İş Dünyasında Renklerin Anlamları

İş hayatında renklerin doğru kullanılması ve iş profilinizi oluştururken renklerin anlamını bilerek hareket etmeniz hayati önem taşır.

Renk psikolojisi hayatımızı birçok yönden etkiler ve çoğumuz internet sitemizde, kurumsal kimliğimizde, ambalajlarımızda, ofisimizde, mağazamızda, pazarlamada veya iş kıyafetlerimizde kullandığımız renk seçimlerinin ne tür etkilerini olduğunu bilmeyiz.

Renklerin bilinçaltımızı etkileyen güçlü etkileri vardır ve renklerin anlamını bilmeniz başarı şansınızı artırır.

Reklam ve pazarlama çabalarınızın etkisini artırmak istiyorsanız renkleri tek başına kullanmamalısınız. Seçtiğiniz rengi tamamlayıcı renklerle kullanmak en doğru yaklaşımdır çünkü tek bir rengin aşırı kullanılması rengin etkisini olumsuza çevirir.

Sevmediğiniz bir rengi seçmek zorunda kalmazsınız çünkü birden fazla renk kombinasyonu vardır. Veya sevmediğiniz rengi çok az kullanabilirsiniz. Örneğin kırmızıyı sevmeseniz bile tutkunuzu veya enerjinizi göstermek için internet sitenizde az miktarda kullanabilirsiniz.

İşiniz için en uygun olan seçenekleri belirmek için aşağıdaki renk anlamlarını okumanızı tavsiye ederiz.

 

Kırmızının iş dünyasındaki anlamı

Kırmızı tutkunun ve enerjinin rengidir.

Bu renk alıcıları harekete geçmeye ve satın almaya teşvik eder. Örneğin insanları satın almaya teşvik etmek için tezgahları kırmızı yapabilirsiniz, insanları dükkanınıza veya kasaya yönlendirmek için kırmızı oklar veya ayak izleri kullanabilirsiniz veya internet sitenizdeki “şimdi al” butonunu kırmızı yapabilirsiniz.

Enerjinizi ve işinize olan bağlılığınızı göstermek istiyorsanız internet sitenizde kırmızıyı kullanabilirsiniz. Kırmızı iştah, enerji, tutku veya hızı temsil eder. Bu nedenle gıdayla alakalı ürün veya hizmet reklamlarında kullanıldığında oldukça etkili olur.

Uyarı işaretlerinde genellikle kırmızı kullanılır çünkü yakın mesafelerden fark edilmesi kolaydır. Ancak uzaklaşıldıkça kırmızının fark edilmesi zorlaşır. Bundan dolayı uzak mesafelerden fark edilmesi istenilen işaretler de başka renklerin kullanılması gerekmektedir.

 

Turuncunun iş dünyasındaki anlamı

Turuncuyu kullanırken dikkatli olun. Turuncuyu mümkün olduğunca tutumlu kullanın çünkü batı dünyasındaki en sevilmeyen renklerden biridir.

Turuncuyu macera, eğlence ve iyimserliği göstermek için kullanın. Turuncu kalite, sempati ve iyi niyet mesajı verir.

Turuncu restoranlarda, cafelerde, bistrolarda ve lokantalarda satışları artırmak için kullanılan en değerli renklerden biridir çünkü iştahı ve iletişimi tetikler. Müşteriler yemek yedikçe ve uzun süreli sohbetler yaptıkça daha çok para harcarlar.

Turuncu sosyal iletişim dürtülerini harekete geçirir ve bu nedenle otellerde kullanılması oldukça mantıklıdır.

Turizm acenteleri internet sitelerinde turuncuyu kullanmalıdır çünkü turuncu seyahat, macera ve heyecanlı faaliyetlerle ilişkilidir.

Spor takımları bu coşkulu rengi enerji, parlaklık ve macerayı vurgulamak için takım renklerinde kullanır.

Turuncu sevimli bir renk olduğu için genç pazarında sıklıkla kullanılır çünkü çocuklar ve gençler turuncunun verdiği eğlence ve macera duygusundan hoşlanırlar.

Şeftali gibi turuncunun daha yumuşak tonları güzellik salonları, spalar, tedavi merkezleri ve üst sınıf restoranlarda kullanılan en favori renklerdendir.

 

Sarının iş dünyasındaki anlamı

Sarı çocuk ürünlerinde kullanılan renklerden biridir. Genellikle diğer parlak ana renklerle veya ikincil renklerle kombinlenir. Sarı yaratıcılığın ve zekanın rengidir.

Tatil ürünlerinin çoğunda sarı kullanılır çünkü sarı eğlencenin, neşenin ve keyfin rengidir.

Yukarıdaki iş türleri haricinde sarıyı vurgu rengi olarak kullanmak sakıncalıdır çünkü sarının fazla kullanılması özellikle yaşlı insanlarda endişe ve kaygıya neden olur. İstikrarla ilgili mesaj vermeye çalıştığınız yerlerde sarıyı kullanmamalısınız.

İnsanların hareket etmesini istiyorsanız sarı kullanın. İnsanların birçoğu sarının fazla kullanıldığı yerlerde uzun süre kalmaz. Fast-food işletmelerinin birçoğu sarı ve kırmızıyı birlikte kullanır. Bunun nedeni insanların çok ve hızlı yemek yiyerek gitmelerini sağlamaktır.

Satış noktalarını teşvik etmek için sarı kullanabilirsiniz çünkü sarı dikkat çeker. İnsanlar çevrede dikkat dağıtıcı bir sürü şey olsa da önce sarıyı algılar.  Dikkat çekici olması ve aynı zamanda geçiciliği simgelemesinden dolayı ticari taksiler sarı renge boyanmaktadır.

Erkekler için pahalı ürünler satarken sarıyı kullanmayın çünkü ürünlerin ucuz ve sıradan olduğunu düşünürler.

Negatif çağrışımları olduğu için sarının hardal gibi kirli tonlarını kullanmayın.

Sarının siyahla kullanılması uyarı anlamına gelir ve bu nedenle sıklıkla emniyet ile ilgili işaretlerde kullanılır.

 

Yeşilin iş dünyasındaki anlamı

Yeşil sağlık ve şifayla alakalı her işte kullanılabilir.

Yeşil doğal, güvenilir ve organik ürün reklamlarında kullanılabilecek en ideal renktir. Ayrıca doğa dostu ürün reklamlarında kullanılması da avantaj sağlar.

Yeşil yeniliği ve tazeliği temsil eder. Küf yeşili antipatiye neden olur.

Yeşil insanları sosyal gruplara katılmaya ve ihtiyaçlarını tatmin etmeye teşvik eder.

Koyu yeşil para ve finansla ilgili internet sayfaları için doğru bir renk tercihidir.

 

Turkuvazın iş dünyasındaki anlamı

Turkuvaz medya iletişimi, öğretmenlik, bilgisayar veya kamuya yönelik konuşmalarla alakalı işlerde kullanılan bir renktir.

Turkuvaz su sporları, havuz temizleme firmaları veya su artırma şirketleri gibi suyun teşvik edildiği her alanda kullanılabilir.

Turkuvazın yenilikçi kalitesi vardır ve sporla alakalı işlerde dikkat çeker. Bu nedenle bu tür işlerde kırmızı, turuncu veya sarıyla kombinlenerek kullanılır.

Turkuvaz hem kadın hem erkek pazarı ve tüm yaş grupları için uygun bir renktir.

Uçuk pembe, lila veya soluk sarıyla birlikte kullanılan turkuvazın feminen enerjisi vardır. Bu nedenle moda veya güzellik pazarında, hediye veya ev eşyaları satan mağazalarda kullanılabilir.

 

Mavinin iş dünyasındaki anlamı

Mavi güven, bağlılık ve dürüstlüğün önemli olduğu muhafazakar işletmelerde kullanılır.

Bireyleri hedef alan iletişim ağırlıklı internet sitelerinde mavinin kullanılması avantaj sağlar.

İleri teknoloji ve bilgisayar teknolojileriyle uğraşan işletmeler mavi gölgeleriyle kombinlenen griden faydalanabilir.

Turkuvaz gibi mavinin de temizlik ürünleri, su arıtma veya içme suyuyla alakalı bütün işletmelerde kullanılması tavsiye edilir. Aynı zamanda havayolu, yat veya klima şirketleri gibi işletmelerin de maviyi kullanması avantaj sağlar çünkü mavi gökyüzünü, havayı ve suyu temsil eder.

Teknoloji, medikal ürünler, temizlik, erkek ürünleri veya kadın ürünleri satan internet sitelerinde mavinin kullanılması tavsiye edilir.

Mavi gıdayla alakalı işlerde kullanılmamalıdır çünkü doğada mavi gıda yoktur ve yeme içgüdüsünü engeller. Tek istisna şekerdir çünkü mavi ve pembe şirinliği temsil ettiğinden şeker ambalajlarında pembe ve mavi kullanılır.

Açık mavi sağlık ve esenliği temsil ettiğinden sağlık, seyahat ve rahatlamayla alakalı işlerde kullanılabilir.

Koyu mavi doğruluk ve dürüstlüğü temsil eden ciddi bir renktir ve genellikle siyasi örgütlerde, dini örgütlerde ve hukuk firmalarında kullanılır.

 

Çivit mavisinin iş dünyasındaki anlamı

Doğruluk ve samimiyet mesajı vermek istiyorsanız çivit mavisi kullanmanız doğru bir seçim olacaktır. Cenaze hizmetleri veren işletmeler diğer renklerle birlikte çivit mavisi kullanır.

Eğitim kurumları, hukuk firmaları ve bankalar gibi düzen ve geleneğin önemli olduğu işletmelerin çivit mavisini kullanması avantaj sağlar.

Geleceğe bakan işletmelerin çivit mavisi kullanması önemlidir çünkü çivit mavisi insanların düşüncelerini değiştirmeye yardımcı olur.

Zümrüt yeşili, turkuvaz, magenta ve pembe gibi parlak renklerle birlikte kullanıldığında rengin enerjisi daha fazla ortaya çıkar.

 

Morun iş dünyasındaki anlamı

Genç erkekler mora yavaş yavaş ısınmaya başlasa da kadınlarla veya çocuklarla alakalı ürünler ve internet sayfaları için oldukça uygun bir renktir.

Akademik kurumlar genellikle mor gölgeler veya lila kullanır çünkü bu renkler entelektüel düşünce ve başarıyı çağrıştırır.

Mor canlı altın rengiyle kombinlendiğinde zenginlik ve abartıyı temsil eder. Bir internet sitesinde altın rengine benzer mat sarı kullanmanız olumlu mesajlar vermenizi engeller ancak ambalaj ve basılı malzemelerde çok güzel görünür.

Ana renkler ve ara renklerle kullanılan mor ergenlik öncesi çağda olan çocukları cezbeder ve bu renkler bu yaş grubunu hedefleyen ürünler ve pazarlama faaliyetlerinde kullanılmalıdır.

Morun açık tonları kadın pazarını hedefleyen ürünler ve hizmetlerde kullanılır. Açık eflatun özlem hissi uyandırır ve eski danteller, hassas elişi ürünler ve antika mallar satan işletmeler için doğru bir renktir.

 

Magenta’nın ( fuşya ) iş dünyasındaki anlamı

Magenta yönetimsel uygulamalar için oldukça uygun bir renktir. Oyunculuk ve kostüm gibi yaratıcı veya sanatsal alanlarda kullanılabilir veya set tasarımcıları, yazarlar, fotoğrafçılar, mucitler, sanat malzemeleri satanlar veya galericiler tarafından kullanabilir.

Müşterilerinin eski düşüncelerinden kurtulup ilerlemelerini isteyen yaşam koçları ve rehberler magentayı kullanır. Yaratıcı ve yenilikçi mesajlar veren bir renk olduğu için insanları geleceğe bakma konusunda teşvik eder.

 

Pembenin iş dünyasındaki anlamı

Pembe merhamet, sıcaklık, umut ve anlayışın rengidir. Bu nedenle hayır kurumlarının birçoğu pazarlama faaliyetlerinde pembeyi kullanır.

Yumuşaklık, tatlılık ve sezgiselliği çağrıştırdığı için güzellik salonları, moda işletmeleri ve kozmetikçiler gibi kadınları hedefleyen ürünlerin ve hizmetlerin birçoğunda kullanılır. Ayrıca tatlılar satan şeker mağazaları ve diğer alakalı diğer işletmelerde de kullanılır.

Genç ve 8-12 yaş grubu için tasarlanan daha az pahalı ve trendi ürünlerin reklamlarında daha açık tonları kullanılır.

Tozpembe genellikle yaşlı pazarında kullanılır.

 

Altın renginin iş dünyasındaki anlamı

Algısı yüksek olan ürünler veya hizmetlerin ambalaj ve pazarlamasında altın rengi kullanılır. Bununla birlikte internet sitelerinde kullanılması pek uygun değildir çünkü kirli sarı gibi gözüktüğünden olumlu mesaj vermez.

Kaliteli erkek ürünleri satıyorsanız ambalajlarınızda, promosyon malzemelerinizde veya internet sitenizde altın rengini siyah veya lacivertle birlikte kullanabilirsiniz.

Koyu kırmızı, koyu mavi veya koyu yeşille birlikte kullanıldığında kalite, zenginlik ve prestij mesajı verir.

 

Gümüş renginin iş dünyasındaki anlamı

Gümüş rengi ustalık ve sanatçılığı yansıtır. Bu nedenle birinci sınıf hizmetler veya ürünler sunan işletmeler gümüş renginin avantajlarından faydalanabilir.

Parlak bir görüntüsü olduğundan yüksek teknoloji ve yenilikçi bilgisayar pazarında yer alan işletmeler, bilim ve teknoloji şirketleri gümüşü kullanabilir.

Kaliteli elektrikli aletler ve ekipmanlar satan işletmeler reklam ve pazarlama faaliyetlerinde gümüşten faydalanabilir.

Gümüş internet siteleri için uygun bir renk değildir çünkü gri gibi görünür ve gri de soğuk ve kişiliksiz bir renktir. Bununla birlikte hedef kitlenize uygun diğer renklerle birlikte kullanabilirsiniz.

 

Siyahın iş dünyasındaki anlamı

Siyah lüksün, zarifliğin ve soyluluğun rengidir. Kaliteli profesyonel ürünler ve lüks mallar satan işletmeler ve üst sınıf araba şirketleri siyah rengini kullanır.

Siyah ambalajlar ürünün ağır ve daha pahalı görünmesini sağlar. Şık ve zarif bir etki bırakır.

Siyahı lüks segment genç pazarındaki ürünlerin satışında ve pazarlamasında kullanabilirsiniz. Siyah asiliği ve soyluluğu yansıttığı için gençler tarafından sevilir.

Siyah kırmızı, zümrüt yeşili, sarı, magenta, kobalt mavisi ve turuncu gibi parlak, zengin ve ışıltılı renklerle kullanıldığında çarpıcı bir etki yaratır. Bununla birlikte siyahın fazla kullanılması samimiyetsiz ve korkutucu bir etki yaratır.  Siyah takım ve siyah kravat veya siyah tişört ve pantolon giymiş bir satıcı hayal edin.

 

Beyazın iş dünyasındaki anlamı

Beyaz internet sayfalarının arka planlarında kullanılabilecek en iyi renktir. Beyaz diğer renkleri yansıtır ve sarı veya pastel renkler hariç bütün renklerin rahat okunmasını sağlar.

İnternet sitenizin boş alanlarında beyaz kullanmanız internet sitenizin temiz, şeffaf ve düzenli görünmesini sağlar.

Beyaz sadelik, temizlik ve güvenliği yansıttığı için yüksek teknolojili ürünler, mutfak aletleri, banyo malzemeleri, bebek ve sağlıkla ilgili ürünlerin reklam ve pazarlamasında kullanılır.

İş türüne bağlı olarak diğer uygun renklerle bir arada kullanılması işletmenin özgünlüğünü yansıtır.

 

Grinin iş dünyasındaki anlamı

Gri birçok uygulamada kullanılan tehlikesiz bir renktir. Gri nötr ve ciddi bir renktir. Farklı mesajlar vermek ve farklı hedef pazarlara ulaşmak için diğer renklerle birlikte kullanılır.

Gri biraz beyaz ve siyahla birlikte kullanıldığında gücü ve kontrolü temsil eder ve bu nedenle hukuk ve finans sayfaları için uygundur. Maviyle kullanıldığında güven, itibar ve emniyeti temsil eder.

Gri ve altın rengi bir arada kullanıldığında profesyonelliği ve kaliteyi çağrıştırır ancak internet sitelerinde altın rengini kullanmamanız gerekir.

Açık gri turkuvaz, açık mavi, koyu mavi veya sarıyla kullandığında teknolojik bir etki yaratır.

 

Kahverenginin iş dünyasındaki anlamı

Erkeklerin birçoğu için kahverengi güç, güvenilirlik, kalıcılık ve pratiklik anlamına gelir. Ancak kadınlar için açık hava faaliyetleri ve çiftçilikle alakalı olmadığı sürece aynı anlama gelmez.

Kahverengi dayanıklılık ve gücü temsil ettiğinden toprakla ilgili işler, çevre düzenleme ve tarım işletmelerinde kullanılır.

Kahverengi dayanıklılık, güvenilirlik ve aynı zamanda sadelik ve rahatlık mesajı verir.

Kahverenginin aşırı kullanımı sıkıcı, ağır ve donuk bir etki yaratır. Çok ağırbaşlı, ciddi, pasif ve sıradan görünür.

Açık kahverengi düzgünlüğü, açıklığı, ulaşılabilirliği ve sıcakkanlılığı temsil eder.

Sütlü kahverengi doğal, sağlıklı yiyecekler ve tarımsal ürünler için kullanılabilir.

Koyu kahverengi erkek ürünlerinde krem rengi veya altın rengiyle birlikte kullanıldığında profesyonel ve asil görünür.

 

İlginizi çekebilir

Ünlü Şirketlerin Logoları ve Gizli Anlamları

Başarılı Bir Tabela Tasarımı Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir