İşe Ara Verip Tatile Çıkmanız Gerektiğinin 12 Belirtisi

Aşırı çalışmanın zararlarından bahseden ve görünüşe göre ucu bucağı olmayan yazılara rağmen halen birçok insan izinlerini ertelemeyi seçiyor. Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre çalışanlar ücretli izinlerinin yalnızca yarısını (%51) kullanıyor.

Birçok çalışan halihazırda programlarının gerisinde olduğunu düşünüyor ve izne çıkarlarsa daha da geri kalacaklarından korkuyorlar. Bazıları ise işverenlerinin onları yargılayacağından korkuyor, özellikle başka kimse izne çıkmıyorsa. Yüksek rekabet içeren sektörlerdeki çalışanlar ise iş ahlaklarının olumsuz değerlendirileceği veya iş arkadaşlarından birinin onların yokluğunda kendini göstermek için fırsat bulacağı korkusuyla işlerini bile kaybedebileceklerini düşünüyorlar.

Ancak ne kadar endişeli olursanız olun ya da işinizi ne kadar severseniz sevin, izin yapmadan çalışmak, tartışmasız sizi işinizden daha da uzun süre uzaklaştıracak bir manevi çöküntüye yol açacaktır. Bununla birlikte büyük sağlık sorunlarının baş göstermesi de olası. Uzayıp giden bir iş programının yol açtığı stres kaynaklı sağlık sorunları saymakla bitmez: uykusuzluk, mide rahatsızlıkları, asabiyet, sırt ağrısı, gerginlikten kaynaklanan baş ağrısı bu sorunlardan yalnızca birkaçı.

Londra’daki University College’de yapılan bir araştırmaya göre aşırı çalışma normale göre %33 daha fazla felç riskine ve %13 daha fazla kalp krizi riskine yol açabiliyor.

İzin kullanmadan çalışmak, sağlığınız hakkındaki sayısız belgelenmiş etkinin yanında düşük verimlilik, sönük yaratıcılık ve daha çok dikkatsizlik kaynaklı hata gibi iş hayatını doğrudan etkileyen sonuçlara da yol açabiliyor.

Öte yandan izin kullanmak, işe yenilenmiş ve enerjinizi geri kazanmış olarak dönmenize ve böylece günlük stres kaynakları ve zorluklarla daha rahat başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

“Bir iki günlüğüne de olsa işe ara vermek, hayata bakışınızı iyileştirmeye, kişisel ilişkilerinizi güçlendirmeye ve mutluluk seviyenizi artırmaya yardımcı olabilir ve tüm bunlar işe daha sağlıklı ve mutlu gitmenize yardımcı olacaktır.”

Yaratıcılık tesadüfi olaylar ve yeni deneyimlerle beslendiğine göre, düzenli olarak tatil yapmak iş yerine yeni fikirlerle dönmenizi ve eldeki konuları daha derin kavramınızı sağlamaya yardım edebilir. Bazıları işten uzaklaştıklarında işyerindeki konumlarının tehlikeye düşeceğinden korksalar bile bunun tersi de mümkün: eğer işyerinin değerli bir unsuruysanız işvereniniz ve iş arkadaşlarınız, siz işleri halletmek için orada olmadığınızda sizi ne kadar çok özlediklerini fark edeceklerdir.”

İşte sizlere mutlaka işe ara verip tatile çıkmanız gerektiğinin 12 belirtisi:

 

1.Pasaportunuzdaki Fotoğrafa Benzemeye Başladınız

Bu, iş dünyasında klasik ama oldukça doğru bir söz. Manevi çöküntünün yolda olduğunun habercisi olabilecek kronik strese dair tüm belirtiler kırmızı çizgidir: iş arkadaşlarına karşı asabiyet, rutin işlere odaklanmada zorluk, gerginlik kaynaklı kronik baş ağrıları, sırtta gerginlik, mide rahatsızlıkları ya da daha ciddi sağlık sorunları.

 

2.Uyumakta Zorlanıyorsunuz

Uyumakta yaşanan zorluk veya gecenin bir yarısında uyanmak gibi uyku sorunları aşırı çalışma ve stres belirtisi olacağı gibi her şeyi kenara atmak pahasına işinize odaklanmış olduğunuzu da gösterebilir.

 

3.Kişisel Hayatınızdaki Önemli Etkinlikleri Kaçırıyorsunuz

Eğer çok sayıda aile yemeği, okul etkinliği gibi sosyal durumu kaçırdıysanız bu durum ihtiyacınız olan izni alıp aile bağlarınızı güçlendirmeniz gerektiğine işaret ediyor olabilir.

 

4.İşyerinde Daha Çok Hata Yapmaya Başladınız

İster finansal raporlarla, ister müşteri işlemleriyle alakalı olsun; normalden fazla hata yaptığınızı fark ederseniz bu zihninizi boşaltmanız gerektiğine dair bir ipucu olabilir.

 

5.Artık İşiniz Hakkında Hevesiniz Kalmadı

Eğer bir pazartesi sabahı işe gitmek için bir zamanlar olduğunuz kadar heyecanlı olmadığınızı fark ederseniz ya da önceden keyif aldığınız bir iş aktivitesi artık sizde endişe uyandırıyorsa büyük ihtimalle mola vermeniz gerekiyor. Eğer iş motivasyonunuz sönükleştiyse ve eskiden işinizi sevmenizi sağlayan şeyi artık hatırlayamıyorsanız biraz uzaklaşmanın zamanı gelmiş olabilir.

 

6.Espri Anlayışınızı Kaybettiniz

Bu tatile çıkma zamanınızın geldiğine dair sağlam bir belirti. Özellikle de eskiden olduğu kadar kolay gülmediğinizi veya işle ilgili zor durumlarda olayın “komik yanını” görmekte zorlandığınızı fark ediyorsanız…

 

7.Pireler Rutin Olarak Develere Dönüşüyor

Önceden aldırış etmediğiniz veya başa çıkmakta zorlanmadığınız olaylar artık aşılamaz engeller gibi görünüyorsa ve olaylara yaklaşımınız sağlıksızlaştıysa zihninizi tazelemeniz gerekiyor olabilir.

 

8.Tüm Hayatınız İşinizin Etrafında Dönüyor

Tüm benliğiniz işinizin etrafına sarıldıysa öyle ki gerçekten kim olduğunuzu artık hatırlamıyorsanız, tatil yapmanın vakti çoktan gelmiştir.

 

9.Hayatınızdaki Birçok Şeyi Dışlama Noktasında İşinizi Düşünüyorsunuz

Eğer işiniz dışında kalan zamanın çoğunu iş hakkında düşünerek veya konuşarak geçiriyorsanız, tatile çıkıp tekrar odaklanmanın zamanı gelmiş olabilir.

 

10.Stresle Başa Çıkmak İçin Sağlıksız Kararlar Veriyorsunuz

İşten ayrılır ayrılmaz kaçarcasına eve yönelmek, aşırı yemek, alışılmış egzersiz rutininizin dışına çıkmak… Bütün bunlar hayatınıza tatil yaparak biraz renk katmanız gerektiğinin işaretleri olabilir.

 

11.Boş Vaktiniz Yeterince Boş Değil

Eve geldiğinizde, koşuya çıkmak veya eğlenceli bir aktivite yapmak yerine kendinizi koltuğa atacak enerjiyi zor buluyorsanız bunun sebebi boş vakitlerinizi verimli geçirmeye enerjinizin olmaması ve verimli geçen dinlenme ile elde edeceğiniz sağlık ve zindeliği elde edemiyor olmanız olabilir.

 

12.İş Dışındaki Her Şey Hakkında Hayal Kuruyorsunuz

Çalışırken amaçlarınıza odaklanmak ya da şirketin hedefleriyle refahını düşünmek yerine piyangoyu kazanmak veya rüyalarınızdaki tatil hakkında hayal kuruyorsanız ve bu günden güne artıyorsa bir tatil ayarlamanın zamanı gelmiştir.

 

İlginizi çekebilir

Tatile Çıkacak Girişimciler İçin 6 İpucu

Seyahat Ederek Çalışmak İsteyen Girişimcilere Tavsiyeler

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir