Çalıştığınız İşten İstifa Etmeden Kendi İşinizi Kurmak

Karşılaştığım birçok insan bana kendi işini kurmayı hayal ettiğini söylüyor. Ben de onlara, ʺNeden kurmuyorsunuz o halde?ʺ diye soruyorum. Genelde çok fazla maddi ve kişisel sorumlulukları olduğunu, bu nedenle işlerinden istifa edemeyeceklerini söylüyorlar. Ben de onlara kendi hikâyemi anlatıyorum.

Finansal hizmet sektöründe inanılmaz bir işim vardı ve inanılmaz insanlarla çalıştım ama bir şeyler eksikti. Herkes gibi ailevi sorumluluklarım vardı ama tutkun olduğum işi de yapmak istiyordum. Daha sonra türlü zorluklarla karşılaştım. Mali kriz, boşanma ve yakın arkadaşlarımın işlerinden çıkarılması gibi. Bu deneyimlerin sonunda kaderimin kontrolünü elime almak istedim.

O dönemde ünlü İngiliz kutup araştırmacısı Robert Swan’ın New York’ta konuşma yapacağını öğrendim. Swan tarihte hem Kuzey hem de Güney Kutbuna yürüyen ilk kişi olmakla birlikte dünyaca ünlü çevrecilerden biridir. Swan işine yürekten bağlı biri. Onun işine olan bağlılığı beni hayatımda değişiklik yapmaya itti. Kendim hakkında bir şeyi biliyordum. Finans sektörü bana göre değildi. Zaman zaman sabahları kalktığımda sevdiğim işi yapıyor olsaydım hayatım nasıl olurdu diye düşünüyordum. Macerayı, tarihi ve imkânsız şeyleri başaran insanların inanılmaz hikâyelerini severim. Bu üç bileşeni bir araya getirerek bir macera seyahat şirketi kurmaya karar verdim. Kurduğum şirket mali açıdan refaha ulaşana kadar işimden istifa etmedim. The Explorer’s Passage adını verdiğim şirketi mali açıdan iyi bir duruma getirmek için geceleri ve hafta sonları çalışarak yedi sene uğraştım. Şubat ayında işimden istifa ederek şirketin başına geçtim. Birçok başarılı şirket bu şekilde kurulmuştur.

Instagram’ın kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger şirketi geceleri ve hafta sonları çalışarak kurmuşlardır. Piyasaya ilk sundukları ürün Foursquare benzeri bir uygulamaydı fakat pek tutulmadı. Ardından bir fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram’ı geliştirdiler. Maaşlı bir işe sahip olmak, size iş modelinizi geliştirmek ve ticari olarak uygulanabilir bir ürün yaratmak için zaman ve esneklik kazandırır. Bu yaklaşımın birçok avantajı vardır.

Maaşınızın bir kısmını işinizi kurmaya aktarabilirsiniz ve büyük olasılıkla kredi almak zorunda kalmazsınız. Ayrıca şirketinizi kurmak için yatırımcı arayışına girmezsiniz. Ben şahsen şirketimi tek başıma kurmak istedim. Belki bir ortağım olsaydı şirketimi daha kısa sürede kurabilirdim fakat iyi ki yok çünkü şirketimi istediğim gibi yönetme ve çalışma sürelerimi belirleme özgürlüğüne sahibim.

Tahminlere göre küçük işletmelerin yalnızca % 39’u uzun vadede ayakta kalabiliyor.  Bu istatistik yeni iş kuracaklar için önemlidir. Sabit bir geliriniz olmadan ilk yılları atlatmak bayağı zordur. Bu nedenle yıllık bütçenizi buna göre ayarlamalısınız.

İngiliz milyarder ve maceracı Richard Branson batma riskinden korunmada ustadır. Ayrıca çalışanların işlerinden istifa etmeden kendi işlerini kurmaya başlamaları konusunda onları yürekten desteklemektedir. Belki bilmiyorsunuzdur ama Virgin Müzik Şirketi ve Virgin Atlantik Havayolları adlı şirketlerinin temellerini başka bir işte çalışırken atmıştır.

İşinden istifa etmeden kendi işini kurmak isteyenlere bazı tavsiyeler:

 

1. Tutkuyla bağlanacağınız bir şeyler bulun.

Aslında şanslıydım çünkü iyi bir işim vardı fakat tutkularımın peşinden gitmeye karar vermiştim bir kere. İşinizi kurma aşamasında bayağı zorlanacaksınız. Başarılı olmamda ana etken fikrime tutkuyla bağlı oluşumdu. İşimi çok sevdiğim için saatlerce ara vermeden çalışmak beni yormadı. Sevdiğiniz işi bulursanız yılmadan ve azimle hedefinize yürüyebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz?

 

2. Hiç korkmadan ilk adımınızı atın.

Çoğu insan işlerini kurmaya nereden başlayacağını bilememenin sıkıntısını yaşar. Hiç korkmadan bir yerden başlayın gerisi gelir. Burada anahtar faktör ufak adımlarla ilerlemektir. Mesela ilk önce şirketinizin ismini belirleyin ardından logonuzu oluşturun. Daha sonra gerisi çorap söküğü gibi gelir. Bir yılın ardından geriye dönüp baktığınızda günde birkaç saatlik ekstra çalışmayla kazandığınızı başarılarla övüneceksiniz.

Mutlaka okuyun: Adım Adım Kendi İşini Kurma Rehberi

 

3. Maaşlı işinizi boşlamayın.

Kurduğunuz şirketin başarılı olacağının bir garantisi yoktur. Bu nedenle maaşlı işinizde sıkı çalışmaya devam edin. Maaşlı işiniz size sabit bir gelirle, gelecek güvencesi sağlamanın yanı sıra günden güne yeni şeyler öğrenme ve kendinizi geliştirme fırsatı sunar. Ayrıca öğrendiklerinizin kurmak istediğiniz işe faydası dokunur. Risk yönetimi, pazarlama ve satış konularında derin bir anlayışa sahip olan inanılmaz bir yönetici için çalıştığım için şanslıydım. Bu durum işimi kurmamda bana çok yardımcı oldu. Maaşlı işinizde mümkün olduğunca çok şey öğrenin.

Mutlaka okuyun: “İstifa Etmeli miyim?” Diyenlere

 

4.Gerektiğinde uzmanlardan yardım alın.

Başlangıçta işinizle ilgili her şeyi bilmeniz olanaksızdır. Girişimcilik yolunda akıl hocası ve iş koçu gibi kimselerden destek almanızı öneririm. Başka görüşlere sahip olmak, kaçırabileceğiniz şeyleri ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Zirveye çıkmanın anahtarı budur. Ben bu gerçeği zor yoldan öğrendim.

Şirketimi yeni kurduğum zamanlardı ve satışlar pek iyi gitmiyordu. Şirketimi başarıya ulaştırmak konusunda kararlıydım ve her şeyi kendi başıma yapıyordum. Sonunda bir şeyler yapmazsam başaramayacağımı anladım ardından şirkete akıl hocası ve iş koçlarını davet ederek şirketimi incelemelerini ve açıkça görüşlerini bildirmelerini istedim. Kısa bir süre sonra satışlar artmaya başladı.

Mutlaka okuyun: Akıl Hocası Kimdir? Bir Akıl Hocasına Neden ve Nasıl Sahip Olunmalı?

Benim size tavsiyem yardım istemekten çekinmeyin. Bu sayede büyük işler başarabilirsiniz. İşimden istifa ettiğim gün işim hazırdı. Şirketimi kurmuştum. Acele etmeyin. İşinizi kurup işlerin iyice oturmasını sağlamadan işinizden istifa etmeyin. İşimi kurmak hayatımda yaşadığım en büyük maceralardan biriydi. Sabahları kalktığımda sevdiğim işi yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Başarımı akıllıca davranarak riskleri minimuma indirmeye ve uzun vadeli düşünmeye borçluyum. Siz de kendi işinizi kurmayı hayal ediyorsanız, hayalinizin peşinden gidin fakat akıllıca davranın.

Mutlaka okuyun: 7 Adımda Uzun Vadeli Düşünmek

Avatar

Yazar : İpek Külah

Çevirmen

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir