Kadın girişimci, saati 40 dolara kiralık anne hizmeti veriyor!

Kadınlar belli bir yaşa ulaştıklarında anneliği çok yorucu buluyorlar fakat Brooklyn’li  Nina Kentalle değil, 63 yaşındaki kadının hala annelik yetileri yerinde ve bu bilgilerini kiralamaya hazır. Sağladığı hizmete “NeedAMom” ( Bir anneye ihtiyacın mı var? ) adını koyan Ninanin mottosu ise ” Ne zaman bir anneye ihtiyaç duyarsan… Gerçek bir anneden fazlasına.”

Tiyatro yapımcısı ve Uyuşturucuyu bırakma danışmanı olan Nina, tüm zamanını annelik becerilerini New York’taki y kuşağına kiralayarak geçiriyor. Saatlik olarak 40 dolar artı masrafları alan Nina tüm problemlerinizi dinliyor ve tavsiyeler veriyor. Bunların yanı sıra akşam yemeği hazırlama ve alışveriş yapma konusunda yardımcı oluyor. Hatta size kek bile yapabiliyor, yani gerçek bir annenin hemen hemen yapabileceği her şeyi size sağlıyor.

anne-kiralama

Kadın girişimci Nina ve kocası Connecticut’tan New York’a 2 yıl önce taşınmışlar. 30 yıl boyunca iki tane oğlunu yetiştiren girişimci, Newyorkta’ki gençlerin çok farklı olduklarını fark etmiş. “Eski yaşadığım kasabadaki gençler iç ev, iş veya kalıcı bir ilişki oldukça önemliydi. Ve bunları çok erken yasta düşünmeye başlarlardı fakat Newyork’taki gençler daha bohem, sanatsal bir hayat tarzını benimsiyorlar.” Daha çok özgürlüğün daha fazla problemlere neden olabileceğini söyleyen kadın girişimci, kendini yoga sınıfında veya kafelerde tanıştığı gençlere danışmanlık yaparken bulduğunu ifade ediyor.

“Bu çevrede yaşamaya başladığımdan beri yoga yapıyorum ve çok sık kafelere gidiyorum. Zamanla fark ettim ki birçok genç benimle hayatlarında neler olup bittiğini konuşmak istiyor.” Tıpkı kafedeki işini kaybetmiş genç gibi. Tüm sorunlarını Nina’ya anlatan genç, en sonunda Nina’yla beraber yeni bir özgeçmiş hazırlamaya karar veriyorlar. Sonrasında, birçok genç Nina’ya aynı şekilde yaklaşıyor ve Nina bu insanların hayatlarında bir anne figürü olarak onlara yardımcı olabileceğini farkediyor ve böylece “NeedAMom” iş fikri doğuyor. Henüz çok yeni bir iş olsa da başarılı girişimci Nina’nın müşterilerinin sayısı şimdiden 6’ya ulaşmış durumda.

Nina’nın en büyük yeteneği ise çok iyi bir şekilde empati kurabilmesi. “Kimseyi yargılamadan yaklaşabiliyorum. Onları kız kardeşlerine ya da erkek kardeşlerine göre yargılamıyorum.Psikolog olmasam da, terapistlik yapıp insanları tedavi ettiğim bir geçmisim var. Ciddi problemleri varsa onlarla bir tedavi uzmanı gibi konuşabiliyorum ve bir uzmana ya da doktora yönlendirebiliyorum.”

annelik-hizmeti

34 yaşındaki kadın girişimcinin yoga sınıfından arkadaşı Natalie. “Etrafımdaki insanların çoğu aynı yaşta ve bazen kendimizi küçük düşürebilecek hareketler yapabiliyoruz. Fakat Nina asla yargılamıyor, çok kibar ve her zaman güler bir yüzle, bunu yapmayı bırakmalısın diyor. Asla aptalca tarzda bir yaklaşım sergilemiyor.” diyerek Nina’dan ne kadar memnun olduğunu dile getiriyor.

Bir fiyat listesinin olmadığını söyleyen Nina, bir saat için 40 dolar aldığını ve müşterileri hasta olduğunda ise tavuk çorbası getirip beraber film izlediklerini belirtiyor. Kadın girişimcini kırmızı çizgisi ise temizlik. “Benden tuvaleti temizlememi veya çamaşırları yıkamamı beklemesinler. Ben hizmetçileri değilim!” diyor.

Siz değerli okuyucularımız özel ilham veren girişimcilik hikayeleri ve yaratıcı iş fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

İlginç girişimcilik hikayeleri
En yaratıcı iş fikirleri
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir