Instagram’dan Satış Yapmak İsteyenlere

E-Ticaret satışlarınız tavan yapsın ister misiniz? O zaman geç kalmadan Instagram’ın nimetlerinden yararlanmaya başlamalısınız.

Her ay 600 milyonun üzerinde kullanıcı Instagram üzerinden fotoğraf ve video paylaşıyor. Platformun günlük ziyaretçi sayısı ise 400 milyon.Kullanıcıların %60’ı platform üzerinden yeni ürünler keşfettiklerini belirtirken; %75’i de gördükleri herhangi bir gönderiden ilham alıp satın alma konusunda harekete geçtiklerini söylüyorlar. İşletme sahipleri için bunun anlamı şu: Instagram, ürün veya hizmetlerini sunabilecekleri potansiyel müşterilerin milyonlarcasını bünyesinde barındıran ticari bir yuva. İş dünyasına ezber bozan bir atılım olarak damgasını vurduğunu söylesek abartmış olmayız.

Instagram’ın yarattığı bu dinamizm gücünü ağız yoluyla pazarlamadan alıyor. Pazarlamanın kaynağını ise paylaşılan fotoğraf ve videolar oluşturuyor. Ancak, kuru kuru fotoğraf ve video paylaşımı yapmak dikkatleri bir işletmenin web sitesine veya marka açılış sayfasına çekmek için yeterli değil. Hedef kitleyi siteye yönlendirmek konusunda da gerekli miktarda etki sağlayamıyor.

Peki, işletme sahipleri Instagram üzerinden etkili bir satış yapabilmek için ne yapmalı?

Yazımızda Instagram üzerinden satış yapmaya ilişkin işinize yarayacağını düşündüğümüz ipuçlarını listeledik.

Kabul ediyoruz, Instagram algılanması güç bir algoritmaya sahip. Siz yine de, bu karmaşanın Instagram üzerinden satış yapma konusunda geri adım atmanıza yol açmasına izin vermeyin. Altın değerindeki bu maddeleri okuyup uygulamaya geçirin ve satışlarınızı katlayın.

 

Ticari bir Instagram hesabı açın. 

Instagram’ da ticari bir hesap açmak ulaşılabilirliğinizi artırır. İnsanların platform üzerinden yapacakları aramalarda hesabınıza rahatlıkla ulaşabilmesi de satış yapmanıza olanak sağlar. Sosyal medya uzmanlarının yaptığı araştırmalara göre Instagram kullanıcılarının %70’i en az bir işletme veya markayı takip ediyor. Bu nedenle, kişisel bir hesap kullanıyorsanız bunu ticari bir hesaba çevirmeniz işletmenizin geleceği açısından olumlu bir adım olacaktır.

 

Instagram biyografinizi geliştirin.

Dikkat çekici bir Instagram biyografisi hazırlayın.Düzgün bir profil resmi kullanın.Kullanıcıları ana sayfanız veya web sitenize direkt olarak yönlendirebileceğiniz linklere yer verin.

 

Instagram’da satış konusunda yetkin olduğunuzu hissettirin.

Sosyal medyada insancıl yönümüzü gözler önüne sermemiz gerektiği söylenir hep. Ancak yapılan son Instagram araştırması bu görüşün oldukça uzağında. Çoğu Instagram kullanıcısı, farklı ürün kategorilerinde satış yapan markaları, ürünlerini görebilmek adına Instagram’da takip ediyor. İlgilendiğiniz ürün bir traktör, kamera veya bilgisayar olabilir; durum değişmiyor. Dolayısıyla, takipçilerinizin istedikleri veya isteyebilecekleri ürünleri takviminizde güncel olarak paylaşarak işletmenizin ürün ve hizmet satışını hatırlatmanız faydalı olacaktır.

 

Bir hikayesi olan veya ürününüzün kullanıldığını gösteren fotoğraf veya videolar yükleyin.

Instagram görsel bir platform. Paylaşacağınız fotoğrafların satışlarınızı artırmaya olan etkisinin yanı sıra, marka ve ürün farkındalığı yaratıp ürün hikayenizi herkese duyurmaya olanak vermek gibi bir katkısı da var.

Unutmayın, gözlere hitap etmelisiniz; net ve ilgi çekici fotoğraflar kullanmaya özen göstermeniz gerekiyor.

Seçtiğiniz fotoğrafların bir hikayesi olmalı, öyle bir hikaye yaratın ki, potansiyel müşterilere ürünü kullandıklarına dair hayal kurdurmakla kalmayıp işin sonunda satın almaya götürecek denli etkili olsun.

 

Instagram profilinizde müşteri fotoğraflarına yer verin.

Marka hikayenizi yaymada kullanılacak yöntemlerden biri de müşteri fotoğraflarına yer vermektir.

Müşteri fotoğraflarının bu denli değerli olmasının sebebi sosyal kanıt adı verilen bir olguya temas etmeleri. Söz konusu olgunun temelinde ise, bizim dışımızdaki insanların hoşlandıkları şeylere karşı olumlu tepki geliştirirken, hoşlanmadıkları şeylerden kaçınmamız gerçeği yatıyor.

Bu tarz fotoğrafların güçlü etki bırakmasının son derece makul bir açıklaması var: Fotoğraflar sıradan insanların fotoğraflarından oluşuyor, dolayısıyla müşterilerin Instagram akışlarıyla birebir uyum sağlıyorlar.

Marka vurgusu yapan veya profesyonellik kokan fotoğraflar ise; müşterilerinizin gözlerini dahi kırpmadan kolayca geçip gidebileceği bir reklamdan farksız.

Yani, müşteri fotoğrafları hem daha gerçekçiler hem de daha çok dikkat çekiyorlar.

Araştırmalara göre, müşterilerin %77’si satın alım kararı vermelerinde müşterilerden gelen gerçekçi fotoğrafların profesyonel fotoğraflara kıyasla daha etkili olduğunu belirtiyor.

İnsanlar fotoğrafta gördükleri müşteriyle kendilerini özdeşleştirerek fotoğraftaki o muhteşem ürüne sahip olduklarını hayal ediyorlar.

Bu özdeşleşme durumu, ürün değerlendirmelerine kıyasla daha etkili. Zaten tüketicilerin %57’si de, satın alma kararlarına etki eden kullanıcı içerikleri arasında en verimlisinin kullanıcı fotoğrafları ya da videoları olduğunu belirtiyor.

Bu tarz fotoğraflar müşteriye daha güvenilir geliyor. Gerçek bir müşteri tarafından yayınlanmış olmalarının yanı sıra, müşterilere ürünün gerçek boyutu, şekli, rengi veya özellikleri hakkında net bilgiler veriyor, böylelikle markanın ürün içeriğini değiştirmiş olma ihtimalinin yaratacağı sorunlar da ortadan kalkmış oluyor.

Müşteri fotoğraflarının sağlayacağı bir diğer avantaj da sadık müşteri anlayışını geliştirmeleri. Müşteriler paylaşılan fotoğraflar sayesinde ürünlere olan tutkularının fark edildiğini görüp değerli bir müşteri olduklarını hissediyor.

Anlayacağınız, Instagram hesabınıza yüklediğiniz fotoğrafların arasına müşterilerin hikayesini anlatan ürün fotoğraflarını serpiştirmek gerekiyor. Müşterileriniz kimler? Nerelerde vakit geçirirler? Ne yerler? Nelerle uğraşırlar?

Oluşturulan bu kombinasyon hem markanın ne olduğu konusunda fikir veriyor, hem de alışveriş yapacak kişiler markaya ait bu dünya içinde kendilerine bir yer edinmeye çalışıyorlar.

Peki, fotoğraflarımızı bulduk diyelim, nasıl kullanacağız? Müşteriden izin isteyip yayınlamakla bitmiyor iş. Altına yazacağınız övgü dolu sözlerden tutun da teknik özelliklere kadar her şey önemli.

Unutmayın, detay her şeydir.

Markanızın hikayesini fotoğraflar üzerinden sergilemenin her biri ustalıkla hazırlanmış, ürün yerleştirmeden ışıklandırmaya kadar pek çok farklı yolu var. Ürünlerinize uygun temayı belirlediğinizden ve bunu tüm fotoğraflara uyguladığınızdan emin olun. Instagram’ınız için düzgün bir alışveriş ortamı yaratmada uygun filtre, konu veya içeriklerden yararlanın.

” Instagram profilinizi düzene sokmak bir mağazanın vitrinini düzenlemeye benzer. Müşterileri mağazanıza çekmede kullanacağınız her ayrıntının bir bütün olması gerekir.

 

Yaşam Tarzlarına Odaklanın.

Instagram satışlarında başarıyı yakalamanın yolu, satacağınız ürünü kullanmanın hayat tarzlarında yaratacağı değişikliklere ilişkin yapılacak ufak göndermelerden geçiyor.Markaların da aynı yöntemi benimseyerek, satış odaklı olmak yerine ,ürünlerinin satın alanlara sunacağı yaşam tarzını yansıtmaya odaklanmaları gerekiyor.

Bir ürün hikayesi teması oluşturmalısınız. Fotoğraf ve videolarınızın seçtiğiniz temayla birebir uyum sağladığından emin olmalı, tutarlılığı sağlamalısınız. Böylece müşterileriniz ürünlerinizi tanır ve ürün felsefenizi kavrarlar.

 

Hashtag( Etiket) kullanın.

Hashtag yani etiket kullanımı müşterilerinizin sattığınız ürüne daha kolay ulaşmasını sağlıyor. Bu nedenle, gönderilerinizde hashtag kullanımına yer vermeniz son derece önemli.

Peki, nelere dikkat edeceksiniz?

Ürün veya işletmenize en uygun etiketleri kullanmaya özen gösterin, gerekirse bu konuda araştırma yapın. Araştırmalarınızda kullanabileceğiniz bir site mevcut: http://hashtagify.me Bahsi geçen site ücretsiz olarak kullanılabiliyor ve satmak istediğiniz ürüne ait etiketleri bulmada son derece kullanışlı.

Ayrıca ürününüz için yalnızca ona özel  hashtag kullanma yöntemini de deneyebilirsiniz. Her bir gönderide en az 5 adet etiket kullanın. Araştırmalar az etiket kullandığınız ya da hiç kullanmadığınız durumlarda gönderilerinizin kaybolup gittiğini, 10-12 adetin ise Instagram takipçilerini yakalamada son derece etkili olduğunu gösteriyor.

 

Instagram satış uygulamalarından birini kurun.

Instagram üzerinden kullanılabilecek bazı ürün satış uygulamaları, her türden marka veya işletme için satışı kolaylaştırıyor. Örneğin, modacı Ashley Hargrove (@dtkaustin), LIKEtoKNOW.it uygulamasını kullanıyor. Kullanıcılar, gönderilerine yerleştirdiği LIKEtoKNOW.it linkine çift tıklayarak sisteme giriş yaptıklarında, ilgilendikleri ürünlere ilişkin satış linklerini e-posta yoluyla alabiliyorlar ve böylece müşteriyle birebir iletişime geçmeden satış yapabiliyorsunuz.

Like2buy ve Soldsie de marka veya işletme sahiplerinin Instagram gönderileri üzerinden satış yapmalarına imkan veren benzer platformlardan.

 

Takipçilerinizle etkileşimde bulunun.

Diğer sosyal platformlarda olduğu gibi Instagram üzerinde de takipçilerle iletişim kurmak, onları takip etmek, ürünlerinizle alakalı paylaşımlarına sayfanızda yer vermek ve iki yönlü bir ilişki kurmak son derece önemli.

Gönderilerinize gelen yorum ve sorularla yakından ilgilenmek, işletmenizin etiketlendiği içerikler, etiketlemeler veya yer bildirimlerini keşfedip bu içeriklerdeki konuşmalara katılmak yararınıza olacaktır. Çoğu işletme hesabı takipçiler tarafından yaratılmış içeriklere sahiptir , ki bu durum müşterilerinizle olan bağınızı büyük ölçüde artırır.

 

Influencer’ lardan yararlanın.

Influencer etki eden kişi anlamına geliyor. Instagram satışında başarılı olmak için, sosyal medya kullanıcıları arasından geniş takipçi kitlesine sahip bu tarz kişileri veya hesapları belirlemeniz ve onlardan reklam almanız satışlarınızı artırmada etkili olacaktır. Küçük bir işletmeyseniz ve bu açtığınız ilk Instagram hesabıysa bu konuya yönelik sağlam bir program hazırlamanız, işletmenizin Instagram stratejisi için kritik önem taşıyan bir adım olacaktır.

Program hazırlamak için yapılacak ilk iş, müşterilerin takip ettiği, rekabet dışı sektörlerdeki Instagram hesaplarını belirlemek ve onları takip etmek. Sonrasındaysa bu hesaplarla sürekli etkileşim halinde olup gönderilerini beğenmeniz, yorum yapmanız hatta gönderilere kendi hesabınızda yer vermeniz gerekecek.

Etkileşimi kurmayı başardığınızdaysa geriye, kullanıcıya mesaj gönderip her iki tarafında çıkarlarını gözetecek yöntemlerden bahsetmek kalıyor. Unutmayın, popüler bir Instagram kullanıcısıyla etkileşim içinde olmak satışlarınızı ve fark edilebilirliğinizi artırmada son derece etkilidir.

Yapılan bir araştırmaya göre: İnsanlara, satın alma kararını nasıl verdikleri sorulduğunda %78’i arkadaş önerisiyle verdiğini belirtmiş.

Ardından kitleleri sürükleyen, takipçi sayısı oldukça fazla bir Instagram kullanıcısını kullanmanın yaratacağı etkiyi bir düşünsenize!

Daha da önemlisi, doğru insanla çalıştığınızda tam da sunduğunuz ürün veya deneyimin peşinde olan, yani hedef kitleniz olabilecek tonlarca potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.

Influencer’lara ulaştığınızda denemek istedikleri ürünü seçmelerine izin vermeniz oldukça önemli, bu sayede sunacakları geri bildirim son derece gerçekçi ve merak uyandırıcı olacaktır.

 

Alışveriş edilebilir Instagram yöntemini kullanarak Instagram üzerinden direkt satış yapın.

Instagram verilerine göre kullanıcıların %72’si Instagram fotoğraflarını görmenin ürünü alma şanslarını artırdığını söylüyor. %38’lik kısım ise Instagram üzerinden ulaştıkları ürünleri alma oranlarının yüksekliğini belirtiyor.

Ne denli istekli bir kitleye sahip olduğunuz ortada, bu noktadan sonra işler size kalıyor; müşterilerinizin Instagram üzerinden kolayca alışveriş yapabilmelerini sağlamak tamamıyla sizin elinizde.

Instagram’ın Kasım ayı itibariyle alışveriş- edilebilir fotoğraf sistemini kullanıma sunacağı söyleniyor. Bu, marka ve işletmelerin ürün detayı, fiyat ve ‘şimdi satın al’ butonu gibi alışverişi kolaylaştıracak seçenekleri fotoğraflar üzerine yükleyebileceği, böylelikle tüm satış sürecini uygulama içerisinde halledilebileceği belirtiliyor.Uygulamanın müşterilere getirisi de istedikleri anda ürün alımını gerçekleştirebilmeleri olacak. İstediğiniz anda ürüne ulaşabilmenin sunacağı rahatlığın satışlar üzerindeki olumlu etkisinden bahsetmiyoruz bile!

Anlayacağınız, Instagram üzerinden satış yapmanın en kolay yolu alışveriş yapılabilir bir galeri oluşturmaktan geçiyor ki bu Instagram profil sayfanızda yer verdiğiniz linke paralel olarak kullanabileceğiniz bir yöntem.

Söz konusu link müşterilerinize Instagram vitrininin genişletilmiş halini sunuyor, tıklanabilir fotoğraflardan oluşan bu linkte yer alan fotoğrafların her biri ayrı bir ürün sayfasına açılıp ürün alımını gerçekleştirmelerini sağlıyor.

Artık Instagram fotoğrafından satın almaya giden yol son derece kısaldı. Takipçiler satın almak istedikleri ürünlere ulaşmak için tüm Instagram’ı talan etmek zorunda kalmıyorlar.

Bu nedenle, marka ve işletmeler bu özelliği olabildiğince çabuk kullanmaya başlamalı; hatta işi bir adım ileriye götürüp marka mağazası ile sosyal medya hesabını birleştirecek bir e- ticaret platformu oluşturmalılar. Böylelikle, müşterilerine daha sorunsuz bir alışveriş imkanı sunabilirler.

Söz konusu imkanı sunmak için, Soldsie gibi hizmetlerden de yararlanabilirsiniz.

 

Kısa süreli indirim fırsatları sunun.

Kısa süreli indirim kampanyaları yapmak, kullanıcılarınızı hesabı sürekli kontrol etmeye iteceğinden, yapılacak ziyaretlerin her birinin alışverişle sonlanması olasılığı artacaktır. Bu nedenle, belirleyeceğiniz uygun zaman aralıklarında, örneğin iki haftada bir,  indirimli satışlar yapın.

 

Instagram’a özel kampanya fırsatları sunun.

Alışveriş yapan herkes alacağı ürünlerin az da olsa indirimli olmasından hoşlanır. Instagram, bu uygulamayı hayata geçirmeniz için biçilmiş kaftan. İndirim kodu içeren bir gönderi veya fotoğraf yayımlamanız insanların aklını çelmeniz için yeterli olacaktır.

Kampanya kodunuzu fotoğrafın üzerine yerleştirebileceğiniz gibi, gönderenin altına da ekleyebilirsiniz. Kodun ne zaman ve nerede kullanılabileceğini eklemeyi unutmayın.Kampanya bittiğinde ise söz konusu gönderiyi sildiğinizden emin olun.

 

Satış tekliflerinizi Instagram hesabınızda görsel ile duyurun.

Kullanıcılar Instagram’da genellikle fotoğraflara bakıp geçerler, bu nedenle alttaki yazı ve açıklamaları kaçırma olasılıkları son derece yüksektir. Duyuracağınız indirim ya da kampanyanın gözden kaçmasını istemiyorsanız doğrudan teklifinize yönelik bir görsel hazırlayıp paylaşmanız daha doğru. Bu sayede satış potansiyelinizi artırabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere, Instagram bilgi akışında tıklanabilir bir URL bağlantısı yok. Bu nedenle işletmeler ana sayfalarını hedef URL olarak kullanıp Instagram kullanıcıları için satın almayı kolaylaştırabilirler. Kısa ve kolay hatırlanabilir bir URL, harici bir web sitesine kullanıcıları yönlendirerek harekete geçirmek için kullanabileceğiniz işe yarar bir yöntemdir

 

Instagram reklamlarını kullanın.

Instagram reklamları artık tüm kullanıcıların kullanımına açık olduğuna göre, neden akışınızda gördüğünüz sponsorlu reklam içerikleriyle ilgili ufak bir araştırma yapmıyorsunuz? Reklamlar doğru bir strateji ile kullanıldığında marka ve işletmelere tüketicilerle etkileşim sağlamak ve satışları artırmak konusunda önemli fırsatlar sunuyor.

Yeni müşteriler edinmek için reklam hizmetlerinden yararlanmak mümkün. Instagram tıpkı Facebook’un kullandığına benzer reklam ve satın alma ara yüzleri kullanıyor. Farklı formatlarda reklam seçenekleri de mevcut; manzara kullanımı, bir dakikalık videolar, çoklu resim seçeneği vb. kullanılabilecek hizmetler arasında. Instagram uygulaması üzerinden direkt olarak reklam gönderileri de paylaşılabiliyor.

Instagram’ da ticari bir profil oluşturur oluşturmaz ki bu tamamıyla ücretsiz bir hizmet, ne kadar para harcamanız gerekeceğini hesaplayabilir, Instagram reklamları için hedef kitlenizi oluşturabilir ve reklamın ne kadar süre yayınlanmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

 

Müşteri fotoğrafları ve değerlendirmelerini merak uyandıran Instagram reklamlarına dönüştürün.

Müşteri içeriklerini bir adım daha ileri taşımak mı istiyorsunuz? O halde, müşteri fotoğrafları ve 5 yıldızlı değerlendirmeleri birleştirip müşterileriniz arasındaki sosyal veya akranlar arası seviye gruplarına hitap edecek gerçekçi bir Instagram reklamına dönüştürebilirsiniz.

Cafcaflı veya marka logolu fotoğraflar yerine mutlu bir müşterinin bir başka mutlu müşteriye mesaj ilettiği fotoğrafları kullanmak daha akıllıca bir yöntemdir.

Bu tarz reklamların müşterinin Instagram akışında önemli bir yere sahip olduğunu unutmayın; özellikle de içerik-destekli pazarlama stratejisini sosyal kanıt yaratmada kullanmak istiyorsanız.

Facebook’un yayınladığı verilere göre, müşteri değerlendirmeleri içeren reklamlar 4 kat daha fazla tıklanma oranına sahipken, %50 daha az satış başı ödeme miktarı gerektiriyor. Yani normal reklamlardan hem daha az maliyetli hem de daha çok etkili.

Instagram’dan satışta uzman kişiler Instagram’ın reklamlarınız için kullanabileceğiniz en etkili platform olduğunu biliyor. Araştırma sonuçları, insanların marka sayfalarını Instagram üzerinden ziyaret etme olasılığının Facebook’a oranla 60 kat daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ödeyeceğiniz reklam sponsorluk bedelini kat be kat geri alacağınıza emin olabilirsiniz.

Ayrıca ‘Instagram reklamı’(Ads for Instagram) gibi araçlar sayesinde kolay ve hızlı bir biçimde reklam içeriği yaratabilmek mümkün. Sistem sağlam temellere dayalı ve izlenilebilir müşteri davranışı verilerini de beraberinde getiriyor.

Instagram satışında başarı kazanmak için yapmamız gerekenler bunlar. Tabi bir de dikkat etmemiz gereken kısımlar var: Instagram satışında markaların kaçınması gereken davranışlar ise şu şekilde sıralamak mümkün:

 

Yapmamanız Gerekenler:

1- Instagram üzerinden satışı, farklı sosyal mecralar üzerinden yapılan satışlarla aynı kefeye koymayın.

Instagram gerçek zamanlı bir görsel ağ olduğundan diğer sosyal medya ağlarından farklı bir yaklaşım gerektiriyor. Bunun anlamı şu: Instagram’da satış yapmak veya satışları artırmak için göz alıcı bir imaj kullanılması şart. Doğru görsel ya da fotoğrafı seçmeye özen gösterip bu konuya yeterli zamanı ayırmalısınız. Kullandığınız görsel kare şeklinde ve anlaşılabilir olmalı ve  ışıklandırma ayarları düzgün yapılmalıdır.

 

2- Instagram’ın görseller üzerinden bağlantı yapmanıza izin vermediğini unutmayın.

Instagram, platformda kalıp görsellere bakmanızı isteyen bir ağ bu nedenle de görsele tıklayıp başka bir siteye gitmenize izin vermiyor.Hele hele aklınızdan insanların fotoğraflarınızdaki URL bağlantısını alıp web tarayıcısına kopyalamakla uğraşacakları gibi bir fikir geçiyorsa hemen unutmalısınız. Peki, ne yapabilirsiniz? LIKEtoKNOW.it linkinizi profilinize koyabilir veya bu tarz bir uygulama kullanmıyorsanız, URL linkinizi bio(biyografi) kısmına ekleyebilirsiniz.  Bakın şarkıcı Tegan Marie dinleyicileri son şarkısını bilgisayarlarına indirebilsinler diye hesabına ait biyografi kısmını nasıl kullanmış:

 

3- Satışa ilişkin detayları vermek konusunda müşterilerinizi geçiştirmeyin.

İnsanların Instagram gönderilerinde yazanları okumadıklarını söyledik, eğer yalnızca vitrin alışverişi yapıyorlarsa bu doğru. Instagram’da gezinirken satın alma ile ilgili bir düşünceleri yoksa soru sormayacaklardır. Ancak, bir kere satış için dikkatlerini çektiyseniz ürün ya da kampanyaya ilişkin soruların ardı arkası kesilmez. Bu nedenle bolca detay vermelisiniz. Satışın başlangıç ve bitiş tarihleri, internet üzerinden mi mağazalardan mı veya her ikisinden de mi yapılabileceği konusunda net açıklamalar yapın. Satışınız internet üzerinden olacaksa kullanacakları bir kampanya kodu olup olmayacağı konusunda müşterilerinizi bilgilendirin.

 

4- Instagram’ı gizli tutmayın.

Instagram satışınızın bir sır olarak kalmasını istemiyorsunuz değil mi?Instagram hesabınızı Facebook, Twitter ya da Tumblr gibi kullandığınız diğer platformlar üzerinden duyurun. Instagram üzerinden yaptığınız promosyonları ve paylaştığınız ürün görsellerini diğer sosyal medya hesaplarınızdan da paylaşmayı ihmal etmeyin. Böylece hem marka tanınırlığı, hem daha fazla takipçi hem de müşterilerle etkileşimde artış elde edebilir ve müşterilerinizin işletme ya da markanıza yönelik içerik üretmesini sağlayabilirsiniz.

 

5- Farklı satış kanallarını ihmal etmeyin.

Anlattıklarımız sizi Instagram üzerinden satışa heveslendirmiş olabilir, satış yapmaya başladığınızda önemli bir satış artışı da sağlayabilirsiniz. Ancak diğer satış kanallarını ihmal edip o kanallar üzerinden gelen müşterilerinizi kaybetmeyin.

 

Son söz…

Instagram’dan yararlanma meselesi Instagram alışveriş vitrini yaratmanın da ötesinde bir uğraş. Bahsettiğimiz tüm bu kullanıcı içeriklerinden en etkili şekilde yararlanmak için, Instagram ve marka web sitesi içerikleri birbirleriyle bağlantılı çalışmalı ve bu yolla görsel e-ticaret kapasitesini artırmalıdır.

En çok ziyaretçi alan e-ticaret siteleri üzerine yapılan araştırmalara göre, içeriğinde Instagram fotoğraflarını da barındıran e-ticaret sitelerinin siparişlerinde %24.3 oranında bir artış görülmüş.

Bu tarz bir sistem sosyal kanıt oluşturmakla kalmıyor aynı zamanda markaya olan güveni de artırıyor. Satışların artışı üzerinde yarattığı somut ve hızlı etkiden bahsetmiyoruz bile! Ayrıca mutlu müşterilerin markaya daha fazla yönelmesine olanak verip sadık marka anlayışı geliştirilmesine de katkı sağlıyor.

Instagram üzerinden satış yapmak, Instagram’ın gittikçe büyüyen reklam ve satış olanakları ile markalara büyük fırsatlar ve önemli bir pazar sunuyor. Basit strateji ve taktiklerle Instagram’da satış potansiyeli sağlayabilir ve Instagram’ı tüketicilerle etkileşim kurmak için etkili bir şekilde kullanabilirsiniz

Artık gerekli araçlar ve tüyolar elinizde. Siz de Instagram vitrininizi geliştirebilir daha mutlu müşteriler elde edebilirsiniz.

Saydığımız tüyoların ister bir tanesini isterseniz de hepsini uygulayın fark etmez, Instagram müşterilerinizle daha sağlam ve gerçekçi ilişkiler kurmanıza yardımcı olacak, bunu aklınızdan çıkarmayın.

Etkili pazarlama, ürün hikayenizi rakipsiz ve unutulmayacak biçimde anlatabilmenizle alakalıdır.

Kullanıcı içeriklerini sürece katarak etkili pazarlama yolunda müşterilerinizle el ele yürümeyi tercih edebilirsiniz.

O zaman kalkın! Önerilerimizi gerçekleştirmeye hemen başlayın; başlayın ki Instagram’ın avantajları üzerinize yağsın!

 

İlginizi çekebilir

İnstagram’dan Ne Satabilirim?
E-Ticaret Nasıl Yapılır?
İnstagram’dan Para Kazanmak
10 Adet Instagram Pazarlama Stratejisi
Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir