İnternet Sitesi Açarak Para Kazanmak

“Para kazanmak için ne tür bir internet sitesi açmalıyım?” diye soran bir sürü okuyucumuzu dikkate alarak böyle bir yazı oluşturma kararı aldık.

Bu sorunun cevabı orijinal ve faydalı bir şeyler sunmanızla alakalıdır. Yani sanal gerçeklik gerçek dünyanın tam olarak bir yansımasıdır.

Gerçek dünyada olduğu gibi sunacak bir şeyiniz yoksa diğerlerinin de size verecek bir şeyi yoktur. Yani kısaca insanlara ihtiyacı olan bir şeyi vermezseniz para da kazananmazsınız.

 

Başarılı bir webmaster olmak için ne yapmak gerekiyor?

İnternet sitelerinden para kazanmakla ilgili bir sürü yanlış düşünce vardır. Bazı insanlar başarı öykülerini okuyarak “ben de işimden istifa edeceğim, evden çalışacağım ve büyük bir servet kazanacağım” diye düşünür.

Bir şeyleri belli bir perspektife yerleştirebilmek için diğerlerinin palavralarına inanmamanız gerekir. İşte internette başarıyı yakalayan insanlarla ilgili bilmeniz gerekenlerden bazıları:

1 – İnternet sitelerinin küçük bir yüzdesi başarılı olur

Milyonlarca internet sitesi ve webmaster arasından çok azı gerçekten başarılı oluyor. İnternet üzerindeki internet sitelerinin büyük çoğunluğu sahiplerine kullanışlı para kazandırmaz. En iyi aylarında bile 100 TL’den az kazanan webmasterlar vardır. Bunu cesaretiniz kırılsın diye söylemiyorum ancak beklentileriniz konusunda da gerçekçi olmanız gerekir.

2 – Uzun yıllar çok çalışmanız gerekebilir

Başarılı olanlar uzun yıllar boyunca çok çalışanlar ve sabırlı olanlardır. Şu anda rahatmış gibi görünseler de siteleri için yıllar boyunca emek sarfetmişlerdir.

3 – Alanınızla ilgili yeteneğinizin, becerilerinizin, bilgi birikiminizin veya kabiliyetinizin olması gerekir

Başarılı olanlar kendi uzmanlık alanında yetenekleri, becerileri, bilgi birikimi veya kabiliyeti olanlardır. Sonuçta tekrar tekrar sunulan bayatlamış bilgiler sunmak yerine orijinal bir içerik yaratmışlardır. Kendi alanlarındaki deneyimleri kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir bakış açısı kazanmalarını sağlamıştır ve bu deneyimleri düzenleyerek kullanıcılarına sunmuşlardır.

4 – İşinizle alakalı tutkunuzun olması gerekir

Başarılı webmasterlar yaptıkları işi severler. İnternet sitelerinde uğraştıkları şeylerden keyif alırlar ve böylece işlerine olan tutkuları devam eder. Başarılı webmasterların siteleri için neden köle gibi çalışmadıklarının nedenlerinden biri budur. Yaptıkları işten keyif alırlar ve bunu iş olarak görmezler. Başarılı webmasterlara haftada kaç saat çalıştıklarını sorduğunuzda dikkatlice düşünürler ve “belki bir belki de iki saat” derler çünkü bu saatleri sadece internet sitelerini güncellemek için kullanırlar. Ancak her gün öğrenmeye, araştırmaya, denemeye ve planlamaya harcadıkları sayısız saati hesaba katmazlar.

Bir internet sitesi açmak ünlü olmanın ve zengin olmanın kısa yolu değildir. Üzerinde yeteri kadar uzun çalışırsanız bunun tamamen gerçek bir dünya olduğunu da anlarsınız.

 

Bir internet sitesini başarılı yapan nedir?

Başarı olan bir internet sitesi şu özelliklere sahiptir:

1 – Orijinal veya eşsiz içeriklere sahiptir

Benzer eski içerikleri veya benzer eski şeyleri yeniden düzenleyerek satmaya çalışan milyonlarca olmasa bile binlerce internet sitesi vardır. Günümüzde bir blog açmak oldukça kolaydır. Bu blogların aşağı yukarı hepsi her yerde olan benzer ve eski konulardan bahseder veya benzer yollarla eski şeyler satmaya çalışmaya çalışır. Saygın ve başarılı bir internet sitesi orijinal ve yeni içerikler yaratır veya seçkin hizmetler sunar veya eşsiz bir şeyler satar ve böylece kendini diğerlerinden farklılaştırır.

2 – Kullanışlı içeriğe sahiptir

Amacı olmayan orijinal ve eşsiz bir içerik yaratmanızın bir anlamı yoktur.

 

Ne sitesi açmalıyım?

Öncelikli olarak diğerleri için değerli olacak orijinal bir internet sitesi yaratmanız ve internet sitenizin odaklanacağı alanla ilgili bilgi sahibi olmanız gerekir. Aynı zamanda bu alana ilgi de duymanız gerekir çünkü internet sitenizin meyve vermeye başladığını görebilmek için uzun süre çalışmanız gerekecektir.

Başka bir ifadeyle:

Deneyim sahibi olduğunuz ve ilgi duyduğunuz bir alanla ilgili internet sitesi kurun. Örneğin yaptığınız işle paralel bir internet sitesi kurabilirsiniz.

Birçok konuda işe yaramaz olduğunuzu düşünüyorsanız ve bildiğiniz tek şey oyunların nasıl oynanacağıysa bir şey kaybetmiş sayılmazsınız. Oyunları çok seviyorsanız bu oyunlar hakkında çok fazla şey bildiğiniz anlamına gelir. Aslına bakacak olursanız bu tarz bir site hazırlamak için en uygun aday sizsinizdir çünkü hem konuyla ilgili engin bilgi birikiminiz vardır hem de bu konuya ilginiz vardır.

Gün içinde veya boş zamanlarınızda en çok ne yaptığınızı düşünün. Mesleki becerileriniz nelerdir? İlginizi çeken konular nelerdir? Arkadaşlarınıza göre üstün olduğunuz noktalar nelerdir? Hobileriniz nelerdir? Bu soruların cevapları oluşturacağınız internet sitesinin temelini oluşturacaktır.

Becerileriniz çiçek aranjmanları hazırlamak gibi gerçek dünyayla alakalı olsa bile bununla ilgili bir internet sitesi oluşturabilirsiniz. Bu gibi durumlarda dijital fotoğraf makinesine, dijital kameraya veya webcam’e yatırım yapmanız gerekir. Böylece internet sitenizde hobinizle alakalı resimler veya videolar paylaşabilirsiniz.

 

Sunacak hiçbir şeyi olmayan insanlar

Eğitiminizin, becerilerinizin ve ilgi alanlarınızın olmadığını düşünüyorsanız en kötü ihtimalle kişisel bir blog açabilirsiniz.

Böyle bir tavsiye verdiğim için deneyimli webmasterların bazılarının bana kızacağından eminim çünkü bu internet üzerinde gereksiz bir blog kirliliğine neden olur. Ancak olaya şu açıdan bakın: blogla uğraşan insanların bazıları bir süre sonra ilgilerini çeken veya iyi olduklarını düşündükleri başka alanlar keşfederler. Birkaç ay sonra bütün blog kayıtlarınızı inceleyin. Çoğunluğa göre belli kategorilere ayırın. En fazla bahsettiğiniz konular ilgi alanınızı gösterecektir. Uzman olduğunuz alanı keşfedin veya keşfetmeyin her halükarda bir internet siteniz olacaktır çünkü blog da bir internet sitesidir.

Veya blog yazmak zor mu? Bunu söylerken şaka yapmıyorum çünkü herkes bu konuda iyi olacak diye bir şey yoktur. Görsel yönü olan bir insansanız resim veya çizim yapmayı tercih edebilirsiniz veya fotoğraf çekmekten hoşlanan bir insansanız çektiğiniz fotoğrafları paylaşabilirsiniz. Veya konuşma beceriniz yazma becerinizden üstün olabilir. Bir mikrofon kullanın ve cümlelerinizi kaydedin. Bu kaydı blogunuza koyun.  Kamera önünde iyiyseniz webcam’inizi kullanın ve video blog oluşturun. Bunu yaparak başarıyı yakalayan bir sürü insan var.

 

İnternet sitesi açarken göz önünde bulundurmanız gereken noktalar

Genel anlamda internet sitenizin gerçekten başarı olmasını istiyorsanız veya internet sitenizden para kazanmak istiyorsanız aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

1 – Rekabetin yoğun olduğu alanlara girmeyin

Daha az internet sitesinin olduğu nişlere saldırın. Niş bir alan bulursanız ve buna uygun bir internet sitesi oluşturursanız başarılı olursuz. Sonuç olarak sizde bu birkaç siteden biri olursunuz. Belirlediğiniz nişle ilgili bilgi arayanlar er ya da geç sizin sitenize de gireceklerdir. Esiriniz olacak takipçileriniz olacaktır.

2 – Rekabetin yoğun olduğu alanları nasıl belirleyeceksiniz?

E-posta kutunuzdaki spamlara bakın. Eğer mümkünse spam mail gönderenlerin göndermekten hoşlandıkları konulara odaklanmayın. Örneğin kumar ve ilaç kullanımına odaklanan bir sürü internet sitesi vardır.

Webmaster’lar için internet sitesi yapmaktan kaçının çünkü bu tür sitelerden bir sürü vardır. Bu alana girmek boşa kürek çekmek gibi bir şeydir.

3 – İnternet üzerinde yeni yeni gelişmeye başlayan alanları araştırın.

Örneğin müzik ve film yapımı endüstrisini ele alalım. Eskiden kendi müziğinizi yapmak ve dağıtmak için bir plak şirketi bulmanız gerekirdi. Bugünlerde sadece bir mikrofon kullanarak ve kayıt yaparak kendi müziğinizi yapabilirsiniz. Kendi yolunuzda yürümeniz için yetenek yarışmasına veya EMI’ye ihtiyacınız yok. Müziğinizi internete koyun ve albüm kontratı olmadan insanları etkileyin. Gelir kaynağınız sizsiniz.

Benzer şekilde film yapımı devasa bütçeleri olan şirketlerin tekelindeydi. Artık öyle değil. Dijital teknolojideki ilerlemeler ortalama bir masaüstü bilgisayarda videolar yakalamanızı ve düzeltmenizi sağlar. Dağıtım sitelerine erişimin ve yeni bir internet sitesi oluşturmanın kolay olması gişe rekoru kıracak filminizin dağıtımı için Hollywood’a ihtiyaç duymayacağınız anlamına gelir. Bana inanmayanlar The Guild ve Dr. Horrible’s Sing-Along Blog incelesinler. İkisi de internet üzerinde popüler olan bağımsız yapımlardır.

Ancak tabii ki bu alanlar hızla büyümektedir. Sizde sürüye uymak istiyorsanız hızlı hareket etmeniz gerekir. Eski büyük sektör oyuncuları hala kendilerine çeki düzen vermemiştir ancak eninde sonunda toparlanacaklardır. Bu nedenle internetle kavga etmeyi bırakın ve internetin avantajlarından yararlanmaya başlayın.

Unutmayın ki size müzik veya film yapımı endüstrisine girin demiyorum. Tekel olabileceğiniz bir alan bulamazsanız henüz çiçeklenmemiş büyüme aşamasında olan alanları araştırın.

 

Profesyonel destek almak ister misiniz?

Profesyonel destek almak ve tecrübelerimizden faydalanmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. Merhaba,
  ben Almanca-Türkçe dilinde Noter yeminli Tercümanım ve bu aralar işlerim biraz durgun geçtiğinden ek iş düşünüyorum fakat karar veremedim. Özel ders ilanlarım dan dönüş yapanlar olmadı maalesef dolayısıyla alternatifler arıyorum. Bir ara internette almanca dersleri nasıl öğretilir programlarına bakmıştım fakat ele alınır birşey bulamamıştım ve ya kalıplaşmış anlatılma şekilleri vardı. Ben bunu Almanya da öğretildiği gibi site üzerinden öğretmeye çalışsam bana ne getirir?
  Bundan hariç bir zamanlar kitap yazmaya başlamıştım ama yazdığımla ne yapacağımı bilemediğimden hala bir diskte duruyor. Bunu e-kitap olarak yayınlasam nasıl olur?
  okumayı ve yazmayı çok seviyorum bu sebepten boş zamanlarım da bile okuyup yazacak bir şeylerle uğraşıyorum. Bu ara da 200 e yakın da Şiirlerim var artı çizdiğim resimlerim var 🙂
  Üş mesleğimden biri de beslenme danışmanlığı ama ben daha çok Gut hastalığıyla ilgiliyim, sınavlarım da bile buna yönelmiştim çünkü Ailem de gördüğüm bir şeydi. Elbet bu hastalığı da içeren internet siteleri vardır fakat ben sadece bu hastalık üzerine yoğunlaşıp günlük yaşam da ilaçsız ve ağrısız nasıl yaşaya bileceklerini yazabilirim. Tabi ki böyle bir site açmakla kitlem bellidir, gut hastaları ve yakınları. Bilemiyorum fikir çok olunca kararsız kalıyorum ve hiç bir şey yapmıyorum. Akıl akıldan her zaman üstündür, bana bu konu da akıl verebilirseniz müthiş sevinirim.
  Bu arada siteniz harika, çok güzel işe yarar bilgiler veriyorsunuz, başarınızın devamını dilerim emeğinize sağlık..
  Saygılarla
  Berin..

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir