İnovatif Lamba Karanlık Odalara Doğal Işık Getiriyor

Bir tasarım bölümü mezunu, doğal hareket kalıplarını suni olarak taklit eden benzersiz bir projektör icat etti.

Leslie Nooteboom tarafından tasarlanan Komerobi isimli, küçük bir saksı boyutundaki cihaz, doğal ışık tonlarını farklı kalıplarda ve şekillerde duvara yansıtıyor. Diğer bir ifadeyle duvara ağaç dalları veya su zerrecikleri yansıtan bir doğal ışık simülasyonu.Ürünün adı yani Komerobi, Japoncada ağaç dallarının arasından süzülen güneş ışığı anlamına geliyor.

Ürün, özellikle ağaçların erişemediği yüksek binalarda yaşayan kişiler için tasarlandı. Yazıdaki videoda görebileceğiniz gibi, hareket kalıpları her ne kadar bilgisayarla meydana getirilmiş olsa da son derece gerçekçi. Gün boyunca kendi etrafında yavaş yavaş dönen projektör, telefon uygulaması sayesinde kullanıcı tarafından yönlendirilebiliyor.

Nooteboom icadı hakkında şöyle diyor: “Kapalı alanlarda güneş ışığına hasret kaldığımız bu dönemlerde teknolojiye olan ihtiyacımız giderek artıyor. Sürekli artan nüfus ve yükselen kentleşme oranı sebebiyle artık doğrudan güneş alabilen çok az yaşam alanı var.”

Komerobi projektörü, Londra Kraliyet Sanat Okulu’ndan yeni mezun olan Nooteboom’un mezun olma projesiydi. Hollandalı mucit, projesini hayata geçirecek üreticiler arıyor.

Eğer bu proje ilginizi çektiyse çocuklara masal anlatabilen duvar kâğıdına ya da interaktif bir tırmanma duvarı yansıtan akıllı projektöre de göz atmak isteyebilirsiniz. Peki sizce projektörler hayatımızı başka ne şekilde daha kolay ve ilgi çekici hale getirebilir?

 

İlginizi çekebilir

Evinizi Güneş Işığıyla Dolduran Robot: Caia
Güneş Işığı Almayan Evler İçin Yaratıcı Fikirler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir