Çalışanlarınızı motive etmenin yolları

Çalışanları motive etmek sandığınız kadar zor değildir. Çalışanlarınızı motive etmek istiyorsanız onlarla vakit geçirmeli ve her gün işe heyecanlı bir şekilde gelmelerini sağlamalısınız. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Sadece aşağıda yer alan kolay adımları izleyin.

 

1- Samimi bir iş ortamı yaratın

Güzel bir atmosfer yaratın:

Çalışanlarınız günlerinin büyük bölümünü çalışarak geçirdiğinden mümkün olduğunca samimi ve çekici bir çalışma ortamı yaratmalısınız. Çalışanlarınız için samimi ve rahat bir atmosfer yaratırsanız işe daha hevesli geleceklerdir. İşte nasıl yapacağınız:

 • Fazla sıkışık olmayan bir ortam yaratın. Çalışanlarınız nefes aldıklarını hissetsinler ve rahat bir şekilde yürüyebilsinler. Kendilerini ne kadar özgür hissederlerse, o kadar mutlu olurlar.
 • Ofis sıcaklığı ne çok sıcak ne de çok soğuk olsun. Üşürlerse motive olamazlar veya terlerlerse odaklanamazlar.
 • Aydınlatmalarla hoş bir ambiyans yaratın. Ofisinizde parlak floresan ışıklar varsa çalışanlarınıza yardımcı olamazsınız. Bunun yerine, gözü rahatsız etmeyen daha düşük vatlı ampuller kullanarak büyük fark yaratabilirsiniz.
 • Ofisin yeteri kadar gün ışığı aldığından emin olun ve çalışanlarınızı pencerelere yakın yerlere oturtun. Işığa ve açık havaya yakın olurlarsa kendilerini daha rahat hissederler.
 • Ortamınız fazla sıradansa, daha rahat mobilyalar koyabilir ve çalışanlarınıza zaman zaman buradan çalışabileceklerini ve aynı zamanda masalarına bağımlı kalmak zorunda olmadıklarını söyleyebilirsiniz.

Duvarlardaki boşlukların avantajlarından faydalanın:

Çalışanlar bir şeyler düşünürken duvarlara bakarlar. Bu nedenle duvarları kullanarak dikkatlerini çekebilir ve daha iyi işler çıkarmalarını sağlayabilirsiniz. İşte duvarlarınıza asabileceğiniz birkaç şey:

 • İnsanların resimler, doğum günü kartları ve iş arkadaşlarıyla paylaşmak istedikleri herhangi bir kişisel bilgiyi asabilecekleri bir ilan panosu koyun. Bu insanların kendilerini daha rahat hissetmelerine ve hatta panoya bakarken gülümsemelerine neden olacaktır.
 • Öne çıkan çalışanlarınızı takdir edin. Duvara ayın elemanı posteri asmak zorunda değilsiniz ancak bütün ofisin görmesi için öne çıkan çalışanlarınızla ilgili küçük ilanlar asabilir veya kişisel başarılarını yazabilirsiniz.
 • Şirketiniz güçleniyorsa, çalışanların motivasyonunu arttırmak için şirketin ilerlemesini gösteren posterler asın.
 • Birkaç motivasyonel slogan asın ancak abartmayın.
 • Göze hoş gelen birkaç resim asın. Parlak ve cafcaflı posterler yerine hoş bir izlenim bırakacak birkaç resim veya tablo asın.

Teşvik olarak yiyecekleri kullanın:

 • Yiyeceklerin gücünü hafife almayın. İnsanlar onları bekleyen yiyecekler olduğunu bilirlerse ofise daha heyecanlı bir şekilde geleceklerdir. İşte çalışanlarınızı motive edebilecek birkaç yiyecek numarası:
 • Mutfakta çay ve kahve olsun ki kahve içmek için dışarı çıkmak yerine ofiste daha çok vakit geçirsinler.
 • Haftada veya ayda bir kez simitler ve kurabiyeler getirin. Bu sayede çalışanlarınız ofise daha erken geleceklerdir ve ofiste daha çok vakit geçireceklerdir.
 • Öğle yemeği için ara sıra pizza siparişi verin. Ayda bir “pizza günü” bile yapabilirsiniz.
 • Atıştırmalıklar koyun. Patlamış mısır yapın, cipsler getirin veya brownie yapın.
 • Çalışanların kendi yemeklerini hazırladıkları ve getirdikleri grup yemekleri düzenleyin. Bu, güzel yemekler yemenin ve insanların birbirini daha yakından tanımasının ucuz yollarından biridir.
 • Çalışanların doğum günlerinde pastalar veya kekler sipariş edin.
 • Neşeli bir ortam yaratın. Herkesin kendini evindeymiş gibi hissetmesi için yılbaşında nane aromalı şekerler alın ve yılbaşı ağacı koyun.
 • Sağlıklı atıştırmalıklardan koymayı da ihmal etmeyin. Bazı insanlar bir sürü yiyecek seçeneğinin olduğu ofislerde çalışmaya başladıklarında kilo alırlar.

Çalışanların işe gelirken rahat kıyafetler giyebilecekleri bir gün olsun:

Rahat kıyafetler çalışanlarınızın işe gelirken daha çok heyecanlanmalarını ve iş ortamında daha rahat olmalarını sağlayacaktır.

 

2- Çalışanlarınızı takdir edin ve ödüllendirin

Çalışanlarınızı ayrı ayrı takdir edin:

İyi işler çıkardıklarında onları daha yakından tanımak için zaman harcamalısınız. Herkesi takdir etmek yerine, sadece o kişinin yanına giderek veya bir e-posta veya not yazarak çalışmalarından dolayı teşekkür edin.

 • Çalışanınızı ilan panosuna bir şeyler asarak veya başarılarını vurgulayan bir e-posta göndererek de takdir edebilirsiniz.
 • Bir çalışanınız, yeni ve prestijli bir müşteri ile anlaşma imzalamak gibi muhteşem bir şey yaparsa, bu kişiyi övmek için duyuru yapabilirsiniz. Sözlerinizin arkasından alkış almaktan korkmayın.
 • Çalışanlarınızın bireysel performanslarını takdir etmeniz önemlidir ancak sürekli aynı kişileri takdir ederek diğerlerini ihmal etmemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Çalışanlarınızı grup olarak takdir edin:

Birim olarak iyi iş çıkardıklarını ekibinize söyleyin ve gösterdikleri çabayı takdir edin. Çalışanlarınızı takdir etmek için sadece birkaç dakikanızı ayırmanız motivasyonlarını arttıracaktır. İşte nasıl yapacağınız:

 • Şirketin gidişatı ile ilgili konuşmak için toplantı düzenleyin ve çabalarının şirket misyonuna nasıl katkıda bulunduğunu gösterin. Çalışanlarınız kendilerini çarkın dişlisi gibi hissetmek istemezler ancak değerli olan bir şeye katkıda bulunmak hoşlarına gidecektir. Bu nedenle kendilerini özel hissetmelerini sağlayın. Ekibinizin katkılarını rakamlarla ve gerçeklerle göstermeniz çok daha iyi bir etki bırakacaktır.
 • Katkılarının ne kadar değerli olduğunu göstermek için her hafta e-postalar, güncellemeler veya bültenler gönderin. Ekibinizin çabalarını takdir edin ve yaptıklarını vurgulamak için olumlu sıfatlar kullanın.
 • Geliştirilmesi gereken şeyler olduğunu düşünüyorsanız, sorun yok. Yapılması gerekenler konusunda çalışanlarınıza karşı dürüst olun. Çalışanlarınızın aklında negatif geribildirimlerdense olumlu geribildirimler kalsın. Bu motivasyonlarını arttıracaktır.

Çalışanlarınızı ödüllendirin:

Ödüller sistemi oluşturmanız çalışanlarınızı motive etmenini en iyi yollarından biridir. Kimin en hızlı olduğunu görmek veya ay sonunda kimin en yüksek kazancı sağladığını görmek için yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Aptalca bile olsa her yarışmanın bir ödülü olsun. Verebileceğiniz ödüllerden bazıları:

 • Küçük hediyelerle onları ödüllendirin. İki kişilik sinema biletleri, hediye kartları ve hatta maç biletleri verin. Ödülleri vermeden önce çalışanlarınız için iyi ödülün ne olduğunu öğrenin. Çalışanlarınız ödül konusunda heyecanlanmazlarsa motive olmazlar.
 • Çalışanlarınızı izinle ödüllendirin. Çalışanlarınıza 15 veya 30 dakika erken çıkabileceklerini veya ertesi gün bir saat geç gelebileceklerini söylediğinizde motive olacaklardır ve daha çok çalışacaklardır.
 • Çalışanlarınızı evden çalışma ile ödüllendirin. Çalışanınıza işin büyük bölümünü evde yapması için izin verebilirsiniz. Ancak herkes evden çalışabilir gibi bir algı da yaratmayın.
 • Onların işini yaparak çalışanlarınızı ödüllendirin. İster tuvaleti temiz tutmak olsun, ister bir kaç müşteriyi aramak olsun insanlar patronlarının kendi işlerini yapmalarını severler.
 • Çalışanlarınızı rahat kıyafetlerle ödüllendirin. Çalışanlar rahat giyinmeyi severler ve bu ayrıcalığı kazanan çalışan istediği herhangi bir günde rahat giyinebilsin.
 • Çalışanlarınızı öğle yemeği ile ödüllendirin. Yarışmayı kazanan çalışanınıza öğle yemeği ısmarlayın. Bu birbirinizi yakından tanımak için harika bir fırsattır.

 

3- İlişkilerinizi güçlendirin

Çalışanlarınızı tanıyın:

Çalışanlarınızı yakından tanımak için zamanınızın olmadığını düşünüyorsanız, yeniden düşünün. Çalışanlarınızla güçlü ilişkiler kurarsanız hem onları harekete geçiren şeyleri öğrenebilir hem de onları daha iyi motive edebilirsiniz. İşte nasıl yapacağınız:

 • Çalışanlarınızla yirmi veya otuz dakika sohbet edebileceğiniz bir kahve günü olsun. İşlerden bahsetmek zorunda değilsiniz. İlgi alanlarınız, hobileriniz ve aileleriniz hakkında konuşarak birbirinizi daha yakından tanıyabilirsiniz. Bu sohbetler esnasında geribildirim istemekten korkmayın. Çalışanlarınız kendilerini motive eden şeyleri anlatarak size yardımcı olacaklardır.
 • Çalışanlarınızın aileleri hakkında bilgi edinin. Unutmayın ki çalışanlar gerçek aileleri ve gerçek sorunları olan gerçek insanlardır. Eşlerinin, çocuklarının ve hatta evcil hayvanlarının isimlerini bilirseniz, onlarla daha çok şey paylaşabilirsiniz ve onları önemsediğinizi gösterebilirsiniz.
 • Çalışanlarınızın ilgi alanlarını öğrenin. Çalışanlarınızdan birinin en sevdiğiniz televizyon şovunu izlediğini öğrenirseniz, bunu sohbet konusu olarak kullanabilirsiniz.
 • Güçlü ilişkiler kurmak ve yakın dost olmak arasında fark vardır. Sohbetleriniz ve temaslarınız çok kişisel değil, samimi ve açık olmalıdır.

Sosyal etkinlikler düzenleyin:

Birkaç etkinlik düzenlemeniz çalışanlarınızın birbirlerini daha yakından tanımalarına yardımcı olacaktır. İnsanlar iş arkadaşları ile samimi olursa ve hatta arkadaş olursa işyerine daha hevesli geleceklerdir. İşte yapılabilecekler:

 • Ayda bir kez çalışanlarınızı öğle yemeğine götürün. Bunu yapmanız insanların kendilerini daha az yalnız hissetmelerine ve birbirlerini daha yakından tanımalarına yardımcı olacaktır.
 • Bowling veya futbol turnuvaları düzenleyin. Bu hem çalışanların bir araya gelmesini hem de takım ruhunun ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Diğer şirketlere veya farklı departmanlara karşı oynarsanız daha da eğlenceli olacaktır.
 • İşten sonra gülmek ve rahatlamak için “mutluluk saati” düzenleyin. Bu etkinlik çalışanlarınızdan biri tarafından da düzenlenebilir.

Temalı günlerin avantajından faydalanın:

Temalı günler insanların birbirlerini daha yakından tanımasının ve işyerine daha heyecanlı bir şekilde gelmesinin en iyi yollarından biridir. Temalı günlerde insanlar daha rahat olur ve çalışırken birbirlerini tanımaları daha kolay olur. Eğlenceli temalarla işyerindeki ilişkileri güçlendirmek için yapabileceklerinizden bazıları:

 • Yemek temalı bir gün olsun. Herkes bir şeyler pişirmekten veya bir şeyler getirmekten sorumlu olsun. Herkes kendi kültürüne veya yöresine göre yemekler getirebilir.
 • Spor temalı bir gün olsun. Herkes favori spor kahramanı gibi giyinsin.
 • Hawaii temalı bir gün olsun. Herkes tatildeymiş gibi giyinsin.

 

İpuçları

Ekip kurma çalışmaları çalışanlarınızın becerilerini geliştirmenin ve çalışma ilişkilerini güçlendirmenin bir diğer yoludur.

Çalışanlarınızı iş dışında da destekleyin. Yaşadıkları sorunları bilin ve zor zamanlarında onlara destek olun.

Geribildirim almaktan korkmayın. İşler ve çalışma ortamı hakkında ne hissettiklerini bilirseniz onları nasıl motive edebileceğinizi de bilirsiniz.

Şirketin başarısız olduğu bir alan varsa çalışanlarınızın fikrini alın ve kendilerini ekibin bir parçası gibi hissetmelerini sağlayın.

Sizi motive eden liderleri düşünün. Size ilham veren şey neydi? Bu liderlerin sizi motive eden fikirleri ve özellikleri nelerdi? Kendi motivasyonel becerilerinizi oluşturmak için bu bilgiyi kullanın.

Övgülerinizde cömert, eleştirilerinizde cimri olun.

Samimi ve cana yakın olun. Her çalışanı gülümseyerek selamlayın ve onları görmekten memnun olduğunuzu göstermek için “günaydın” veya “iyi günler” gibi cümleler kullanın.

Çalışanlarınızı herkesin önünde azarlamayın. Problemi tartışmak için ofisinizde toplantı düzenleyin.

Çalışanlarınıza ilgi gösterin. Kendilerinden bahsederken söylediklerine dikkat edin. Çalışanlar kendilerini önemseyen işverenleri severler.

Ödül aptalca bile olsa, çalışanlarınızı çekilişlerle motive etmeniz eğlenceli olacaktır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir