İnternetten Ne Satabilirim?

E-ticaret sektörü dev bir pazardır. Yeni işletme sahiplerinin, girişimcilerin ve hatta sermayesiz para kazanmak isteyenlerin çoğu internettten satabilecekleri ürünleri araştırırlar. Biz de “İnternetten ne satabilirim, ne satarak para kazanabilirim” diyenler için bir rehber niteliğinde olan bu yazıyı hazırladık.

Evimdeki kullanmadığım eşyaları mı satmalıyım? Yoksa sadece online araştırma yapmalı ve hoşlandığım ürünlerin tedarikçilerini bulup bu ürünleri mi satmalıyım? Ürünleri internetten satmak para kazanmanın en kolay yoluymuş gibi gösterilir. Eminiz ki sizde sahibinden, ebay, amazon ve gittigidiyor gibi internet sitelerinde “para kazanmanın en hızlı yolu” reklamlarını görmüşsünüzdür. Bu tür yanıltıcı reklamlara kendinizi kaptırmanız ve büyük umutlarla kendi online işinize başlamak istemeniz son derece normaldir. Şu bir gerçek ki internetten ürün satışı yaparak başarılı olabilirsiniz ancak bu satmak istediğiniz herhangi bir ürünü kolaylıkla satarak parayı garantileyeceğiniz anlamına gelmez. Online ürün satışında iki önemli nokta vardır. Birincisi DOĞRU ürün türlerini seçmek ikincisi de bu ürünleri nereden bulacağınızı bilmektir.

 

İnternette Ne Alıp Satabilirim? Ne Satarak Para Kazanabilirim?

1- Online satış için doğru ürünlerin seçilmesi

İnternet satıcılarının en büyük ortak hatası en iyi bildikleri veya en çok arzu ettikleri ürünleri seçmeleridir ki bu doğru bir yaklaşım değildir. Çoğunlukla iyi bir fikir olarak gördüğünüz ve sizin için doğru olan bir ürünü satmaya çalışmak başarı şansınızı azaltır. Neden mi? Çünkü online satış yaparken gerçek bir alışveriş ortamında satış yaparsınız. Online satış yapmak gerçek bir iştir ve gerçek işler varsayımlarla, tahminlerle ve kişisel tercihlere bağlı olarak ilerlemez. Yeni bir online dükkân açmak ve satış dünyasında yarışmak istiyorsanız hangi ürünü satacağınıza karar vermenin TEK yolu pazar araştırması yapmaktır. Satmayı istediğiniz ürünün pazarlanabilir olup olmadığını veya pazarlanabiliyorsa ne kadarlık bir başlangıç bütçesine ihtiyacınızın olduğunu belirlemek zorundasınız.

Örneğin yeni satıcıların çoğunun elektronik cihazlara karşı ilgisi vardır. MP3 çalarlar satan bir tedarikçi bulurlar ve yeni online dükkanlarını lanse etmek için bir sürü para harcarlar. Sonrasında hiçbir satış yapamadan aylar geçer ve bir sürü para harcadıkları halde neden satış yapamadıkları konusunda kafaları karışır. Anlayamadıkları şudur: girdikleri ürün pazarındaki diğer online satıcılar yığın halinde satın alma yaptıklarından toptan fiyatı düşürürler ve eğer siz ürünleri dropshipping ( satıcılar alıcıları bulur, ürünün postalanacağı adresi ve ürün bedelini müşteriden alır, ürünün ücretini ve postalanacağı adresi ise doğrudan tedarikçisine gönderir. Satıcının birim kazancı ise ürünü satın aldığı fiyat ile sattığı fiyat arasındaki farktır ) yöntemiyle satmaya çalışırsanız sizin fiyatlarınız diğer satıcıların fiyatlarına göre daha pahalı kalır. Bu tür ana malları satmaya çalışan yeni satıcılar genellikle başarısız olur çünkü online pazarı yöneten oturmuş satıcılara karşı mücadele edemezler.

Online satışta doğru ürünleri seçmenin anahtarı niş pazarlara yönelmektir.

 

2- Online olarak satılacak ürünlerin bulunması

Diyelim ki satacağınız doğru ürünü seçtiniz ve sıra bu ürünü nasıl bulacağınıza geldi. Satacağınız online ürünleri araştırırken “yenilenebilir” kaynaklar bulmanız gerekir. İşte bu noktada bir tedarikçiye ihtiyacınız olacaktır.

İster dropshipping yöntemiyle satış yapın isterseniz toptan satış ile. Satıcı olarak amacınız size en iyi toptan fiyatları verecek ve size tekrar tekrar ürün tedarik edebilecek daimi bir tedarikçi bulmak olmalıdır. İnternet üzerinden gerçek tedarikçiler bulmak oldukça zordur çünkü gerçek tedarikçiler internet üzerinden nadiren reklam verirler.

Ancak sizi önceden uyaralım. Bu tedarikçilerle ilgili reklamların %99’u meşru kaynaklara ait değildir. Bunların çoğu komisyoncudur ve yeni satıcıların başarısız olmalarının en büyük nedenleridir. Komisyoncular, online satıcılar ve gerçek tedarikçiler arasındaki firmalardır. Kendilerinin gerçek tedarikçi olduğunu söylerler ancak bu büyük bir yalandır. Asıl amaçları sizden para almaktır. Saçma gibi gözükse de her gün bir sürü yeni satıcı bu tuzağa düşmektedir.

Tedarikçileri araştırırken aşağıdakileri aklınızdan çıkarmayın:

1- Gerçek tedarikçiler sizden aylık ücret almazlar.

2- Gerçek tedarikçiler sizden kurulum ücreti almazlar.

Diyelim ki online satış için ürün bulmaya çalışıyorsunuz ve sizden hiçbir ücret talep etmeyen bir tedarikçi buldunuz… Sahte olabilirler ve size gerçek toptan fiyatları vermeyebilirler. Tedarikçiler size gerçek toptan fiyatları vermezse online ürün satışı piyasasında mücadele edemezsiniz. Gerçek tedarikçilerle çalışmazsanız başarılı olamazsınız. Neyse ki bulabileceğiniz gerçek tedarikçiler de vardır.

 

İnternetten Satılacak Ürünler

İnternetten satış yaparak gayet güzel paralar kazanabilirsiniz, ama ilk önce işin mantığını kapmanız gerek.

İnsanlar kar oranı yüksek ürünleri toptan alıp direkt olarak satma hayali kurar. Ancak hangi ürünü satacağına karar vermek zor bir konudur.

Yeni ve popüler ürünleri tespit edip bu ürünleri internet üzerinden satmak için öncelikle iyi bir araştırma yapmak gerekir. Zira sizin gibi bu işi yapan, yapmak isteyen milyonlarca kişi bulunuyor.

E-ticaret alanında başarıya ulaşmak için doğru ürünleri seçmeli; bu ürünleri pazarlamak ve satmak için doğru becerilere sahip olmalısınız.

Aşağıda internet üzerinden satabileceğiniz pek çok ürün derledik. Listemize geçmeden önce internetten satmak için ürün alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakmalıyız.

 

İnternetten Satmak İçin Ürün Nasıl Tespit Edilmelidir?

Öncelikle trend ve popüler bir ürün bulmalı, bu ürünün 3-6-9-12 aylık satış performansına bakmalısınız. Amazon Best Seller’dan seçeceğiniz ürünün ne oranda talep gördüğüne bakabilirsiniz.

Seçeceğiniz ürün insanların hayatını kolaylaştırmalı, onların yaşadığı bir probleme çözüm sunmalıdır. Bu da seçeceğiniz ürün kategorisinde insanların ne tür şeylere gereksinim duyduğunu tespit etmekle mümkündür. Yani bir anlamda piyasanın açığını yakalamalı ve açığı doldurmaya çalışmalısınız. Eğer yaygın olarak bulunan ve farklı çeşitleri olan bir ürün seçerseniz rekabetin altında kaybolup gidebilirsiniz.

Google Trend ya da Trend Hunter gibi platformlar üzerinden yaklaşan bir trendi yakalamalı ve bu trendi herkesten önce fark etmelisiniz. Trend ürünler bir anda piyasayı kapladığı için hızlı hareket etmek ve bu ürünü tedarik etmek için risk almaya çalışmanız iyi olabilir.

Hobi tutkunlarının ilgi göstereceği spesifik ürünler satmak da yine farklı bir yöntemdir. Hobisi olan kişiler, bu tutkuyu gerçekleştirmek için alışveriş yapmaya daha yatkındır. Ayrıca hobisi olan, bir şeylerin koleksiyonunu yapan kişiler size ve markanıza daha sadık olurlar. Bu da uzun vadede işiniz için şahane bir şeydir.

Kar oranı yüksek ürün seçmek de internetten satış yapmak için mühim bir konudur. İnsanlar genelde 150-200 lira ve altındaki ürünleri daha kolay satın alırlar. Bu fiyat aralığındaki ürünleri toptancılardan uygun fiyata alıp üstüne kar marjı koyarak satabilirsiniz.

 

En Çok Satan Mı? En Trend Olan Mı?

Bu soruyu sormanız son derece anlaşılır. Kısaca ikisini de denemenizde fayda vardır diyebiliriz. Bu yıl trend olan ve gayet güzel kazanç sağlayan bir ürün gelecek sene iş yapmayabilir.

Bizim size önerimiz öncelikle popüler ve trend ürünlerle satış yapmaya başlamanız, daha sonra ise çok satan ve başarısını kanıtlamış (365 gün boyunca ihtiyaç duyulabilecek) ürünler satarak iş modelinizi sürdürülebilir hale getirmenizdir.

Yani yaz mevsiminde çocuklar için balkon havuzu peynir ekmek gibi satarken bu ürün sonbahar ve kış aylarında bir tane bile satılmayabilir.

O halde sizler için seçtiğimiz onlarca ürüne bakalım ve internetten satış yapma maceranıza start verelim.

 

İnternette Ne Satılır: En Çok Satan Ürünler

1. Kablosuz Şarj Aleti

Son birkaç yıldır kablosuz şarj aletleri ve şarj üniteleri gittikçe popüler hale geldi. Google Trends üzerinden de kablosuz şarj ünitelerinin yaygınlaştığını net bir şekilde görebiliyoruz. Zira insanlar kabloyla uğraşmaktan yorulmaya başladı. Teknoloji de müsaade ettiği için kablosuz şarj teknolojisi gelecekte çok daha yaygın bir şekilde kullanılacak.

Toptan olarak alacağınız kablosuz şarj ünitelerini son derece uygun bir fiyata mal edebilir ve sağlam bir kar marjı koyarak satabilirsiniz, çünkü pazarda henüz aşırı bir rekabet ortaı yok.

 

2. Köpek Tasması

Köpek besleyen bir insan sürekli köpek aksesuarlarına bakar. Bir köpeği hayatına alan bir insan köpeğinin rahatını ve mutluluğunu düşünür. Bu bakımdan tasma, mama tası, köpek oyuncağı gibi şeylere olan ilgi sabittir.

Doğru müşteri kitlesine ulaştıktan sonra köpek ve genel anlamda evcil hayvanlarla ilgili iyi bir satış performansı yakalayabilirsiniz. Google Trends’te de köpek tasmasına olan ilginin sürekli diri olduğunu görebilirsiniz.

Köpek tasmasına ek olarak mama kabı da yine köpek besleyenlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği bir ürün. Önemli olan bu geniş pazar içinde çok spesifik bir alandan yürümeniz. Yani katlanabilir köpek mama kabı gayet spesifik bir üründür.

Köpek aksesuarları ile ilgili bir şeyler sattığınız zaman müşterilerinizin farklı ihtiyaçlarını öğrenip ürün gamınıza farklı şeyler de ekleyebilirsiniz. Yani tasma ve mama kabı ile başlayıp proteinli köpek maması satmaya ya başlayabilrsiniz.

Mutlaka okuyun: Evcil Hayvan Sektörü İş Fikirleri

 

3. Kol Saati

Kol saatleri, bugün aksesuar niyetine kullanılıyor diyebiliriz. Yani fonksiyondan ziyade takı olarak kullanılıyor fakat akıllı kol saatleri de yine oldukça revaçta olan bir ürün türü. Piyasanın en gözde kol saatlerini internetten araştırıp bu ürünleri toptan tedarik edebilirsiniz.

Ürünleri nasıl stoklayacağınızı ve hedef kitlenizi belirledikten sonra kol saati satmaya başlayabilirsiniz. Sürekli talep gören kol saatleri üzerinden iyi paralar kazanmanız son derece mümkün. Yukarıda görselden de kol saatlerine olan ilginin düzenli bir ivmeye sahip olduğunu görebilirsiniz.

 

4. Korse

İnce ve fit görünmek isteyen kadın ve erkeklerin kıyafet altına korse giydiğini bilirsiniz.

Son yıllarda korse gibi bedene şekil veren giyeceklere yönelik ciddi bir ilgi var. Genelde kadınlar tarafından ilgi gören korse ve benzeri ürünlere son zamanlarda erkeklerin de ilgi gösterdiğini söyleyelim.

İnsanların büyük bir çoğunluğunun temel amaçlarından biri kilo vermektir. Ancak kilo vermek bir haftada olacak iş değildir. Ancak bu tür korseler, insanların fazla kilolarını gizlemek için ideal ürünlerdir.

Örneğin takım elbise giymek isteyen bir erkek, gömleğin içine korse giydiğinde elbise daha şık durur. Zaten damatlıklar ve gelinliklerde çoğunlukla içe korse geçirilir.

Göbek, kalça, bel, bacak gibi bölgelere yönelik envai çeşit korse bulunmaktadır.

Eğer bu ürünü internetten satmak istiyorsanız hem paralı reklam vermeli hem de organik trafik elde etmelisiniz. Paralı reklam için kilo verme isteği içinde olan kadınlar ideal müşteri kitlenizdir. Fitness gibi ilgi alanları olan kişileri seçerek de yine daha mantıklı bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Korseye yönelik ilgi büyük olduğu için Google’da “korse” yazıldığında ilk sıraya çıkmanız şu an pek mümkün değildir. Bu yüzden daha spesifik bir korse türünü seçmelisiniz kendinize.

Korse ve zayıflama kıyafetleri ile ilgili bir satış sitesi açar ve bu sitenin blog bölümüne sağlam içerikler girerseniz birkaç ay içinde “korse” arama sonuçlarında önemli bir sıraya yükselmeniz de çok muhtemel.

Genç yaşlı, kadın erkek herkesin ilgi gösterebileceği bu ürünlere istikrarlı bir şekilde ilgi gösteriliyor.

 

5. Oyuncak

Çocukların oyuncaksız durmadıklarını biliriz. Eğitim amaçlı oyuncaklar, oyun hamurları, ayıcıklar, klasik oyuncaklar, uzaktan kumandalı oyuncaklar derken sayısız türde çocuk oyuncağı bulunmaktadır.

Özellikle Türkiye’de bulunmayan ve yurt dışında büyük bir ilgi gören oyuncakları Türkiye’ye ithal edebilirseniz bu işten sağlam paralar kazanabilirsiniz.

 

6. Kulaklık

Kablosuz kulaklıklar, bluetooth kulaklıklar, gürültü önleyicili kulaklıklar, oyuncu kulaklıkları da yine akıllı telefonların yükselişinden etkilenen bir başka ürün türü.

2019 yılı için kulaklıklara olan ilginin arttığını grafikten de görebilirsiniz.

 

7. Abiye/Elbise

Kadınlar için giyim kuşamın önemi asla azalmaz. Kıyafet ve moda da yine e-ticaret alanında rekabetin yüksek olduğu bir alan. Ancak Instagram çağında yaşıyoruz ve kadınlar birbirinden şık kıyafetlerle poz vermeye hiç olmadığı kadar hevesli.

Bu bağlamda gece elbiseleri, abiyeler, parti kıyafetleri de yoğun ilgi görüyor. Yurt dışından sağlam bir ürün koleksiyonu olan tedarikçi bulup toplu alım yapabilir, sonrasında ise abiye/gece elbisesi konulu bir e-ticaret sitesi açarak bu işten ciddi paralar kazanabilirsiniz.

 

8. Telefon Kılıfı ve Aksesuarları

Telefon kılıfı, kırılmayan ekran camı da istikrarlı bir şekilde talep görmekte. Markası ne olursa olsun, herkes telefonunu korumak istiyor. Bu da özellikle Çin’den farklı tasarımlara ve işlevlere sahip telefon kılıflarını toplu olarak satın alıp perakende satış yapmak için iyi bir fırsat sunuyor.

Müşterilerin aradıkları özellikleri keşfeder, bu talebi karşılayacak şekilde telefon kılıfı ve aksesuarı satarsanız ihya olabilirsiniz.

Telefon aksesuarlarının 2022 yılına 108 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor. Siz de telefon kılıfı, mıknatıslı telefon tutturgaçları vb. gibi faydalı aksesuarlar satarak bu pastadan pay alabilirsiniz.

 

9. Kadın İç Çamaşırı

Kadın iç çamaşırı da dünya genelinde ilgi gören bir üründür. Askısız sütyen özellikle son birkaç yılda büyük ilgi gören bir ürün örneğin.

Her türlü sosyo-ekonomik kesimden insanın ilgi duyabileceği çeşitte ürün ithal edip Instagram’dan ya da kendi web sitenizden satabilirsiniz.

 

10. maske

Drone’lar özellikle son 3 yıl içinde büyük bir yaygınlık kazandı. Talebin de gittikçe artmasını bekliyoruz.

Yurtdışından uygun fiyata getirteceğiniz drone’ları Türkiye’de 2 kat fiyata satmamanız için hiçbir neden yok. Zira Türkiye’deki elektronik mağazalarda satılan drone’ların ABD fiyatı, Türkiye fiyatının neredeyse yarısına tekabül ediyor. Siz de farklı modellerde, farkı özelliklerde drone’lar ithal edip satabilirsiniz. Instagram ve Youtube çılgınlığı yakın bir zamanda bitecek gibi görünmediği için bu fırsattan mutlaka istifade etmelisiniz.

Mutlaka okuyun: Drone Sektörü İş Fikirleri

 

11. Selülit Önleyici Masaj Aleti

Selülit önleyici cihazlar da son yıllarda popülaritesi artan bir ürün türü. Selülit karşıtı masaj aletleri internetten satış yapmak isteyenler için şahane bir niş ürün fikri.

Eğer bu ürünü satmak istiyorsanız şöyle bir yöntem izleyebilirsiniz mesela:

 • Aliexpress üzerinden 1 dolar ya da daha uygun fiyata selülit karşıtı krem bulun.
 • Sonra bu ürünü ücretsiz olarak test etmeleri için bir Facebook reklam kampanyası başlatın. İnsanlara ürünü ücretsiz olarak gönderin. (Kargo alıcıya ait olmalı!)
 • İnsanlar bu ürünü satın almaya karar verdiklerinde ödeme esnasında e-mail adreslerini alın.
 • Daha sonra bu kişilere daha üst kalite bir selülit kremi reklamı gönderin. Bu kişilere selülit önleme ile ilgili eğitici birtakım materyaller gönderin.
 • En sonunda bu kişilere selülit karşıtı masaj aleti reklamı gönderin ve kremi denemiş olmalarından ötürü bu kişilere %20 indirim sunun.

 

12. Bluetooth Hoparlör

Bluetooth hoparlör sayesinde müzik dinlemek için tek bir yerde bulunma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Cebinize sığabilecek ebattaki bu hoparlör sayesinde siz nereye giderseniz müzik de oraya geliyor. Son derece güzel bir kolaylık bu.

2023 yılına kadar bluetooth hoparlör piyasasının sadece ABD’de 32 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Yani bluetooth hoparlöre olan ilgi daha da artacak.

Mutlaka okuyun: Akıllı Hoparlörler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

13. Postür Düzeltici Korse

ABD’nin köklü üniversitelerinden biri olan Columbia Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre insanların uyanık olduğu zamanın %77’si oturur pozisyonda geçiyor. Ofiste, masa başı işlerde çalışan kişiler için postür ve duruş bozukluğu riski de artıyor doğal olarak. Hatta omurga cerrahı Kenneth Hansraj, insanların sürekli telefona bakmalarının boyun ve eklem bozukluklarına yol açtığını tespit etmiş durumda.

Bu noktada postür bozukluklarının gelecek dönemde en yaygın rahatsızlıklardan biri olacağını söyleyebiliriz.

Bizi ilgilendiren kısımise postür düzeltici korselerin şahane bir iş fikri olması.

Bu tür bir ürünü satmak için özellikle masa başında çalışan kişiler sizin temel müşteri kitleniz olacaktır. Bu kişilere yönelik reklam kampanyaları hazırlayabilir, bu tür korselerin sağladığı faydaları sosyal kanıt olması bakımından kullanan kişilerin dilinden aktarabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Kamburluğa çözüm getiren fikirler

 

14. Üyelik Kutuları

Subscription Box deniyor bu olaya. İstediğiniz bir kategoride her ay kapınıza kargoyla bir kutu geliyor. Bu hizmeti veren şirkete üye oluyorsunuz ve örneğin her ay 40 lira karşılığında evinize farklı ürünlerden oluşan bir kutu geliyor.

Bu kutunun içinde makyaj malzemeleri de olabilir, kahve ürünleri de olabilir, ev dekorasyon ürünleri de olabilir.

Siz de belli bir kategori belirleyip böyle bir hizmet sunabilirsiniz. İnsanlar size aylık fix bir meblağ ödüyor, siz de onlara içinde farklı ürünler bulunan bir kuyu gönderiyorsunuz.

Dollar Shave Club adlı şirketi özellikle tıraş alanında bu hizmeti büyük bir başarıyla sunan şirketlerin başında geliyor.

 

15. Online Yemek Teslimatı

2025’e kadar bu sektörün 30 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor.

Blue Apron ya da Home Chef gibi platformlar insanların akşam yemeğinde ne yemesi gerektiği konusundaki streslerini alıyor ve her akşam eve yemek getiriyor.

Kişisel catering olarak da anlandırabileceğimiz bu iş kolunun, özellikle İstanbul ve Ankara’da ciddi bir müşteri kitlesi olabilir. Çalışan yeni evli çiftler ve tek yaşayan gelir düzeyi yüksek yaşlılar hedef müşteri kitleniz olabilir.

 

16. Kot

Kot her dönem talep gören bir kıyafet/kumaş türü olmuştur. Ancak son yıllarda kot ürünlerine gözle görülür bir talep mevcut.

Yetişkinler ve çocuklar için kot kıyafetler satmak iyi bir fikir olabilir. Yani giyim sektöründe kot ve kot ürünlerine odaklanabilirsiniz. Bu iş için Instagram şahane bir mecra olacaktır.

 

17. LED Aydınlatma

LED aydınlatma da sıkı bir geleceğe sahip. Özellikle mutfak ve bahçe aydınlatma alanında LED aydınlatma sistemlerini dikkate almanızı tavsiye ederiz.

2022 yılına kadar 55 milyar dolara ulaşması gereken piyasa hacmi ile aydınlatma sistemlerinde ciddi paraların döndüğünü belirtebiliriz.

 

18. Matcha Çayı

Doğal ve organik sağlık ürünlerinin yükselişte olduğu şu zamanlar matcha çayı da internet kullanıcıları tarafından çok beğenilen bir ürün. Üstelik insanların kolay yoldan kilo vermek için çok para harcadığı düşünülünce matcha çayı daha da öne çıkıyor. Çünkü Matcha çayı kilo verme konusunda da oldukça etkili bir içecek.

Matcha, yeşil çayın öğütülerek toz hale getirilmesiyle elde edilmiş bir toz. Yeşil çay’a oranla daha etkili olduğu için bu kadar popüler. Matcha çayı tozunun piyasada satışını yapabileceğiniz farklı aromaları da mevcut.

Daha az işlenmiş yeşil çay olarak da adlandırabileceğimiz matcha çayı, Amazon’da aylık 18.000 kez satılıyor. Aşağıdaki grafik tam olarak bunu gösteriyor ve bu sadece bir markaya ait rakamlar.

 

19. Detoks Çayı – Detoks Suyu

Detoks özelliği olan pek çok çay ve içecek bulunmakta. Siz de bu ürünlerden bir tanesini alıp markanızı kurabilir ve daha sonrasında ürün çeşidinizi artırabiirsiniz.

Detoks suyu piyasasının şu an 3.4 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğunu ve piyasanın artış trendinde olduğunu belirtelim.

 

20. Epilasyon

Epilasyon sektörünün 2022 yılına dek 1.3 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor. Ancak epilasyon çok geniş bir alan. Siz daha spesifik bir alt dal bulmalı ve oradan yürümelisiniz.

Örneğin sadece kulak kılı almaya yarayan şarjlı tıraş aletlerine odaklanabilirsiniz.

 

21. Taş Devri Diyeti

Paleo diyeti olarak da bilinen bu diyet türünde Taş devrinde yaşayan atalarımızın tükettiği ürünler temel alınır. Süt ürünleri, tahıl ve işlenmiş gıda tüketilmez.

Bu diyet türünü uygulayan kişilere özel hazırlanmış barlar satabilirsiniz. İçinde badem, kaju ve yumurta akı gibi besinler bulunan bu barlara yönelik gayet iyi bir talep gözlemliyoruz.

 

22. Sahte Kirpik

Sahte kirpikler de kadınların yoğun olarak gösterdiği bir bakım ve güzellik ürünü.

Güzellik ve bakım sektöründeki her şeyin iyi bir iş fikri olduğunu belirtebiliriz rahatlıkla ama önemli olan sizin olaya özgün ve yeni bir bakış açısıyla girmeniz.

 

23. Parti Aksesuarları

Genç anne babaların bebeklerinin doğum günlerinde ne kadar görkemli partiler verdiğini siz de yakından bilirsiniz.

Bu bağlamda parti aksesuarları ve parti dekorasyon ürünleri son derece revaçta ürünler haline gelmiş durumda.

Anne babaların hayatını kolaylaştırmak ve çocuklarının partisi için hazır halde parti ürünleri satmak da bu noktada size düşüyor.

Parti için tüm aksesuarların olduğu bir kutu hazırlayıp göndererek bu işten güzel paralar kaldırabilirsiniz. Yapmanız gereken parti ürünlerini Çin’den yok pahasına getirmek ve güzel bir aranjman ile kutulamak…

İnstagram üzerinden bu işi gayet güzel yapabilirsiniz.

 

24. Sanat Malzemeleri

Boya, fırça, kalem, özel kağıt gibi şeylere olan ilgi maalesef azalıyor ancak buna rağmen bu tür sanat malzemelerini arayan sayısız insan var.

Bir resim yapmaya heveslenip bir kırtasiyeye gittiyseniz boya ve sanat malzemelerinin sayısından başınız dönmüş olabilir. İşte bu durumu fırsata çevirip hazır paketler halinde ve özellikle de amatörleri hedefleyecek şekilde sanat malzemeleri satabilirsiniz.

 

25. Cep Mendili

Cekete iliştirilen şık bir mendil tarzınızı ve duruşunuzu son derece olumlu etkileyebilir. Ancak bu alışkanlık son yıllarda yavaşça da olsa yeniden fark edildi.

Siz de farklı kumaş, desen ve fiyat aralığında erkekler için cep mendili satabilirsiniz. Bu tür aksesuarlar, kar marjı yüksek olması nedeniyle satış yapmak için idealdir.

 

26. Hayvansal Bileşen İçermeyen Makyaj Malzemeleri

Pek çok makyaj malzemesinin içeriğinde hayvansal bileşenler bulunuyor. Veganları hedefleyerek bu tür makyaj malzemeleri de satabilirsiniz. Zira organik ürünlerden de farklı olarak bu ürünler asla hayvansal bileşen içermez.

Bu piyasanın son 5 yılda ciddi bir artış yaşadığını da grafikten gözlemleyebilirsiniz.

 

27. Bebek Kıyafeti

Bebek kıyafeti her zaman her türlü koşul altında revaçtadır ve çok geniş bir kategoridir.

Bu kategoride çok spesifik bir alandan yürürseniz, anne babaları yakalamış olursunuz.

Örneğin %100 pamuk zıbınlar, kimyasal boya içermeyen patikler ve daha nice ürün çeşidi bu kategoride yer alır. Önemli olan hedef müşteri kitlenizin kimlerden oluştuğu ve kendi markanızı nasıl konumlandırdığınız. Zira 10 liraya da zıbın var, 100 liraya da…

 

28. Oduncu Gömleği

Eylül 2018 verilerine göre kareli gömlek büyük bir popülarite kazandı ve bu trend bitecek gibi de görünmüyor.

Her yıl özellikle sonbahar ve kış aylarında kareli gömlek mevsimsel olarak daha çok talep görür. Ancak bu mevsimsellik gözünüzü korkutmasın. Kareli ve oduncu gömlek için bir e-mağaza açacaksanız ilkbahar ya da yaz aylarında işe koyulabilir, yaz aylarını sitenizi geliştirmek için kullanabilirsiniz. Sonbahar geldiğinde ise satışa hazır olursunuz. Oduncu gömlek satmak için kurduğunuz web sitesini SEO kriterlerine göre organik olarak ilk sıralara taşıyabilirsiniz örneğin.

Oduncu gömlek satmanın en güzel yanı tek bir konuya odaklanabilmelinizdir. Oduncu gömlek odaklı bir web sitesinde ayrıca farklı gömlek türleri de satabilmek şahane bir fırsattır.

Gömlek türüne gelince kareli deseler her zaman iş yapar ancak Zara, HM gibi mağazaları gezerek ya da internetten araştırarak da en popüler gömlek türlerini tespit edebilirsiniz.

 

29. Fitness Kıyafeti ve Tayt

Moda sektörü sürekli bir değişim içindedir. Ancak fitness kıyafetleri her zaman ilgi gören bir alt kategoridir. Özellikle günlük giyime uygun taytları buna örnek verebiliriz. Bu kategori içinde sweat, tayt, spor sütyeni, kapüşonlu, çorap gibi şeyleri sayabiliriz.

Her kadının gardırobunda bulunması gereken şeylerden biri de taytlar. Taytlar kadınlar için tshirtlerin ya da elbiselerin altlarına giymek için oldukça rahat, hafif ve joker ürünlerden. İnternette kadınların taytlara karşı giderek artan bir ilgisi var. Bunun sebebi artık taytların yeni, farklı baskılara ve modellere sahip olması. İnternette taytlara karşı görülen ilgi devamlı bir artış gösteriyor.

Günlük giyime uygun fitness ürünlerini tek başına bir kategori olarak alıp buna uygun bir mağaza açabilir ve buna uygun bir satış stratejisi geliştirebilirsiniz. Markanızı konumlandırma biçiminize göre takı, fitness aksesuarı, yoga malzemeleri vs. de satmaya başlayabilirsiniz tabii.

Genç kadınlar bu noktada sizin hedef müşteri kitlenizi oluşturur. Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, Youtube gibi platformlar markanızı büyütmek için ideal yerlerdir. Ayrıca fenomenlerden yararlanarak da ürünlerinizin reklamını yapabilirsiniz. Influencer marketing için oldukça uygun bir kategoriden bahsediyoruz çünkü. Bu kişiler sizin ürünlerinizi giyer ve örneğin Instagram hikayelerinde sizden bahsederse mağazanıza ciddi bir talep oluşabilir. Ayrıca Shopify gibi platformlardan da uluslararası satış yapmanız mümkün.

 

30. Seyahat Malzemeleri

Seyahatin bir yaşam tarzı haline gelmesiyle birlikte insanların seyahat malzemelerine olan ihtiyacı da arttı.

Seyahat malzemeleri satmak için size farklı bir yöntemden bahsedelim. Google Keywords üzerinden seyahat, tatil gibi anahtar kelimeleri araştırın. Bu kelimeler çok geniş olduğu için biraz daha daraltın kapsamı. Örneğin “Ege’de tatil yapılacak yerler” gibi bir ifadeyi aratın. Bu kelimenin aylık güzel bir aranma hacmi olduğunu göreceksiniz.

Daha sonra bu anahtar kelime ile ilgili bir blog yazısı oluşturun. “Ege Kıyılarında Tatil Yapmalık 15 Şahane Yer” gibi bir yazı mesela… Bu yazının orta bölümüne seyahat malzemelerinizin linkini koyun. Böylece insanlar yazıyı okurken sizin ürünlerinizden de haberdar olur.

Bu uzun vadeli ancak başarısı kanıtlanmış bir yoldur. İnsanlara içerik sunarak bu içeriği araçsallaştırır ve ürününüzü satarsınız. Daha kısa vadeli bir yöntem ise bu blog yazısını Google veya Facebook’ta reklamlı olarak tanıtmaktır. İnsanları blog yazısı yerine direkt ürün sayfasına yönlendirirseniz daha düşük reklam ücreti ödersiniz. Bir başka yol ise direkt olarak ürünlerinizin reklamını yapmaktır. Yani tatil ve seyahat ürünleri ile ilgili çeşitli satış yöntemleri bulunuyor. Size en uygun olanını seçip satışa başlayabilirsiniz.

 

31. Otomobil Aksesuarları

Otomobiller de gittikçe dijital bir hal alıyor. Bu da dijital otomobil aksesuarlarına olan ilgiyi artırmakta. Görseldeki araç projeksiyonuna bakın. Araç ile ilgili tüm bilgileri arabanın ön camına yansıtıyor ve sürücünün gözünü yoldan ayırmamasını sağlıyor. Gayet güzel bir hizmet bu.

Bu tür bir ürünü satmak istiyorsanız Facebook, Instagram gibi görsel ortamları kullanmalısınız. Örneğin bu projeksiyon cihazını tanıttığınız bir Instagram hikayesi ya da Youtube videosu gayet güzel iş yapabilir. İnsanlar bu tür ürünleri bir an gaza gelerek satın alır. Bu nedenle görsel bir reklam ve etkileyici bir video sizin yararınıza olacaktır.

 

32. Akıllı Saat

Dünyada her yıl 1.2 milyar adet akıllı saat satılıyor. Bu rakam ise artış trendini uzun süreler koruyacak. Bunu net bir biçimde söylemek mümkün. Geçen yılın Aralık ayında ise akıllı saat satışları tavan yaptı. Bunda yılbaşı alışverişlerinin de etkisi söz konusu tabii.

Saat satışı için sosyal medyadan yararlanmak ise çok doğru olur. Pek çok saatçi, sosyal medyadaki fenomenlerden yararlanarak reklam yapıyor ve ürünlerini lüks ve doğal ortamlarda fotoğraflayarak pazarlıyor.

Mutlaka okuyun: En İyi Akıllı Saatler ve Özellikleri

 

33. Minimal Takı ve Aksesuar

Minimalizmin son yılların en büyük trendlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar artık daha sade ve işlevsel şeyler arıyorlar. Bu durum takı ve aksesuar dünyası için de geçerli.

Minimal takı ve aksesuar satmak için en ideal platform Instagram, Pinterest ve Facebook olacaktır. E-mağazanızın bilinirliğini artırmak için ürünlerinizi tanıttığınız fotoğraflar ve videolar son derece faydalı olur. Instagram’ın “Keşfet” kısmında videoların daha çok yer kapladığını siz de görebilirsiniz. Bu bakımdan ürünleriniz tanıtmak için kısa ve kaliteli videolar çekmenizi öneriyoruz.

 

34. Isıtmalı Yelek

Outdoor ve doğa tutkunları ile dışarıda çalışan kişiler (balıkçılar, avcılar, temizlik işçileri) için şahane bir ürün var. Isıtmalı yelek… Bu yelek, içinde bulunan batarya sayesinde yeleği ısıtıyor ve 35-45 dereceye kadar sıcaklık veriyor. Özellikle soğuk yaz günlerinde mumla aranacak bir şeyden bahsediyoruz.

Google Trends’te de ısıtmalı yeleklere yönelik ciddi bir artış görüyoruz. Özellikle spor ve outdoor konulu bir e-ticaret mağazası bu tür yelekleri satmak için ideal olabilir.

 

35. Yarım Çizme

Ayakkabı sektörünün 2023 yılına kadar yıllık %8 büyümesi bekleniyor. Son dönemde yarım çizmeler büyük bir popülerlik kazandığı için yarım çizme modellerine ağırlık verebilirsiniz.

Yani ayakkabı bazlı bir e-ticaret sitesi veya mağazası açacağınız zaman yarım çizme modellerine ayrı bir kategori oluşturmanız yararınıza olabilir.

Tam çizmeden yarım çizmeye dönüşebilen modeller ise kullanışlı olması bakımından talep görme ihtimali yüksek bir model olacaktır. Bu tür ürünleri de yine Instagram, Facebook, Youtube üzerinden bilhassa 20’li yaşlardaki kadınları hedef alarak satabilirsiniz.

 

36. Yüz Maskesi

Güzellik ve cilt bakım alanında trend bir ürün mü arıyorsunuz? Soyulabilir yüz maskeleri Google Trends ve Amazon’da daha çok talep görmeye başlayan bir ürün örneğin.

Keywords Everywhere’den aldığımız arama sonuçlarına göre “peel off face mask” (soyulabilir yüz maskesi) aylık 30.000 aranma hacmine sahip. “Face peel” (yüz peeling’i) ise 27100 aranma hacmine sahip. “Charcoal face mask” (kömür maskesi) 41.000, “facial mask” ise 81.000 aranma hacmine sahip. (Özellikle ülkemizdeki kuaför ve berberlerde kömür maskesinin son birkaç yılda epey popüler hale geldiğini hatırlatalım.)

Keywords Everywhere verilerine göre Youtube’ta da soyulabilir yüz maskeleri ile ilgili top 20 video 5.2 milyon izlenme almış.

Sağlık ve güzellik ile alakalı ürünler satarken Instagram ve Youtube gibi görsel yoğunluklu mecralara yönelmekte fayda var. Yani Youtube’da fenomenlerle işbirliği yapmak ya da Instagram’da reklam vermek satış ve pazarlama açısından doğru bir hamle olur. Yine kendi  Instagram sayfanızı açıp yüz maskesi ile ilgili içerik üretmek, öncesi-sonrası fotoğrafları paylaşmak da çok iyi olacaktır.

Instagram’da

 • Canlı yayın yaparak ürünü tanıtabilirsiniz.
 • Müşterilerinizin yorumlarını ve fotoğrafları gösterebilirsiniz.
 • Çekiliş düzenleyebilirsiniz.
 • Hikayeler kısmında ürünün detaylarını gösterebilirsiniz.
 • Instagram alışveriş özelliğinden yararlanabilirsiniz.
 • İlginç ve eğlenceli Reels videoları yayınlayabilirsiniz.
 • Kaydırmalı gönderi paylaşabilirsiniz.

 

36. Oje

Özel tasarım ojelerin gençler arasında yaygınlaşması nedeniyle küresel oje piyasasının 2024’e kadar 15 milyar doları aşması bekleniyor. Google Trends verilerine göre “nail polish” (oje) Mart 2020’de büyük bir artış yaşadı ve 2020 boyunca aylık 246.000 kez arandı.

Çünkü Z kuşağı yeni ojeler denemeye başladı evde karantina altındayken. Yine tırnakla alakalı diğer bakım ürünlerinde de ciddi bir artış söz konusu. Tırnak bakım ürünlerinin özellikle renkli kozmetik ürün segmentindeki en trend ürün grubu olduğunu söylemek mümkün.

Eğer farklı ve çekici ojeler satmak istiyorsanız Pinterest ve özellikle Instagram’a yüklenmeniz şart. Fenomenlerle işbirliği ve paralı reklam vererek satışlarınızı artırmanız gayet mümkün.

Pinterest’te “nails, nail ideas, nail designs” (tırnak fikirleri, tırnak tasarımları) anahtar kelimeleri Mart 2020’den sonra yine yükselişe geçmiş durumda. Pinterest’te pinboard açıp her bir fotoğrafa kendi satış linkini koyarak mağazanıza trafik çekebilirsiniz.

Instagram’da kaydırmalı gönderilerle farklı ojeleri farklı ortamlarda gösterebilirsiniz. Kaydırmalı gönderilerin normal gönderilere göre %6 daha fazla etkileşim aldığını hatırlayalım.

 

38. Direnç Bandı

Decathlon mağazalarında direnç bandı stoku kalmadığını söyleyelim, gerisini siz anlayın!

Egzersiz bandı ya da direnç bandı spor salonlarının kapanmasıyla büyük bir ilgi görmeye başladı. Kolay kolay açılacağa da benzemiyor. Yani direnç bantları bundan böyle popüler bir ürün durumunda.

Keywords Everywhere verilerine göre;

Resistance bands (direnç bandı): Aylık 673.000, exercise bands (egzersiz bandı) aylık 25.000 aranma hacmine ulaştı.

Direnç bandı gibi niş bir ürüne odaklanıp bu ürünle alakalı blog açabilir, Youtube videoları hazırlayabilir, bu ürünle ilgili sayısız egzersiz içeriği üretebilirsiniz. Böylece e-ticaret sitenize nitelikli trafik çekme imkanına kavuşursunuz.

Evde spor yapmak uzun bir süre daha gündemde olacağı için bu ürünün en az birkaç yıl daha popülaritesini koruyacağını söylemek münkün. Fitness ve egzersizle alakalı bir marka kurup Google’da üst sıralara çıkmaya çalışmanız iyi olur. Yani kaliteli içerikle organik olarak üst sıralarda yer almanız ürün satışı için şahane bir yöntem olacaktır. Tabii Google Alışveriş ve Facebook reklamlarıyla ürüne ilgi duyabilecek kişileri de satış sayfanıza ulaştırabilirsiniz yine.

 

 

39. Tekrar Kullanılabilir Su Şişesi

Tekrar kullanılabilir su şişesi piyasası küresel düzeyde 8.1 milyar dolarlık hacme ulaştı 2018’de. 2025’e kadar ise yıllık %4 büyümesi bekleniyor.

 • Su şişeleri (water bottles): 103.000
 • Tekrar kullanılabilir su şişeleri: 27.100
 • Spor su şişeleri: 14.800
 • Kişiye özel su şişeleri: 22.200

…gibi bir aranma hacmine sahip 2020 yılında.

Google Trends de yine aynı şekilde su şişelerine yönelik artan bir trend’e işaret ediyor.

Çevresel hassasiyetler nedeniyle tek kullanımlık pet su şişelerine karşı farkındalık insanları yeniden kullanılabilir ve sürdürülebilir seçeneklere  yöneltiyor. Bu alanda alışveriş yapan kişilerin çevre sorunlarına duyarlı ve eğitimli insanlar olduğunu söylemek de mümkün.

Dolayısıyla bu ürünü satmak için yeniden kullanılabilir su şişelerini farklı ortamlarda, ormanda, çölde, kampta, metroda, ofiste fotoğraflamanız şart. Zira kullanıcı kitlesinin meraklı olduğu ortamlar bunlar.

Yine Google ve Facebook üzerinden bu spesifik müşteri kitlesini hedef alacak paralı reklamlar vermeniz de iyi olacaktır.

 

40. Battaniye – Yorgan

Eğer yüksek kar marjlı bir ürün arıyorsanız battaniye ve yorgan tam size göre.

Günümüzde insanlar evde daha uzun süre geçirdiği için battaniye ve yorgana talep oldukça yüksek. Future Market Insights araştırmasına göre piyas 2018’de 6.6 milyar dolara ulaştı ve  2027’ye kadar 10 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Araştırmalar insanların çevresel anlamda sürdürülebilir malzemelerden  yapılmış, modern, dekoratif ve rahat ürünlere ilgi gösterdiğini ortaya  koyuyor. Örneğin yün battaniyelerin kar marjı pamuk ve polyester ürünlerden daha yüksek. Ayrıca bu ürünlere kişiye özgü hale getirip baskılı şekilde satmak da yine iyi bir taktik olur.

Yün battaniye 2020’de 40.500, polar battaniye ise 49.500 kez aranmış mesela. Daha spesifik bir şekilde “yün kamp battaniyesi”, “mavi beyaz kanepe battaniyesi” gibi ürünler de satabilirsiniz.

Sosyal medyada ürünlerinizin ne kadar sıcak tuttuğunu gösteren videolar üretebilirsiniz. Video içerik  bu anlamda daha ideal olur. Ayrıca sonbahar ve kış aylarında çekilişler düzenleyebilir, takipçi (potansiyel müşteri) kitlenizi genişletebilirsiniz. Google ve Facebook reklamları da her zaman cebinizde olması gereken diğer opsiyonlar.

 

41. Yoga ve Pilates Matı

Yoga ve pilates matları halihazırda popüler ürünler. Yogaya olan ilginin artması ve sağlık açısından faydalarının bilinmesiyle yoga matı sektörünün 2025’e kadar 17 milyar doları aşması bekleniyor.

Google Trends ise bunu ispatlıyor.

Aylık 191.000 aranma hacmine sahip yoga matlarında özellikle çevre dostu materyallerden yapılan matlara ilgi de artıyor. Yani PVC’den yapılan matlardan ziyade toksik olmayan matlara yönelmeniz orta vadede daha makul olur.

Yoga ve pilates matı satarken kullanacağınız görsellerde bol gün ışığı alan ev ortamlarından yararlanmanız çok daha çekici olur.

Minimal, insana huzur veren ortamlarda çektirin ürün fotoğraflarınızı. Bu görselleri Instagram ve Pinterest’te paylaşın ve ürün linkini eklemeyi ihmal etmeyin!

Yine fenomenlerden yararlanıp ürünlerini tanıtmayı da deneyebilirsiniz.

Paralı reklam vermek için büyük bir bütçeye gerek yok. Ürün görselleriniz yeterince iyiyse zaten viral olmaya adaydır.

Yeni yıl dönemi, yaz başlangıcı, Kasım ve Aralık gibi hediyeleşmenin bol olduğu dönemlerde yoga ve pilates matı satışları artar. Ancak yoga kurslarının kapalı olduğu pandemi döneminde evde yoga-pilates yapmaya ilginin arttığı da bir gerçek. Dolayısıyla reklam vermek için Facebook ve özellikle Instagram’ı düşünebilirsiniz.

 

42. Yapboz

1760’dan beri popüler bir ürün aslında yapboz… Stres atmak ve ailece güzel vakit geçirmek için şahane bir oyun.

Ancak şirketler artık daha çekici ve yeni yapbozlar üretiyor.

Yapboz (jigsaw puzzle) kelimesi 2020’de aylık 823.000 kez aranmış. Evde karantinadayken insanlar yapboza yönelmiş anlaşılan.

Bugün 9.1 milyar dolarlık bir piyasa hacmine sahip yapbozların 2025’e dek yıllık %15 büyümesi öngörülüyor. COVID-19 ve ebeveynlerin çocuklarına bilgi ve beceri geliştiren oyunlar alma isteği yapbozun iyi bir ürün fikri olmasını sağlıyor anlayacağınız.

Yapboz satmak istiyorsanız spesifik olmalısınız. Çocuk yapbozu ya da ahşap yapbozlar bazı niş kategoriler örneğin.

Sosyal medya hesaplarınızda çekilişler düzenleyerek insanların katılımını sağlamalı, ebeveynlerin ve yetişkinlerin e-mail adreslerini toplayarak onlara pazarlama e-mailleri göndermelisiniz.

Müşteri yorumları da yine yapboz alışverişinde önemli bir faktör. Müşteri memnuniyetini esas alarak 5 yıldız toplayabilir ve böylece potansiyel müşterilerin tereddüt etmemesini sağlayabilirsiniz.

 

43. Mutfak ve Salon Mobilyası

Mutfak, salon ve yemek odası mobilyalarına son aylarda ciddi bir yönelim söz konusu. İnsanların evde geçirdiği süre arttıkça mobilya yenileme sevdasına kapılmışlar anlaşılan… Google Trends bu iki kategoride bir artış olduğunu gösteriyor.

“Kitchen furniture” (mutfak mobilyası) aylık 49.500, “kitchen table” (mutfak masası), “kitchen chairs” (mutfak sandalyeleri) ise 110.000 kez aranmış örneğin geçen yıl. Yemek odası mobilyaları da yine oldukça sık aranmış:

 • Dining room furniture (yemek odası mobilyası): 201.000
 • Dining room chairs (yemek odası sandalyeleri): 135.000
 • Dining room tables (yemek odası masaları): 110.000

Mutfak ve yemek odası mobilyalarını pazarlamak için Google reklamı ideal olacaktır.

Yine mutfak ve salon dekorasyonu ile ilgili blog ve Youtube kanalı açıp içerik üretmek insanları web sitenize yönlendirmek için akıllıca olur.

Reklam verirken uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmak da önemli bir taktik. Yani “yemek masası” yerine “metal ayaklı gerçek ahşap yemek masası” gibi anahtar kelimeler kullanmanız ne istediğini bilen ve satın almaya yakın müşterilerin karşısına çıktığında satış yapmanız çok daha mümkün olur.

 

44. Masaüstü Oyunları

Masaüstü oyunlar (board games) de 2020’nin en çok satanlarından biriydi. Evde bolca vakit geçirmek zorunda kaldığımızdan ailece eğlenceli ve düşük stresli oyunlara yöneldik yani…

Dünya genelinde “board games” ifadesi tam 673.000 kere aratılmış. “Board games for kids” (çocuklar için masaüstü oyunlar) ifadesi ise tam 60.500 kez aranmış. Yani bu ürüne ilgi ciddi düzeyde.

Google Trends verilerine göre özellikle tatil sezonlarında bu ürüne olan ilgi artıyor. Ancak pandemi nedeniyle 2020 Mart ve Haziran ayları arasında da ekstra bir ilgi olmuş durumda. Pandeminin sürdüğünü, daha epey bir süre evlerde olacağımızı düşünürsek masaüstü oyun satma fikri gayet mantıklıdır diyebiliriz.

Masaüstü oyunları pazarlamak için spesifik müşterilere ulaşmanız şart. Zira masaüstü oyunların kendine özgü bir kitlesi var. Çocuklu aileler de masaüstü oyunları seviyor, 40’lı yaşlarda eğitimli insanlar da… Dolayısıyla bu kişilerin aktif olarak zaman geçirdiği mecralarda ürünü tanıtmalı, oyunun nasıl oynandığına dair videolar ve yazılar hazırlamalısınız.

Facebook ve Google reklamları da yine size güzell trafik sağlayacaktır.

 

45. Halı ve Kilim

Geçtiğimiz yılın en popüler ürünlerinden biri de kilimlerdi. Ev dekorasyon ürünleri gibi kilimler de evde kalma süremizin artması nedeniyle ilgi gören bir nesne oldu. Son 5 yıl içinde kilim aranma hacmi 2020’de en yükseğe ulaştı.

Rugs (Kilim) sözcüğü aylık 673.000 aranmış mesela. Rugs for sale (satılık ikinci el kilim) ise 90.500 kez aranmış. Halı olmasa bile kilim ne kadar eskiyse o kadar değerleniyor sizin de bildiğiniz gibi.

Satmak istediğiniz halı ve kilimlerin spesifik hale getirmeniz önemli. Yani shaggy denen halıdan mı satacaksınız, İran kilimi mi satacaksınız… Buna karar vermeniz lazım. Zira pazarlama kampanyanızı buna göre dizayn etmek durumundasınız. İnsanlar reklamdan ziyade kilim ve halı görselleriyle zenginleştirilmiş tanıtım yazılarına daha çok ilgi duyar bu alanda. Dolayısıyla ürünlerinizin özelliklerini detaylı bir biçimde anlatan blog yazıları sizin için ideal olacaktır.

Instagram ve Pinterest bu bağlamda mutlak surette faydalanmanız gereken mecralar. Yine iç mimari ve ev dekorasyon alanında bir sosyal medya fenomeniyle anlaşma yapmanız da satışlarınıza olumlu etki yapabilir.

 

46. Laptop Kılıfı

Laptopların arkasına geçirilen etiket şeklindeki kılıflar birkaç yılda bir moda oluyor. Özellikle popüler olduğu dönemlerde kar marjı oldukça iyi olan laptop kılıfları 2009, 2016 ve 2020’de pek modaydı. Bunun 2021’de de süreceğini söyleyebiliriz. Google Trends öyle gösteriyor zira.

2020’de “laptop skins” ifadesi aylık 33100 aranmış Keywords Everywhere istatistiklerine göre. İnsanlar kendi bilgisayar markalarına göre arama da yapmışlar. Mesela Dell markasına yönelik laptop kılıfları 2900 kez aranmış. Bu hedef müşteri kitlesini daraltmak ve bu kişilere ulaşmak için iyi bir anahtar kelime tercihi olur sizin için.

Google üzerinde reklam vermek ve özellikle Instagram’da güzel ve çekici içerikler üretmek satış ihtimalinizi epey artıracaktır.

 

48. Kano Malzemeleri

Kano sporu ile ilgili özellikle ABD’de yükselen bir ilgi söz konusu. Sırf ABD’de 11.3 milyon kano sporuyla uğraşan kişi var. Kano aksesuarları da yine bu sporun olmazsa olmazları.

Google Trends verilerine göre geçtiğimiz yılın bahar döneminde kano malzemelerine iyi bir ilgi olmuş. Aylık 33100 kez “kayak accessories” (kano malzemeleri) ifadesi aranmış.

Eğer outdoor spor malzemeleri satan bir mağazanız varsa ülkemizde de giderek bilinen ve yapılan bir spor haline gelen kanoculuğa dair malzemeleri stoklarınıza eklemenizi tavsiye ederiz.

Bu malzemeleri tanıtmak için:

Web sitenize kanoculukla ilgili yazılar yazabilir, Google’da üst sıralarda yer bulabilirsiniz kendinize.

Ülkemizdeki ideal kano yerlerine dair bir rehber hazırlayabilirsiniz.

Vlog tarzı içerik çekip Youtube’da paylaşabilirsiniz.

Facebook ve Instagram’da reklam verebilirsiniz. Özellikle Instagram’da güçlü ve etkili görseller paylaşmayı mutlaka düşünmenizi öneririz.

Bu spora ilgi duyan kişilerin bütçe konusunu pek de dert etmeyeceğini de söyleyebiliriz galiba.

 

49. ZeytinYağı

İnsanların git gide daha sağlıklı gıdalara yönelmesiyle birlikte zeytin yağ tüketimi de her geçen yıl artmaya devam ediyor. Ülkemizin de zeytinyağı üretiminde dünyada ilk 5’te yer alması bu işi oldukça cazip kılıyor.

Mutlaka okuyun: İnternetten Zeytinyağı Nasıl Satılır?

 

50- Ahşap çerçeveli gözlük

En eski yapı malzemelerinden biri olan ahşap, güneş gözlüğüne şık bir hava vermesi için çerçeve tasarımında kullanılmış. Şık görünüşünün yanı sıra her renk ve boyutta modelleri bulunmakta. Bahar ve yaz ayları yakın. Bu nedenle bu şık ahşap çerçeveli güneş gözlükleri internette baya ses getirecek gibi gözükor. İlk kez yapılan ahşap çerçeveli gözlük tasarımı, internette görücüye çıktığı günden beri giderek artan bir beğeni kitlesine sahip.  Bu ahşap çerçeveli gözlükler internette online satış için oldukça trend bir ürün.

 

51- Su geçirmez telefon kabı

Akıllı telefonların en büyük ve en tehlikeli düşmanlarından biri su. Zaten çoğumuzun telefonları da havuz ve su birikintileri gibi birçok yerde bir şekilde suyla temas etmiş ve bozulmuştur. Su geçirmez telefon kabı tam da bu nedenle üretildi. Çeşitli telefon modelleri için de bulunan bu kaplar telefonunuzu hiçbir engelleme olmadan rahatça kullanmanızı sağlarken sudan da %100 koruma sağlıyor. Su geçirmez kaplar bu yılın trend ürünleri arasında!

 

52- Küçük süsleme ışıkları

Küçük süsleme ışıkları çok ufak beyaz LED ampulleri olan ışıklar. Herhangi bir yaşam ortamının dekorasyonunda kullanılabilecek bu ışıklar kullanıldığı alana sıcak bir hava katıyor. Ayrıca hem iç hem de dış alanlarda rahatça kullanılabiliyorlar. Bu küçük süsleme ışıklarını salonunuza veya yatak odanıza asıp sıcak ve şık bir görüntü elde edebilirsiniz. İç dekorasyonla ilgilenen kişiler için harika birer hediye olabilirler. Aynı zamanda yılbaşı süslemelerinde de kullanılmak için çok idealler.

 

53- Hindistan cevizi yağı

İnternetten alışveriş yapmayı seven insanlar git gide doğal ve organik ürünlere doğru bir eğilim gösteriyorlar. Bu popüler doğal ürünlerden biri de hindistan cevizi yağı. Hindistan cevizi yağı birçok şey için kullanılabiliyor. Kullanım alanları; cilt nemlendirmesi, traş, yemek, vücut scrubı, dudak nemlendirme, makyaj temizleme ve böcek ısırıkları tedavisinde kullanılıyor. İçerisinde bulunan iyileştirici özelliğe sahip maddeler sayesinde hindistan cevizi yağı internetteki en trend ürünlerden biri.

 

54- 3D yazıcılar

Bir sandalet ya da kupa yazdırmak kulağa çok havalı geliyor değil mi? 3D yazıcılar sayesinde artık bu mümkün. Bu yazıcılar internette birçok kişiyi kendisine hayran bıraktı ve bütün platformlardan ilgi çekti. Bilim adamları, teknoloji uzmanları ve hatta hobiciler 3D yazıcıların peşine düştü. Prototip bir ürün yapma ya da üretmede sağladığı kolaylıklar yüzünden 3D yazıcılar hala internetteki en trend ürünler arasında yer alıyor. Fiyatları sürekli düşen bu yazıcılar internette satmak için oldukça karlı ürünler.

Mutlaka okuyun: En İyi 3D Yazıcılar

 

56- Taşınabilir şarj cihazları

Her gün telefonlarımızı saatlerce kullanıyoruz. Ve sosyal medya ile telefonumuzun şarjını neredeyse yiyip bitiriyoruz. Bu problemi çözmek için taşınabilir şarj cihazları yardımımıza yetişiyorlar. Bu taşınabilir şarj cihazları 10,000 mAh’a kadar kapasiteye sahip olabiliyorlar. Bu sayede telefonunuzun şarjını %0’dan %100’e kolayca doldurabiliyorlar. Taşınabilir telefon şarj cihazları internetten satıldığında size kesin net kar sağlayabilecek ürünlerden.

 

57- Likit telefon kapları

Akıllı telefonlar için en önemli aksesuarlardan biri de telefon kabı. Telefon kabı telefonunu yalnızca şoklardan ve çizilmelerden korumaz aynı zamanda da telefon ekranınızın kırılmasından ya da çatlamasından korur. Bugünlerde ise likit telefon kapları bir hayli revaçta. Bu kapların bir şey hariç diğer telefon kaplarından bir farkı yok. Kabın arka kısmı ilginç süslü jelimsi bir sıvı ile dolu. Siz telefonunuzu oynattıkça jel sıvı da hareket ediyor. Bu telefon kapları önümüzdeki yıllarda popülaritesi daha da artacak havalı ve trend bir ürün.

 

58- Fitness trackerlar

Günümüzde birçok insan fitness’ı günlük yaşamlarının bir parçası olarak görüyor. Fitness yaparken de çeşitli aksesuarlar kullanıyorlar. En çok kullanılan aksesuarlardan biri de fitness tracker denilen cihazlar. Bu cihazlar tıpkı kol saatlerini andırıyor ve kaç kalori yaktığınızı, kalp atışınızı, kaç km yürüdüğünüzü/koştuğunuzu takip etmenize yardımcı oluyorlar. Birden fazla renk ve modele sahip fitness trackerlar son yılların en çok talep edilen ürünleri arasında bulunuyor.

 

59- Erkekler için aksesuarlar

Artık günümüzde erkekler de kadınlar kadar şık. Bu nedenle erkekler de kıyafetlerini ön plana çıkartıp daha şık hale getirecek kravat, kol düğmeleri ve cep mendilleri gibi aksesuarlar arıyorlar. Siyah renkli aksesuarlar fazlasıyla popüler ve birçok moda sitesinden ve sosyal medyadan ilgi çekiyorlar.

 

60- Glutensiz ürünler

Gluten işlenmiş yiyeceklerin içinde bulunan ve sağlıksız olduğu için tercih edilmeyen bir madde. Bu nedenle üreticiler glutensiz ürün talep eden büyük kitleler için üretim yapıyorlar. Ürettikleri gluten içermeyen ürünlerede “gluten-free” adını koyuyorlar. İlginç bir şekilde tüketiciler gluten-free ürünleri kullanmak için çok istekliler. Siz de gluten-free ürünler satarak bu pastanın bir parçası olabilirsiniz.

 

61- Rozetler

Rozetler, tatlı gözüktükleri, kolayca takılıp çıkartılabildikleri ve her kıyafetle kullanılabildikleri için gün geçtikçe daha da trend hale geliyorlar. Bu rozetler sayesinde istediğiniz herhangi bir dizaynı ya da logoyu kıyafetinize, sırt çantanıza ya da laptop çantanıza takabilirsiniz. Çok yönlü kullanımları sayesinde rozetler internette oldukça popüler.

 

62- Bebek ürünleri

Artık farklı, şık ve kullanım kolaylığı sağlayan birçok bebek ürünü de internette satışa sunuluyor. Bebek uyku tulumları, battaniyeler ve biberonlar artık internette hiç olmadığı kadar popüler ürünler. Oldukça şık ve güzeller. Dünyanın her yerinden anneler internetten bebek ürünleri satın alıyor ve bu trend önümüzdeki yıllarda da bitecek gibi görünmüyor.

 

63- LED cilt bakım ürünleri

Cilt bakımında en son teknolojilerden biri de özel LED ışıklar ile yapılan bakımlar. (Light Emitting Diodes) LED ışıklar akne tedavisinde ve kırışıklıkları azaltmak amacıyla cilt terapilerinde kullanılıyorlar. Günümüzde LED terapileri minik cihazlar içerisinde sunuluyor ve kullanıcıya kullanım rahatlığı sağlıyor. LED terapileri aynı zamanda yüz maskesi formunda da mevcut. LED cilt bakım ürünlerinin fiyatları 50 ile 5.000 dolar arasında değişiyor. Bu cihazları online olarak satabilir ve cilt problemlerine acısız bir şekilde çare bulmak isteyen bütün insanlara kolayca ulaşarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

 

64- Enerji barları

Dünya çapında sürekli olarak büyümeye devam eden bir endüstri var; spor besinleri endüstrisi. İnsanlar spor ile ulaşmak istedikleri hedeflere ulaşabilmek için sürekli olarak en trend beslenme biçimlerini ya da spor supplementerlerini araştırıyorlar. En popüler spor beslenme ürünlerinden biri de 2017 yılında oldukça revaçta olan enerji barları. Bu barlar insan oğlunun 15.000 yıl önceki yontmataş devrindeki atalarının beslenme şeklini bir şekilde taklit eden içerikler içeriyor. Oldukça popüler ürünler arasında olan enerji barları internetten satmak ve iyi karlar elde etmek için ideal ürünler arasında.

 

65- Ahşap çerçeveli kol saatleri

Ahşapın doğal şıklığı ahşap çerçeveli kol saatlerinde de kendisini göstermeye başlaması ile birlikte internette de büyük beğeni topladı. Ahşap çerçeveli kol saati fikri internette daha önce de dönüyordu ancak son zamanlarda bu fikir gerçek oldu. Şimdi ise farklı modelleri ile ve hatta oymalı tasarımlarıyla birbirinden farklı ahşap kol saati mevcut.

 

66- Şarj edilebilir çakmaklar

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sigara içmek de değişiklik gösterdi. Bu nedenle artık şarj edilebilir çakmaklar da artan bir ilgiye sahip. Bu çakmaklar ateş ya da gazla çalışmıyorlar. Onun yerine güçlerini lityum ion bataryalardan alıyorlar. USB kabloları ile yeniden şarj edilebilen bu çakmaklar  sigarayı yakmak için gerekli olan ısıyı elektrik yardımıyla ısınan bobinlerden elde ediyor. Bu ilginç ürün oldukça trend olmasının yanı sıra iyi de bir kazanç kaynağı.

 

67. Sıkılaştırıcı Tişört

Bu tişörtün özelliği spor yaparken kasları sıkması ve spordan daha fazla randıman almayı sağlaması.

Spor salonlarında dikkat ettiyseniz pek çok erkek bu tür dar tişört giyer.

Fitness ürünleri online satış için oldukça iyi bir niştir. Daima satılacak yeni ürün türleri çıkar piyasaya.

Tişört, şort, çorap gibi ürünleri sayabiliriz mesela.

Bu tür bir ürünü satmak için Youtube’a ürünün özelliklerini anlatan videolar yükleyebilir, fitness-spor konulu kanallara yönelik reklamlar verebilirsiniz.

Yine güzel bir Instagram sayfası açarak da ürünlerinizi tanıtabilir ve gerektiğinde paralı reklam verebilirsiniz.

Yani söz konusu fitness olunca hedef kitlenize pek çok sosyal medya platformundan ulaşabilme lüksünüz vardır.

 

68. Hırsızlık Karşıtı Sırt Çantası

Hırsızlığa ve kapkaça karşı önleyici özelliği bulunan sırt çantaları da son yıllarda epey revaçta. Örneğin bu örnekteki sırt çantası son 6 ayda 3600 adet satılmış.

Her yıl Ağustos ayında sırt çantasına olan ilgi tavan yapar okulların açılmasıyla. Ancak hırsızlık karşıtı özelliği olan sırt çantalarına ilgi 12 ay boyunca diridir.

Facebook’ta 18-24 yaş aralığındaki genç kadınlar bu ürün için sizin hedef müşteri kitlenizi oluşturur. Yine Facebook’ta üniversite grupları bu ürünün tanıtımını yapmak için ideal yerlerdir. Tüm bunlara ek olarak hırsızlık karşıtı kamera çantalarına da bakabilirsiniz. İnsanlar içinde 9-10 bin liralık kameralarının bulunduğu sırt çantalarının güvenli olmasını ister. Yani genç kadınlar kadar fotoğraf çekmeyi seven insanlar da sizin ilgi alanınıza girebilir.

Instagram’ı artık söylemeye dahi gerek yok. Bu ürünün özelliklerini net bir biçimde anlatan Instagram gönderileri ve reklamları size iyi bir geri dönüş sağlayacaktır.

Mutlaka okuyun: Hırsızlığa Yönelik Ürünler

 

69. Bebek Kanguru

Ülkemizde her yıl 1 milyona yakın bebek doğuyor. Bu da bebek ürünlerini her daim canlı bir ürün kategorisi haline getiriyor. Örneğin bu görseldeki bebek kanguru’dan son 30 günde 2000 adet sipariş verilmiş.

Ebeveynlerin bebeklerini kolayca taşımasını sağlayan bu ürünü yeni ebeveynlere ulaşacak şekilde pazarlamalısınız. Yine annelik ve bebek bakımı ile ilgili bloglar ve Youtube kanalları da sizin ürünlerinizi pazarlayabilmeniz için çok etkili mecralar.

Keza siz de annelik ve bebek ürünleri ile ilgili bir web sitesi açabilir, burada bebek ürünlerine yönelik sıkı yazılar yazarak Google’dan organik trafik elde edebilirsiniz.

 

70. Güvenlik Kamerası

Haneye tecavüz ve hırsızlık en sık görülen suçlar arasındadır. Yüzbinlerce lira vererek aldığınız evinize hırsızların dadanmasını asla istemezsiniz.

Bu noktada güvenlik kameraları iyi bir önleyici tedbir olacaktır. Hem malınızı hem de sevdiklerinizi korumak adına evinizin bahçesine, girişine ve antresine güvenlik kamerası taktırmak iyi bir strateji olacaktır.

Tabii bu durum size ne kadar fayda sağlarsa diğer insanlara o kadar fayda sağlar. Demek istediğimiz, güvenlik kamerası online olarak satmak için çok isabetli bir üründür. Akıllı telefona gerçek zamanlı görüntü aktarımı yapan güvenlik kameralarına yönelik ilginin ciddiyetini üstteki görselde yer alan kameraya son 6 ayda 2400 sipariş verilmesinden anlayabilirsiniz.

Ev ve iş yeri güvenlik sistemlerine yönelik bir web sitesi açarak bu site üzerinde hem satış yapabilir hem de blog yazıları ve diğer içeriklerle sitenize trafik ekebilirsiniz. Blog yazılarınızın en az 3000-4000 kelime olmasına da özen gösterin. Zira rekabetin olduğu bir niş olduğu için içeriklerinize ön plana çıkmanız önemli. Facebook gibi siteler ev güvenlik ürünlerine yönelik reklam almıyor. Dolayısıyla SEO, yani arama motoru optimizasyonu bu ürünü satmanız için izleyebileceğiniz en iyi yol.

 

71. Dizlik

Sporcuların olası sakatlıkları önlemek amacıyla taktıkları dizlikler, spor ve fitness alanında iyi bir niş ürün. Aylık aranma hacmi epey yüksek olan bu ürünü satmak için sık egzersiz ve spor yapan kişileri hedeflemeniz lazım. Koşucu dizliği, futbolcu dizliği, tenisçi dizliği gibi alt anahtar kelimeleri de kapsayacak şekilde bir pazarlama kampanyası yürütebilir; ayrıca yaşlı insanların sakatlanma riski nedeniyle yaşlı insanları da hedef müşteri kitlenizin bir parçası olarak görebilirsiniz.

 

72. Mini Helikopter Drone

Eğer patlamaya hazır bir niş arıyorsanız helikopter drone’ları mutlaka dikkate almalısınız.

Özellikle bütçe dostu ve hobi amaçlı drone’lara yönelmeniz daha iyi olur. Yani 6000 dolarlık drone’lar yerine 500 liralık, drone’ları seçmenizi öneririz.

Drone neticede fotoğraf ve video çekimi için kullanıldığından bu ürünü reklam ve pazarlamasını en iyi Youtube’da ve Instagram’da yapabilirsiniz. Özellikle 18-24 yaş aralığındaki genç erkekler başta olmak üzere her yaştan fotoğraf-video meraklısı erkeğin hedef kitlenizi oluşturacağını da söyleyebiliriz.

 

73. Katlanabilir Seyahat Ütüsü

Instagram çağında yaşadığımız, insanların sürekli bir yer seyahat etme arzusu içinde olduğu bir gerçek. Bu nedenle 2020 yılında seyahat ürünlerine ilginin artacağını söyleyebiliriz.

Özellikle taşınabilir ve kolay kullanımlı ütüler buna iyi bir örnek. Evet, kaldığınız otelde kırışan gömleklerinizi ütületebilirsiniz, fakat 2 gömlek ütüsüne 40 euro vermek hiç de isteyeceğiniz bir şey değildir.

Bu nedenle kompakt boyutlarıyla valizinizde çok az er kaplayan seyahat ütüsü insanların ilgi gösterebileceği bir ürün.

Aliexress’e baktığımızda bu üründe 280 adet satıldığını görüyoruz.

Sık seyahat eden bir hedef müşteri kitlesine bu ürünü satmak kolay olacaktır. Bu nedenle bu ürünü pazarlamak için sık seyahat eden kişilere, dijital nomadlara, yani 9-5 mesaili çalışmayan, dünyanın herhangi bir yerinde işini halledebilen kişilere ulaşmalısınız.

Facebook, Instagram ve Pinterest’te seyahat odaklı sayfalara reklam verebilir, seyahat malzemeleri ile ilgili blog yazıları yapabilir ve web sitenize nitelikli trafik çekebilirsiniz.

 

74. Fotoğraflı Kolye

Özellikle yılbaşlarında fotoğraflı kolyeye olan ilgi artar. Google Trends arama sonuçlarına baktığımızda insanların bu ürünü yılbaşı ve Christmas hediyesi olarak tercih ettiklerini görürüz.

Örneğin bu kolye Aliexpress’te 6000 adet satılmış. İnsanlar kolyeye sevdikleri birinin fotoğrafını ekleyerek kendilerine özgü bir kolyeye sahip olabiliyorlar.

Siz de internetten kişiye özgü takı ve aksesuar satmak istiyorsanız bu ve benzeri ürünlerden ilham alabilirsiniz.

Facebook ve Instagram’da reklam yapmak da yine iyi bir pazarlama stratejisi olur. Bu tür ürünler bir anlık hevesle alınır. Yani insanları kaliteli ve çekici bir reklamla karşılarsanız bir anda elleri cüzdanlarına, kredi kartına gider.

Mesela yeni doğan bir bebek fotoğrafının, sevgililer gününde çiftlerin fotoğraflarının yer aldığı bir kolye müşterilerin duygularına hitap eder. Keza evcil hayvan fotoğrafı bulunan kolyeler de evcil hayvanı olan insanlara yönelik iyi bir taktik olur.

Anneler günü, babalar günü, doğum günleri gibi özel günler bu ürünün en iyi iş çıkaracağı zamanlar arasındadır.

 

 

İlginizi çekebilir

Amazon’da En Çok Satılan Ürünler
E-Ticaret Nasıl Yapılır?
Yeni İş Fikirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.