ilk milyonunuzu kazandıracak 5 kritik adım:

 

1- Kendinizi, ufkunuzu genişletebilecek insanlarla çevreleyin.

Başarma düşüncesi size imkânsız gibi görünen ve hatta sizi korkutan o büyük hayaliniz nedir? Hâlihazırda bu seviyede olan bir grup danışmanınız olsaydı bunu hala başarılması çok zor olan bir şey olarak mı görürdünüz? Eğer öyle ise, onlarla ilişkiler kurma konusunda harekete geçin ve yolun geri kalanında size rehberlik etmelerine izin verin.

   Eğer 4 motivasyonu yüksek kişiyle vakit geçirirseniz 5.si siz olursunuz.

   Eğer4 zeki kişiyle vakit geçirirseniz 5.si siz olursunuz.

   Eğer 4 yaratıcı kişiyle vakit geçirirseniz 5.si siz  olursunuz.

   Eğer 4 aptal kişiyle vakit geçirirseniz 5.si siz olursunuz.

   Eğer 4 milyoner kişiyle vakit geçirirseniz 5.si siz olursunuz.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Doğru Arkadaş Nasıl Bulunur?

 

2- İmkânsızı yeniden tanımlayın.

Kendinizi doğru insanlarla çevrelediğinizde artık düşünme şeklinizi de bir üst seviyeye yükseltmeye çalışmanız gerekecektir. Bunun bir parçası da kendi sınırlayıcı inançlarınızı tanımak ve bu düşünceleri yeniden şekillendirmektir. “Bir şeyin imkânsız olduğunu düşündüğünüzde bunun sadece kendinize anlattığınız bir hikâye ve bu hikâye yüzünden de işi bu şekilde imkânsız olarak algılamanıza neden olduğunu bilin.” Bunu uygularsanız artık olay sadece hikâyenizi yeniden yazmanızla çözülebilecektir.

Hikâyenizi yeniden yazmak için kendinize şunları sorun: “Harekete geçmek için hayatımda beni korkutan veya beni durduran şeyler nelerdir? Harekete geçmenin kendisi mi beni korkutuyor yoksa yanlış bir algılama mı sizi harekete geçmekten alıkoyuyor? Bu korkuya rağmen nasıl harekete geçebilirim ve planlarımı uygulayabilirim?”

Mutlaka okuyun: Girişimciliğin Olmazsa Olmazı: Cesaret

 

3- Beklenmeyen değeri sunun.

Gelirinizi arttırma yeteneğiniz tamamen sizin beklenmeyen değeri sunma yeteneğinize bağlıdır. Birçok insan daha çok değer katmanın çok çalışarak veya para alışverişi yaparak elde edilebileceğini düşünmektedir. Bu düşünme tarzı küçük oyuncular içindir. Beklenmeyen değeri kurduğunuz bağlantılarla, ayırdığınız süre ile ve çözdüğünüz sorunlarla sunarsınız.

Doğru insanlarla ilişkiler kurmaya başladığınızda büyük fırsatlarla da tanışırsınız. Yüksek kaldıraçlı faaliyetlere ve problemlerinizi çözen kişilere vakit ayırın. Çok çalışmak veya yüksek ücret ödeyen bir iş bulmak zorunda olduğunuzu düşünmekten kurtulun ve bu üç şeyi günlük hayatınızda alışkanlık haline getirmeye başlayın.

 

4- Müşterilerinizi akıllıca seçin.

Milyona doğru olan hedefinize hızlı biçimde ilerlemek için ürün ve hizmetleriniz için daha fazla ücret talep etmelisiniz. Ancak birine fiyatlarını yükseltmesini söylediğinizde genellikle buna sıcak bakmazlar ve pazarın bu tip bir fiyat artışına izin vermediğini söylerler. İşte tam bu noktada müşterilerinizi akıllıca seçmeniz gerekmektedir.

Bir müşterinin ödemek istediği fiyat doğrudan alacakları hizmetin değeri ile orantılıdır. Eğer hizmetleriniz 1 milyon TL’lik bir şirkete yüzde 10’luk bir satış artışı sağlayacak ise bu durumda o şirkete 100,000 TL’lik bir değer getirmiş olursunuz. Eğer aynı yüzde 10’luk artışı 100 milyon TL’lik bir şirkete sağlarsanız sizin değeriniz katlanarak artacaktır. İlk şirket hizmetleriniz için size 250,000 TL öder miydi? Asla. Peki, ikincisi öder mi? Bu ise oldukça mümkündür.

Bazı zamanlarda büyümenizin önünde duran şey ne siz ne de sizin ürününüzdür. Bu, hedeflediğiniz müşterilerdir. Arkadaşım bu dersi çok zor bir yoldan öğrendi. Birkaç yıl boyunca kendi şirketini kurmak isteyen insanlara iş modeli öğretiyordu ve bu bilgi için 1,000 TL ücret talep ediyordu. Birkaç yıl sonra onun öğrencilerinden biri tıpatıp aynı içeriği öğretiyordu ama 50,000 TL ücret talep ederek farklı bir grup insanı hedef alıyordu.

Arkadaşım mümkün olduğunca fazla “evet” yanıtını duymak için hedef pazarının hatalı olduğunun farkına vardı, bunun yerine kendisini bu pazardaki elit kesime bir çözüm olarak tanıttı ve aynı doğrultuda da fiyatlandırmasını değiştirdi.

Sonuç mu? Orijinal fiyatlarının 50 kat daha fazlasını ödemeye razı olan yeni bir grup buldu. Eğer müşterilerinizi akıllıca seçerseniz milyonlara olan yolculuğunuzu çok kolay bir biçimde katedebileceksiniz.

Mutlaka okuyun: Doğru Müşteri Seçimi Nasıl Yapılır?

 

5- Uzun vade için yatırım yapın.

Birçok insan hızlı ve kolay kazancın peşindedir. Bu her ne kadar bazıları için işe yarasa bile uzun vade için yatırım yaptığınızda sonuçların daha hızlı elde edildiğini fark edeceksinizdir. Ben sadece hisse senetleri ve gayrimenkullerden bahsetmiyorum. Vaktinizi nasıl harcadığınız, işe aldığınız insanlar, kurmuş olduğunuz ilişkiler, geliştirdiğiniz ürünler ve şirketinizin yapısından bahsediyorum. Bunların hepsi de birer yatırımdır.

Arkadaşım şirketini büyütmeye çalıştıkça, karşılaştığı zorlukların birçoğunun kısa vadeli kararlar almasından kaynaklandığının farkına vardı. Ardından uzun vadede kendisi için en iyinin ne olacağına odaklanarak bilinçli kararlar almaya başladı. Sonuç olarak hizmet verebileceği ve fiyatlarını yükseltmesine olanak tanıyan, gerçek değer ekleyebileceği daha iyi müşterileri çekmeyi başarabildi. Bu da zaten 1 milyonluk limite ulaşmasında en büyük etken oldu.

Uzun vadeli planlama yapmadığınız ve uzun vadeli bir başarı için temel atmadığınızdan ötürü ne kadar para harcamak zorunda kaldınız? Bu beş adımı birlikte uygulayın ve ilk milyonunuzu kazanmanın aslında düşündüğünüzden çok daha kolay olduğunu fark edin.

 

İlginizi çekebilir

Sıfırdan Başlayıp 1 Milyon TL Kazanmak
Sizi Milyoner Yapacak İş Fikirleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir