İngiliz Süpermarket, Gıda Atıklarıyla Çalışan Dağıtım Kamyonları Kullanıyor

CNG Fuels ve Scania firmaları ile iş birliği yapan Waitrose firması dizele kıyasla %70 daha az çevre kirliliğine neden olan biyometan kullanan 10 kamyonunu tanıttı.

Waitrose’un yeni 10 dağıtım kamyonu yakıt olarak gıda atıklarından elde edilen ve yenilebilinir bir yakıt olan biyometan ile çalışıyor. CNG Fuels tarafından tedarik edilen kamyonlar, yeniden yakıt doldurmaya ihtiyaç duymadan 800 kilometre yol alabiliyor ve bu, daha önceki araçlara kıyasla yaklaşık 320 kilometre daha fazla yol anlamına geliyor. İsveçli taşımacılık şirketi Scania ve Amerikan Agility Fuel Systems firmaları tarafından tasarlanan karbon fiber bir yakıt tankı hem normallerine göre yarım ton daha hafif hem de daha fazla yakıt alıyor.

Biyometan gazı, dizele kıyasla yüzde 70 daha az karbondioksit salgılayan çok daha çevre dostu bir seçenek ve üstelik, yüzde 35 daha uygun maliyetli. Daha önce biyometan ile çalışan araçlar %50 daha pahalı olmaları nedeniyle geleneksel yakıtla çalışan araçlara kıyasla daha az kullanılmaktaydı ve taşımacılık işletmeleri de bu gibi araçları kullanmaya pek istekli değildiler. Ancak, biyometan kamyonların son sürümleri  yakıttan beş yılda 460 bin lira tasarruf ettirerek bu durumu tersine çevirmiş durumda.

Çift işlevselliği sağlayarak taşımacılığı daha da kolaylaştırabilecek yöntemler bulmak, sürdürülebilirliği geliştirmek için benimsenebilecek yollardan birisidir. Bu araçlar dışında, Almanya’daki kamyonlar, taşıdıkları römorkların arkasında yerel reklamlar, yol bilgisi ve hava durumu bilgisi paylaşıyor. Belçika’daki servis otobüsleri ise seyahat ederken çalışma fırsatı sunuyor.

 

İlginizi çekebilir

Çevre Dostu İş Fikirleri
Enerji Sektöründeki Başarılı İş Fikirleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir