Oto Tamir Sektöründe Erkek Egemenliğine Son Veren Kadın Ustayla Tanışın!

Tamirciye her gittiğinde erkek ustalar tarafından kazıklanmaktan bıkan Patrice Banks, sertifikalı oto tamir ustası oldu.

Hırslı kadın girişimci şu sıralar, Philadelphia’da tüm çalışanları kadın olan bir oto tamir dükkanı işletiyor ve yanında çalışan kadın çıraklara işi öğretiyor.

Patrice Banks bekâr bir anne tarafından yoksulluk içinde büyütülen ve buna rağmen başarıyı yakalayan bir insan. Ailesinde bir tek o liseyi bitirmiş ve Lehigh Üniversitesi’nde mühendislik okuduktan sonra DuPont’ta on yıldan fazla süreyle hücresel analiz laboratuvarında mühendis ünvanıyla çalışmış.

Onun çok hırslı ve kendine güvenen bir kadın olduğunu söylemek mümkün fakat onu rahatsız eden bir şey varmış. O da aracını tamirciye götürmek. Tamirciler ona hep yüksek ücret kesiyor ya da sırf kadın diye onu beklemeye alıyorlarmış.

Sonra bir gün bir tamirci ona, bir hava filtresi satmaya çalışmış. Onun da içine tamircinin onu kazıklamaya çalıştığına dair bir kurt düşmüş fakat araba parçalarından anlamadığı için emin olamamış. Patrice o hava filtresini almamış ve yaşadığı bu deneyim onu, kadınların herhangi bir aşağılanmaya maruz kalmadan, arabalarını tamir ettirebilmeleri için uygun bir yol bulmaya itmiş. Daha sonra internete girerek ABD çapında, kadınlar tarafından yönetilen yalnızca beş oto tamir dükkanı bulmuş. Fakat bunlardan hiçbiri Philadelphia yakınlarında değilmiş. Bu nedenle bu eksikliği kendi gidermeye karar vermiş.

Patrice Banks bundan sonra, oto tamirciliği öğrenmek üzere gece okuluna gitmiş. Gündüzleri maaşlı işinde çalışırken geceleri öğrenim görmüş ve sonunda sertifikalı bir tamir ustası olmuş. Erkeklerin işlettiği tamir dükkanları hakkında kadınlardan gelen şikâyetleri dinledikçe bu durumu değiştirmek için bir şeyler yapması gerektiğine inanmış. Aldığı kursu tamamladıktan sonra mühendis olarak çalıştığı işinden istifa edip tüm zamanını açacağı tamir dükkanına adamış. Sonunda çalışmalarının meyvelerini alarak Philadelphia’da, Kızlar Oto Klinik (Girls Auto Clinic) adında bir dükkan açmış. Bu tamir dükkanında yalnız kadınlar hizmet vermekte fakat verdiği hizmetten erkekler de faydalanabiliyor. Bunların yanı sıra otomobil tamiri öğrenmek isteyen kadınlar için bir dizi atölye programı düzenlemiş, bir blog kurmuş ve oluşturduğu marka için sosyal medya hesapları açmış.

Kadın girişimci Patricia konuyla ilgili şunları söylüyor: “Ben arabamı, o oto servislerine götürmekten nefret eden kadınlardandım. Aracımdan ne zaman bir ses gelse ya da bir ikaz lambası yansa oradaki elemanlara ne yapmam gerektiğini sorup duruyordum. Arabalardan anlamaya başladığımda sorunlarımın hiç de zor olmadığını fark ettim. Kadınlar bu konuda çok zorlanıyor çünkü kimse onlara açıklayıcı bir cevap vermiyor. Sektör erkeklerin elinde.”

“Dışlanan, sesleri duyulmayan ve ihtiyaçları karşılanmayan insanlara çözüm sunmak benim için inanılmaz bir fırsattı. Kadınları, donanımlı ve güçlü olup arabaları ve hayatlarının kontrolünü ellerine alabilmeleri için sheCANics (kadın tamirci) olmaya davet ettim.” diye de ekliyor.

Patrice’in kadınlar için kurduğu oto tamir dükkanı, kadın sürücülere yalnızca kaliteli tamir ve rehberlik hizmeti vermekle kalmıyor, bünyesinde bir de güzellik salonu barındırıyor. Kadın sürücüler araçları tamirdeyken bu salonda saçlarını, el ve ayak tırnak bakımlarını yaptırabiliyorlar.

Hırslı girişimci, kadınlara yönelik olarak ayda bir verdiği atölye çalışmalarını halen sürdürüyor. Burada kadınlara araba bakımının temellerini vererek en azından kaba bir tamirciyle karşılaştıklarında onunla nasıl konuşacaklarını bilmelerini istiyor. Girişimci aynı zamanda Kızlar Oto Kliniği – Torpido Gözü Rehberi (The Girls Auto Clinic – Glove Box Guide) isimli ilk kitabını çıkarma telaşı içinde. Bu kitapta kadınlara, otomobilleriyle ilgili pek çok sorunu erkeklere ihtiyaç duymadan nasıl halledebileceklerini anlatıyor.

“Amacım her kadına ulaşmak. Bu ister hizmet, ister ürün ister kaynak bazında olsun fark etmez.” diyor.

Daha önce sizlere tamamı kadınlardan oluşan nakliye şirketinden bahsetmiştik. Sizce erkeklerin egemen olduğu başka hangi sektörlerde kadınlar da boy göstermeye başlayabilir?

 

İlginizi çekebilir

Başarılı Kadın Girişimcilerin İlham Verici Hikayeleri
Başarılı Bir İş Kadını Olma Yolları

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir