Ne Bloğu Açsam Diyenlere

Blog açmayı düşünüyorsanız en yaygın sorulardan biri en karlı nişin nasıl bulunacağıdır?

İnsanlar keşfedilememiş, trafik sağlayacak ve tabi ki para kazandıracak bir niş bulmak için kafa patlatırlar.

Ne bloğu açsam diye kara kara düşünenlerdenseniz bu yazımız tam size göre.

 

En karlı niş nasıl bulunur?

Bu işi yaptığım süre boyunca sürekli olarak başıma gelen bir şeyi fark ettim. Bu kişisel bir gerçek ve herkes için uygulanabilir olmayabilir.

Karlı nişlere ait harika domainler ( alan adı ) bulduğum halde hiçbir zaman işe yaramalarını sağlayamadım. Bu sizin de başınıza gelecek.

 

Neden?

Çünkü konuyu yeteri kadar önemsemedim. Sıkıldım. Tembellik yaptım. Ve sonunda her defasında başarısız oldum.

Bunu en az 30 kez yapmışımdır.

 

Farklı motivasyon türleri

Oyunun başında belirlemeniz gereken en önemli şeylerden biri sizi motive eden şeyi bulmaktır. Motivasyonun kabaca iki türü vardır:

İçe yönelik motivasyon

Motivasyonun bu türünde bir şeyi sadece yapmaktan hoşlandığınız için yaparsınız. Örneğin kilo vermek için bisiklete binmek yerine bisiklet sürmekten hoşlandığınız için bisiklete binerseniz.

Dışa yönelik motivasyon

Motivasyonun bu türünde ileride ortaya çıkacak dışsal ödüller için bir şeyler yaparsınız. Örneğin sırf para kazanmak için hoşlanmadığınız bir niş ile ilgili blog açarsınız.

Sonuçta şunu anladım ki içe yönelik motivasyonlar daha güçlü. Sonrasında mükafatlar alacağım hoşlanmadığım bir şeyleri yapmak bana göre değil. Üniversiteyi de sırf sevmediğim iki ders yüzünden bırakmıştım.

Aynı durum blogging için de geçerli. Bir veya iki sene içerisinde kara geçeceğinden emin olduğum bir niş bulsam bile sıkıcı veya amaçsız olduğunu düşünürsem peşinden gitmem.

Hayat bunlar için oldukça kısa.

 

Peki, en karlı niş nedir?

Kredi kartları, ipotekler, krediler, dijital kameralar ve mobil telefonlar gerçekten bahsetmek istemediğim konular.

Ancak gerçek şu ki bunlar oldukça karlı.

Ne hakkında yazmaktan hoşlanırsınız? Hoşlandığınız şeyler sizin için en popüler nişler olacaktır. Sizi içsel olarak motive edecek konular para kazanmanızı sağlayacaktır.

Kar problemleri için eski bloggerları dikkate almanız oldukça önemlidir:

Satmak için bir ürün buldunuz ve daha sonra bu ürünle alakalı bir şeyler mi yazacaksınız yoksa bir blog yazacaksınız ve sonrasında bundan para kazanmanın yollarını mı arayacaksınız?

Şimdi eminim ki yaptığım yorum tartışmalara ve görüş ayrılıklarına neden olacak ancak bugünlerde ikinci seçeneğe daha sıcak bakıyorum. Bence iyi bir blog geliştirmek ve sonrasında para kazanmanın yolunu aramak daha mantıklı.

Bununla beraber diğer yolu kullanarak milyon dolarlar kazanan bir veya iki tanıdığım var. Aslına bakacak olursanız yine aynı noktaya geliyoruz. Sizi motive eden ne?

Şunu da unutumayın ki, blog işinde otorite olanlar konu ne olursa olsun en spesifik konulara sahip olanlardır.

Ne bloğu açabilirim diyenler için en karlı blog fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir