İsveç’te Bir Alışveriş Merkezi Sadece İkinci El Eşya Satıyor

İsveç’te bulunan ReTuna adlı alışveriş merkezinde sadece kullanılmış ikinci el ürünler satılıyor.

Müşterilerin alışveriş anlayışlarını değiştirmeyi planlayan benzer girişimleri daha önce de görmüştük. Şimdilerde İsveç merkezli ReTuna adlı alışveriş merkezinde sadece ikinci el eşyalar satılıyor.

ReTuna’nın eğitici bir yanı da bulunuyor. İnsanlara satın aldıkları ürünlerin başka amaçlar için nasıl kullanılabileceğini de öğreten AVM’de tüm gıdaların organik olduğu restoran katı, kiralık konferans salonu ve insanların tamirat konusunda eğitim aldığı atölyeler bulunuyor. Yani burada insanlara aldıkları ürünleri nasıl daha uzun süre kullanabilecekleri konusunda eğitim de veriliyor. AVM’de satılan tüm ikinci el eşyalar, satışa çıkmadan önce temizleniyor ve gerekirse tamir ediliyor.

ReTuna’nın en az atık ve maksimum çevre duyarlılığı felsefesini benimsemesi tüm mağazalar için çok iyi bir örnek teşkil ediyor. Stockholm’e çok yakın bir bölgede konumlanan AVM, 2015 yılından beri faaliyette. Haftanın her günü açık olan alışveriş merkezinde pazartesi günleri özel indirimler yapılıyor.

Sizce ülkemizde de buna benzer sürdürülebilirliğe dayalı, çevresel konulara duyarlı, insanlara bu konularda eğitim verebilecek yerel veya ulusal alışveriş merkezleri kurulabilir mi?

 

İlginizi çekebilir

Geri Dönüşüm Sektörü İş Fikirleri
Çevresel Sürdürülebilirlik Alanındaki En İyi İnovasyon Projeleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir