İşyerinde Başarılı Olmanın Yolları

Bir iş bulduğunuzda, işyerinde başarılı olabilmek için mümkün olan herşeyi yapmak istersiniz. Başarılı olup, olmayacağınıza çok sayıda faktör etki etse de aşağıdaki temel adımları takip ederek başarılı olma şanısınızı arttırabilirsiniz.

İşte sizlere işyerinizde başarılı olmanın 5 yolu:

 

İşyerinde nasıl başarılı olunur?

1.İşinizi yapın. İşinizi yaptığınıza emin olmak için size verilen her görevi anladığınızdan emin olun. İşe veya iş eğitiminize başlangıçta, işvereniniz size bir görev listesi temin etmelidir. Sorular sorun ve işi yapmak için en verimli yöntemi bulun. Hata yaptığınızda, hatanızı tekrarlamak yerine ondan ders çıkarın. Odaklanabilmek için zaman zaman listenize tekrar bakın. Yaptığınız işten gurur duymanız için kendinizi ve işvereninizi mutlu edin.

2.Kurallara uyun. İşverenin politika ve prosedür klavuzunu okuyun ve anlayın. İşverenin kurallarını ve düzenlemelerini öğrenmek ve izlemek sizin görevinizdir. Sorularınız olduğunda klavuza bakın. Bir yanıt bulamazsanız, danışmanınıza sorun.

3.Saygılı olun. Kendinize olan özgüveniniz, sıcak bir gülümseme, dostça kelimeler; danışmanınızla, iş arkadaşlarınızla, müşterilerinizle güçlü iş ilişkileri kurmanızda uzun yol kat etmenizi sağlar. Samimi olmaya çalışın fakat orada sosyalleşmek için değil çalışmak için bulunduğunuzu unutmayın. Espiri anlayışı genellikle takdir edilir, ancak her zaman profesyonel bir tutum gerektirir.

4.Takımın bir oyuncusu olun. Takım içerisinde aktif bir dinleyici olun. Danışmanınız ve iş arkadaşlarınız böylece sizin, onların düşüncelerine değer verdiğinizi hissedecektir. Yine de kendi bilginizi, uzmanlığınızı, heyecanınızı paylaşmaktan korkmayın. İşverenler çalışanının girişken olmasını, talimatları yerine getirmesini, yapıcı eleştirilere olumlu cevap vermesini ve sürekli işbirliği içerisinde olmasını isterler. Buluşmalara ve firma sponsorluğundaki sosyal aktivitelere katılın.

5.Bir akıl hocası bulun. Size danışmanlık yapabilecek deneyimli bir iş arkadaşı edinin.Akıl hocası sizin kariyer gelişiminize; (tavsiye vererek, önerilerde bulunarak, üst düzey yönetime erişiminizi artırarak) yardımcı olur. Ve genelde iyi dinleyicidirler. Bir akıl hocası bulmak için öncelikle güçsüz yönlerinizi belirleyin. Daha sonra, bu yönleri güçlü, sizin hayranlık duyduğunuz bir kariyere sahip olan ve üst düzey yönetimle irtibata geçebilen bireyleri belirleyin. Samimi olmaya çalışın, zaman zaman tavsiye isteyin ve yavaşça ilişkinizi yapılandırın.

İşyerinde başarılı olup işinde yükselmek isteyenlerin her şeyden önce işini sevmesi ve işinde mutlu olması gerektiği unutulmamalıdır. Kendinizi mutlu hissettiğiniz bir işyerinde çalışıyorsanız başarıya ulaşmak sizin için çok daha kolay olacaktır. Son olarak, işyerinde gerçekten başarılı olmak istiyorsanız şu cümleyi aklınızdan hiç çıkarmayın: ” İşinizi sevin, azimli çalışın ve dürüst olun!

Sizin de işyerinde başarılı olma konusunda tavsiyeleriniz var mı?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir