Amazon’da En Çok Satılan Ürünler

ABD’deki internet kullanıcılarının yarısı 2022 yılında en az bir defa Amazon’da ürün araması yaptı. Ve bu durum sadece ABD’de değil, dünyanın hemen her yerinde geçerli. İşte bu nedenle Amazon ürün satışı yapmak için dünyanın en kazançlı sitelerinden biri.

Ancak Amazon’da aklınıza gelebilecek her şey satıldığı için Amazon’da satış yapma fikri sizi bir miktar endişelendirebilir. Amazon’da 12 milyondan farklı ürün var. Siz ne satmalısınız peki? Kıyafet mi? Elektronik mi? Kitap mı? Belki de üzerinde çilek görseli olan çorap satmalısınız… İşte o kadar geniş bir ürün yelpazesinden söz ediyoruz.

Neyse ki ürün seçimi ve satımı sandığınız kadar zor değil. Amazon’da ne satacağınıza internet üzerinden yapacağınız ücretsiz bir araştırmayla karar verebilirsiniz rahatlıkla.

Düşük riskli, satışı kolay ürünler seçmek için hazırladığımız bu yazımızda ürün araştırması yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ele alıyoruz.


Amazon’da En Çok Satılan Ürünler Nelerdir?

İlham almak için Amazon’da en çok satılan ürünlerden bazılarına bakalım. Amazon halihazırda en çok satılan ürünlerin listesini bizzat yayınlıyor.


1. Kitap

Amazon’un ilk yıllarında sadece kitap satışı yapılan bir site olduğunu biliyorsunuzdur. Bugün de Amazon’da kitap en çok satılan ürün konumunda. Sitede best-seller, çocuk kitapları, antika kitaplar 20 dolar gibi uygun fiyatlara satılıyor. Satıcı olarak kitap sizin için ideal olabilir çünkü toplu kitap alımı yaptığınızda bir kitabın birim maliyeti, tekil satın alımdan daha uygun olacaktır. Bir kitabı 15 liraya alırsınız ancak bu kitaptan 100 tane aldığınızda kitap başına 9 lira ödersiniz gibi düşünebilirsiniz. Amazon üzerinden 14 liraya satış yapmanız ise size epey bir kar oranı sağlar.


2. Giysi, Aksesuar, Takı

Eşofmandan abiyeye, kolyeden gözlüğe kadar bu kategori oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Pazar oldukça kalabalık olduğu için özgün ve fiyat/performans oranı yüksek bir şeyler sunmalısınız. İnsanlar lüks ürünlerden ziyade indirim için Amazon’a bakarlar sürekli. Şu an bu kategoride en çok satan ürünler 17 dolar veya daha düşük bir etikete sahip.


3. Elektronik

Elektronik alanında da Amazon en ideal yerlerden biri zira son derece uygun fiyat seçenekleriyle dünyanın tüm elektronik markalarını tek bi çatı altında görebiliyor insanlar. Eğer toplu alım yapabilecekseniz, örneğin 50 adet akıllı saat alabilecekseniz bu ürünleri Amazon’da satmak size epey kazanç sağlayabilir.


4. Oyun ve Oyuncak

Amazon’da en çok satılan ürünlerin başında oyunlar ve oyuncaklar geliyor. Öyle ki 6 dolar değerindeki Monopoly kartları şu an Amazon’un en çok sattığı ürünlerden biri. 10’lu paket halinde satılan oyun hamurları da yine tabiri caizse “kapış kapış” satılıyor.

Spesifik ürünlerin yanı sıra kategori bazlı da araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz. Aşağıda en popüler kategorileri sıraladık:

  • Ev ve mutfak gereçleri: 2018’de 64.3 milyon ürün satışı
  • Giyim, ayakkabı, takı: 2018’de 33.4 milyon ürün satışı
  • Bakım ve tamir aletleri: 2018’de 11.1 milyon ürün satışı

Elbette bir kategori ne kadar popülerse rekabet de o derece sıkıdır. Bu bakımdan rekabet oranı düşük ürünler seçmeniz önemli. “Beyaz tişört” için 300.000 farklı sonuç çıkıyor. 300.001’nci ürünü satmanız ise çok ama çok zor.

Bu nedenle olabildiğince spesifik ürün ya da ürünler satmalısınız.


Amazon’da Satış İçin Karlı Ürün Nasıl Belirlenir?

Amazon’da satış için ürün araştırması yaparken Amazon’un komisyonunu ve kargo ücretini de dikkate almanız büyük önem taşır. Bu kriterler size daha spesifik bir araştırma süreci sunar ki istediğiniz de budur. Örneğin 500 gramlık bir ürünün kargoyu 5 kilogramlık bir üründen çok daha düşüktür, bu da kar marjınızı yükselten bir unsurdur.

Ağırlığa ek olarak kargo esnasında kırılmayacak ürünler de seçmeniz gerekir.

Amazon’da en çok satılan milyonlarca ürün 5-10 dolar arasındadır. Bu nedenle ucuz ancak yine de size iyi bir kazanç bırakacak ürünlere yönelmeniz en doğrusu olur.

Kargo ve fiyatlandırmadan sonra ise Amazon’da ne satacağınıza karar verme aşaması gelir. Şimdi Amazon’da satmak için ürün araştırması yaparken nelere dikkat etmek gerektiğine bakalım.


1. Amazon.com’da Araştırma Yapın

Hiçbir yazılım ya da eklenti kullanmadan bizatihi Amazon’da ürün araştırması yapabilirsiniz. Aklınıza yatan bir kategori bulduktan sonra alt kategorilere bakmalı ve gittikçe spesifik bir ürün bulmalısınız.

Amazon’un en çok satan ürünler listesine bakarak “Bunu alan X’i de satın aldı.” bölümünden fikir edinebilirsiniz.

Aklınıza yatan ürünlerden bir liste hazırladıktan sonra bu ürünleri Google Anahtar Kelime Planlayıcısına yapıştırın ve bu ürünlerin aylık aranma hacimlerini görün. Ya da isterseniz Sellerapp’in Amazon’a özel akıllı ürün bulma aracını da kullanabilirsiniz. 7 günlük ücretsiz kullanım hakkı veren Sellerapp sayesinde rahatlıkla araştırma yapabilirsiniz.


2. Niche Ürünler Bulmak İçin Chrome Eklentisi Kurun

Amazon’da ürün araştırması yapmak için yararlanabileceğiniz 2 adet Google Chrome eklentisi mevcut. JungleScout eklentisinden belli bir ürünün aylık satış oranı, rekabet durumu ve ürünü takip etmek özellikleri yer alıyor. JungleScout’un analizi ile satmayı düşündüğünüz ürün ya da ürünlerin mevcut durumunu görebilirsiniz.

Unicorn Smasher ise ücretsiz bir eklenti. Tabii JungleScout kadar net bir istatistiki bir veri sunmasa bile yine de aylık satış/kazanç oranı konusunda fikir edinmek için hiç de fena olmayan bir eklentidir. Bu işten ciddi para kazanmak isiyorsanız Jungle Scout veye Hellium10 eklentisini kesinlikle denemenizi öneriyoruz.


3. Piyasada Açık Yakalamaya Çalışın

Amazon’da araştırma yaparken piyasada açık yakalayabilirsiniz. Örneğin “kadın taytı” yazdığınızda karşınıza 50.000 sonuç gelirken “pembe bisiklet taytı kadın” yazdığınız zaman karşınıza 500 sonuç gelebilir.

Burada meseleyi anlamanız için kabataslak bir örnek verdik tabii ama yine de Amazon’da başarılı olmak için spesifik bir ürün satmanız gerekir. Amazon’da yüz binlerce kadın taytı satılırken “pembe ve bisiklete binmek için üretilmiş kadın taytı” sayısı çok azdır.

Buna ek olarak müşteri yorumlarını okuyarak da ihtiyaç duyulan ve aranan ürünler hakkında fikir edinmeniz mümkün. Sizin satmayı düşündüğünüz spesifik üründen başkası satıcılar da satıyor olabilir ama müşteriler bu ürünün kalitesinden memnun olmayabilirler. Yani müşteri yorumları da size epey fayda sağlayabilir.


4. Rekabet Oranı Düşük Ürünler Seçin

Eğer 100.000 sonuç çıkan bir ürün satmayı denerseniz rekabetin altında ezilirsiniz. Ama büyük bir pazarda spesifik bir ürün bulursanız işiniz daha kolay olur. Zira ürününüz müşteriler tarafından daha kolay bulunur. Ayrıca spesifik bir ürün satmanın bir diğer avantajı ise satın almaya daha eğilimli kişilerin ürünü araması olur. Yani “pembe renkli bisiklet taytı” gibi bir arama yapan kişi gerçekten bu ürünü almak istiyordur, laf olsun diye arama yapmamıştır.

Örneğin yemek tarif kitabı satmak istiyorsunuz diyelim. Yemek kitabı için Amazon’da 70.000 sonuç çıkıyor.

“Düdüklü tencerede yapılan yemek tarif kitapları” gibi spesifik bir arama yaptığınızda ise bu sayı 300’e düşüyor. Sizin satmak istediğiniz kitap bu kategoride epey mesafe kat edebilir çünkü “düdüklü tencerede pişirebilecek yemek tarifleri arayan” bir kişinin aklındaki ürün son derece nettir. Bu kişi gidip de “vegan yemek tarifleri kitabı” almaz.


5. En Çok Satanlar Listesini İnceleyin

Amazon’un Best Sellers Rank (BSR, En Çok Satanlar Sıralaması) listesi de size bir ürünün şu anki ve geçmişteki satış performansını gösterir. BSR oranı yüksekse o ürüne talep yüksek demektir. Ama BSR oranı yüksek bir ürün buldunuz ve bu ürünün yer aldığı kategoriden başka hiçbir ürün BSR listesinde yer almıyor diyelim… Bu iyi bir durum değildir.

Örneğin spor malzemeleri satmak istiyorsunuz. Futbol topu olsun örneğimiz de. BSR listesinde tek bir futbol topu marka/modeli yüksek bir puana sahip olabilir. Araştırmaya devam ederken “basketbol topu” kategorisinde ise birden fazla ürünün BSR listesine girdiğini fark ettiğinizde “basketbol topu satmanın futbol topu satmaktan daha mantıklı olduğunu” görürsünüz. Zira futbol topu kategorisinde piyasayı domine eden bir tekel varken basketbol kategorisi yeni satıcılara daha açık yer vardır. Bu iyi bir haberdir. Müşterilerin birden fazla markaya/satıcıya şans verdiğine işarettir.

Yani bir ürünün BSR puanı yüksek olmalıdır. Bu ürüne olan talebin de yüksek olduğunu gösterir. Gelgelelim, bu kategoride birden fazla aynı ürün de yer almalıdır. Böylece o kategoride yeni satıcıların da şansı olduğunu anlarsınız.

Mutlaka okuyun: En Karlı +120 Ürün


Sonuç

Şüphesiz Amazon’da satış yaparak ciddi paralar kazanabilirsiniz. Ancak özgün, uygun fiyatlı ve düşük rekabetli ürünler satmak başarı için olmazsa olmazdır.

Her geçen gün Amazon’da satışı yapılan ürünlerin ve satıcıların sayısı artıyor. Bu da Amazon’un kalabalıklaşmasına, rekabetin kızışmasına neden oluyor. Bu nedenle sırf Amazon’da satış yapmak için satış yapılmamalıdır. Akıllı ve doğru bir araştırmayla, satış ihtimali yüksek ürün ya da ürünler seçilmelidir.

Eğer şu an aklınızda bir ürün varsa yukarıda bahsettiğimiz adımları izleyerek bu ürünün durumu hakkında daha çok bilgi sahibi olmaya çalışın. Geniş bir kitleye hitap edebilecek niş (niche) bir ürün bulun. Aklınızda bir ürün yoksa da en çok aranan ürünlere bakarak bir fikir yürütmeye çalışın.

Anahtar kelime araştırmasından sonra hazırladığınız listedeki ürünlere benzer ürünler bulmayı deneyin. Belki de müşteriler halihazırda Amazon’da satılan üründen pek de memnun değillerdir. Bu da dediğimiz gibi müşteri yorum ve incelemelerini okuyarak öğrenilebilir.

Şimdiden Amazon’da satış girişiminizde bol şans ve bol kazanç diliyoruz!


İlginizi çekebilir

Amazon’da Satış Yapmak İsteyenlere

E-Ticaret Yapmak İstiyorum, Ne Satabilirim?

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir