İstifa edip kendi işinizi kurmak mı istiyorsunuz?

Soru: Düzenli işimde çok başarılıyım ve aynı zamanda kendi işimi yapıyorum. Biraz daha zaman, çaba ve yatırımla işimin çok daha başarılı olacağını düşünüyorum ancak bunun için işimden istifa etmem gerekiyor. Girişimcilik dünyasına girmek için doğru zamanın gelip gelmediğini nasıl anlayacağım?

Hemen hemen herkeste biraz girişimcilik ruhu vardır ve herkes bu potansiyelle kendi işini kurabilir. Ancak girişimcilerin hayatı herkese göre değildir. Birçok insan girişimci olarak ilerlemektense yeteneklerini başka birinin şirketinde kullanmayı tercih eder.

Yukarıdaki soruyu soran kişi kendi işini kurma ve kurum içi kariyer yapma arasında kalmıştır. Aslına bakacak olursanız ne yapmanız gerektiği konusunda en doğru kararı verecek kişi sizsiniz. Kendi işinize güveniyorsanız gerekli şartlar olştuğunda istifa edip kendi işinize odaklanmanın zamanı gelmiş demektir.

Girişimcilerin belirli bir noktada gözlerini kararttıkları doğrudur. Ürkütücüymüş gibi görünse de, bir paraşüte ve bir B planına sahip olduğunuzdan emin olmanız bu işin anahtarıdır.

 

İstifa etmeden önce yapmanız gerekenler

İstifa etmeden önce yapmanız gereken ilk şey kendi işinizi nasıl kuracağınızı planlamak olmalıdır. İşyerinizi nerede açacağınızdan, ürünlerinizin mağaza raflarında nasıl gözükeceğine kadar her şeyi düşünmelisiniz. Süreyi çok uzatırsanız koşullar ve pazar değişebilir. Ve bu nedenle pazar açığını kaybedebilirsiniz.

Planınızın ana hatlarının iyi işlediğinden emin olun ve detaylar arasından seçim yapmak için sağlam akıl hocaları ile temas kurun.

Akıl hocalarınız, bir şeyler plan doğrultusunda gitmediğinde size tavsiyeler vermeli ve yardım etmeliler.  Deneyimi olan ve ustalık bilgisi olan insanlardan oluşan sağlam bir destek ağı daha iyi kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

İşletmenizi yegane gelir kaynağınız haline getirmeden önce, dezavantajlara karşı kendinizi korumaya aldığınızdan emin olmalısınız. Olası en iyi çıkışı yakalamak için yatırımcılardan finansal yardım almanız veya bir ortak bulmanız gerekebilir. Açmayı düşündüğünüz iş türü ne olursa olsun, başarı ve hatta başarısızlıkların bile sonuçlarını düşünmeli ve başarısızlık ihtimalini düşürmek için neler yapabileceğinizi değerlendirmelisiniz. Acil durum planı yaparsanız bu plan güvenli bir şekilde ilerlemenize yardımcı olur.

Plan yapsanız, ağ kursanız ve finansman bulsanız bile, fırsat penceresinin belli noktalarda kapanabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bütün bunlardan sonra yapmanız gereken şey istifa etmek ve kendi işinizin patronun olmaktır.

Cesur olun: Bütün bu planlamadan sonra, fikrinize güvenin ve kendinize ve ekibinize inanın. İyi şanslar!

 

İlginizi çekebilir?

İstifa edip iş kurmak isteyenlere öneriler
Kendi işinizi kurun!
İş kurma kredisi nasıl alınır?
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir