İyi Elemanlar Nasıl Bulunur?

Girişimci bir işi tek başına büyütemez. Bazıları dener ancak bu neredeyse imkansızdır. Her başarılı girişimcinin arkasında iyi bir ekip vardır.

Girişimci bir fikre yatırım yapar ve hatta o fikri ticarileştirir. Ancak zamanla işleri tek başına yürütmek zorlaşır. İşte bu noktada, akıllı liderlerin girişimcilik hayallerine ulaşmalarına yardımcı olacak en iyi elemanları bulmaları gerekir.

Günümüz ekonomisinde, en iyi elemanları bulmak çok önemli. Girişimcilerin zaman ve para kaybetmeye ve kötü sonuçlar almaya tahammülü yok. Yeni elemanlar bulmanın, yeni elemanlarla mülakat yapmanın ve yeni elemanları eğitmenin maliyeti oldukça yüksek.

Kariyerim boyunca yüzlerce insanı işe aldım. Bazıları muhteşemdiler ve başarımıza büyük katkılarda bulundular. Diğerleri işe yaramadılar. Çoğu durumda, bir eleman istifa ettiğinde veya işine son verildiğinde problem ben olurdum. İşine son verilenler iyi insanlardı. Yeni elemanlar alma konusunda başarısız olan bendim.

Tek kriterim en iyi becerilere, deneyimlere ve yeteneklere sahip olan adayları bulmaktı. Ancak daha sonra 6 kategori belirledim. Sizde yeni elemanlar alırken bu 6 faktörü hesaba katın:

 

1 – Yetkinlik

Dikkate alınması gereken ilk faktör yetkinliktir. Potansiyel aday, görevleri başarıyla tamamlayabilecek gerekli becerilere, deneyimlere ve eğitime sahip mi?

 

2 – Kabiliyet

Bu kişi hem kolay hem de daha fazla çaba ve yaratıcılık gerektiren zor görevleri tamamlayabilecek mi? Bana göre kabiliyet, gelişme potansiyeline ve daha fazla sorumluluk alma yeteneğine sahip olmaktır.

 

3 – Uyum

Bu kişi iş arkadaşlarıyla ve daha da önemlisi var olan ve potansiyel müşterilerle ve ortaklarla uyum içinde çalışabilecek mi? Hatırlanması gereken bir diğer önemli bileşen de kişinin sizinle veya patronuyla uyum içinde çalışma arzusudur.

 

4 – Sadakat

Potansiyel aday uzun vadeli çalışma konusunda ciddi mi? Yoksa daha iyi bir iş çıkarsa, istifa eder mi? Özgeçmişine bakın ve önceki iş yerlerindeki çalışma sürelerini inceleyin.

 

5 – Karakter

Potansiyel adayın değerleri sizinkilerle paralel mi? Dürüst mü? Gerçeği söylüyor mu? Sözlerini tutuyor mu? Eleştiri kaldırabiliyor mu? Özverili bir takım oyuncusu mu?

 

6 – Kültür

Her işletmenin kendi kültürü vardır. Kültür liderin ve elemanların davranışlarını etkileyen belirli değerlere, beklentilere, politikalara ve prosedürlere göre şekillenir. Şirket kültürünü yansıtmayan çalışanlar yıkıcı ve zor olma eğilimindedirler.

Potansiyel adayları bu 6 kategoriye değerlendirin. Mütevazi veya abartılı olabilirler. Gerçeği araştıracak olan sizsiniz. Potansiyel adayın bir önceki işvereni ile de görüşmenizi tavsiye ederim. Önceki işverenler fikirlerini tam ve net olarak beyan edeceklerdir. Bu sayede potansiyel adayın yukarıda yer alan 6 özelliğe uyup uymadığını öğrenebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Mutsuz çalışanlar sizi iflasa sürükleyebilir!
Çalışanlarınızı motive etmenin yolları
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir