Instagram’da Nasıl Çekiliş Yapılır?

Aylık 1 milyar aktif kullanıcı ve günlük 200 milyon gönderi ile Instagram, bugün markasını, şirketini, işletmesini büyütmek ve daha geniş kitlelere ulaşmak isteyenler için en ideal platformlardan biri haline geldi.

Instagram’ın en etkili kullanma biçimlerinden biri de Instagram çekilişleri düzenlemek.

Peki ama başarılı bir Instagram çekilişi nasıl düzenlenir?

Bu yazımızda sizlere adım adım Instagram’da nasıl  çekiliş düzenleyebileceğinizi anlatıyoruz.

 

1. Hedeflerinizi Netleştirin

Instagram pazarlama alanına girmeden önce planlama yapmak önemlidir. Başarılı bir Instagram çekilişi düzenlemek için evvela net bir amacınız ve hedefiniz olmalı. Yani hedef müşteri kitlenizin (takipçilerinizin) belli bir şekilde hareket etmesini amaçlamalısınız.

Belki takipçi sayınızı artırmak esas amacınız.

Belki web sitesinize trafik çekmek istiyorsunuz.

Belki alt markanızın tanıtımını yapmak istiyorsunuz.

Yani bir şekilde amacınızı spesifik bir hale getirmeli ve hedef kitlenizin özelliklerini ele almalısınız.

Takipçileriniz;

Ne tür gönderilerden daha çok hoşlanıyorlar?

Instagram’da ne kadar zaman harcıyorlar?

Instagram’a hangi saat aralıklarında daha çok giriyorlar?

Bu gibi sorulara yanıt bulduktan sonra çekiliş fikrinizi şekillendirmeniz çok doğru olacaktır.

Tabii çekiliş için belli bir zaman dilimi ve bütçe ayırmanız da gerekir. Bu ve benzeri detaylar yarışmanızı daha iyi bir şekilde dizayn etmenizi sağlar.

 

2. Çekiliş Formatını Belirleyin

Instagram yarışmalarında bazı temel yöntemler vardır.

Bir fotoğrafın altına en yaratıcı açıklamayı yazmak ya da gönderilen fotoğraflar içinde en güzel fotoğrafı seçmek bunlara örnek verilebilir.

 1. Şimdi çekiliş formatlarını birkaç örnekle açıklayalım:
 2. Takipçilerinize belli bir hashtag kullanarak belli bir tema etrafında fotoğraf/video çekmelerini isteyin.
 3. Çekilişe katılmak için yalnızca kendi hesabınızı takip etmenin gerekli olduğunu ifade edin.
 4. Çekilişe katılmak için takipçilerinizden sadece sizin profilinizi kendi sayfalarında paylaşmalarını isteyin.
 5. Gönderilerinizden birine yorum ve like atmalarını isteyin.

Bu ve benzeri yöntemleri kullanarak çekilişinizin formatını net bir biçimde belirtin.

Tabii çekilişin sonucunda kazananlara ne tür ödül veya ödüller vereceğinizi de katılım koşullarını belirttiğiniz açıklamaya eklemeyi unutmayın.

 

3. Uygun Bir Hashtag Bulun.

Başarılı bir Instagram çekilişi için iyi bir hashtag bulmanız gerekir.

Hashtag olmadan insanlar tarafından üretilen içerik ve çekiliş arasında bir bağ kurulamaz. Diğer bir ifadeyle hashtag, paylaşım ve katılım mekanizmalarında markanızın bilinirliğini artıran bir araç olarak işlev görür.

Ancak en ideal hashtag’i oluşturmak sanıldığı kadar basit değildir. Eğer çekilişiniz sadece 7 gün sürecekse sürekli kullanıma uygun olmayan bir hashtag bulmanız daha iyi olur. Yani her hafta farklı bir yarışma düzenliyorsanız her yarışma için özgün bir hashtag gerekebilir.

İyi bir hashtag’in bazı özellikleri vardır.

Kısalık: İnsanların aklında kalan, kısa, okunabilirliği yüksek bir hashtag idealdir.

Uygunluk: Çekilişiniz için yarattığınız hashtag’in markanıza, kullanıcı adınıza ya da yarışmanın temasına uygun olması gerekir. Eğer popüler bir hashtag kullanırsanız yarışmaya kimlerin katıldığını tespit etmekte çok zorlanırsınız.

Örneğin bir kahve dükkanısınız ve kullanıcılarınızdan evde kahve içerken çektikleri fotoğrafları paylaşmalarını istiyorsunuz. Eğer böyle bir yarışma için “coffee” gibi bir hashtag kullanırsanız kendi yarışmanız için üretilen hashtagleri bulmak için akla karayı seçmeniz gerekir. Halbuki kahvecinizin adı mesela Bubble Coffee House olduğunu varsayarsak, bcf2019 gibi hashtag daha ideal olabilir.

Akılda kalırlık: İyi bir hashtag’in bir diğer özelliği ise akılda kalıcı olmasıdır. Ağza cuk oturan, farklı sözcüklerle karıştırılması mümkün olmayan bir hashtag daha sağlıklı olur.

Nadirlik: Sizin gibi pek çok hesabın sizle aynı konuda yarışmalar düzenlediğini ve hashtag yarattığını unutmayın. Bu nedenle yaratacağınız hashtag’in tamamen size ait olduğundan emin olun.

Örnek

Bireysel bütçe yönetimi web sitesi Mint.com, #MyMintMoment adıyla bir yarışma düzenledi.

İyi tasarlanmış olan bu yarışmada kullanılan hashtag ise gayet sade, açık ve akılda kalıcı bir özelliğe sahip.

Hem markanın adı geçiyor hem de net bir temaya sahip.

Bu çekilişin amacı kullanıcılardan hangi amaçla birikim yaptıklarına dair gönderi paylaşmalarını istemek. Kullanıcılar da ne için para biriktirdiklerine dair çeşitli görseller paylaşıyor.

Kimi ev, kimi araba almak, kimisi de tatile gitmek için birikim yapıyor.

Bu örnekte hem iyi bir hashtag kullanımı görüyoruz hem de kullanıcılara kendi içeriklerini oluşturmaları açısından iyi bir teşvik olduğunu gözlemliyoruz. Bu içerikler zamanı gelince Mint’in kendi sosyal medya platformlarında da pekala kullanılabilir.

 

4. Temayı Belirleyin

Instagram’daki yarışmalarda içerik kullanıcılar tarafından oluşturulduğu için belli bir tema olmalıdır.

Genelde markanızla, ürün ve hizmetlerinizin sağladığı faydalarla ilgili bir tema belirlemeniz en iyisidir.

Örnek

Geçen yıl Dallas merkezli bir yaşam dergisi olan D Magazine, Dallas’taki hava sıcaklığını çekilişine tema yaptı.

#StayCoolDallas hashtagi ile sunulan yarışmada kullanıcılardan 40 derecelik Dallas sıcağında nasıl serinlediklerine dair içerik oluşturmaları istendi.

Tabii İngilizcede “cool” sözcüğü hem serin hem de karizmatik gibi bir anlama geldiği için bu sözcüğü farklı yorumlayanlar da oldu ve netice olarak ciddi bir katılım sağlandı yarışmaya.

Hashtag direkt olarak D Magazine’e atıfta bulunmasa bile tema dergiye ve Dallas’a dair bir göndermede bulunduğu için D Magazine dergisi bir sonraki sayısı için çok sayıda içeriğe sahip olmayı başardı.

Bir taşla iki kuş…

 

5. Kazanma Şartlarını Belirleyin

İyi tasarlanmış bir Instagram çekilişinin unsurlarından biri de birincinin ya da kazananların nasıl seçileceğini ayrıntılı bir biçimde belirtmektir.

Çoğu çekilişte kazanan üç şekilde belirlenir: Oylama, jüri ya da rastgele seçim.

Oylama, aslında çekilişinizin ve içeriğinizin viral olabilmesi için etkili bir yoldur. Hele de ödül ciddi bir şeyse, katılımcılar kendi içeriklerinin “beğenme” sayısını artırmak için sosyal medya hesaplarında kendi içeriklerini paylaşır ve dolayısıyla çekilişinizden daha çok kişi haberdar olur.

Bu yöntem takipçileriniz dışındaki pek çok kişiye erişmenize imkan sağlar. Fakat “beğeni satın alma” gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu suistimali önlemek için çekiliş şartlarında “beğeni satın alma” gibi şeyleri tespit edebildiğinizi söyleyerek caydırıcılığa başvurabilirsiniz.

Jüri seçimi ise hem adalet hem de kalite bağlamında önemli bir yoldur. Çekilişinkonsepti ve konusuyla ilgili uzman kişilerden oluşacak bir jüri, en başarılı içeriği birinci ilan edebilir.

Bu yöntemin de kendine has artıları ve eksileri vardır. Bu nedenle pek çok marka, Instagram çekilişi düzenleyeceği zaman hem oylama hem de jüri yöntemini birlikte kullanır. Örneğin en çok like alan 20 içerik, jüriye sunulur ve jüri yarışma için gönderilen 1500 içerik yerine 20 içeriği değerlendirir.

Bir de tamamen rastgele bir seçim vardır. Yani “Bu gönderinin altına 3 arkadaşını etiketleyen rastgele bir kişiye X ödülü” gibi sözlerle duyurulan bu yarışmalarda da birinciler genelde sırf bu iş için geliştirilmiş rastgele seçim yapan bilgisayar programları ve uygulamalarla yapılır.

 

6. Vereceğiniz Ödüle Karar Verin

Çekilişin birincisine ya da kazananlarına vereceğiniz ödülü belirlerken hedef kitlenizin ilgi ve isteklerini, bütçenizi göz önüne almalısınız.

İnsanlardan çekilişe katılmalarını isterken onlardan başka bir şey daha istersiniz. Yani onlara ödülü, sebepsiz yere vermezsiniz. Bir şeyler yapmalarını istersiniz.

Bu bağlamda vereceğiniz hediyenin, maliyetinden daha fazla bir geri dönüş sağlaması gerekir.

Bununla beraber vereceğiniz hediye markanızla ilgili olmalıdır. Yani bir kebapçı iseniz, tiyatro bileti vermeniz pek de uygun olmaz. Keşke böyle şeyler olsa tabii ancak yarışmanın mantığı bağlamında sizin amacınız kebapçınızın tanıtımını yapmak ve daha çok müşteri kazanmaktır. Böyle bir durumda tiyatro bileti yerine 2 kişilik kebap menü hediye etmeniz daha mantıklıdır.

İndirimler, yeni çıkan ürünler, hediye kartları vb. gibi şeyler en sık kullanılan Instagram çekilişi hediyeleridir ancak yine de dilediğiniz kadar yaratıcı olabilirsiniz.

Örnek:

Sperry adlı ayakkabı markası, takipçilerinden epik fotoğraflar çekmelerini istedi.

Katılımcılar da doğa, sanat ve insan manzaraları içeren pek çok fotoğraf çekip paylaştı.

Kazanan kişiye bir çift Sperry ayakkabı hediye edildi ancak ufak bir detay var, onu atlamayalım.

Sperry marka ayakkabıların özelliği ise ayakkabı üstüne istenen baskının yapılabilmesi. Bu çekilişin kazananı, üzerine çektiği fotoğrafın basılı olduğu bir ayakkabı kazandı.

 

7. Katılım Koşullarını Belirtin

Sonunda ödül olan bir çekiliş hazırlarken hukuki bir zeminde hareket etmelisiniz. Yani kazananın nasıl belirleneceği, birinciye ulaşılamazsa ikincinin nasıl seçileceği gibi konularda belli bir yasal süreci göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu yardımı da markanızın avukatından alabilirsiniz.

 • Yarışmanın başlangıç ve bitiş tarihi
 • Yarışmaya kimlerin katılabileceği (18 yaş altı ve markanın çalışanları katılamaz vb.)
 • Kaç kişinin yarışmaya katılabileceği
 • Bir kişinin yarışmaya kaç kez katılabileceği
 • Birincinin nasıl seçileceği
 • Kazananın ne zaman ilan edileceği
 • Kazananın ödülünü kaç gün içinde isteyebileceği
 • Ödülün kazanan kişiye nasıl ulaştırılacağı

…gibi konular yarışmanın başlangıcında net bir biçimde belirlenmeli ve katılımcılara duyurulmalıdır.

 

8. Çekilişi İyi Duyurun

Çekilişiniz ile her şeyi planladıktan sonra sıra çekilişin tanıtımına ve duyurulmasına gelir.

Blogunuz, sosyal medya hesaplarınız, e-mail listeniz düzenlediğiniz çekilişi en çok sayıda kişiye duyurmak için ideal yollardır.

Yine ödül kazanabilmek için katılımcıların bu çekiliş ilanını kendi sosyal medya hesaplarında paylaşmalarını da yine ek bir şart olarak koyabilirsiniz. Yani kullanıcılar A temasında bir fotoğraf çekip belirlediğiniz hashtag ile paylaşmanın yanı sıra çekiliş ilanının olduğu gönderiyi kendi Instagram hikayelerinde paylaşmalılar. Böyle bir şart da çekilişin tanıtılması ve dolayısıyla markanızın reklamı açısından faydalı olur.

 

9. Gönderilen İçerikleri İnceleyin

Katılımı artırmak, çekilişin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak için katılımcılardan istediğiniz içerikleri düzenli olarak incelemelisiniz.

Yani çekiliş için talep ettiğiniz içerikleri yarışma sürecince kontrol etmeniz gerek.

Gönderilen içerik sayısı

İçerik başı beğeni sayısı

Toplam katılımcı sayısı

En çok içerikle katılım sağlayan kişiler

Toplam beğeni sayısı

Toplam erişim sayısı

Çekiliş nedeniyle kazandığınız yeni takipçi sayısı

…gibi metrikleri dikkatle inceleyin.

Örneğin 500 takipçiniz varsa ve ortalama 30 kişinin çekilişe katıldığını düşünürsek bu kontrolleri bizzat siz de yapabilirsiniz.

Ancak 650.000 takipçiniz varsa, 5000 kişi yarışmaya katıldıysa bu kontrolü tek tek bizzat yapamazsınız. Böyle bir durumda ise Tagboard ya da Google Alerts gibi araçlarla hashtag’inizin ne durumda olduğunu görebilir, yukarıda saydığımız istatistikleri gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz.

 

10. Sonuç Değerlendirmesi Yapın

Çekiliş sona erdikten sonra öncesinde belirlediğiniz kurallara tam riayet ettiğinizden ve kazanan seçiminizi adil bir şekilde yaptığınızdan emin olun.

Çekiliş başlangıcında hüküm ve koşulları net bir şekilde belirlemenin önemi çekilişten sonra belli olur.

Eğer çekilişe şaibe karıştığı gibi bir iddia ortaya atılırsa düzenlediğiniz çekiliş markanıza fayda sağlamak yerine zarar getirir.

Sistematik ve adil bir çekiliş bu nedenle her zaman yararınıza olacaktır.

 

İlginizi çekebilir

10 Adet Instagram Pazarlama Stratejisi
İşletmeler İçin Instagram Kullanma Rehberi
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir