Jack Dorsey Kimdir? Çılgın Hayatına İlişkin Şaşırtıcı Gerçekler

19 Kasım 1976’da Fairmont City, Illinois Amerika’da doğan Jack Dorsey 2006’da Twitter’ı kurdu ve kurduğu bu şirket kendisini bir milyarder yaptı.

İşte Jack Dorsey için her şey tam da böyle başladı.

Dorsey, Silikon Vadisi’nin çalkantılı bir hayata/kariyere sahip iş adamlarından bir tanesi. Kendisi 2006 yılında Twitter’ı kurduktan yalnızca iki yıl sonra şirketin CEO’su olarak yürüttüğü görevi bırakmış, ancak 2015’te ikinci şirketi Square ile iş dünyasına geri dönmüştür.

O zamandan beri de son dönemlerde ayyuka çıkan sosyal medya karşıtı tüm tepkilere rağmen şirketlerini senatolar önünde dahi cesurca savunmaktadır.

Bugünlerde ise iş adamı kimliğinin yanı sıra günlük açlık rutinleri, düzenli buz banyoları ve birbirinden güzel modeller ile yaşadığı tutku dolu ilişkileri ile de her daim konuşulan, hatta kimi zaman yerilen,yani sıra dışı lüks yaşamıyla ilgi uyandıran bir magazin figürü olarak da anılıyor.

Hakkında çıkan haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Robotlarla savaşmasından tutun da sakallarını ünlü rapçı Azealia Banks’a göndermesine yönelik söylentilere kadar hayatı gibi kendisine ilişkin haberler de bir hayli sıra dışı.Sanırım bu durum münzevi bir hayatın bir hayli uzağında olmasından kaynaklanıyor. O da diğer pek çok milyarder gibi göz kamaştırıcı bir eve sahip, birbirinden güzel modellerle flört ediyor ve dünyanın en hızlı arabalarını kullanıyor.

Sizler de Jack Dorsey’in muhteşem yaşamı hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

 

İçindekiler

1- Jack Dorsey, programlama işine St. Louis’deki Bishop DuBourg Lisesi’ne devam ettiği esnada başladı.

Dorsey henüz 15 yaşındayken bugün bazı taksi şirketleri tarafından halen daha kullanılmakta olan bir sevkiyat yazılımı geliştirmişti.

 

2-Elektronik eşya mağazalarını gezmediği veya arkadaşlar arasında kurulan hayali bir futbol ligini yönetmediği günlerde sıklıkla punk-rock konserlerine katılırdı.

Neyse ki bu günlerde dikenli saç modellerini pek tercih etmiyor.

 

3-Teknoloji devi milyarderlerin birçoğu gibi Jack Dorsey de eğitim hayatını tamamlayamayıp üniversiteyi yarıda bıraktı. 

Üniversiteyi tamamıyla bırakmadan önce kısa bir süre Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde okudu. Ardından New York Üniversitesi’ne geçiş yaptı.

 

4-Dorsey 2000 yılında BlackBerry ve e-posta mesajlaşması yoluyla arkadaş listesinin güncellenmesini sağlayan basit bir prototip geliştirdi.

O dönem hiç kimse bu konuyla ilgilenmemişti, bu yüzden fikrini bir süreliğine rafa kaldırdı.

 

5-Jack Dorsey aynı zamanda lisanslı bir masördür.

Dorsey, teknoloji sahnelerinde boy göstermeden önce- 2002 yılında-masörlük lisansı almıştır.

 

6-Gelecekteki kuracağı şirket Twitter’ın kurucu ortakları ile bir araya gelmesini sağlayan Odeo adlı bir podcasting (internet üzerinden ses ve görüntü dosyalarının dağıtılmasını sağlayan teknoloji)şirketinde bir iş buldu.

Odeo şirketi 2006 yılında piyasalardan silinince Dorsey önceki yıllarda bulduğu mesajlaşma fikrine yeniden odaklandı ve bunun sonucunda Twitter şirketi doğdu.

 

7-Dorsey ilk Tweet’ini 21 Mart 2006’da gönderdi.

Dorsey Twitter’daki kullanıcı ismini basit tutmuştu: “@jack.”

 

8-Dorsey ve kurucu ortakları Evan Williams ve Biz Stone, Twitter alan adını yaklaşık 7.000 dolara satın aldılar.

Dorsey, CEO’luğun gereklerinden birini daha hayata geçirerek burnundaki piercing’i çıkardı. O yıllarda yalnızca 30 yaşındaydı.

 

9-Şirketin kurulmasının ardından geçen bir yıl içinde Dorsey Twitter şirket yönetiminden yavaşça çekildi.

2008 yılında Evan Williams CEO’luk görevini devraldı ve Dorsey Twitter yönetim kurulu başkanlığına geçti, çok geçmeden de yeni projelere başladı. Foursquare’a yatırım yaptı ve küçük işletme sahiplerinin bir akıllı telefon eklentisi yoluyla kredi kartı ödemelerini kabul etmelerini sağlayan Square adlı bir ödeme sistemi şirketi kurdu.

 

10-Dorsey, 2011 yılında ilk Twitter Town Hall’de ABD Başkanı Barack Obama ile röportaj yapma şansı yakaladı.

Dorsey bu röportaj sırasında Obama’ya yanıtlarını o sırada Twitter’ın limiti olan 140 karakterin altında tutmasını hatırlatmak zorunda kalmıştı.

 

11-Twitter şirketi Kasım 2013’te halka açıldı ve Dorsey yalnızca birkaç saat içinde milyarder oldu.

Forbes, 2014 yılında Dorsey’in net servet değerini 2,2 milyar dolar olduğunu açıklamıştı. Bu yılın Mart ayı itibariyle aynı servet kabaca 5,1 milyar dolar değerindedir.

 

12-2019 tarihli bir dosyada Dorsey’in Twitter şirketinin CEO’su olarak görev aldığı dönemlerde bu konuma karşılık yalnızca 1.40 dolar kazandığı ortaya çıktı.

1.40 dolarlık bu maaş aslında önceki yıllarda ödeme almayı tümden reddeden Dorsey için ciddi bir maaş artışını temsil ediyordu.

Silikon Vadisi’nin sembolik maaşlarla çalışan önemli iş adamlarından biri olan Dorsey, bu anlamda Facebook şirketinin kurucusu Mark Zuckerberg’i sollamayı başaramadı, çünkü kendisi Facebook’un CEO’su olarak yılda 1 dolar kazanıyordu.

Dorsey sembolik maaşına rağmen Twitter’ın o dönemdeki hisselerini 557 milyon $ değerinde tutmayı başarıyordu.

 

13-Hisse senedinin % 10’unu Square’a aktarmamış olsaydı, çok daha büyük bir servetin sahibi olabilirdi.

Dorsey bu adımı ile Square çalışanlarına daha fazla öz kaynak ve hisse senedi opsiyonu sunulmasını sağladı. Ayrıca, çevrim içi yiyecek dağıtım şirketi Cavier’ın ​ kurulmasına da yardımcı oldu.

 

14-Yeni keşfettiği bu para kaynağı sayesinde BMW 3 Serisini satın aldı, ancak söylentilere göre bu arabayı pek de sık kullanmıyor.

Biz Stone 2013 yılında New Yorker’a verdiği demeçte Dorsey’e ilişkin “Artık ‘BMW kullandığım tek otomobil, çünkü gezegendeki en iyi otomotiv üreticileri onlar’ vb. cümleler kurabiliyor” demişti.

 

15-Ayrıca Dorsey’nin San Francisco’nun Seacliff bölgesindeki El Camino Del Mar’da bulunan sahil evi için 9,9 milyon dolar ödediği de bildirildi.

Bu ev, Dorsey’nin bir tasarım harikası olarak gördüğü Golden Gate Köprüsü’ne bakan bir manzaraya sahiptir.

 

16- Dorsey haftanın bir günü evinden çalışıyor.

Gazeteci Kara Swisher ile Twitter üzerinden yaptığı röportajda Dorsey, her salı gününü evinin mutfağında çalışarak geçirdiğini söylemiştir.

 

17-Dorsey’nin favori Twitter kullanıcısı Elon Musk’tır.

Dorsey yukarıda bahsi geçen röportaj sırasında Musk’ın tweet’lerinin “varoluşsal sorunları çözmeye ve düşünceleri açıkça paylaşmaya odaklandığını” da söylemiştir.

Musk’un bazen siteyi tahmin edilemez şekilde kullanmasıyla birlikte gelen tüm “iniş ve çıkışların” hoşuna gittiğini de eklemiştir. Musk bu konuya ilişkin teşekkürünü bizzat Twitter üzerinden beraberinde bir dizi emoji yağmuru ile iletmiştir: “Twitter bir harika!”

 

18-Mark Zuckerberg bir yemek davetinde Jack Dorsey’e kendi avladığı bir keçiyi ikram etmiştir.

Dorsey, Rolling Stone dergisine 2011’de gerçekleşen bu yemekle ilgili açıklamalar yapmıştı. Dorsey, keçinin soğuk servis edildiğini arzu edenlere ise salata eşliğinde ikram edildiğini belirtmişti.

 

19-Yeme alışkanlıkları nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olmuştur.

Daha önce aşıların otizme neden olduğu iddiasında bulunmuş bir sağlık gurusunun yönettiği bir podcastte yer alan Jack Dorsey, günde bir öğün yediğini ve tüm hafta sonunu bir çeşit açlık rutini uygulayarak geçirdiğini söylemiş,aç kaldığı ilk seferde zorlandığından ve durumun kendisine sanki halüsinasyon görüyormuş gibi hissettirdiğinden bahsetmişti.

“Bu deneyimlediğim en garip durumlardan biriydi. Ancak ikinci seferimde günümüzün büyük çoğunluğunu öğünlere harcadığımızın farkına vardım ve yemek olmadığında zamanın ne denli yavaş aktığını bizzat deneyimlemek beni hayrete düşürdü.”

Kendisi durumu böyle açıklasa da bu açıklamaları yüzünden bir hayli sert eleştirilere maruz kalmış, hatta Dorsey’in yeme bozukluklarını normalleştirdiği dahi iddia edilmişti.

 

20-Dorsey Twitter’ın ilk günlerinde bir moda tasarımcısı olmayı hayal ediyordu.

Dorsey, düzenli olarak Prada ve Hermès’in deri ceket ve takım elbiselerini giyer ya da Dior Homme’un dik yaka gömleklerini tercih ederdi. Son zamanlarda ise Silikon Vadisinin parlayan yıldızlarından biri olan Steve Jobs gibi hatları çok daha keskin bir şekilde belli eden kıyafetleri tercih ediyor.-siyah balıkçı yaka kazaklar da buna dahil.

 

21-Ayrıca burun piercing’ini yeniden taktı ve sakal bıraktı.

Dorsey, bugünlerde geleneksel bir CEO profili çizmekten bir hayli uzak gibi görünüyor.

 

22-Amerikalı rapçı ve söz yazarı Azealia Banks’in Dorsey’in sakal kıllarını son moda bir muskaya dönüştürdüğü iddia edilse de Dorsey bu iddiayı reddetmiştir.

2016’da Banks, yenilerde sildiği Twitter hesabına, Dorsey’in kendisine “bir zarf içinde” sakalını gönderdiğini yazmıştı. Dorsey daha sonra yaptığı açıklamalarda bahsi geçen bu sakal gönderme olayının hiç yaşanmadığını söyledi.

 

23-Dorsey sık sık dünyayı dolaşıyor ve fotoğraflarını 4 milyon Twitter takipçisi ile paylaşıyor.

Dorsey bu seyahatler sırasında Japonya Başbakanı Shinzō Abe de dahil olmak üzere pek çok devlet başkanı ile de bir araya geliyor.

 

24-Myanmar’daki tatiline ilişkin tweetleri ile büyük yankı uyandırdı.

Dorsey Aralık 2018’de doğum günü için Mynmar’a gittiği bir tatile ilişkin tweet attı: “Seyahat etmeye konusunda istekliysen, Mynmar’a git.”

Bu tweet tam da Rohingya krizi doruk noktasında iken yazılınca Dorsey olayları umursamadan tüm gamsızlığı ile ülke tanıtımı yaptığı için insanların sözlü saldırısına uğradı – o dönem özellikle de sosyal medya platformları Rohingya’ya olan nefreti körüklemekle suçlanıyordu. (Rohingya krizi ya da Arakan Sorunu, Myanmar (eski adıyla Burma) Ordusu ile Myanmar’daki Müslüman azınlık Rohingyalar arasında Mynmar’ın batısındaki Arakan (resmi adı Rakhine) eyaletinde yaşanan karşılıklı çatışmalardır.)

 

25-Ancak, Dorsey başkalarının gözünde “kötü biri olarak görünmenin”  hiç de umurunda olmadığını belirtti.

Tuhaf bir Huffington Post röportajında ​​Dorsey’e, Twitter’ın müdavimi olan kullanıcılarından Donald Trump’ın, takipçilerini Twitter üzerinden bir gazeteciyi öldürmeye çağırması durumunda platformdan uzaklaştırılıp uzaklaştırılmayacağı soruldu. Dorsey bu soruya eleştiri oklarının hedefi olmasına sebep olacak muallak bir cevap verdi.

Röportajın yayınlanmasının ardından, Dorsey “kötü görünmenin” umurunda olmadığını belirtti. “Ben yalnızca düşündüklerimiz ve yaptıklarımız konusunda dürüst davranmayı önemsiyorum. “ dedi.

 

26-Eylül 2018’de, Jack Dorsey, Facebook şirketi Operasyon Müdürü Sheryl Sandberg ile birlikte ABD Temsilciler Meclisinde şirketlerince kullanılan algoritmalar ve içerik yönetimi hakkında ifade verdi.

Facebook şirketi Operasyon Müdürü Sheryl Sandberg ve Jack Dorsey, Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesinin gözü önünde ifade verdi.

Dorsey ve Sandberg, son dönemde sosyal medya platformlarının halkın bir araya gelip görüşlerini ortaya koyduğu yerler haline gelmesinin ABD’deki muhafazakar sesleri yoğun şekilde susturduğuna yönelik iddiaların yanı sıra Twitter ve Facebook’un seçim sürecine yönelik müdahalelerine ilişkin de sorguya çekildiler.

 

27-Duruşma sırasında Dorsey Twitter üzerinden artan gerilimi vurgulayan- kendisine ait- kalp atış hızının bir fotoğrafını paylaştı.

Dorsey yaklaşık birkaç saat o sıcak koltukta oturdu. Kalp atışı dakikada 109 atış ile zirveye ulaştı.

 

28-Dorsey Washington’dan ayrıldığı zamanların çoğunu buz banyoları ve saunalarda geçiriyor. Dorsey, 2016 yılından beri bu rutini uyguladığını belirtmiştir.

Kendisi 15 dakika boyunca saunada oturur, ardından üç dakikalık süre boyunca buz banyosuna geçer. Bu rutini bir dakikalık buz banyosu ile bitirmeden önce tam üç kez tekrarlar.

Ayrıca sabahları uykusunu açmak ve kendine gelebilmek için buzla dolu bir suya dalış yapmayı tercih eder.

 

29-Dorsey’in aşk hayatı da entrikalarla doluydu. 2018 yılında Sports Illustrated dergisi modellerinden Raven Lyn Corneil ile birliktelik yaşadığı iddia edilmişti.

Magazin basını ikilinin geçtiğimiz yıl Eylül ayında, New York Moda Haftası sırasında Harper’s Bazaar Icons partisinde bir araya geldiğini duyurdu. Dorsey’nin ismi ayrıca aktris Lily Cole ve balerin Sofiane Sylve’yi ile de anılmıştı.

 

30-Kendisi ayrıca kripto paraların erdemi hakkında attığı pek çok tweet ile söz konusu para birimlerinin gücüne en çok inananlar arasında yer alıyor.

Dorsey, 2019 yılının başlarında  “esnek” ve “prensipli” olarak nitelendirdiği Bitcoin’in esaslı bir hayranıdır. Bundan olacak ki Mart ayında yayınlanan bir podcastte Square’s Cash Uygulaması üzerinden Bitcoin satın alınması için haftalık 10.000 $ olan harcama limitini maksimuma çıkardığını belirtmiştir.

 

Jack Dorsey Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Jack Dorsey Kimdir?

Jack Dorsey, Twitter'ın kurucusu olan Amerikalı milyarder girişimcidir.

Serveti Ne Kadardır?

4,5 milyar dolar serveti bulunmaktadır.

Jack Dorsey Evli mi?

Jack Dorsey henüz evli değildir.

Eğitimini Nerde Tamamlamıştır?

Birkaç üniversite değiştirmiş ve Newyork Üniversitesini yarıda bırakmıştır.

 

İlginizi çekebilir

Dünyanın En Zengin İnternet Girişimcileri

İlham Veren Başarı Hikayeleri

Evde Çevirmenlik Yapacak Arkadaşlar Arıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir