İkinci El Gelinlik Mağazası Açmak

 

Gelinlikler yaşam süresi kısa olan pahalı ürünlerdir. Gelinlikler düğün gecesinden sonra belki bir gün kızımda bu gelinliği giyer düşüncesiyle bir elbise çantasının içinde dolabın bir köşesine konulur. İkinci el gelinlik mağazaları gelinlikleri bozulmayacak bir şekilde saklayarak makul fiyatlara satarlar. Böyle bir iş kurmak ve başarılı olmak için kaliteli ürünlere, avantajlı bir mekana, çekici bir mağazaya ve iyi hazırlanmış bir iş planına ihtiyacınız olacaktır.

Kendi işini kurmak isteyenler için son derece cazip olan bu iş fikri ile dünya evine girmek isterseniz işte sizlere birkaç öneri:

  

Mağazayı açma hazırlıkları

1- İkinci el gelinlik mağazanızı açabilmek için gerekli olan yasal düzenlemeleri araştırın. Bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurarak neler yapmanız gerektiğini öğrenin. Bankaya göstermek için bir iş planınıza ihtiyacınız olacak. İş planı sadece amaçların ve bu amaçların nasıl gerçekleştirileceğinin tanımlanmasından fazlasıdır. İşletmenizi açmak için krediye ihtiyacınız varsa Kosgeb’e başvurabilirsiniz. Kredi alabilmek için tahmini kazançları ve harcamaları kapsayan detaylı bir iş planı hazırlamalısınız.

2- Gelinlik mağazanız için yer bulun. İkinci el gelinlikler için genellikle fiziki bir dükkan açmanız gerekir ancak isterseniz online gelinlik mağazası açmayı da düşünebilirsiniz. Kadınların çoğu para ödeyecekleri gelinlikleri denemek isterler. Fiziki bir mağaza açtığınız zaman müşterilerinize daha pahalı ürünler sunabilirsiniz. Kaliteli veya yaya trafiğinin yoğun olduğu bir muhitte uygun fiyatlı bir yer bulun. Bununla birlikte işletmenizi doğru bir şekilde kurarsanız kenar mahallede bile dükkan açsanız ürün almak isteyen müşteriler size geleceklerdir. 

3- Envanterinizi araştırın. Mağazanızı açmadan önce satmak için ürünlere ihtiyacınız olacaktır. İyi bir terzi değilseniz veya leke çıkarmaktan anlamıyorsanız sadece iyi durumda olanları satın alın. Kadınların çoğu önünde leke olan bir gelinliği almak istemez. İkinci el mağazalardan kendiniz alışveriş yapın ancak sadece mükemmel veya mükemmele yakın olanları satın alın. Gazetelere ve dergilere reklam verin.

Mağazayı düzenleme

1- İkinci el gelinlik mağazanızın vitrinini tasarlayın. Yaptığınız işi yansıtan bir tabela yaptırın. Ana renkler veya çocuksu yazılar kullanmayın, şık bir tasarım olsun. Mümkün olduğunca samimi bir ortam olsun ki mağazanızın önü ve tabelanız müşterilerin kapıdan içeri girmelerini sağlasın.

2- Ürünlerinizi sergileyin. Yüksek fiyatlı kaliteli kıyafetler satmak istiyorsanız ürünlerinizi perakende satış dükkanında satılıyormuş gibi sergileyin. Gelinlikleri askılara gelişigüzel asarak kalabalık yapmayın, türüne ve ölçülerine göre düzenleyin. Gelinlikleri giysi formlarını en iyi gösterecek şekilde sergileyin. Yeterli alanınız varsa birkaç sandalye ve üzerinde gelinlik dergilerinin olduğu küçük bir masa koyun.

3- Mağazanızın reklamını yapın. Reklamlara gereken önemi gösterin. Gazeteler ve radyo özellikle genç yetişkinlere hitap eden radyo istasyonları yaptığınız yatırımın kısa sürede size geri dönmesini sağlar. Çalışma saatlerinizi ve ikinci el gelinlik mağazanızın yerini açık bir şekilde belirtin ki insanlar sizi bulabilsin.

 

İpuçları ve uyarılar

Hangi kalitedeki ikinci el gelinliklerin satıldığını görmek için online müzayedeleri izleyin. Bu müzayedeler ürünlerinizi fiyatlandırmanıza yardımcı olur. 

Gelinler ve gelinlikler arasında duygusal bir bağ vardır. Bu nedenle ikinci el gelinlik almak gelinler için zor bir süreçtir.

Gelinlerin çoğu gelinlikler mükemmel olmazsa almayı reddederler. Gelinlikleri adamakıllı temizlemedikçe ve tamir etmedikçe sergilemeyin.

İş kurmak istiyorum” diyenler için en kazançlı iş kurma fikirlerini paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir