Instagram’dan Takipçi Satın Almak Mantıklı mı?

Instagram’da görmüşsünüzdür: “1000 takipçi 50 lira… Hemen DM atın, takipçileri kapın…”

Eğer şirketiniz internette yeterince takipçi kitlesine sahip değilse kısa yoldan takipçi kazanmak için bu reklama tıklayıp takipçi satın almak kulağa iyi bir fikir gibi gelebilir.

Ama bu hiç de iyi bir fikir değildir. Instagram’da takipçi satın almanın belli başlı zararları vardır.

Instagram kullanmanın temel olarak 3 amacı vardır.

  1. Arkadaşlarınızla ve ailenizle haberleşmek, onların hayatında olup biteni görmek. Eğer amacınız bu ise takipçi satın almanızın hiçbir anlamı yoktur. Tanımadığınız insanları hesabınıza toplamanın zerre kadar anlamı yoktur.
  2. Şirketiniz vardır ve bir şeyler satmak istiyorsunuzdur. Sahte takipçilere hiçbir şey satamazsınız.
  3. Influencer olmaya çalışıyorsunuzdur. Sahte takipçilerle internette fenomen olamazsınız.

Yani takipçi satın almanın hiçbir manası yoktur. Hatta Instagram hesabınız için çeşitli zararları vardır. Şimdi bu zararlara biraz daha yakından bakalım.

 

1. Sahte Takipçiler Etkileşime Girmez

Satın aldığınız takipçilerin fotoğraflarınıza gerçek yorumlar yapmasını beklemeyin. Çoğu zaman bu hesaplar gerçek kişilere bile ait değildir. Bot hesaptır genelde.

Bu hesaplardan alacağınız en iyi etkileşim “Harika, güzel foto” gibi yapay ifadelerdir.

Eğer internette fenomen olmaya çalışıyorsanız temel amacınız markalarla işbirliği yapmaktır. Markalar da size reklam vermeden önce hesabınızı inceler. Eğer sahte takipçi kitlesinin varlığı anlaşılırsa bu markalar size reklam vermekten vazgeçebilir.

Açıkçası influencer ve fenomen olmak istiyorsanız takipçilerinizin davranışını etkilemeniz gerekir. Sahte takipçiler ise sizle hiçbir biçimde etkileşime girmez.

Benzer şekilde bir markanın Instagram hesabını yönetiyorsunuz diyelim. Paylaşımlarınızı insanların görmesini istersiniz, ancak sahte ve bot hesaplar sizin gönderdiğiniz hiçbir şeyi görmez. Sadece sayı olarak vardır bu hesaplar.

Sahte hesap tespit etmenin de bazı yolları vardır. Çoğu “fake” hesabın profil fotoğrafı yoktur. Paylaşımları da yine bot olduklarını gösterir niteliktedir. Fake hesapların ayrıca binlerce kişiyi takip ettiğini görebilirsiniz. Zira bu hesaplar binlerce kişiyi takip edip onların da kendilerini takip etmesini sağlar. Birkaç gün sonra ise takibi bırakırlar.

Yani sizin anlayacağınız fake Instagram hesabı satın almanın akıl ve mantıkla alakası yoktur.

 

2.  Etkileşim Rakamlarında Tutarsızlık Söz Konusu Olabilir

Organik ve gerçek kişilerden oluşan bir takipçi kitlesine sahip Instagram hesabında etkileşim (beğenme, yorum, hikayeye bakma) miktarı genelde tutarlıdır.

Araştırmalara göre:

  • 1000 takipçili bir hesapta takipçilerin %8’i etkileşime girer.
  • 1000 – 10,000 takipçili bir hesapta takipçilerin %4’ü etkileşime girer.
  • 10,000 – 100,000 takipçili bir hesapta takipçilerin %2.4’ü etkileşime girer.
  • 100,000 – 1 milyon takipçili bir hesapta takipçilerin %2.4’ü etkileşime girer.
  • 1 milyondan fazla  takipçili bir hesapta takipçilerin %1.7’si etkileşime girer.

Bu rakamlar ortalama durumu göstermektedir. Sahte takipçili hesaplarda ise bu oranlara kıyasla çok büyük farklar görülür. Örneğin 1.2 milyon takipçili bir komik fotoğraf hesabında beğeni sayısının 400-500 arasında olması, bu takipçilerin büyük bir bölümünün sahte olduğunu gösterir.

Eğer beğeni sayısı takipçi sayısına nazaran çok fazlaysa yine şüpheli bir durum söz konusudur. Bazı Instagram kullanıcıları, Facebook grupları üzerinden organize olarak birbirlerine yorum ve beğeni atarlar. Bu sahte takipçi anlamına gelmez ancak ortada organik olmayan bir durum mevcuttur.

Beğeni satın almak da yine yukarıdaki ortalama istatistiğin dışına çıkmanıza ve takipçilerinizin gerçekliğinden şüphelenilmesine yol açabilir.

Sahte etkileşim tespit etmenin bir diğer yolu da beğeni ve yorum arasındaki orana bakmaktır. 5000 beğeni alan bir fotoğrafın altında 3 yorum varsa, burada da beğeni satın alınması durumu kuvvetle muhtemeldir.

 

3. Alakasız Bot Yorumları Alabilirsiniz

Bazı durumlarda fake hesapların Pakistan, Hindistan, Malezya kökenli olduğunu görebilirsiniz. Bu hesaplar fotoğraflarınızın altına kendi dillerinde birtakım yorumlar yapabilir. Bu yorumları tercüme ettiğinizde ise genelde cinsellik ve siyasetle alakalı şeyler olduğunu görmeniz muhtemeldir.

Buna ilaveten örneğin vefat eden amcanızla çektirdiğiniz bir fotoğrafın altına “Nice shot, good photo” gibi alakasız yorumlar yapılması da yine hesabınızda sahte takipçi olduğunu gösterir. Bu da sizi gerçekten takip eden insanların takipten çıkmasına neden olabilir.

 

4. Sahte Takipçi = Spam

Satın alınan takipçilerin büyük bir kısmı sahtedir. Geri kalanlarsa spam kaynağıdır. Takipçi satın alınca hesabınıza spam yorum ve mesaj atan kişileri satın almış olursunuz. Ayrıca Instagram’a üye olurken kullandığınız telefon ve e-mail adresi de yine spam’e maruz kalır.

Spam kaynağı olan takipçiler takipçilerinize de “musallat” olabilir. Bu da sizi takip eden organik ve gerçek kişilerin sizi takip etmekten vazgeçmesine neden olur.

 

5. Instagram Sahte Hesapları Kapatır

Instagram, kullanıcılarına kaliteli ve eğlenceli bir deneyim sunmak ister. Bu nedenle spam ve bot hesapları kapatma konusunda sıkı bir çalışma yürütüyor. Sahte hesapları tespit eden algoritmaların oldukça gelişmiş olduğu Instagram üzerinde para verip aldığınız takipçiler birkaç günde buhar olabilir.

 

6. Instagram Kurallarına Aykırıdır

Instagram yönetimi, kullanıcılarına takipçi satın alma konusunda uyarılar yapmakta. Sahte hesapları kapatan site yönetimi, aynı zamanda takipçi satın alan hesapları da mercek altına almakta. Eğer takipçi satın alma konusunu abartırsanız sizin Instagram hesabınız da kapatılabilir. İlk sefer uyarı alırsınız, ancak ikinci bir uyarı almazsınız…

 

7. Sahte Takipçiler İmajınızı Zedeler

Takipçi satın alma yoluna başvurursanız, gerçek bir fenomen olduğunuz şüpheli hale gelir. Fenomen olarak sponsorluk anlaşmalarından önce reklam veren firma sizin hesabınızı mutlaka inceler.

Gerçek fenomenlerin takipçileri organik ve gerçek kişilerden oluşur. Elbette bu da zamanla olan bir şeydir. Eğer kısayoldan yüzbinlerce takip kazanmak istiyorsanız tüm imajınızı ve itibarınızı bir anda yerle bir edebilirsiniz.

Bu bakımdan organik takipçilere odaklanmanız gerekiyor. Kaliteli paylaşımlar yaparak takipçi kitlenizi artırmanız çok mümkün. Ayrıca takipçi sayınızın çabucak artmasını istiyorsanız takipçi satın almak yerine, organik takipçi sayısı yüksek Instagram hesaplarıyla konuşarak sizi tanıtmalarını isteyebilirsiniz.

Buna ek olarak Instagram üzerinden reklam alabilir ve gerçek kişilere ulaşabilirsiniz. Yani bizden size tavsiye: Takipçi satın almak yerine bu bütçeyi Instagram’da hesabınızın reklamını yapmak için kullanın. Bu yöntem sayesinde hesabınızın temasına ilgi duyan kişilere ulaşmanız çok daha mümkün olur. Örneğin Ankara’da bir butik işletiyorsanız, Instagram reklamında Ankaralı moda severleri hedefleyebilirsiniz.

 

8. Sahte Takipçilerle Instagram’dan Para Kazanamazsınız

Tabii neden takipçi satın almak istediğinize karar vermelisiniz. Eğer takipçi sayınızı şişirip reklam almak istiyorsanız kusura bakmayın ama kimse size reklam vermez.

Fenomen olmak istiyorsanız markalar size reklam vermek istemez. Zira markalar sadece takipçi sayısına değil, takipçilerin kalitesine ve profiline de bakmaktalar. Takipçi profilini analiz etmek için birçok analiz aracı bulunduğunu unutmayın. “Abi 500.000 takipçinin hangi birine bakacaklar?” deyip geçmeyin yani.

Eğer bir şirketseniz satın aldığınız fake takipçilerin hiçbiri web sitenizi ziyaret etmeyecektir ve sizden alışveriş yapmayacaktır.

 

İlginizi çekebilir

İnstagram’dan Para Kazanmak

Instagram’dan Satış Yapmak İsteyenlere

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir